fbpx
Google

Google Keşfet (Discover) Nedir ve Nasıl Optimize Edilir?

Google Keşfet: Benim anlık olarak trafik artışıyla tanıştığım Google özelliğidir. :)

Google Keşfet Nedir?

Google’ın uygulamasında, geçmiş Google aramalarına dayanarak kullanıcılara içerik öneren bir özelliktir. Eylül 2018’de kullanıma sunulmuştur. Bu özellik, videolar ve görsellere vurgu yapmaktadır.

Google Keşfet tasarımının görünümü aşağıdaki gibidir:

google keşfet
Kaynak: Google

Google Keşfet Neden Önemli?

Öncelikle şunu söyleyebilirim. Bu olayı keşfeder ve uygulama konusunda başarılı olursanız sürekli olarak doğal bir trafik elde edebilirsiniz. Düşünsenize sizinle direkt ilgilenen kitlenin sürekli olarak karşısındasınız. Bu her geçen gün büyüyen bir kitle olacak. Hem markalaşmanız hem sitenizin genel trafiği için inanılmaz bir kaynak.

Buraya odaklanmak SEO tarafını önemsemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Ohhh keşfet var ben artık SEO yapmasam da olur. Nasıl olsa trafik akıyor demek ve rehavete kapılmak siteniz için intihar olacaktır.

Web sitenizi Google Keşfet için optimize etmeniz adına size çok güzel önerilerle geldim. Yapacağım önerileri dikkate alarak Keşfet kaynağında yerinizi alabilirsiniz.

Google Keşfet’te Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

 • Hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler üretmeli ve bunu düzenli olarak yapmalısınız.
 • Yüksek kalitede görsellerden oluşan içerikler üretin. İçerikte en az 6 görsel kullanın. Bu görseller 200 KB boyutunu geçmemeli. (Bu benim yaşamış olduğum deneyime istinaden paylaşıldı.)
 • Markalaşmaya odaklanın. Güven sinyali verin. Marka aramalarını artırmanız Google’a güven sinyali verecektir.
 • İçeriklerinizde Video yer almasını sağlamalısınız.
 • İçeriğinizde net tarihler, yazar bölümü gibi alanlar yer almalı.
 • Telif hakkıyla korunan içeriklere yer vermemelisiniz.
 • Şiddet barındıran grafiklere ve videolara yer vermemelisiniz.
 • Sitenizi ve içeriğinizi mobil cihazlara göre optimize etmelisiniz.
 • Nefret içeren içerikler üretmekten uzak durmalısınız.
 • Ürettiğiniz içeriğin hedef kitlenize hızlıca ulaşmasını sağlayın.

Hedef Kitleye Uygun İçerikler Üretmek

Hedef kitlenizi iyi tanırsanız onların ilgisini çekecek içerikleri çok hızlı biçimde üretebilirsiniz. Benim son 3 yazım keşfet’te yer aldı. Bu içerikleri incelemek isterseniz aşağıdaki iki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Boşluklarını Analiz Ederek SEO’yu Geliştirmek

Rakiplerin Organik Trafik Alan Sayfalarını Bulmak

Backlink Stratejileri (Kapsamlı Analiz ve Link Oluşturma)

Backlink Analizi (Rakip Fırsatları Değerlendirme)

Ne mi yapıyorum? Onların sitemde bolca vakit geçirecekleri, sitemden çıksalar dahi dur şu Ayhan’ın sitesinde bu tür bir içerik vardı bir bakayım demelerini sağlayacak ve onları tekrar siteme getirecek stratejileri geliştiriyorum. Bunu gerçekten keyif alarak yapıyorum. Son 4 içerikte biraz daha gayret ve özen gösterdim. Amacım keşfet’e girmek değildi ama girdik. :)

Bu gönderiyi twitter’da retweet eden herkese içerik kontrol listesini hediye ediyorum. Kontrol listesi sizlere içerik üretirken yardımcı olacaktır. Daha iyi performans için hemen retweet et.

Retweet için aşağıdaki Tweet’i kullanabilirsiniz.

Yüksek Kalitede Görseller Kullanın

Yüksek kaliteli görüntü veya video içeren sayfalar Keşfet’te daha iyi performans gösterir. Keşfet yalnızca tek görüntü ve video sunmakla kalmaz, aynı zamanda görüntünün doğrudan içeriğe bağlandığı sayfalara da öncelik verir. Resimlerinizin sıkıştırılmış, en az 1.200 piksel genişliğinde, açıklayıcı bir dosya adına ve alt etikete sahip olduğundan emin olun.

Markalaşma ve Güven Sinyali

Bu konuya hem online hem de fiziksel eğitimlerimde de yer veriyorum. En önemli konulardan bir tanesi. Google güven sinyalini alırsa çok güzel şeyler ortaya çıkabilir. Hem organik hem de keşfet tarafında bunun faydalarını görürsünüz. Markalaşmak için alan adı seçimi, içerik, reklam, kullanıcılarla kuracağınız duygusal bağ ve daha bir çok şey olabilir. Reklam ile daha çok kullanıcıya ulaşın, ulaştığınız kullanıcıları tekrar hedefleyin, sosyal medyayı sıradan yönetmeyin duygusal bağ kurun, hediyeler verin, ödüllendirin. Kendi markalaşma stratejilerinizi geliştirin.

İçeriklerinizi Hedef Kitlenize Ulaştırın

Yayınladığınız içerikleri hedef kitlenize hızlıca ulaştırın. Bu sizi takip ettikleri sosyal medya hesaplarıyla, push ile, yeniden pazarlama reklamlarıyla, sms ya da mail pazarlamasıyla olabilir. Özellikle birçok içeriğinize güveniyorsanız bu dijital pazarlama stratejilerini direkt içeriklere değilde Ana Sayfanıza yapın. O zaman birçok içeriğinizi Keşfet’te görebilirsiniz.

Daha fazlası mı? Tabi ki eğitimde >> ayhankaraman.com/seo-egitimi

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhaba en az 1.200 piksel buyutu olayını tam olarak anlamadım. Manşet resmimizin boyutlari 650×360 site içerisine de bu boyutların üstü resim koyamiyoruz tema kayıyor. Tam olarak nasil yapacağız 1.200 piksel genişliği ?

  1. Temayı güncellemekte ya da değiştirmekte fayda var. Mevcut temayı kullanmak istiyorsanız bir geliştirici ile çalışmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba