fbpx
SEO

SEO Uyumlu İçerik Oluşturma Kılavuzu

SEO sektörüne yeni adım atmış birisiyseniz SEO uyumlu içerik oluşturma konusu mutlaka karşınıza çıkmıştır. Bu içerikte arama motoru optimizasyonu çalışmalarınızda daha başarılı olmak ve web sitenizin performansını iyileştirmeniz için ihtiyacınız olacak içerik oluşturma önerilerini bulabileceksiniz.

Hazırsanız Başlayalım…

SEO Uyumlu İçerik

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

Arama motorlarında daha iyi performans elde etmenin yolu daha iyi içerik oluşturmaktan geçmektedir. İçeriklerimizi arama motoru kurallarına göre oluşturursak ödüllendiriliriz. Peki arama motorları bizden ne istiyor? Aslında onlar kullanıcılar ne istiyorsa bizden onu bekliyorlar. Kullanıcıyı mutlu edecek, onlara istediklerini verecek içerikler üretmeliyiz. Bu içerikleri üretirkende SEO uyumlu olarak hazırlamamız bize daha çok görünürlülük ve tıklama getirecektir.

SEO uyumlu içerik hazırlamak için öncelikle anahtar kelime araştırması yapmalı, yapılan araştırma neticesinde anahtar kelimeler içerik içerisinde optimize edilmeli, içerik mantıklı bir biçimde kullanıcıları düşünerek oluşturulmalı ve sosyal ağlarda paylaşılarak desteklenmeli.

Anahtar Kelime Araştırması: Organik olarak trafik almak istiyorsanız, içerik oluşturmaya başlamadan önce anahtar kelime araştırması yapmanız gerekiyor. Bu sayede, belirli bir miktardaki arama hacminin olduğu anahtar kelimeleri belirleyip, odaklanabilirsiniz.

Doğru anahtar kelimeleri bulmak için hemen ayhankaraman.com/anahtar-kelime bağlantısını ziyaret et.

Anahtar Kelime Optimizasyonu: İçeriğinizdeki geçecek anahtar kelimeleri nerede ve nasıl kullanabileceğinizi bilmeli buna göre optimize etmelisiniz. Hedef anahtar kelimeyi içerikte en fazla %3 oranında kullanmanız gerekmektedir.

Kullanıcı Odaklı İçerik Optimizasyonu: İçerikleri arama motorları için değil kullanıcılar için oluşturun. Kullanıcılar sitenizde ne kadar çok gezinir, ne kadar çok vakit geçirirse o kadar iyi. Hem SEO açısından hem de dönüşüm açısından içerik optimizasyonu konusuna dikkat etmelisiniz.

Görsel Kullanımı: İlgi çekici, arama motorlarına uygun ve kaliteyi bozmadan küçültülmüş ve optimize edilmiş görseller kullanmanız SEO uyumlu içerik oluşturma sürecine katkı sağlayacaktır.

Dahili Bağlantılar: İçeriklerinizde farklı sayfalarınıza bağlantılar vermeniz yine SEO sürecine ciddi katkı sağlayacak bir başka kriterdir. Bu bağlantıları görünür ve kullanıcıların ziyaret edecekleri biçimde oluşturmanız SEO sürecinin iyileşmesini hızlandırır ve performansı artırır.

Paylaşım: İçeriğin oluşturulmasının yanı sıra hedef kitleye ulaştırılması da çok önemlidir. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızdan sizi takip eden kitleye yayınladığınız içerikleri paylaşmanız yine sürece katkı sağlayacak ayrı bir kriterdir. Bu durum içeriğin sosyal sinyallere sahip olmasını sağlayacak olup hem ilgili içeriğe hem de alan adının otoritesine katkıda bulunacaktır.

Düşük kalitede içerikler üretmeyin. Sırf arama motorlarından trafik çekmek için çok aranan kelimelere uygun başlık açıp kısa kısa içerikler hazırlamayın. Doğal olun, bir kullanıcı gibi düşünün ve yazmaya başlayın. Kelime sayısına odaklanmayın, doyum noktasında bırakın.

İçerik Türleri

SEO uyumlu içerikler aşağıdaki içerik türleri için oluşturulabilir.

Ürün Sayfaları: Bir e-ticaret sitesinin en önemli kriterleri arasında yer alır. İyi bir ürün sayfası oluşturmak hem SEO’ya hem de Adwords’e ciddi anlamda fayda sağlar.

Blog Yazıları: Düzenli bir SEO içeriği oluşturmanın en kolay yolu. Genel olarak, blog yayınları çok daha fazla ilgi çekicidir. Blog içerikleri sayesinde sağlayacağınız dahili bağlantılar performansınızı artırabilir.

Makaleler: Bir haber makalesi, röportaj içeriğin bir parçasıdır. Gazete veya dergi tarzı web sitelerinde bulabileceğiniz ana içerik türüdür.

Listeler: Bir tür yazıdır, ancak kullanıcılara bir liste olarak sunulur. “Google’da Yükselmek için 10 Yol” veya “En İyi 59 SEO Taktiği” gibi başlıklar altında oluşturulan bu liste içerikleri hem daha ilgi çekicidir hem de daha çok trafik alma potansiyeli vardır. Sosyal medya platformlarında paylaşıldığında çok daha fazla tıklama alacağı tartışmaya kapalıdır.

Kılavuzlar: Bir rehber, bir şeyin nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak anlatan içerik parçasıdır. Genellikle web sayfasının içinde verilmez. Data toplamak için kullanılan bir stratejidir, PDF olarak ya da e-posta aracılığıyla sunulabilir. Ortalama oturum süresini düşürecek bir girişim olacağından iyi kurgulanmalı ve planlanmalıdır.

Videolar: İçeriği sadece metinlerden oluşan bir şey gibi görmek çok yanlış. İçeriği zenginleştirmelisiniz. Peki nasıl? Tabi ki video ile. :) Sonuç olarak, makale yerine bir video oluşturarak, rekabetçi bir anahtar kelime için ilk sayfada yer almak daha kolay olabilir. Mesela SEO araçlarının nasıl kullanacağınıza ilişkin videolar oluşturmayı düşünebilirim. :)

Infographics: Tek bir konu üzerinde çok fazla veri içeren (genellikle grafik biçiminde) büyük formatlı görüntülerdir.

Slayt Gösterileri: Bazen resimler metinden daha önemlidir. Görüntülerden oluşan bir slayt gösterisi yaparak da içeriğinizi zenginleştirebilir ya da sadece slayt içerikler sunabilirsiniz.

Bunlar içerik türleri arasında en popüler olanlarıdır. İçeriğinizi zenginleştirin, ödüllendirin. Sadece metinlerden ya da sadece videolardan oluşan içeriklere sahip olmayın. Metinlerin haricinde görüntülerle, videolarla ve slaytlarla süslenen içerikler üretin. Emin olun daha çok katkısını göreceksiniz.

İçerik Stratejisi Oluşturmak İçin 4 Adım

İçeriği gelişi güzel bir şekilde mi oluşturuyorsunuz? İçeriğim zaten sıralamaya giriyor diyerek bir strateji oluşturmadan mı ilerliyorsunuz? Durun! Artık daha iyi bir SEO içerik stratejisine bağlı kalmanın ve içerikleri daha iyi işlemenin zamanı geldi.

Hedeflerinizi Tanımlayın

Hedefleriniz, odaklanmanız gereken içerik türlerini belirler. İnternet üzerinden bir ürün mü satmak istiyorsunuz? Bir içerik platformu oluşturmak, trafiği artırmak ve adsense üzerinden gelir mi elde etmek istiyorsunuz? Bir hizmet platformu kurup, başvuruları alıp hizmet mi satmak istiyorsunuz? Ne istiyorsunuz? Buna karar verip hedef kitlenize uygun içerikler üretebilirsiniz.

Öncelikle ürün satışlarını artırmaya çalışıyorsanız, birincil hedefiniz hem arama hem de dönüşüm için optimize edilmiş ilgi çekici, bilgilendirici ürün sayfaları oluşturmak olmalıdır. İkincil odağınız, ürünlerinizi ne zaman ve nasıl kullanacağınızı gösteren faydalı blog içeriği üretmek olmalıdır. Blog sayfanızda üreteceğiniz içerik ürün sayfanızda yer alan içerikle ilgiliyse dahili bağlantı verip ürün içeriğinize fayda sağlayabilirsiniz.

Siteniz reklamlar üzerinden gelir elde etme modeli üzerinde çalışıyorsa ve hedefiniz arama yoluyla organik olarak yeni ziyaretçileri çekmekse, zengin içeriklere odaklanmalısınız.

Hedef Kitlenizi Düşünün

Kitlenizi tanıyın. Anketler ve analiz yazılımları sayesinde, normal ziyaretçi ile müşteri ayrımını çok daha iyi yapabilirsiniz. Hedef kitleyi analiz ettikten sonra onların ne tür içerik isteyeceğini düşünün ve üretin.

Örneğin, yöneticileri hedefleyen bir B2B web sitesi işletiyorsanız, daha sonra okumak üzere indirilip kaydedilebilecek içerikler üretmelisiniz.

Gençleri hedefliyorsanız, daha az metin, daha fazla resim ve videoyla sık güncellenen içeriklere odaklanmalısınız. Ayrıca sitenizin mobil kullanım için optimize edildiğinden emin olamlısınız. Çünkü gençler artık mobil. :)

Takvim Oluştur

Hedeflenecek kitleyi ve ne üreteceğimizi tespit ettikten sonra bir takvim oluşturmaya karar vermeliyiz. Takvim sayesinde planlı olarak ilerleyebiliriz.

Analiz

İçeriklerinizin performansını ölçmek için düzenli olarak analiz edin. Başarı ölçütleri için: sayfa görünümleri, bağlantılar, yorumlar, sosyal paylaşımlar ve dönüşüm oranları dikkate alınabilir. Analizinizin iki hedefi olmalıdır:

Başarılı olan içerikleri inceleyin: Başarı ölçütleri sayesinde yeni içeriklerinizi de iyileştirebilirsiniz. Örneğin kullanıcılarınız videolara mı ilgi duyuyorlar? Daha çok videolu içerik üretin.

Eski içeriğinizi güncelleyin: Kötü performans gösteren ya da hedef anahtar kelimede istediğiniz konumda olmayan mevcut içeriği güncelleyin. İlgili anahtar kelimeyi optimize ederek sıralamanızı iyileştirebilir ve tarfiğinizi artırabilirsiniz.

Daha fazla SEO içeriğine mi ihtiyacın var? Hemen ayhankaraman.com/seo bağlantısını ziyaret et hemen incelemeye başla.

3 Yorum

  1. Listeler bence gerçekten SEO anlamında önemli bir yere sahip. Mesela benzer başlıkla iki yazı yazdığımda genelde liste şeklinde olan yazılar daha üst sırada oluyor. Misal bu yazı bile liste tarzı oluşturulmuş bir içerik olduğundan hem kullanıcı deneyimi açısından hem de düzenlilik açısından bir adım önde. Bilgiler için teşekkür ederim.

  2. Güzel bir kılavuz hazırlamışsınız. Bence en önemli kriter kullanıcı faktörü onlar nasıl mutlu oluyorsa o yöne doğru yönelmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba