fbpx
Kullanıcı DeneyimiSEO

Kullanıcı Deneyimini SEO Çalışmalarıyla Harmanlamanın 5 Yolu

Bu içerikte site performansını iyileştirmek adına kullanıcı deneyimini SEO çalışmalarıyla harmanlamanın 5 yolu paylaşılmıştır.

Yılladır kullanıcı deneyimi ve SEO çalışmalarının bir arada yürütülebileceğini öngören fikirler vardı. Bunlar artık fikir olmaktan çıktı. Artık bu iki çalışmanın bir araya getirilerek en iyi sonucun elde edilmesini sağlayacak stratejilere odaklanılmaktadır.

Bugünün koşulları gereği artık kullanıcı deneyimi ile SEO çalışmalarını bir araya getirmeden bir website oluşturulması söz konusu değildir. Bu ikisini ayrı birer çalışma olarak gerçekleştirmek ise yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. Kullanıcı deneyimi belirli bir kitleye odaklanır ve genel olarak tasarım tercihleri veya sektör trendleri ile açıklanabilir. SEO ise sitenin geneline odaklanır ve verileri ön planda tutar. Bu sayede içeriğin arama motorlarında görünürlüğü iyileştirilir. Ancak bu ikisinin kesişim noktası olan bir nokta vardır…

kullanici-deneyimi-seo

Google bu kesişim noktasını Site Yöneticisi Kılavuzu içerisinde açık bir biçimde belirtmiştir. SEO çalışmaları bir gereksinim olsa bile çalışmaların merkezinde daima kullanıcının yer alması bir zorunluluk olarak göstermiştir. SEO çalışmalarının içerisinde olan kişiler, bu çalışmaların site performansını etkileyen diğer unsurlardan ayrı tutulamayacağını iyi bilirler.

Aşağıda yer alan beş farklı olguyu düşünerek kullanıcı deneyimi ve SEO çalışmalarını harmanlayarak bir sitenin performansını iyileştirebilirsiniz.

 1. Kullanıcı İçin İçerik Oluşturmak

Hem kullanıcı deneyimi hem de SEO çalışmaları kullanıcıya odaklanır. Eskiden kalma anahtar kelimeye ve sayfa iyileştirme çalışmalarına yoğun bir biçimde takılı kalmak gibi stratejiler etkinlik konusunda kullanıcı merkezde olmadığı sürece pek sonuç vermemektedir.

Kullanıcıların ve arama motorlarının uygun gördüğü standartlar insan unsuruyla belirlenir. Temel hedef arama motorundan ziyade kullanıcıyı memnun etmektir. Hatta arama motoru, sonuç sayfasındaki sıralamanızı belirleyecek olsa bile kullanıcı her zaman daha önemlidir.

Değiştirilmesi veya iyileştirilmesi gereken unsur tasarım dahi olsa kullanıcılar düşünülmelidir. Çünkü her şey kullanıcıyı memnun etmeye, daha fazla trafik elde etmeye ve kullanıcıların sitede geçirilen süresini yükseltmeye yöneliktir.

 1. Okunabilirlik

İçerik uygunluk, kalite ve etkileşim gibi faktörlerin hepsini içerisinde barındırmalıdır. Eğer kullanıcıları içerisinde vakit geçirmeye daha fazla ikna edici içeriklere sahip olmak istiyorsanız bu faktörlerin her birini ön planda tutmalısınız.

Kullanıcı deneyimi bir sayfanın uygunluğunu ve okunabilirliğini iyileştirirken aynı zamanda SEO niteliğine katkı sağlar. İçeriğin kaliteli olması nihayetinde sitenin arama motorları tarafından taranmasını kolaylaştırır.

kullanici-deneyimi-seo

SEO çalışmaları kapsamında okunabilirlik içeriğin açık, uygun ve bilgi verici olmasını gerektirir. Bir konu olabildiğince etraflıca ele alınmalı ve bu sayede söz konusu sayfanın arama motorları açısından otoritesi yükseltilmelidir.

Anahtar kelimeler ve sayfa içi iyileştirmeler, en basit adımlar söz konusu olsa bile bir yazının okunabilirliğine katkı sağlar. Bunlar aynı zamanda sayfanın görüntülenmesi ve taranması gibi niteliklerin daha iyi olması konusunda önemlidir. Bir sayfanın arama motorları sonuç sayfasında sıralamasını yükseltmek için artık anahtar kelimelere odaklanmanın pek anlamı yoktur. İçeriğin kalitesine ve okunabilirliğine katkısı olmadığı sürece bu hiçbir anlam taşımayacaktır.

Kullanıcı deneyimi açısından okunabilirlik bir sayfaya erişen kullanıcıları memnun etmek anlamını taşır. Bu doğrultuda kullanıcının sayfaya girdiğinde elde edileceği ilk izlenim çok önemlidir. Tüm cihazlarda ve tarayıcılarda çalışabilecek temiz bir yapı ve işlevsel sayfa kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesine katkıda bulunacak ve aynı zamanda hedef kitlenin etkileşimli olmasını sağlayacaktır.

Kısa, uygun, işlevsel ve iyi bir şekilde biçimlendirilmiş bir içerik, SEO ve kullanıcı deneyimi açısından okunabilirliği temsil eder. Bu çalışmaların bir araya getirilmesiyle kullanıcıların keyifle faydalanabileceği site sayfaları oluşturulabilir.

 1. Görsel Uygunluk

Görsel uygunluk, bir sayfanın iyileştirilmesi açısından hem kullanıcı deneyimine hem SEO çalışmalarına katkı sağlayabilecektir. İnsanlar, görsel unsurları yazılı bilgiden daha hızlı işlerler. Bu nedenle resimler, videolar ve diğer görsel içerikler kullanıcı deneyimi açısından önemli bir yere sahiptirler.

seo-UX

SEO açısından bakılacak olursa görsel içerikler arama motorları tarafından bulunabilmesi için en iyi şekilde iyileştirilmelidir. İyileştirilen bu içerikler sayfaya farklı bir yoldan trafik kazandırmak açısından değerlidir.

Kullanıcı deneyimi bir sayfada görsel içeriğin yer almasının neden önemli olduğunu anlar çünkü sayfanın etkili olabilmesi için görseller kullanmalıdır. Fakat asla görsel içerikler metin içeriklerin yerine kullanılmamalıdır. İyi bir denge oluşturulmalıdır.

Tüm bunların yanında hem SEO hem kullanıcı deneyimi büyük resimlerin tarama deneyimine etki edeceği konusunda hemfikirdir. Çünkü büyük görseller sitenin yüklenme hızını yükseltecek ve sayfa düzenini rahatsız edebilecektir. Bu nedenle daima görsel içerikler kullanılmadan önce gözden geçirilerek masaüstü ve mobil kullanıcılar göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir.

 1. Kullanılabilirlik

Her şey sadece tasarımla ilgili değildir. Bir sayfanın işlevselliği de kullanıcı deneyimine etki eder. Kolay gezinti ögeleri kullanıcıların bir sayfayı daha fazla incelemesi sağlar. Doğru menü işlevsellikleri, dahili link yapısı ve açık gezinti etiketleri bir kullanıcının bir sayfada geçirdiği süreye etki eder. En önemlisi aradıklarını bulmaları konusunda kullanıcıya yardımcı olan bu unsurlar kullanıcı memnuniyetini yükseltirler.

Site haritaları hem kullanıcılar hem de arama motorları açısından önemlidir. Dizine ekleme, gezinti unsurları ve kolay taranma hem kullanıcı deneyiminin hem de SEO çalışmalarının ilgi alanına girer. SEO ve kullanıcı deneyimi aynı zamanda site hızının önemi konusunda hemfikirdirler. Görsellerin, reklamların ve diğer fonksiyonların site hızına etki etmemeleri konusunda dikkatli olmayı öngörürler. Kullanıcılar bir sitenin yüklenmesi konusunda sabırsız oldukları zaman sitenin hemen çıkma oranı önemli ölçüde artış gösterecektir. Hemen çıkma oranının yüksek oluşu ise bir sitenin sahip olmak istemeyeceği niteliklerden birisidir.

Bir sayfanın performansını tüm tarayıcılarda ve cihazlarda test etmek, her kullanıcıya eşsiz deneyim sunmak açısından önemlidir. Mobil kullanıcılar göz önünde bulundurulduğunda bunun neden fazlasıyla değerli olduğu anlaşılabilir. Mobil konusundan bahsetmişken, erişilebilirliğin hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından önemi unutulmamalıdır. Sitede yer alan sayfaların herhangi bir cihazdan erişilebilir olması sağlanmalıdır.

İçerikler tanıtıcı mı? Gezinti ögelerini kontrol ettiniz mi? Resimlere alt metin eklediniz mi? Tüm bunları düşünmelisiniz.

 1. Kullanıcı Kaybetmemek

Kullanıcı deneyimi, kullanıcılara uygun ve bilgilendirici içerikleri bulma konusunda yol gösterirken aynı zamanda onları doğru gezinti unsurlarıyla hedefe ulaştırmaya çalışır. Tüm bunları yaparken kullanıcıya en az çaba gerektiren yolun sunulması temel unsurdur.

kullanilabilirlik-seoGezinti ve kullanıcı yolları, siteye gelen kullanıcıların kaybedilmemesi için yeterli olabilir. Bu noktadan sonra dönüşümleri düşünmeniz gerekir. SEO ve kullanıcı deneyimi çalışmaları belirli açılardan dönüşümlerle ilgilenirler. Ziyaretçileri sadık kullanıcılara dönüştürmek, ziyaretçi e-posta abonelerine dönüştürmek veya onları müşteri haline dönüştürmek bunlardan bazılarıdır.

Kullanıcıların beklentilerini karşılamak için harekete geçirici mesajlar oluşturmaktan asla çekinmeyin. Her şeyin kullanıcıların isteğiyle olacağını unutmayın. Onlara diledikleri bilgilere ulaşabilmeleri için temiz bir yol göstererek çoklu seçenekler sunarak onların kafalarını karıştırmayın.

Kafanızda sadece dönüşüm varken içerik oluşturmaya çalışmamalısınız. Önemli olan hedef kitlenin ne istediğini bilerek hareket etmeli ve onlara sayfanızda en iyi şekilde gezinme deneyimi sunmalısınız.

Kullanıcı Deneyimi ve SEO Optimizasyonu Site Performansını Nasıl Etkiler?

Site performansını iyileştirmek için SEO ve kullanıcı deneyimi çalışmalarını gereksiz yere karmaşık hale dönüştürmeye çalışmamalısınız. Önemli olan bunların birbirinden bağımsız işe yaramayacağını bilmek ve aynı etkilere sahip olmadıklarını anlamaktır.

SEO çalışmaları sitenize trafik getirir ve arama motoru sonuçlarında yüksek sıralamalara sahip olmanızı sağlayabilir. Fakat kullanıcı deneyimi trafiğin yönetilmesini ve belirlenen hedeflere dönüştürülmesini sağlar. Bu açıdan SEO ve kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda şunları sunabilmelidir:

 • Kaliteli, bilgilendirici ve uygun içerik
 • Kullanımı kolay yapı ve etkili ama basit gezinti seçenekleri
 • Metinlerin ve görsellerin iyileştirilmesi yoluyla kullanıcıların ve arama motorlarının memnun edilmesi
 • Erişilebilirliğe odaklanan uygun tasarım
 • Kullanıcıların bir sonraki tıklamaları öngören ve istenilen dönüşümü sunan açık harekete geçirici mesajlar

Bir Yorum

 1. Eskiden asıl amaç kullanıcı çekmekti siteleri, şimdi ise bu kullanıcıları nasıl yönettiğimiz ve elde tuttuğumuz ile ilgili. SEO ile kullanıcı deneyimi beraber çalışınca da birbirlerinin etkilerini katlayarak kuvvetleniyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba