fbpx
Google

Google Yeni ve Gelişmiş Site Linkleri Arama Kutusunu Duyurdu

Google yaptığı açıklama ile yeni ve gelişmiş site linkleri arama kutusunu duyurdu. Google’ın verdiği bilgilere göre bu yeni arama kutusu, kullanıcının belirli bir site içerisinde yer alan içeriğe Google Arama vasıtasıyla daha hızlı bir biçimde erişebilmesini sağlamak amacıyla tasarlandı.

google-yeni-arama-kutusunu-duyurdu

Google, kullanıcıların belirli bir site adını kullanarak arama yaptıkları zaman ilgili site içerisinde yer alan bir içeriği aramak istediklerine dikkat çekiyor. Bu yenilik yapılmadan önce Google’ın algoritması bunu tespit etmesi durumunda site linklerinden oluşan geniş bir set ve arama sonuçlarının altında ekstra bir arama kutusu gösteriyordu. Bu arama kutusu kullanıcılara site: şeklinde arama yapmalarına imkan tanıyor ve neticede ilgili site genelinden sonuçları gösteriyordu.

google-yeni-arama-araci

Google’ın gerçekleştirdiği bu yenilik ile site linkleri arama kutusu daha belirgin hale getirilerek site linklerinin üstüne yerleştiriliyor. Ayrıca bu yeni arama kutusu otomatik doldurma özelliğini de destekliyor.

Yeni site linkleri arama kutusu kullanıcıyı doğrudan sitenin kendi arama sayfasına gönderme kabiliyetine sahip. Bunu yapabilmek için siteniz için çalışan bir arama motoruna sahip olmalısınız. Eğer buna sahipseniz, bu konuda Google’ı bilgilendirmelisiniz. Bunun için ise sitenin ana sayfasını schema.org/WebSite girdisini schema.org/SearchAction biçimlendirmesinin potentialAction mülkü ile biçimlendirmiş olmalısınız. Bunu aynı zamanda JSON-LD, microdata veya RDF kullanarak da yapabilirsiniz. Uygulama detaylarına Google’ın geliştirici sitesinden erişebilirsiniz.

Sitenizde biçimlendirme düzgün bir biçimde yapılmışsa kullanıcılar site linkleri arama kutusunu kullanarak sitenizin arama sonuçları sayfasına erişebilecekler. Google herhangi bir biçimlendirme tespit etmezse kullanıcılar sitenize özgü arama sonuçlarına site: şeklinde arama sorgusu yaparak erişebilecekler.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba