fbpx
App SEOSEO

App Store SEO: Sıralama Yükselten 24 Yöntem

2 milyon ve hala artış göstermeye devam etmekte. Bu rakam iOS App Store’da yer alan uygulama sayısıdır. Her kategoride ve her ana kategorinin alt kategorisinde binlerce uygulama bulabilmek mümkündür. Kullanıcıların %65’i hala uygulama indirmek için App Store kullanmaktadır ve Apple geliştiricilere düzenli olarak ödeme yapmaya devam etmektedir. Bu nedenle uygulamanız arama sonuçlarında yer almazsa günden güne para kaybetmeniz olasıdır.

Tıpkı sitelerde yapılan SEO çalışmaları gibi App Store uygulama sayfalarında yapılan çalışmalarda da sayfa içi ve sayfa dışı şeklinde belirli taktikler bulunmaktadır. Bu taktikleri kullanarak App Store SEO çalışmalarını gerçekleştirebilmek mümkündür. Bu taktiklerin her birisi uygulamanızın daha fazla yükleme elde etmesini ve daha görünür olmasını sağlayacaktır.

 1. Anahtar kelime seçerken 100 karakter limitini geçmemelisiniz

Apple, App Store listelemesi için size belirli anahtar kelimeler seçebilme fırsatı sunmaktadır. Arama algoritması bu anahtar kelimeleri kullanarak uygulamanızı sonuçlarda göstermektedir. Bunun için uygulamanızı tanımlayan en uygun anahtar kelimeleri seçmeniz gerekmektedir.

Anahtar kelimeler için 100 karakter limiti söz konusudur. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmamalısınız, çoğul eklerine başvurmamalısınız, uygulamanın adına yer vermemelisiniz. En önemlisi anahtar kelimelerde yazım hataları yapmamalısınız. Anahtar kelimeleri virgüllerle ayırmalısınız ve boşluk kullanmamalısınız.

 1. Açıklayıcı uygulama başlığını seçerken 50 karakter limitini geçmemelisiniz

Büyük bir marka değilseniz uygulamanız kullanıcılar tarafından kolayca hatırlanmaz. Bu senaryoyu göz önünde bulundurup tanıtıcı uygulama başlığında anahtar kelimeler kullanmak son derece önemlidir. Bu sayede kullanıcılara ne tür bir uygulama indireceklerini anında gösterebilirsiniz. Bunun için yaklaşık 50 karakterden oluşan ve anahtar kelimelerin yer aldığı bir başlık seçmelisiniz.

 1. Uygulama başlığında jenerik terimler kullanmaktan kaçınmalısınız

Uygulama başlıklarında “fotoğraflar” veya “müzik” gibi jenerik kelimeler kullanmak kullanıcıların kafasını karıştırabilecek olduğundan uygulamanızı yüklemek istemeyebilirler. Bunun için uygulama başlığında jenerik kelime seçmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Ayrıca uygulama başlığı seçerken mutlaka özgün olmaya çalışmalısınız. Bazı kötü niyetli geliştiriciler popüler uygulamaların başlıklarını kopyalayarak kullanıcıları yanıltmaya çalışmaktadırlar. Apple bu tür uygulamaları tespit ettiğinde ilgili uygulamayı App Store’da yasaklama yoluna gitmektedir.

 1. Anahtar kelimelerde ünlülerin veya markaların isimlerini kullanmamalısınız

Bu kural App Store geliştirici kılavuzunda yer alan katı kurallardan birisidir. Eğer izniniz yoksa ünlüleri, korunan isimleri veya markaları anahtar kelime olarak kullanamazsınız. Uygulamanız bu türden bir resmi uygulama değilse veya bu tür kelimeleri kullanmak için gerekli izinlere sahip değilseniz bu yola asla başvurmamalısınız. Bu tür bir yaklaşımla yola çıkarsanız Apple uygulamanızı doğrudan reddedecektir.

 1. Başlıklara anahtar kelimeler eklemelisiniz

Başlıklarda tanımlayıcı anahtar kelimelere yer vermek uygulamanızın bulunabilirliğini yaklaşık %10 oranında yükseltecektir. Verilerle desteklenmiş olan bu rakam uygulama görünürlüğü konusunda son derece önemlidir. Bu fırsatı tepmek istemiyorsanız oyunu kuralına göre oynamalısınız ve başlıklarda anahtar kelimeler kullanmalısınız.

 1. Uygulamanızın temel fonksiyonlarını tanımlayan kategoriler seçmelisiniz

App Store arama algoritması kullanıcılara sonuç sunarken aynı zamanda kategorileri değerlendirmeye almaktadır. Kategori seçimi yaparken uygulamanızın temel fonksiyonlarına odaklanmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, Instagram fotoğraflar ve videolar altında kayıtlı bir uygulama durumundayken Facebook sosyal ağlar altında kayıtlı bir uygulamalıdır. Her iki uygulamanın da belirli fonksiyonları aynı olmasına rağmen ve Instagram bir sosyal ağ olarak görülmesine rağmen kategorilendirme işleminin doğrusu bu şekildedir.

 1. Uygulama açıklamasını kullanıcı dostu hale getirmelisiniz

Uygulama açıklamaları kısmı insanlara uygulamanın ne işe yaradığını anlatmanın en önemli yollarından birisidir. Uygulama açıklamasını daha iyi hale dönüştürmek istiyorsanız aşağıdaki basit adımları takip edebilirsiniz:

 • Paragrafları ayırmalı ve gerektiğinde madde işaretleri kullanmalısınız.
 • Kullanıcı denemeleri veya basın incelemeleri gibi sosyal kanıtlar sunmalısınız.
 • Uygulamanın faydalarından bahsetmelisiniz.
 • Versiyon numaraları, son güncellemede gelen yenilikler, hata ayıklamaları gibi çeşitli bilgiler eklemelisiniz.
 • Site adresinize veya kullanıcı desteği adresinize linkler eklemelisiniz.
 1. Açıklama kısmında ilk birkaç satırı optimize etmelisiniz

Apple’ın geliştirici sayfasında yer alan bilgiler kullanıcıların açıklamaları nasıl gördüğünü göstermektedir. Başlangıçta sadece birkaç satır görürler ve daha fazla linkine tıklamaları durumunda açıklamada yer alan diğer bilgilere ulaşabilirler.

Eğer hazırladığınız açıklamanın ilk birkaç satırında uygulamanızın en önemli yanlarına değinmeyi ihmal ederseniz yaptığınız tüm çalışmaların yarısından fazlası boşa gidecektir. Bu nedenle vaktinizi daha ilgi çekici açıklamalar yazmaya ayırarak en etkileyici metin kopyalarını elde etmeye çalışmalısınız.

 1. Düşük rekabete ve düşük aranma hacmine sahip anahtar kelimeleri hedeflemeye çalışmalısınız

Bunu bir başka ifadeyle söylemek gerekirse büyük oltada küçük balık yakalamak yerine küçük oltada büyük balık yakalamaya çalışmalısınız. Anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak düşük aranma hacmine sahip ve düşük rekabet durumu olan anahtar kelimeleri tespit etmelisiniz. Yeteri kadar sosyal itibar ve otorite sağladıktan sonra ise daha rekabetçi anahtar kelimeleri hedeflemeye çalışabilirsiniz.

 1. En iyi özelliklerinizi gösteren iki ekran görüntüsü eklemelisiniz

Storemaven firmasının yaptığı araştırmaya göre kullanıcıların yaklaşık %60’ı ilk iki ekran görüntüsünden sonrasıyla bek ilgilenmemektedir. Bu araştırmadaki verilere sadık kalarak ekran görüntülerini en iyi şekilde optimize etmeye çalışmalısınız:

 • Yüksek kaliteli ekran görüntüleri eklemelisiniz.
 • İlk iki görselde uygulamanızın en iyi özelliklerini sunmalısınız.
 • Kullanıcıya iletmek istediğiniz mesajları kaplama metni veya dipnotlarla etkileyici bir biçimde iletmelisiniz.
 • Daha iyi okunabilirlik için sade arka plan rengi seçmeye çalışmalısınız.
 1. Dikkat çekici afiş çerçevesi ile açıklama kısmında uygulamanın kullanım videosuna yer vermelisiniz

Apple, uygulamanın fonksiyonlarını ön plana çıkaran 15-30 saniyelik kısa videolar kullanılmasını tavsiye etmektedir. Hazırladığınız veya hazırlattığınız videoyu afiş çerçevesi kullanarak gözden geçirip kullanıcıların dikkatini çekip çekmeyeceği konusunda emin olmalısınız.

Yapılan araştırmalar bu tür videoların %25-30 oranında daha fazla dönüşüm getirdiğini ve uygulamanın bulunabilirliğine katkı sağladığını göstermektedir. Bu tir videolar kullanarak aynı zamanda kullanıcıların markanızı daha ilgi çekici bulmalarını sağlayabilirsiniz.

 1. Yerelleştirmeyi asla ihmal etmemelisiniz

Uygulamalardan elde edilen gelirlerin kaynakları coğrafi olarak çok büyük farklılık gösterebilmektedir. eğer uygulamanızı sadece İngilizce olarak kaydederseniz dünya genelinde pek çok kişiye hitap etmeyi başarabilirsiniz. Ancak uygulamanızı küresel anlamda yayma çabalarınız olacaksa mutlaka yerelleştirme çalışmalarını gerçekleştirmeniz gerekmektedir:

 • Uygulama başlığını yerele uyumlu hale getirmelisiniz.
 • Anahtar kelimeleri yerele uyumlu hale getirmelisiniz.
 • Açıklamanın ilk birkaç satırını yerele uyumlu hale getirmelisiniz.

Bu adımları yaptıktan sonra dönüşümlerde yoğun miktarda artış elde etmek istiyorsanız diğer kısımları da değiştirmeye özen göstermelisiniz:

 • Ekran görüntülerini değiştirmelisiniz.
 • Videoları değiştirmelisiniz.
 • Para birimini ve tarih biçimini değiştirmelisiniz.
 • Açıklama kısmını değiştirmelisiniz.
 • Değerlendirmelerde yerel incelemelere yer vermelisiniz.
 1. Apple’ın politikalarına uyum sağlayabilmek için uygulamanızı düzenli olarak güncellemelisiniz

Apple uzun zamandır güncellenmemiş olan uygulamaları rahat bırakmamaktadır. Tıpkı Google’ın sık sık güncellenen siteleri ödüllendirmesi gibi düzenli olarak güncellenen uygulamalar Apple’a geliştiricinin daha iyi kullanıcı deneyimi sunmak için çabaladığını göstermektedir. Bununla birlikte Apple, eskimiş veya terk edilmiş olan uygulamaları App Store’dan kaldırmaktadır.

Buna ek olarak uygulamanızın Apple’ın politika değişikliklerine uyum sağladığından emin olmalısınız. App Store optimizasyon çalışması yapmanın en önemli kurallarından birisi budur. Ayrıca yaptığınız tüm değişikliklerin uygulama mağazasında nasıl göründüğünü gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz.

 1. Uygulama ikonunu düzenlemelisiniz

App Store kullanan insanlar uygulamanızı ikonlarına göre hatırlamakta ve tanımaktadır. Bu nedenle uygulamanızın ikonunu göz alıcı şekle büründürmeye çalışmalısınız. Yapılan araştırmalar basit yapıda olan ve sınırlı sayıda renk kullanılmış ikonların ön plana çıktığını öne sürmektedir.

Kullanıcılar ikonların kaliteli görünmesini ve geçiş efektlerinin bulunmasını arzu etmektedirler. Hatırlanabilir App Store uygulama ikonu tasarlamak kolay olmasa bu konuda Apple’ın sunduğu kılavuzlardan yararlanarak doğru çalışmalar ortaya koyabilirsiniz.

 1. Eşsiz anahtar kelimeler bulmak için insanlardan faydalanmalısınız

Her ne kadar yeterli miktarda anahtar kelime aracı olsa bile yüksek kaliteye sahip anahtar kelimeler bulabilmek için daha farklı bir yol izlemek gerekmektedir. Buradaki temel problem rekabet halinde olacağınız kişi veya kişilerin de aynı anahtar kelimeyi kullanacak olmasıdır. Dolayısıyla aynı anahtar kelime için birden fazla kişinin sıralama almaya çalışacağını düşünmek yanlış olmayacaktır.

Bu nedenle sadece anahtar kelime araştırma araçlarına bağlı kalmamak adına insanlara uygulamanızı nasıl bulduklarını sormalısınız. Bunun için Amazon Mechanical Turk gibi hizmetlerden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Bu tür hizmetleri kullanarak analizler sonucu elde edilen en uygun anahtar kelimeleri bulmayı başarabilirsiniz.

 1. Rekabetçi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanmalısınız

App Store optimizasyon çalışmalarına ve anahtar kelime araştırmalarına başladıktan sonra rakipleriniz kullandığı anahtar kelimeleri gözden geçirmelisiniz.

 • AppCodes, AppTweak, SensorTower veya Mobile Action gibi araçları kullanarak rekabet halindeki uygulamaların hangi anahtar kelimeler için sıralama yapmaya çalıştıklarını görebilirsiniz.
 • SEMRush aracından faydalanarak kendi bulunduğunuz niş içerisinde ilgili anahtar kelimelerde otorite sahibi olan yerleri bulabilirsiniz.

Bu tür rekabetçi anahtar kelime araçları kullanıcının arama niyetini algılayarak size rekabette kalma konusunda yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda rakiplerin zayıf noktalarınızı keşfetmelerine bir nebze bile olsa mani olabilecektir.

 1. Anahtar kelimeleri düzenli olarak kontrol etmelisiniz

Tıpkı sitelerde olduğu gibi anahtar kelimelerinizin sıralamasını takip etmelisiniz. Aynı zamanda ortaya çıkabilecek yeni anahtar kelimelere karşı dikkatli olmalısınız. Yukarıda yer alan anahtar kelime araçlarını kullanarak anahtar kelime takibi yapabilirsiniz. Böylece yeri geldiğinde yeni anahtar kelimeler keşfetmeyi başarabilirsiniz.

 1. A/B testi gerçekleştirmeyi unutmamalısınız

Uygulama ikonları, ekran görüntüleri, açıklamalar, anahtar kelimeler ve videolar dahil olmak üzere karşınıza çıkabilecek her unsur App Store optimizasyonu için önemlidir. Dönüşüm rakamlarına yönelik yapılan araştırmalar videoları ve ekran görüntülerinin optimize edilerek değiştirilmesi durumunda %25-30 oranında dönüşüm artışı yaşandığı görülmektedir.

Başlangıç için yüksek görünürlüğe sahip başlıkları, açıklamaları, görselleri ve videoları tespit etmelisiniz ve daha sonra diğer unsurları optimize etmeye çalışarak iyi bir sonuç elde etmek için çaba göstermelisiniz.

 1. Memnun olan kullanıcılardan oylama ve değerlendirme talep etmelisiniz

Değerlendirmeler ve oylamalar, uygulamaların kullanıcılar tarafından kabul görülüp görülmediğini anlamak için son derece önemlidir. Bu hem diğer kullanıcılar açısından hem de Apple açısından önemli olduğundan bu konuya dikkatle yaklaşmalısınız.

Her ne kadar kullanıcılar değerlendirme yapma konusuna çok sıcak bakmasalar bile bir şeyler ters gittiğinde gelip olumsuz yorum bırakmaktan pek geri kalmayacaklardır. En üst sırada yer alan uygulamaların her zaman pozitif bir yaklaşımla gelen değerlendirmelere cevap verdiği düşünülürse aşağıdaki adımları takip etmek iyi bir fikir olabilir:

 • Uygulama içerisindeki kullanıcı davranışlarını izleyerek uygulamanızdan memnun olduklarından emin olmaya çalışmalısınız.
 • Kullanıcıların uygulamayı sevip sevmediklerini belirtmeleri için evet veya hayır şeklinde oluşan uygulama içi bir soru yöneltebilirsiniz.
 • Uygulamanızın olumlu oylarını ve değerlendirmelerini ön plana çıkarmalısınız ve olumsuz yorumlara pozitif geri bildirimlerle yaklaşarak onları kararlarından vazgeçirmeye çalışmalısınız.
 1. Gelir modelini veya pazarlama stratejilerinizi değiştirmelisiniz

Kısa vadede uygulamanızın indirilme hacmini yükseltmek istiyorsanız aşağıdaki basit adımları takip edebilirsiniz:

 • Ücretli imkanlar için kısa süreli indirimler gerçekleştirebilirsiniz.
 • AppSumo ile işbirliği yaparak çekilişler gerçekleştirebilirsiniz
 • Çevrimiçi topluluklarda, blog sitelerinde veya bunun gibi tanıtım yapabileceğiniz adreslerde ziyaretçilere özel indirimler yapabilirsiniz.

Bu tek seferlik faaliyetlerin her birisi uygulamanızın indirilme rakamlarında ciddi artışlar sağlayacak ve aynı zamanda App Store sıralamasının yükselmesine yardımcı olacaklardır. Bu tür pazarlama çalışmalarında planlamanızı iyi yaparsanız üst sıralarda yer almayı başarabilirsiniz.

 1. Ürün avında yer almalısınız

Ürün avı uygulamanızın görünürlüğünü fazlasıyla yükseltecek bir durumdur. Product Hunt ana sayfasında yer almayı başarmanız durumunda kısa vadede çok fazla yüklenme ve etkileşim alabilirsiniz. Yeni yayınlanmış olan uygulamak için ürün avı etkisi yedi günlük zorlu Apple dağını aşmanın en kolay yollarından birisidir. Bu sayede sıralamanızı daha kolay bir biçimde yönetebilirsiniz çünkü ürün avı size günlük olarak yeterli miktarda kullanıcı etkinliği sağlayabilecektir.

 1. App Store’da arama reklamları kullanmayı deneyebilirsiniz

Yayınlanmış olan App Store arama reklamlarına ait verileri gözden geçirirseniz arama reklamlarının hem büyük geliştiriciler hem de bağımsız geliştiriciler için %50 oranında dönüşüm artışı sağladığını görebilirsiniz. Yükleme başına ödenecek olan miktar diğer tüm reklam platformlarının %80’ninden daha uygun olduğu için bunu bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Apple App Store reklam platformuna katılarak hemen reklamlar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 1. Apple’ın 19 anahtar kelime avantajından faydalanmayı denemelisiniz

Yapılan araştırmalar optimizasyon sürecinde açıklamaları hazırlarken belirli anahtar kelimeleri es geçmek gerektiğini göstermektedir. Bu listede yer alan anahtar kelimeler her ne kadar yabancı dilde olsa bile bunlardan faydalanmayı düşünmelisiniz. iPad, iPhone, free (ücretsiz), birincil kategori adı, ikincil kategori adı, for (için), by (tarafından) gibi kelimelerdir. Bu bilgiden yola çıkarak 50 karakterlik başlık alanında ve 100 karakterlik anahtar kelime alanında daha uygun seçimler yapmaya çalışabilirsiniz.

 1. Trend haline dönüşen konuları anahtar kelime yapabilirsiniz

Trend haline dönüşmeye başlayan konuları anahtar kelime haline dönüştürebilirsiniz. Örneğin, ABD başkanlık seçimleri döneminde App Store arama sonuçlarında “Trump” kelimesi yaklaşık 2.100 sonuç, “Hillary” kelimesi ise yaklaşık 334 sonuç getirmiştir.

Her ne kadar bu sadece bir örnek olsa bile dönemlik olan etkinliklere yönelik anahtar kelimeler kullanarak uygulamanızı ön plana çıkartabilirsiniz. Örneğin bir tür koşu ve spor uygulaması yapmışsanız İstanbul Maratonu gibi özel etkinlik alanlarına yönelik güzergahı göstererek uygulamanın bilinirliğini yükseltmeye çalışabilirsiniz. Böylece İstanbul Maratonu anahtar kelimesini kullanabilir ve yüksek sıralama elde etmeye çalışabilirsiniz.

App Store optimizasyon süreci her zaman devam eden çalışmalar bütününden oluşur. Burada yer alan ipuçlarının her birisi App Store optimizasyon süreci boyunca size yardımcı olacaktır. Bu yöntemlerden çok iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız mutlaka her adımı daha detaylı bir biçimde incelemeye çalışmalısınız. Burada belirtildiği gibi sadece basit adımlarla yetinseniz dahi uygulamanızı diğer geliştiricilerin %95’inden daha iyi hale getirebilirsiniz.

App SEO ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları yorum yazarak iletebilirsiniz.

2 Yorum

 1. İyi bir uygulama yapmak kadar bunu pazarlamak da önemli. Hem uygulama mağazalarında yükselmek için bu tarz ince noktaları yakalamak gerek, hem de reklam şart.
  Bir çok uygulama yüklendikten sonra mağazaların derinliklerinde kayboluyor..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba