GoogleGoogle AlgoritmalarıGoogle Cezaları

Google Panda 4.0 Güncellemesi

Google panda 4.0 güncellemesi resmen başladı. Matt Cutts gecenin ilk saatlerinde resmi twitter hesabından güncellemenin başladığını resmen duyurdu. Şimdi herkesin merak ettiği bir konu var. Şimdi ne olacak?

Panda algoritması ile ilk olarak 24 Şubat 2011 tarihinde karşılaştık. Bu güncellemede ingilizce sorguların %11,8 ‘i etkilenmişti. 2011 yılında panda adı altında 8 güncelleme daha gerçekleştirdi. 2012 yılının ilk panda güncellemesi ise 18 Ocak 2012 ‘de gerçekleşti. Daha sonra da yıl içinde tam 13 güncelleme daha gerçekleşti. Panda 2013 yılında sadece 2 defa ortaya çıktı. Bunun ilki 22 Ocak ikincisi ise 15 Mart tarihlerinde güncellenmiştir. Bugün günlerden 21 Mayıs 2014 ve panda 4.0 güncellemesi resmen duyuruldu.

Web sitelerine içerik ekleyen kişiler panda algoritması çıkana kadar hep kendini düşündü. Kullanıcı odaklı çalışan kişi sayısı çok azdı. Google buna karşı önlem almak için bir algoritma geliştirdi ve bunu piyasaya sürdü. Kelime odaklı, kullanıcıyı siteden kaçıracak makaleler sağlayan tüm siteleri cezalandırdı. Kelime yoğunluğunu dengeleyemeyen site sahipleri bu cezadan nasibini aldı. Bir kelimenin içerikleriniz de defalarca geçmesi google arama motorunun gözünde spam olarak algılandı. İçeriklerin kısa olması da ceza sebeplerinden birisi. Bir kullanıcıya ağlamış olduğunuz bilgiyi ayrıntılı olarak aktarmalısınız. Ayrıntılı olarak derken kullanıcıyı sıkmamaya da özen göstermelisiniz.

google-panda-4-0-guncellemesi

Kopya içerik sahipleri er ya da geç cezalandırılacaksınız. Emek hırsızları google tarafından ödüllendirilmeyi beklemesinler. Onların yeri belli. Bizler aylarca okurlarımıza özgün ve farklı olmalarını belirttik. Bunu hemen hemen her yazımızda paylaştık. Şimdi bu güncellemenin bundan sonraki süreçte sizi etkilememesi için;

 • Ziyaretçilerinize özgün, kullanıcı dostu ve uzun içerikler sağlayın.
 • Sosyal medyayı aktif olarak kullanın.
 • İçerikleriniz de ki kelime yoğunluğuna dikkat edin.
 • Yazmak için yazmayın.
 • Sayfa hızınızı iyileştirin.
 • Arama motorları için değil ziyaretçiler için yazın.

Uzun içerikler yazın dememizde ki sebep ortalama ziyaretçi sürenizin artmasıdır. Bu konu panda açısından çok önemlidir. Çünkü google bir siteyi ziyaret eden kullanıcının hemen siteden çıkmasını sevmez. O sayfaların kullanıcıya hiç bir şey vermediğini düşünür ve cezalandırır. Şimdi organik hit kullanan kullanıcılara burada bir şey söylemek istiyorum. 30 saniyelik hitler gönderip yükselttiğiniz siteler var ya işte onlar bu algoritmada pert olacaklar. Ben ne yaptım diye düşüneceksiniz. Eğer bu yazıyı okuyorsanız artık buna bir son verin. Google keriz değil.

Bu algoritmadan kimler etkilenir;

 • Aşırı footer linke sahip olan web sayfaları. (%50-%65 oranında footer backlink alan kişiler)
 • İçeriği kalitesiz, kopya olan web siteleri.
 • Sürekli tanıtım yazısı yayınlatan siteler.
 • Sosyal medyayı kullanmayan siteler.

Makaleme son vermeden önce bir konuya daha değinmek istiyorum. Değerli okurlarımız her önünüze gelen yerden reklam veya bağlantı almayınız. Bu bağlantılar sitenize zarar verebilir. Kesinlikle sosyal medya tarafından desteklenen sitelerden backlink almanız web sayfalarınıza fayda sağlayacaktır.

32 Yorum

 1. Güncelleme yayınlandı yavaş yavaş kalitesiz içerikler silinirken uzun title konuların yukarı doğru çıktığını görüyorum. Panda özellikle footer link basanlar için olumsuz oldu. Grafikleri incelediğimde panda’dan en çok etkilen ask.com tarzı siteler oldu. http://t.co/9W61zJ90wq bu linkte açıklama yapılmış panda’dan etkilenen yada tam tersi etki yapan siteler gösterilmiş. Bakalım neler olacak…

 2. merhaba, panda güncellemesi bu sefer ciddi manada zarar verdi webmaster ailesine umarım birdaki güncellemede herkez hakketiği yere gelir. Paylaşım için teşekkürler

 3. Bu güncelleme çok can yakacak gibi durduğu gibi bazı siteleri de olumlu etkileyebilir. Umarım herkes hak ettiği yere gelir de verilen emekler boşuna gitmez.

 4. güncelleme üzerinden 4 gün geçmesine rağmen bir hareketlilik görünmüyor bende. sayenizde atlattım sanırım, teşekkürler hocam :)

 5. Googlenin bu güncellemesi ile ilgili çok şey yazıldı çizildi ama buradaki anlatım kısa ve net olmuş. Umarım olumsuz etkilenmeyiz. Nede olsa SEO candır :)

 6. Google panda 4.0 güncellemesi yıkıcı değil fakat sarsıcı bir güncelleme olduğu kanısındayım. Fakat burada yine binasını sağlam temeller üzerine kuran, işçilikten kaçmayan kişilerin etkilenmediğini belirtmek isterim. Son yıllardaki güncellemelerin bizlere gösterdiği ve bizlere olan pozitif katkısı içeriğin webmaster gözüyle değil kullanıcı gözüyle yorumlanması oldu. Bu konuda özgün ve kaliteli içerik SEO için en önemli etkenler listesine girdi. Ardından alakalı backlinkler ve doyurucu bir site ile Google’ın SEO’yu güzel bir noktaya getirdiğini düşünüyorum.

  1. Fatiha arkadaşım çok güzel bir yorum getirmiş. Güzel bir dokümanın altında böyle bilgilendirici yorumların olması çok güzel. 1.sayfa da olan kelimelerim 2.sayfaya gitti ve tekrar 1.sayfaya döndü, bazı kelimelerimde ise durum tam tersi oldu, baya gerileyen kelimelerim var. 2 gündür kelimeler tekrar yukarı doğru çıkmaya başladı, sanırım bende atlatıyorum yavaş yavaş…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayhan Karaman YouTube
YouTube Kanalıma Abone Ol, Ücretsiz Videoları Kaçırma!
Abone Ol
Ücretsiz Videoları Kaçırma!
ABONE OL