fbpx
SEO

Önemli SEO Önerileri

Google’da daha üst sıralarda yer almak için takip edebileceğiniz çeşitli stratejiler ve teknikler vardır. Ancak temel bilgileri doğru şekilde ele almazsanız Google’ın 1. sayfasında sıralama elde etme şansınız oldukça düşük olacaktır.

SEO için en iyi uygulamaları ve pratikleri takip ederek, sitenizin arama görünürlüğünü artırmak için uygun bir zemin oluşturmuş olacaksınız. Temelleri oluşturduktan sonra daha gelişmiş anahtar kelime araştırmalarına ve link oluşturma stratejilerine geçiş yapabilirsiniz.

Bu rehberde, daha yüksek arama sıralamaları elde etmek için izlemeniz gereken 9 SEO uygulamasını paylaşacağım. Bu uygulamaları takip ederek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

1. İçeriği Arama Niyetiyle Uyumlu Hale Getirin

Arama niyeti (aynı zamanda kullanıcı niyeti olarak da bilinir) her arama sorgusunun arkasındaki niyettir. Arama niyetini anlamak ve arayanı memnun etmek Google’ın nihai önceliğidir. Google’ın ilk sayfasında yer alan sayfaların tümü, Google’ın arama amacı üzerine yapılan testi geçmişlerdir.

Örneğin, “Cevizli Tahinli Kurabiye Tarifi” arama sonuçlarını bir gözden geçirin.

SERP

En iyi arama sonuçları, Cevizli Tahinli Kurabiye Tarifi satan e-ticaret sayfaları değildir, blog gönderileri veya videolardır. Google, bu özel aramayı yapan kişilerin satın almak yerine öğrenmek istediklerini anlar.

Öte yandan “kurabiye satın al” gibi bir sorgu için en iyi arama sonuçları e-ticaret sayfaları olacaktır. Çünkü bu durumda Google, insanların satın alma eğiliminde olduğunu anlar. Bu nedenle, en iyi sonuçlar kurabiye tariflerine linkler içermez.

Bu nedenle, sayfalarınızın Google’ın 1. sayfasında yer almasını istiyorsanız arama niyeti kavramanı anlamanız ve kullanıcı niyetine uygun içerik oluşturmanız gerekir. Kullanıcı niyeti açısından dört yaygın arama niyeti türü vardır:

 • Bilgilendirici – Bir kullanıcı belirli bilgileri ararken bilgi bulma niyetine sahiptir. “Bugün hava nasıl?” gibi basit bir arama olabilir. Bu sorgu ile anlık sonuç alabilirsiniz. Diğer taraftan en iyi SEO stratejileri gibi ayrıntılı bir açıklama gerektiren karmaşık bir şey de olabilir.
 • Gezinme – Bu durumda, arama yapan kişi belirli site veya uygulama arar. Gezinme aramalarının yaygın örnekleri arasında “Facebook giriş”, “Ayhan Karaman” veya “Amazon” yer alabilir.
 • Ticari – Bir aramanın ardındaki amaç kullanıcı belirli bir ürünü aradığında ancak henüz nihai karar vermediğinde ticari olur. Örneğin, “en iyi SEO araçları” ve “en iyi DSLR fotoğraf makinesi” gibi aramaların tümü ticari aramalardır.
 • İşlemsel – Burada amaç satın almaktır. Araştırmacı zaten belirli bir ürünü satın almaya karar vermiştir. “Nikon D500 satın al”, “MacBook Air satın al” veya “yemek siparişi ver” gibi aramalar işlemsel aramalara ideal örneklerdir.

SEO için en iyi uygulama siteniz için içerik oluştururken her zaman arama amacını akılda tutmaktır.

Bu konuyla alakalı hazırlamış olduğum kapsamlı içeriği mutlaka incelemelisiniz. İçeriğe ayhankaraman.com/arama-niyeti bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Kısa sonuç: Hedef kitlenizin arama amacı ile uyumlu içerik oluşturun.

2. İlgi Çekici Başlık Etiketi ve Meta Açıklama Yazın

Sayfa başlığınız ve meta açıklamanız, sayfanızdaki en önemli meta etiketlerden ikisidir. Önce başlık etiketlerini ele almalısınız.

Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri, arama sonuçlarında görünen ve bir SEO açısından son derece kritik olan tıklanabilir başlıklardır.

Başlıklar, kullanıcılara bir sonucun içeriği ve sorgularıyla neden alakalı olduğu konusunda hızlı bir fikir vermek için kritik öneme sahiptir. Genellikle hangi sonuca girileceğine karar vermek için kullanılan birincil bilgi parçasıdır. Bu nedenle yüksek kaliteli başlıklar kullanmak önemlidir.

Google gibi arama motorları genellikle bir başlığın ilk 50-60 karakterini gösterirler. Google, başlık etiketinizi 60 karakterin altında tuttuğunuz sürece sayfanızın tam başlığını gösterecektir.

Başlık etiketleri oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken bazı en iyi uygulamalar şunlardır:

 • Hedefe anahtar kelimelerinizi ekleyin.
 • Arama niyetine uyan bir başlık yazın.
 • Yinelenen başlık etiketleri oluşturmaktan kaçının.
 • Anahtar kelime doldurmaktan kaçının.
 • Açıklayıcı ama net olun.
 • İlgi çekici metinlere yer verin.

Meta Açıklama

Bir sayfadaki en önemli ikinci meta etiket meta açıklama kısmıdır. Meta açıklama, başlık etiketinin altında görüntülenir. Arama motoru sonuç sayfasında bir sayfanın kısa özetini sunar.

Meta açıklamalar arama sıralamalarını doğrudan etkilemezler ancak tıklama oranlarını etkileyebilirler.

Bir meta açıklama etiketi genel olarak kullanıcılarını belirli bir sayfanın ne hakkında olduğunu belirtmek amacıyla kullanılır. Bu kısa ve alakalı bir özetle bilgilendirmeyi içerir. Kullanıcıyı sayfanın tam olarak aradığı şey olduğuna ikna eden bir adım gibidir.

Google, meta açıklamaları genellikle 110-160 karakter olarak gösterir. Bu nedenle meta açıklama içeriğinin 160 karakterin altında kalmasını sağlayarak doğru bir özet sağlamaya çalışmanız gerekir. Benim önerim 110-130 karakter aralığında olması yönünde olacaktır.

Meta açıklamalarınızı yazarken uygulamanız gereken en iyi pratikler şu şekildedir:

 • Her sayfa için benzersiz meta açıklamalar yazın.
 • İşleme yönelik bir metin kopyası kullanın.
 • Hedef anahtar kelimelerinizi ekleyin.
 • Arama niyetiyle eşleşmesini sağlayın.
 • Doğru bir özet sağlayın.
 • Fırsatlar sunun ve ilgi çekin.

3. Görselleri Optimize Edin

Görseller, sitenizdeki ziyaretçilerin kullanıcı deneyimini iyileştirmede önemli bir role sahiptirler. Blog yazılarınızı, ürün sayfalarınızı ve sitenizdeki diğer önemli sayfaları geliştirmek için doğru resimleri seçmek için çok zaman harcamanız mümkündür.

Ancak, sitenizdeki görselleri optimize etmek için yeterli zamanı ayırdığınızdan emin misiniz? Doğru şekilde kullanıldığında, görseller sitenizin genel SEO’suna katkıda bulunabilirler ve organik trafiği artırabilirler. Aşağıda resimlerinizi optimize etmek için yapabileceğiniz dört şey yer alır.

Doğru Dosya Formatını Seçin

Site hızı önemli bir sıralama sinyalidir. Görseller genellikle genel sayfa boyutuna en büyük katkıda bulunan ögelerdir. Sonuç olarak, sitenizin genel performansını artırmak için görselleri hız için optimize etmeniz gerekir. Görselleri optimize etmenin ilk adımı en iyi dosya biçimini seçmektir.

Web üzerinde yaygın olarak kullanılan görsel formatları JPEG ve PNG’dir. Bu biçimlerin her ikisi de farklı sıkıştırma teknikleri kullanır. Bu nedenle bu ikisi arasındaki dosya boyutları önemli ölçüde farklı olabilir.

Yukarıdaki dosya boyutlarındaki farka baktığınız zaman JPEG’i açık kazanan olarak ilan etmek kolaydır. Ancak, siteniz için fiili görsel biçimi olarak JPEG kullanmak bir hata olacaktır. Çünkü JPEG görüntü formatı fotoğraflar için harika görünürken, PNG’ler metin, çizimler vb. içeren görüntüler için en uygun olanıdır.

WebP, Google’ın sunduğu bir başka seçenektir. WebP, web ortamındaki görüntüler için üst düzey kayıpsız ve kayıplı sıkıştırma sağlayan modern bir görüntü formatıdır.

 • WebP kayıpsız görüntüler, PNG görüntülere kıyasla %26 daha küçüktür.
 • WebP kayıplı görüntüler, eşdeğer SSIM kalite dizinindeki benzer JPEG görüntülerden %25-34 daha küçüktür.

Google’ın WebP kılavuzunda bu konuyla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Görselleri Sıkıştırın

Görsel dosya boyutunuz ne kadar büyük olursa, web sayfasının yüklenmesi o kadar uzun sürer. Bu nedenle sitenize yüklemeden önce resimlerini sıkıştırmanız zorunludur. Görselleri sıkıştırma konusunda size yardımcı olacak birkaç ücretsiz araç vardır.

 • TinyPNG – TinyPNG, PNG ve JPEG dosyalarınızın dosya boyutunu azaltmak için akıllı kayıplı sıkıştırma teknikleri kullanır.
 • ImageOptim – Mac kullanıcı olmanız durumunda tüm görüntü sıkıştırma ihtiyaçlarınız için bu ücretsiz aracı indirebilir ve kullanabilirsiniz.
 • ShortPixel – Sitenizi WordPress ile çalıştırıyorsanız görüntüleri sıkıştırmak için bu eklentiyi yükleyebilirsiniz. ShortPixel’in ücretsiz planı ayda 100 görüntüyü sıkıştırma konusunda size yardımcı olur.
Görselleri sıkıştırmak ve WebP’ye geçiş için sizin için hazırladığım içeriğimi inceleyebilirsiniz. Hemen ziyaret et: ayhankaraman.com/webp

Görsellere Alt Metin Ekleyin

Google’ın görselleri anlama becerisindeki ilerlemelere rağmen, görsellere alternatif metin eklemek hala gerekli bir adımdır. Görsellere alternatif metin eklemek web erişilebilirliğini artırır ve tarayıcıların sitenizdeki resimleri daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Alternatif metin seçerken, anahtar kelimeleri uygun şekilde kullanan ve sayfanın içeriği bağlamında yararlı, bilgi açısından zengin içerik oluşturmaya odaklanın.

Negatif bir kullanıcı deneyimi sağladığından ve sitenizin spam olarak görünmesine neden olabileceğinden, alt özellikleri anahtar kelimelerle doldurmaktan kaçının. Ayrıca, görseller için alternatif metin belirlerken açıklamanızda olabildiğince kısa olun.

Lazy Load Kullanın

Lazy Load yani tembel yükleme, sayfa yükleme zamanında kritik olmayan kaynakların (resimler, videolar vb.) yüklenmesini engelleyen bir tekniktir. Bunun yerine, görseller ve videolar yalnızca kullanıcı ihtiyaç duyduğunda yüklenir.

Google, tembel yükleme ile site performansı arasında bir bağlantı kurmuştur. Görselleri ve videoları tembel olarak yüklediğiniz zaman, tümü performans üzerinde olumlu etkileri olan başlangıçtaki sayfa yükleme süresini, başlangıçtaki sayfa ağırlığını ve sistem kaynağı kullanımını azaltmış olursunuz.

4. Sayfa Hızını Optimize Edin

Sitenizin yüklenmesi uzun sürüyorsa, çok sayıda sinirli kullanıcıya sahip olursunuz ve sıralamanız otomatik olarak düşecektir.

Google’ın kendi PageSpeed Insights aracı dahil olmak üzere sayfa hızınızı kontrol etmenize yardımcı olabilecek birkaç ücretsiz araç vardır. Bu araçları kullanarak sayfa hızınızı nasıl iyileştirebileceğinizi öğrenebilisriniz.

Bu görev için önerilen en uygun araç GTMetrix aracıdır. Bu ücretsiz araç, sayfa hızınızla ilgili bilgiler sağlar ve yükleme sürenizi artırmak için atabileceğiniz adımlar hakkında öneriler sunar. Ayrıca hem site denetimi hem site hızı kontrolü yapmak için Ahrefs ve SEMrush’ı kullanabilirsiniz.

 • SEMrush kontrol paneline giriş yapın ve Projects > Add New Project > Enter your domain bölümüne gidin. Ahrefs için ise, otorum açın ve yukarıda yer alan menülerden Site Audit > New Project seçeneklerini seçin.
 • Burada yer alan tüm detayları eksiksiz bir biçimde girin ve “Start Site Audit” butonuna basın.
 • Birkaç saniye içinde Ahrefs ve SEMrush, sitenizin genel SEO sağlığını iyileştirmek için düzeltmeniz gereken tüm hataları gösteren bir denetim raporu oluşturur.
 • Denetim raporunda Site Performance kısmına gidin ve “View details” butonuna basın.

Artık sitenizin daha hızlı yüklenmesini engelleyen tüm performans sorunlarını görüntüleyebilirsiniz. Bunları düzeltmek için gerekli adımları atabilirsiniz.

Sayfa hızınızı artırmak için hızlı ve kolay bir kazanç, görselleri sıkıştırmak olacaktır. Görselleri sıkıştırmaya ek olarak, sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz başka şeyler şunlardır:

 • Tarayıcı önbelleğini etkinleştirin.
 • Gereksiz eklentileri silin.
 • Sunucu yanıt süresini azaltın.
 • Yönlendirme sayısını azaltın.
 • CSS ve JavaScript dosyalarını küçültün.

5. Dahili Link Çalışması Yapın

Dahili linkler önemlidir. Çünkü siteniz için bir bilgi hiyerarşisi oluştururlar. Google’ın sayfanızdaki içeriği daha iyi anlamasına yardımcı olurlar. Dahili linkler, doğru şekilde kullanıldığında sıralamanızı önemli ölçüde artırabilirler.

SEO için en iyi uygulama, sitenizdeki üst düzey sayfalardan bir destek gerektiren sayfalara dahili link eklemektir.

SEMrush aracını sitenizdeki dahili link hatalarını tanımlamak ve düzeltmek için kullanabilirsiniz. SEMrush’ın Site Audit aracındaki Internal Linking Report kısmı, sitenizin dahili link yapısıyla ilgili sorunların tanımlanmasında son derece yararlı olabilir.

 • SEMrush’ı kullanarak siteniz için bir Site Audit raporu oluşturun.
 • Internal Linking kısmına gidin ve “View details” butonuna basın.

Artık sitenizdeki tüm dahili link sorunlarını görüntüleyebilir ve bunları düzeltmeye başlayabilirsiniz.

6. Sitenizin Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

Google, kullanıcıların içeriğiniz ile nasıl etkileşime girdiğini yakından takip eder. Bu nedenle, kullanıcı deneyimi, arama sıralamanızı iyileştirmede temel faktörlerden biridir.

Sayfa hızı, sitenizdeki ziyaretçilerin kullanıcı deneyimini iyileştirmede hayati bir rol oynar. Kullanıcıların sitenizi ziyaret ettiklerinde iyi bir deneyim yaşamasını sağlamak için şu ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 • Alt başlıkları kullanın – Alt başlıkların (H2, H3 vb.) doğru kullanımı Google’ın içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olur ve metninizi okuyucular için daha erişilebilir hale getirir.
 • İçeriğinizi görsel olarak çekici hale getirin – Çeşitli çalışmalar, görsellerin insanların içeriğinizi daha iyi anlamalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Çeşitli ögeleri göstermek için resimleri, videoları ve ekran görüntülerini kullanın.
 • Açılır pencereler kullanmayın – Açılır pencereler sadece SEO açısından kötü sayılmazlar. Aynı zamanda ziyaretçilerinizi rahatsız ederler. 2017’den beri Google, müdahale açılır pencereler kullanan siteleri cezalandırmaktadır. Bu yüzden az miktarda açılır pencere kullanmaya özen gösterin. E-posta listeniz için onları kullanmanız gerekiyorsa sitenizde belirli bir süre kalmış kullanıcı hedefleyin.
 • Beyaz boşlukları kullanın – Beyaz boşluk iyi tasarımın temel unsurlarından biridir. Paragraf arasındaki alan, sol ve sağ kenar boşluklar içeriğin kavranmasını %20 oranında artırmaktadır. Bu nedenle, içeriğinizi daha okunaklı hale getirmek için ve kullanıcının dikkatini çekmek için beyaz boşlukları kullanmayı düşünün.

7. URL’de Anahtar Kelimeyi Kullanın

URL yapısı, SEO’nun genellikle gözden kaçan bir özelliğidir. İyi bir URL yapısı, hem kullanıcılara hem de arama motorlarına hedef sayfanın ne hakkında olduğu konusunda bir fikir verecektir.

Bir sitenin URL yapısı olabildiğince basit olmalıdır. İçeriğinizi organize etmeyi düşünün. Böylece URL’lerin mantıklı ve insanlar için en anlaşılır şekilde oluşturulmasına öncülük etmiş olursunuz. Bunu göz önünde bulundurarak iyi yapılandırılmış URL’yi şu şekilde oluşturabilirsiniz:

 • Kısa URL’ler kullanın – Kısa URL’lerin arama motoru sonuç sayfasında uzun URL’lerden daha iyi performans göstermesi söz konusudur.
 • Anahtar kelime açısından zengin URL’ler kullanın – Arama sonuçlarında daha iyi sıralama şansı elde etmek için her zaman hedef anahtar kelimelerinizi URL’ye ekleyin.
 • Gereksiz kelimeleri kaldırın – URL’nizin temiz ve net görünmesi için gereksiz kelimeleri (ve, ama, ile gibi bağlaçlar) kaldırmayı düşünün.

8. Daha Otoriter Linkler Kazanmaya Bakın

Google’ın arama algoritması ve sıralama sisteminde yapılan bazı değişikliklere rağmen, Google linkleri hala önemli bir sıralama sinyali olarak görmektedir. Google elde edilen linkleri birer güvenoyu olarak kabul etmektedir.

Web sayfalarınız çok sayıda linke sahipse, arama sonuçlarında daha yüksek sıralama şansınız vardır. Sonuç olarak, siteniz için linkler oluşturmaya odaklanmanız önemlidir.

Bununla birlikte, tüm linkler eşit yaratılmaz. Bazı linkler, belirli arama sorguları için sıralamanızın artmasına neden olabilecekken, diğerleri sitenizin raydan çıkmasına neden olabilecektir. Bu nedenle her zaman otoriter linkler kazanmaya odaklanmanız gerekir.

Tüm çabalarınızı hedef anahtar kelimelerin için daha yüksek sıralama şansı elde edebilecek yüksek kaliteli linkler oluşturmaya odaklamanız gerekir. Otoriter linkler almanın en etkili yollarından biri, rakiplerinizin link oluşturma stratejilerinden ilham almaktır.

El değmemiş link oluşturma fırsatlarını bulabilmek için rakiplerin link profillerini analiz etmek için SEMrush gibi araçları kullanabilirsiniz. SEMrush’ın sahip olduğu Backlink Gap Tool size bu konuda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

 • Gap Analysis > Backlink Gap kısmına gidin.
 • Alan adınızı ve aynı zamanda rakiplerinizin alan adını girin ve ardından “Find prospects.” butonuna tıklayın.

Backlink Gap aracı, beş alan adının backlink profillerini arasındaki karşılaştırmayı gösteren bir grafik ve tablo döndürecektir. Grafik, rakiplerinizin en son link kuma faaliyetlerine hızlı bir bakış sağlayacaktır.

Siteniz için link oluşturma fırsatlarını belirlemek için tablonun hemen üstündeki açılır menüden alan adınızı seçmeniz gerekir.

Bu liste, rakiplerinizin alan adlarına link veren siteleri içerecektir. Ancak sizin alan adınızı içermeyecektir. Bu bilgiyle donanmış olarak, rakiplerinizin en güvenilir linklerini çalmak (veya benzer linkler almak) için bir kampanya başlatabilirsiniz.

9. Uzun İçerikler Yayınlayın

Gerçekle yüzleşmeniz gerek. Uzun biçimli içerikler Google’da daha iyi sıralama elde ederler. Bu iddia, en iyi performans gösteren makaleler üzerine yapılan en son çalışmalar dahil olmak üzere çok çeşitli çalışmalarla desteklenmiş bir durumdur.

Araştırmalardaki en önemli bulgu, uzun biçimli içeriklerin (3000+ kelimeden oluşanlar) ortalama uzunluktaki makalelere göre (901-1200 kelime) göre 3 kat daha fazla trafik, 4 kat daha fazla paylaşım ve 3.5 kat daha fazla link elde ettiğini ortaya koymuştur.

İçerik uzunluğu her sektör için önemli bir konu değildir. Burada hedeflediğiniz anahtar kelimede yer alan sonuçları analiz ederek kaç kelimeye odaklanmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

Uzun lafın kısası, içerik uzunluğu ile arama performansı arasında güçlü bir korelasyon vardır. Bu nedenle, Google kullanıcılarına faydalı bilgiler içeren iyice araştırılmış 1-2 uzun biçimli içerikler yayınlamanızı önerir. Google, SEO üzerinden kullanıcının ihtiyaçlarına odaklanmanızı istemektedir.

Sitenizde uzun biçimli içerik oluştururken, arama hacmi ile anahtar kelime zorluğu arasında iyi bir denge sağlayan anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekmektedir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arama hacmi düşüktür. Ancak bazı durumlarda ihtiyacınız olan müşterilere ulaşmanıza yardımcı olabilirler. Arama hacmi çok düşükse, düşük ile orta anahtar kelime zorluğu olan daha başka anahtar kelimeleri hedeflemeyi düşünmelisiniz.

Ahrefs veya SEMrush gibi bir aracı kullanarak, kullanmak istediğiniz tüm anahtar kelimelerin zorluk derecesini belirleyebilirsiniz. Bunu SEMrush ile yapmak için şu adımları takip etmelisiniz:

 • SEMrush arama kutusuna anahtar kelimeleri girmeli ve Search butonuna basmalısınız.
 • Keyword Overview adını taşıyan rapor size aranma hacmi, anahtar kelime zorluk derecesi ve daha fazlası hakkında bilgi sunacaktır.

Anahtar kelime varyasyonlarını, soruları ve alakalı anahtar kelimeleri görmek için sayfayı aşağı doğru kaydırabilirsiniz. Yararlı anahtar kelime metriklerinin yanı sıra, çekirdek anahtar kelimelerinizin farklı varyasyonlarını görmek için bu bölümlerin her birinin altındaki “View all” butonuna tıklayabilirsiniz.

Bu verilerin yardımıyla uzun biçimli içerik oluştururken hangi anahtar kelimelerin hedeflemeye değer olduğunu belirleyebilirsiniz.

Sonuç

Yukarıda yer alan SEO için en iyi pratikler, daha yüksek arama sıralaması elde etmek için harika bir başlangıç noktası olacaktır. Bununla birlikte, Google’da bulunan ilk sayfanın rekabeti, çalıştığınız nişten bağımsız olarak oldukça yoğundur. Bu nedenle söz konusu pratikleri yapmakla her şeyi tamamlamış olmazsınız. Aynı zamanda en son SEO trendlerini takip etmeniz gerekmektedir.

SEO trendlerini ve SEO hakkında en yeni gelişmeleri takip etmek için hemen ziyaret et: ayhankaraman.com/seo

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. seo duydugumda yavaştan ne işe yaradığını araştırıyordum blogunuzda hele de bu makalenizde gerçekten öğretmek insanlara yardımcı olmak istediğinizi herkesin gözüne koymak istercesine yazmışsınız teşekkür ederim böylesiyle ilk defa karşılaştım

 2. Ayhan hocam en çok merak ettiğim ve ikilemde kaldığım soru gerçekten backlinkler (edu, yüksek da pa, nofollow) faydalı mi ?

  1. Edu Anlık olarak faydalı fakat gelecekte çok ciddi sıkıntılar doğrurur. Yüksek PA nofollow dofollow a takılı kalmadan size gerçekten trafik getirir mi? gelen trafik davranış sergiler mi? Dönüşüm getirir mi? bunlara bakmalısınız.

 3. Ayhan hocam, bir marka oluşturmayı planlıyorum, aklımda bir soru var; marka ile ilgili bir anahtar kelime kullandığım domain mi kullanmalıyım yoksa ismimle mi oluşturmalıyım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba