fbpx
SEOGoogle Cezaları

6 Adımda Google Cezalarından Kurtulun

Bir Google cezası mı aldınız? Web sitenizin performansı düşüyor mu? Keskin bir trafik kaybı mı var? Bunun için SEO eğitimimi tercih edebilir ve performans sorunlarınızı gidermeyi öğrenebilirsiniz. Diğer bir tercih bu içeriği sonuna kadar inceleyip kendi müdahalelerinizi yapmak olacaktır.

Bu içerikte adım adım yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

  • İlk adım, hangi Google Cezası iler karşılaştığınız ve neden cezalandırıldığınızı bulmak olmalıdır.
  • İkinci adım, bir daha Google Cezası almamak için gelecekteki algoritma değişikliklerini nasıl takip edeceğinizi bilmek olacaktır.

İçerik sizlere Google Cezalarını kontrol edeceğiniz araçlarıda gösterecektir.

Bu araçlar, tam olarak hangi güncellemenin geldiğini ve gelecekteki cezalara karşı kendinizi nasıl korumanız gerektiğini öğretir.

Öncelikle Cezası Belirleyin

Birçok Web Yöneticisi, soruna neyin neden olduğunu bulmadan önce sitelerinin bazı bölümlerini değiştirmeye çalışır. Bu yapılan en büyük hatalar arasında yer almaktadır. Bunu kesinlikle yapmanızı tavsiye etmem. Bu daha kötü sonuçları doğurabilir.

Aceleci davranmak yerine sakin hareket etmeli, sorunu analiz etmeli ve siteniz için işe yarayacak bir stratejisi oluşturmalısınız. Çünkü daha nedenleri bilmeden hareket etmek bizi çok kötü sonuçlara götürebilir.

Sitenizi kurtarmak için hangi cezayı aldığınızı tespit etmek çok önemlidir. Ceza tespitini sizinle paylaşacağım araçlar sayesinde dakikalar içerisinde yapabilirsiniz.

Yakın zamanda herhangi bir bağlantı kurma işlemi yaptıysanız, gizli sorunları belirlemek için bunları bu bağlantı oluşturma kontrol listesinden geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Son zamanlarda bağlantı almak için bir şeyler yaptınız mı? Bu ilk kontrol etmeniz gereken konu olmalı. Eğer web sitenizin hedef kitlesinin vakit geçirmediği yerlerden bağlantı aldıysanız biran önce o bağlantıların kaldırılması için site sahipleriyle iletişim kurunuz. Bunun haricinde sitenize gelen illegal bağlantılar varsa o bağlantıları reddetmelisiniz. Bunun için aşağıda yer alan videoyu izlemeniz size yardımcı olacaktır.

Bağlantı reddetme olayı çok ciddi bir konudur. Reddedeceğiniz bağlantılar kesinlikle illegal bağlantılar olmalı. Basit, düşük kaliteli bağlantıları reddetme konusunda aceleci davranmayın. Bunu sadece Search Console’da manuel işlemler uyarısı alınca gerçekleştirin.

Google Cezalarını Tespit Etme Araçları (6 Muhteşem Araç)

Listeyi kendi kullanım sırama göre hazırladım. İlk dört araç sayesinde sitenizin aldığı cezayı tespit edebilirsiniz. Sonraki araçlar ise Google algoritmalarını izlemenize yardımcı olacaktır.

Google algoritmasındaki bir değişiklik, sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansını olumsuz etkileyebilir, bu nedenle bu araçlara hakim olmak çok önemlidir. Ceza almamak için oyunları kurallarına göre oynamanız gerekir. Oyunu kurallarına göre oynayarak uzun vadede kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için ayhankaraman.com/seo-egitimi bağlantısında yer alan eğitimimden faydalanabilirsiniz.

Moz Algoritma Değişiklik Geçmişi

Moz, tüm önemli algoritma güncellemelerini (Google Panda ve Google Penguin gibi), bunların gerçekleştiği tarihleri ve güncellemeler hakkında ek bilgileri listeleyen çok faydalı bir sayfa hazırlamıştır. Ben bu sayfayı iyileştirerek seokitabi.com‘da yer alan yeni SEO Kitabımda da paylaştım.

Bu araç sayesinde son algoritma değişikliğinin ne olduğunu ve hangi konuda ceza aldığınızı tespit edebilirsiniz. Bunun için moz.com/google-algorithm-change bağlantısını kullanabilirsiniz.

Bir Google Cezası aldığınızı düşünüyorsanız aşağıda paylaştığım içeriği mutlaka incelemeli ve çalışmalarınızı içerikte yer alan önerilere göre gerçekleştirmelisiniz.

Adım Adım Organik Trafik Artırma Yolları

Google Penguen Ceza Aracı: Barracuda

Barracuda Penguen Aracı uzun sürdir var olan bir ceza tespit aracıdır. Çok basittir, kullanımı kolaydır ve size harika bir kullanıcı deneyimi sağlar. Tek yapmanız gereken Google Analytics hesaplarınızla oturum açmak ve trafik verilerinizi paylaşmaktır.

barracuda penguen ceza aracı

Grafikteki dikey çizgiler, trafiğiniz üzerindeki etkilerini size göstermek için farklı ana algoritma güncellemelerini temsil eder. Satırlardan herhangi birine tıklarsanız, size güncellemenin, neden gerçekleştiğinin ve siteniz için ne anlama geldiğini söyleyen bir açıklama belirtir.

Araca barracuda.digital/panguin-tool bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Otorite Koruyucu: Rank Ranger

Rank Ranger, size tüm bilgileri tek bir ekranda getirir. Bu bilgileri getirirken Moz’un Değişiklik Geçmişi ve MozCast aracını kullanır. Her bir güncelleme hakkında derin bir bilgi seviyesi sunar.

rank ranker ceza aracı

Araca ulaşmak için rankranger.com/google-algorithm-updates bağlantısını kullanabilirsiniz.

Fruition’ın Google Ceza Kontrol Aracı

Fruition’ın Google Penaltı Ceza kontrol aracı, sitenizin tam olarak hangi konulardan etkilendiğini belirlemek için kullanmanız gereken bir araçtır. Aracı ücretsiz bir hesap oluşturarak kullanabilirsiniz. İlk giriş yaptığınızda olumlu olumsuz etkilendiğiniz tüm sonuçları grafik olarak görebilirsiniz.

Araç, size en son Google algoritması güncellemelerini gösterecek ve sitenize gelen trafiği değiştirme olasılığını hesaplayacaktır. Aracı kullanmak için fruition.net bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

fruition ceza aracı

Bu araç sayesinde arklı cihazlardan sitenize gelen trafik değişiklikleri görebilir ve isterseniz, değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

fruition ceza kontrol aracı

Semrush Sensörü

SEMRush Sensörü, bu listedeki en kapsamlı araçlar arsında yer almaktadır. Araç, Google’ın son birkaç gündür ne yaptığın net bir şekilde göstermektedir.

Kullanmak ücretsizdir. Aracı kullanmak için semrush.com/sensor bağlantısını ziyaret edebilirsiniz

semrush sensor

Araca analiz için kendi sitenizi ekleyebilirsiniz ve daha kapsamlı analizler yapabilirsiniz. Semrush Sensörü, sıraladığınız her sayfaya ve anahtar kelimeyi kontrol eder ve size bununla alakalı bir rapor sunar.

Semrush aracını 14 gün boyunca ücretsiz kullanmak için aşağıda yer alan içeriği inceleyebilirsiniz:

Semrush 14 Günlük Ücretsiz Deneme Sürümü

Mozcast (Algoritma Değişikliği Hava Durumu Raporu / Günlük)

MozCast, Google’ın yapmış olduğu değişiklikleri bir hava durumu tahmini gibi görüntüler ve bunu bir rapor olarak sunar. Çok sık kullandığım bir SEO aracıdır.

mozcast aracı

Tahmin fırtınalı bir hale geliyorsa, bir algoritma güncellemesine doğru gidildiğini düşünebilirsiniz. Eğer hava sakinse, sıralamaların olduğu yerde kaldığını düşünebilirsiniz. Oldukça kullanışlı bir araçtır. Sık kullanılanlara mutlaka eklemenizi tavsiye ederim.

Araca moz.com/mozcast bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Cezanızı Belirledikten Sonra Yapmanız Gerekenler

Bir Google ceza kontrol aracıyla sorunu tespit ettikten sonra, nedenini analiz etmeye başlayabilirsiniz. Hata mesajları ve sorunları için her zaman ilk olarak Google Arama Konsolunu (Search Console) kontrol edin. Bir algoritma güncellemesiyle düşen arama trafiğiniz olabilir. Suçu Google’da aramayın. İlk olarak nerede ve nasıl hata yaptığınızı sorgulayın. Trafik kaybı bir algoritma değişikliğinden kaynaklanmamış olabilir. Her türlü detayı sorgulayın.

Örneğin siteniz saldırıya uğramış ve kötü amaçlı yazılım barındırıyor olabilir.

Trafik düşüşünüzün bir algoritma değişikliği ile ilişkili olduğunu fark ederseniz, bu, neden olarak ilk olarak neye bakmanız gerektiği konusunda sizi doğru yöne yönlendirmelidir.

Sorunlar genellikle 2 ya da 3 kategoride ele alınabilir.

  • Backlink Tabanlı – Geri bağlantıya dayalı bir cezanız varsa, bu, bağlantı kurma konusunda problemleriniz olduğu anlamına gelir. Bunu düzeltmek için bir geri bağlantı denetimi yapmanız gerekir. Bağlantı oluşturma konusu, birçok kişi için siyah şapka SEO tekniği olarak kabul edilmektedir. Aşırı bağlantı kurma işlemlerinden kaçınmalı ve bağlantı profilinizin hedef kitlenizin vakit geçirdiği kaynaklardan oluştuğuna emin olmalıdınız.
  • İçeriğe Dayalı – İçerik cezanızı tespit etmek için içerik denetim konumuza bu kılavuzu inceleyerek ulaşabilirsiniz. Algoritma, düşük kaliteli, yinelenen içerik, anahtar kelime doldurma, bağlantı metni veya zayıf içerik tespit ederse ceza alabilirsiniz.
  • Site İçi Ceza – İnce içerik sorunlarından kaynaklanmayan bir site cezanız varsa, sitenizi analiz etmek için Screaming Frog ya da Ahrefs gibi araçlar kullanabilirsiniz. Screaming Frog ile ilgili detaylara ulaşmak için aşağıda yer alan içeriğe ulaşabilirsiniz.

https://www.ayhankaraman.com/screaming-frog-ile-seo-denetlemesi/

Temel nedeni belirledikten ve sorunu çözdükten sonra, Google’a bunu ‘ yeniden değerlendirme isteği ‘ göndererek bildirebilirsiniz.

Google Cezalarından Kurtulmak İstiyorum

Ben ceza aldığımı düşünüyorum. Bundan kurtulmak istiyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Size birebir SEO görüşmesi hizmetimle yardımcı olabilirim. Dilerseniz 30 dilerseniz 60 dakikalık görüşme ile bu sorunları beraber tespit edebilir ve çözümleyebiliriz. Detaylar için ayhankaraman.com/birebir-seo bağlantısını inceleyerek bana ulaşabilirsiniz.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba