fbpx
SEOVideo

SEO İyileştirmeleri: 7 Efsane İpucu

SEO, uzun süreli bir yolculuktur. SEO sürecini en kuvvetli kılan şey ise SEO iyileştirmeleridir. Özellikle geçmiş dönemde yapılan hamlelere müdahale etmek SEO sürecine ciddi anlamda katkı sağlar.

SEO İyileştirmeleri (7 Efsane İpucu)

Kısa sürede sonuç bekleme motivasyon kaybı yaşamanıza neden olabilir. Başarılı olmak için özellikle SERP’e hakim olmalısınız.

Aşağıda paylaştığım ipuçları sayesinde SEO yolculuğunuzda önemli bir yol kat edebilirsiniz. Bu ipuçlarını uygulamayı ve sürekli olarak pratik yapmayı ihmal etmemelisiniz. Sürecin ne kadar içerisinde olur ne kadar denemeye yapar ne kadar çalışırsanız başarıya o kadar yaklaşırsınız.

1. Tıklama Oranını Artırmaya Odaklanın

Başlık etiketi SERP sonuçlarında yer alan ve arama yapan kullanıcının ilk gördüğü kriterlerden birisidir. İlgi çekici, heyecanlandırıcı ve harekete geçirici olması tıklama oranını artırmaya yardımcı olur.

tıklama oranı artıran hamle

Yukarıda yer alan ekran görüntüsü bir SERP sonucundan alınmıştır. SEO Videoları sayfamı ziyaret etmeleri için “Özel İpuçları” kelimelerine yer veriyorum. Gerçekten özel videoların yer aldığı sayfam olduğu için, içeriklerime güvendiğim için bunu yapıyorum. Yani sadece tıklama oranını artırmak için kullanıcının beklentisini karşılamayacak bir hamle yapmamalıyız.

Yapacağımız tüm hamlelerin bir karşılığı olmalı. Eğer kullanıcı bu başlığı ilgi çekici bulup ziyaret ettikten sonra beklenen davranışı sergilemezse sonuç hüsran olabilir.

Önceliğiniz SERP sonuçlarında ilk sayfada yer alan ve ortalama konumu 2-9 arası olan açılış sayfaları olmalı. Bu açılış sayfaları hangi kelimede sıralama alıyor? Sayfaların başlıklarında harekete geçiren ve ilgi çekici başlık yazmam için fırsatlar var mı? Eğer gerçekten böyle bir fırsat var ise hemen müdahale etmelisiniz. Tıklama oranını artıracak hamleniz sayesinde çok güzel sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

2. URL Yapısını Düzeltmeye Odaklanın

URL yapısı, kullanıcı ve arama motorlarının içeriği daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Açık, kısa ve öz bir URL yapısına sahip olmak, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının içeriği hızla tanımasına olanak tanır.

Öneriler:

 • Anahtar kelimeyi URL’de kullanın.
 • Fazla karakter ya da rakam kullanımından kaçının.

URL konusunda mutlaka uygulamanız gereken bir yöntemden bahsedeceğim. Bu konuyu bir video ile ele alarak anlatmak istiyorum.

3. Trafik Kaybı Yaşadığınız İçerikleri Güncelleyin

Eski içerikler zamanla güncelliğini yitirebilir. Bu nedenle, düzenli olarak içeriğinizi gözden geçirerek güncellemeler yapmalısınız.

 • İçerik analizi yaparak hangi sayfaların trafik kaybettiğini belirleyin.
 • Yeni ve güncel bilgiler ekleyerek içeriği zenginleştirin.

Bu adımı Google E-Tabloları kullanıp koşullu biçimlendirme seçeneği ile çözebilirsiniz. Şimdi bu konuyuda video ile ele alma zamanı. Sizler için video hazırlamak istedim. Bu konuyu aşağıdaki videoyu izleyerek uygulayabilirsiniz.

4. Mevcut İçeriğin İçerik Boşluklarını Tamamlayın

Her içeriğin eksik ya da geliştirilebilecek yönleri vardır. Bu noktada SERP analizi çok kıymetli veriler sunabilir. SERP analizi sayesinde içeriklerinizi revize edebilir daha iyi sıralamlar elde edebilirsiniz.

 • Rakiplerle kendi içeriğinizi karşılaştırıp eksik kalan konu başlıklarını tespit edin.
 • İçeriğinizi revize edin, kullanıcıların sıkça sorduğu soruları içeriğe ekleyerek bilgi boşluklarını doldurun.

Sıralamalar konusunda eksikliklerinizi ve iyileştirme konusundaki çalışmalarınızı geliştirmek için Ahrefs aracını da kullanabilirsiniz.

5. Öne Çıkan Snippetları Tespit Edin

Öne çıkan snippet’lar, arama sonuçları sayfasında diğer sonuçların üstünde yer alır ve doğrudan kullanıcının sorduğu soruya cevap verir.

 • Öne çıkan snippet fırsatlarını tespit edin. (Ahrefs ya da Semrush)
 • İçeriği bu formatlara uygun şekilde düzenleyin. (Önemli olan bölümü tespit etmelisiniz.

6. SSS Ekleyin

Sıkça Sorulan Sorular bölümü, kullanıcılara doğrudan yanıt sunma imkanı sağlar ve SEO için değerlidir.

 • İçeriğinizle ilgili en yaygın soruları belirleyin ve SSS bölümüne ekleyin.

7. Dahili Bağlantılara Odaklanın

Dahili bağlantılar, kullanıcıları ve arama motorlarını sitenizin diğer sayfalarına yönlendirir.

 • İlgili içerikler arasında dahili bağlantılar kurun.
 • Kullanıcının sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlayın.

Bonus: Bağlantı Boşlukları

Backlink boşlukları analizi, web sitenizle benzer veya rekabetçi web siteleri arasındaki backlink farklarını belirlemek için yapılır. Bu analiz, rakiplerinizin hangi sitelerden backlink aldığını ancak sizin almadığınızı görmek için kullanılır.

Backlink boşlukları analizinin avantajları:

 1. Yeni Bağlantı Fırsatları: Rakiplerinizin hangi sitelerden bağlantı aldığını belirleyerek, bu sitelere siz de ulaşabilir ve kendi siteniz için bağlantı fırsatları yaratabilirsiniz.
 2. Strateji Geliştirme: Rakiplerin bağlantı profillerini inceleyerek, hangi tür sitelerin onlara bağlantı sağladığını görebilir ve kendi backlink stratejinizi buna göre şekillendirebilirsiniz.
 3. Rekabet Analizi: Rakiplerin hangi anahtar kelimelerde ve hangi içerik türlerinde daha güçlü olduğunu anlayarak, kendi içerik ve backlink stratejinizi optimize edebilirsiniz.

Not: Tüm videoları tam ekran ve 4K kalitesinde izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bana ait ya da müşterime ait bir web sitesi var. Uygulamalı olarak hem SEO yapmak hem de SEO’yu öğrenmek istiyorum diyen herkes için geliştirdiğim bir eğitim modelim bulunuyor. Şimdi aşağıdaki formu doldur ve benimle iletişime geç.
%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba