fbpx
Google Algoritmaları

Google Köprü Sayfaları Algoritmasını Geliştirmek İstiyor

Google, köprü sayfalar için algoritmasını geliştirerek kullanıcıların arama deneyimini iyileştirmek istiyor.

Köprü sayfalar veya arama sonuçlarında benzer sayfalara sahip siteler, bunların hepsi benzer hedefe gitmektedirler. Bu pazarlamacılara sıralama amacıyla arama hızlarını maksimum seviyeye çıkarma şansı sunmaktadır. Ancak kullanıcı deneyimi olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

Google yaptığı açıklamada “Kullanıcılarımız için arama sonuçlarının kalitesini geliştirmek için bu tür sayfalar için bir sıralama düzenlemesi yapmayı planlıyoruz.” ifadelerine yer verirken, bu değişikliğin büyük ve iyi köprü sayfalar kampanyası yürüten siteleri etkileyebileceğini belirtmektedir.

google-kopru-sayfalari-algoritmasi

Sitenizin bir köprü sayfası görevini görüp görmediği konusunu merak ediyorsanız, Google aşağıdaki sorulara cevap vermenizi tavsiye etmektedir:

  • Amacınız sitenizin uygun ve kullanışlı bölümü için arama motoru ve huni ziyaretçileri için optimizasyon yapmak mı, yoksa sitenize gelen kullanıcıların dahili deneyimlerinin bir parçası mı?
  • Sayfada sunulan içerik oldukça spesifik olmasına rağmen bu sayfaların belirli terimlerde sıralamaya sahip olması mı isteniyor?
  • Sayfalar daha fazla arama trafiği almak için sitede yer alıyorken kullanışlı bir takım çoklu veya kopya bilgilerden mi faydalanıyor?
  • Bu sayfalar tek başına ortak bir trafik almak ve kullanıcıları içerik veya fonksiyon içerisinde herhangi bir özel değer sahibi olmalarına imkan tanımadan farklı yerlere mi gönderiyorlar?
  • Bu sayfalar bir ada gibi işlev mi görüyorlar? Bunların sitenin belirli bölümlerinden erişim imkanları bulunuyor mu? Bu sayfalara site veya site ağları içerisindeki diğer sayfalardan gelen linkler sadece arama motorları için mi oluşturuldu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba