fbpx
SEO

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması yapıp SEO çalışmalarından ekstra verim almak istiyorsanız kaybedecek zamanınız yok demektir. Profesyonel bir şekilde anahtar kelime araştırması yapmanızı sağlayacak pek çok farklı rehberden faydalanmış olabilirsiniz. Bu rehberlerin her birisi size farklı yönler gösterebilmektedir. Çünkü anahtar kelime araştırması gerçekleştirmek için takip edilebilecek standart bir yöntem yoktur.

Her rehberin kendine özgün avantajları bulunmaktadır. Hangi yönde anahtar kelime araştırması yapmak istiyorsanız onu tercih etmeye çalışmalısınız. Anahtar kelime araştırmaları özellikle dört farklı kriter düşünülerek şekillendirilmektedir:

 • Siteniz – otorite durumu, sayfa miktarı, içerik kalitesi
 • Hedefleriniz – markalaşma, trafik, satış
 • Bütçeniz – kaynaklarınız ve süre sınırı
 • Sektörünüz – rekabet durumu

Bu nedenle her kaba uygun olan bir rehber bulmakta epey zorlanabilirsiniz. Anahtar kelime araştırması yapmak için burada farklı bir yöntem tercih edilmiştir. Burada sizinle paylaşılan taktikler iyi bir anahtar kelime araştırma çalışma taslağına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bu anahtar kelime araştırma çalışması özellikle Google üzerinden aldığınız trafiği yükseltmeye odaklı olacaktır. Anahtar kelime araştırmasını uygun şekilde tamamladıktan sonraki bir yıl içerisinde bugün aldığınız trafikten iki kat daha fazla trafik elde edebileceksiniz.

seo için anahtar kelime araştırma süreci nasıl gerçekleşir

1. Çekirdek Anahtar Kelimelerle Başlayın

Çekirdek anahtar kelimeler anahtar kelime araştırma çalışmalarının temelini oluşturmaktadır.

Bu anahtar kelimeler niş belirleme ve rakip belirleme konusunda size yardımcı olmaktadırlar. Eğer online ortamda tanıtmak istediğiniz bir ürününüz veya hizmetiniz varsa çekirdek anahtar kelimeler ürünlerinizi tanımlayacak ve insanlar tarafından kullanılan kelimelerden oluşmaktadır.

Örneğin, Samsung cep telefonu aksesuarları satan bir online mağaza açacaksanız Google’da aramak için aklınıza gelecek olan anahtar kelimeler şu şekilde olacaktır:

 • Samsung cep telefonu aksesuarları
 • Samsung için aksesuarlar
 • Samsung aksesuarları

Her şey olduğu gibi net diyebiliriz. Bunun haricinde eğer bir ortaklık programının kullanılacağı site oluşturmak istiyorsanız farklı bir yol izlemeniz gerekebilecektir. Öncelikle aktif olacağınız bir niş belirlemelisiniz. Genel olarak iki farklı yöntemi kullanma yoluna gidebilirsiniz.

Önce Para Kazanma Yaklaşımı

İlk olarak para kazanma yöntemlerini araştırmanız gerekmektedir. Bir ürün veya bir teklif seçerek başlangıç yapabilirsiniz. Daha sonra yapmış olduğunuz bu seçime yönelik arama sorgularını düşünmeye başlayabilirsiniz.

Örneğin, Amazon’un oldukça popüler bir ortaklık programı sistemi vardır. Yapmanız gereken tek şey sitelerini ziyaret etmek, bir ürün bulmak ve o ürünü tanıtmaktır. Bir diğer seçenek ise ortaklık programları için pazar alanı görevi gören sitelerde ürün aramaktır.

Niş Odaklı Yaklaşıma

Oldukça geniş bir anahtar kelimeyi araştırarak başlayabilir ve ardından ilgi duyduğunuz noktayı bulana kadar seçenekleri daraltma yoluna gidebilirsiniz.

Örneğin, müzik kelimesini Ahrefs’in Keyword Explorer aracında arayarak ilk adımı atabilirsiniz. Ahrefs size milyonlarca sonuç çıkaracaktır. Niş odaklı yaklaşımı gerçekleştirmek için daha uzun ve içerisinde müzik geçen kelimeleri seçmelisiniz.

Bu tür bir sınırlama yapmanız durumunda şu şekilde sonuçlarla karşılaşabilirsiniz:

 • ücretsiz müzik oluşturma yazılımları – Müzik yapılmasını sağlayan programları arayan kişiler bu şekilde bir arama yapmaktadırlar. Bu durumda bir müzik programı sitesi oluşturarak var olan tüm yazılımları inceleme yoluna gidebilirsiniz.
 • game of thrones müziği – İnsanlar filmlerde, dizilerde veya televizyon programlarında duydukları şarkıları indirmek istemektedirler. Sürekli yeni içerikler üretildiği düşünülürse bu ilgi çekici bir alan olabilecektir.
 • müzik severler için hediyeler – Birçok müzik grubunun veya sanatçının hayranları tarafından satın alınabilecek çeşitli hediyelik ürünleri bulunmaktadır. Bu hediyeler üzerine bir site açabilirsiniz.
 • çocuklar için müzik oyunları – İçerisinde müzik olan ve çocukları eğlendirecek oyunlar her zaman ilgi çekicidir. Bu konuda önerilerin ve incelemelerin yer aldığı bir site oluşturabilirsiniz.

2. Anahtar Kelime Fikirleri Oluşturma

Çekirdek anahtar kelimeleri belirlemek anahtar kelime araştırması için tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda buz dağının kalan yüzünü düşünmeniz gerekmektedir.

Bir sonraki adımda birbiriyle alakalı olan anahtar kelime fikirlerini toplamaya çalışmalısınız. Böylece insanların Google’da neler aradıklarını daha yakından görebilirsiniz.

Sıralama Elde Ettiğiniz Anahtar Kelimeleri Bulun

Bir süredir aktif olan bir siteniz varsa birkaç kelime için Google’da sıralamaya sahip olabilirsiniz. Hangi anahtar kelimelerde sıralamaya sahip olduğunuz görmek anahtar kelime araştırma çalışmaları için son derece önemlidir.

Bu adım için uygun raporu Google Search Console üzerinden elde edebilirsiniz. Performans raporunu inceleyerek hangi anahtar kelimede hangi pozisyonda olduğunuzu görebilirsiniz.

Anahtar Kelime Performans Raporu

Google size her anahtar kelimenin aranma hacmini göstermediğinden bu bilgileri farklı araçlardan edinmelisiniz. Bu tip verilere ihtiyacınız varsa Ahrefs’in Site Explorer aracını kullanabilirsiniz.

ahrefs organik kelimeleri bulma

Hem Google Search Console hem Ahrefs’in Site Explorer aracı size kullanışlı olan pek çok özellik sunmaktadır. Bunları değerlendirerek sıralama elde ettiğiniz anahtar kelimeleri görebilir ve onları inceleyebilirsiniz.

Rakiplerinizin Sıralama Elde Ettiği Anahtar Kelimeleri Bulun

Faaliyet gösterdiğiniz alanda yer alan rakipleriniz çoktan sizin elde etmek istediğiniz sıraları elde etmiş olabileceklerdir. Bu durumda anahtar kelime araştırması yaparak rakipleriniz sıralama elde ettiği anahtar kelimeleri bulma yoluna gitmelisiniz.

Rakiplerinizin kimler olduğunu bilmiyorsanız Google’a çekirdek anahtar kelimeleri yazarak bir arama yapabilirsiniz. Burada sıralama sahibi olan siteler sizin başlıca rakipleriniz olacaktır. Örneğin, “müzik severler için hediyeler” araması yaptıktan sonra karşınıza çıkan ilk sıradaki siteyi Ahrefs’te araştırma yoluna gidebilirsiniz.

Bazen tek bir rakip dahi ihtiyaç duyduğunuz anahtar kelimeleri size sunabilecektir. Daha fazlasını istiyorsanız bu durumda Ahrefs’te yer alan Competing domains raporuna göz atarak sizin sitenize benzer siteleri bulmaya çalışmalısınız.

Bu yöntemi uygulayarak sınırsız sayıda anahtar kelime fikri elde edebilirsiniz. Buna ek olarak faaliyet gösterdiğiniz sektörle ilgili olan diğer sektörleri araştırmayı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede ihtiyacınızı görecek pek çok farklı anahtar kelimeyle tanışmayı başarabilirsiniz.

 • Bir sayfa özellikle birbirine yakın anlama gelen pek çok anahtar kelime için sıralama elde edebilecektir. Bu nedenle her zaman rakipleriniz en iyi sayfalarına göz atmaya çalışmalısınız.
 • Rakipleriniz hedeflediği ama sizin hedeflemeyi unuttuğunuz anahtar kelimeler olabilecektir. Bu durumda büyük bir fırsatı tepmiş olduğunuzu unutmamalısınız.

Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanın

İyi bir rekabet analizinde uygun anahtar kelimelerle dolu bir dosyanın elinizde olması gerekmektedir. Ancak, kendi sektörünüzde lider konumunda yer alıyorsanız bu strateji sizin için pek yeterli olmayacaktır. Bu durumda rakiplerinizin hedeflediği özgün anahtar kelimeleri ortaya çıkarmalısınız.

 • https://soovle.com/
 • https://ubersuggest.io/
 • https://answerthpublic.com/
 • https://www.semrush.com/
 • https://www.ahrefs.com/

Bunlar anahtar kelime araştırması yaparken kullanabileceğiniz anahtar kelime araçlarıdır. Bu araçlardan faydalanarak her zaman daha iyi anahtar kelime önerileri elde edebilirsiniz.

Sadece çekirdek anahtar kelimeyi araca yazıp tarama yapmanız yeterli olacaktır.

Birçok araç anahtar kelimeleri aşağıdaki kaynaklardan elde etmektedirler:

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcısı aracından
 • Google otomatik tavsiyelerden
 • Google benzer aramalar kısmından

Bu yöntemler anahtar kelime bulmak için oldukça kullanışlı olabilmektedir. Örneğin, UberSuggest size pek çok sayıda anahtar kelime fikri sunabilecektir. Buna ek olarak Ahrefs, Moz, SEMRush gibi araçları kullanarak anahtar kelime fikirleri öğrenebilirsiniz. Özellikle Ahrefs kullanma yoluna giderseniz çok daha fazla miktarda anahtar kelime önerisiyle karşılaşabilirsiniz. Ahrefs anahtar kelimeler konusunda size ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sunabilecek ve aşağıdaki filtreleme seçenekleriyle size yardımcı olabilecektir:

 1. Anahtar kelime zorluğu
 2. Arama hacmi
 3. Tıklamalar
 4. Tıklama başına maliyet
 5. Geri dönüş oranı
 6. Bir anahtar kelimede yer alan kelime miktarı
 7. Terimleri ekleme ve çıkarma

Ahrefs kullanarak çok sayıda farklı anahtar kelime verisine ulaşabilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı bu alanda kullanabileceğiniz en kötü araç durumundadır. Çünkü bu araç daha çok reklam verecek kişiler tarafından kullanılmakta ve onlarla alakalı olan veriler içermektedir.

Niş Üzerine Dersinizi Çalışın

Yukarıda belirtilen anahtar kelime stratejileri oldukça etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaklardır. Bu yöntemleri kullanarak sınırsız sayıda anahtar kelime önerisi elde edebilirsiniz. Ancak aynı zamanda kendi bulunduğunuz sektörü iyi şekilde analiz etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

ahrefs anahtar kelime araştırma aracı

Bazen bulunduğunuz sektörü iyi bir şekilde analiz ederek pek çok iyi anahtar kelime önerileriyle karşılaşabilirsiniz. Bunu yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Potansiyel müşterilerinizi tanımaya çalışmalısınız. Onların kim olduğunu öğrenmeli ve onların neleri önemsediklerini öğrenmelisiniz.
 • Mevcut müşterilerinizle konuşmalısınız. Onları tanımalı ve onların kullandığı dili öğrenmelisiniz.
 • Kendi bulunduğunuz sektörde tüm topluluklarda ve sosyal medyada aktif olmalısınız.

Örneğin, su geçirmez kulaklık satışı yapan bir mağaza olduğunuzu düşünürsek hedeflemeniz gereken anahtar kelimeler şu şekilde olabilecektir:

 • zorlu bir yüzme pratiğinde nasıl hayatta kalınır
 • hızlı bir şekilde yüzme pratiği nasıl yapılır
 • yüzerken ne düşünüyorsunuz
 • uzun mesafe için en iyi yüzme stili

Bu tür arama yapan kişiler her ne kadar su geçirmez kulaklık satın almak istemiyor olsalar bile bu insanlara su geçirmez kulaklık satabilmek çok daha kolaydır.

3. Anahtar Kelime Değerlerini Anlama

Uygun stratejileri uygulama yoluna gittiğiniz zaman karşınıza binlerce farklı anahtar kelime fikri karşınıza çıkabilecektir. Karşınıza çıkan bu anahtar kelimelerden hangilerinin işe yarar hangilerinin işe yarar olmadığını belirlemeniz gerekmektedir.

Arama Hacmi

Arama hacmi değeri belirli bir anahtar kelimenin ortalama aranma talebini göstermektedir. İnsanların bir kelimeyi Google’da ne kadar sık aradıklarını merak ediyorsanız bu değere göz atabilirsiniz.

Birçok anahtar kelime araştırma aracı bu verileri Google AdWords üzerinden elde etmektedir. Yıllar boyunca bu veriler oldukça kullanışlı olsa bile artık pek kullanışlı değildirler. Çünkü bu veriler birçok farklı anahtar kelimenin bir araya getirilmesiyle elde edilebilmiş olabilmektedir.

Bu durumda kelimeleri gruplar halinde değil bireysel olarak incelemeniz gerekmektedir. Böylece bir anahtar kelimenin doğal hacminin ne olduğunu çok daha doğru bir biçimde öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak özel dönemlere ait kelimelerin farklılıklarına dikkat etmelisiniz. Örneğin, yılbaşı hediyeleri anahtar kelimesi yılın belirli dönemlerinde çok daha fazla kullanılmaktadır.

Arama hacmi değerleri yıllık olarak ele alınmaktadır. Bir anahtar kelimenin mevsimsel olarak belirli dönemlerde daha fazla ilgi çekebileceğini düşünüyorsanız bu durumda daha kapsamlı araştırma yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca arama hacmi değerlerinin gerçek arama trafiği değerlerini yansıtmayacağını iyi bilmelisiniz.

Tıklamalar

Çok tanınan bir ismin yaşını arama yoluna gidebilirsiniz. Örneğin, “larry page yaşı” şeklinde bir arama yapabilirsiniz.

larry page yaşı

Bu kelimede bulunan yüksek arama hacmi durumu sizi yanıltmamalıdır. Çünkü bu sorguyu Google’da yaptığınız zaman otomatik olarak cevabın karşınıza çıktığını görebilirsiniz. İnsanlar cevabı doğrudan bir aramayla elde ettikleri için bu bilgiyi edinmek adına herhangi bir yere tıklama gereği duymamaktadırlar.

Google’ın arama motoru sonuç sayfası özelliği olarak belirlemiş olduğu bu imkanın çok çeşitli versiyonları bulunmaktadır:

 • bilgi grafikleri
 • öne çıkarılmış snippet
 • en önemli olaylar
 • yerel sonuçlar
 • alışveriş sonuçları
 • görsel sonuçlar
 • video sonuçları

Bazıları size belirli bir miktar trafik kazandıracakken bazıları sizden trafik çalmaya devam edeceklerdir. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeyi Ahrefs ve SemRush gibi araçlarda inceleme yoluna giderseniz o anahtar kelimenin tıklanma oranının ne olduğunu daha rahat şekilde görebilirsiniz.

Trafik Potansiyeli

Arama hacmi ve tıklamalar bir anahtar kelimenin trafik ve popülerlik değerlerini anlamanızı sağlamaktadır. Bir anahtar kelimenin birden fazla aynı anlama gelen versiyonu veya aynı anlama gelen farklı türleri varsa onları tek bir sayfa üzerinden hedefleme yoluna gidebileceğinizi unutmamalısınız.

Belirli bir anahtar kelimeyi Google’da arama yoluna giderseniz genelde ilk sırada o kelimeyi hedefleyen reklamlar, ikinci sırada ise organik sonuçlar yer almaktadır. Kullandığınız anahtar kelime bir şekilde yeteri kadar potansiyele sahip değilse aramalarda yaklaşık %30’luk kısmı kaybedilmiş olacaktır.

Bunun olumsuz bir durum olduğunu düşünmemelisiniz. Çünkü seçmiş olduğunuz anahtar kelime uzun kuyruklu bir anahtar kelimeyse sadece bir kelimeyi değil birden fazla kelimeyi hedefleyecektir. Ahrefs’te inceleme yaparken KW seçeneğinin altında yer alan rakamlara dikkat ederseniz burada ilgili anahtar kelimenin kaç farklı anahtar kelimeyi yakalayabildiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

İnsanlar farklı aramalar yapmalarına rağmen her sonuçta benzer bir sayfaya çıkmayı başarmaktadırlar. Seçilen anahtar kelimelerin aranma hacmi farklılık gösterse bile aynı yönü gösterdikleri için ilk sırada yer alan sayfaya trafik değeri sunabilmektedirler.

Dolayısıyla bir anahtar kelimeyi incelerken sadece arama hacmi ve tıklama miktarına odaklanmak yeterli değildir. Söz konusu anahtar kelime için en iyi sonuçları incelemeli ve onların toplamda ne kadar arama trafiği elde ettiklerine göz atmalısınız.

Anahtar Kelime Zorluğu

Bir anahtar kelimenin zorluk durumunu belirlemenin en doğru yolu arama sonuçlarını bizzat elle incelemek ve SEO deneyiminden yararlanmaktır. Her anahtar kelimeyi bu şekilde inceleme fırsatına sahip olamayacağınız için bu konuda çeşitli araçlardan yararlanma yoluna gidebilirsiniz.

Her anahtar kelime aracı bir anahtar kelimenin zorluk değerini belirlerken farklı formüller kullanabilmektedir. Ahrefs belirli bir anahtar kelime için sıralama sahibi olan ilk 10 sitenin link profilini inceleyerek değerlendirme yoluna gitmektedir. Sitelerin linkleri ne kadar kaliteliyse onları devre dışı bırakmak bir o kadar zor olmaktadır.

Bir anahtar kelimenin yüksek rekabet değerine sahip olması demek ondan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmemektedir. Her şey bir denge meselesidir. Bazı anahtar kelimeler için sıralama elde etmek oldukça kolaydır ancak sitenize gelen ziyaretçiler müşteri olmayı kabul etmemeyi tercih edebileceklerdir.

Diğer taraftan, oldukça rekabetçi olan anahtar kelimelerde sıralama elde etmek işiniz için çok daha kazançlı olabilecektir. Bu nedenle bu tür anahtar kelimelere yatırım yapmak sizin için çok daha iyi bir tercih olabilecektir.

Tıklama Başına Maliyet

Bu değer özellikle reklamcılar için önemlidir. Ancak, birçok SEO profesyoneli tıklama başına maliyet değerinin bir anahtar kelimenin ticari değerini ortaya koyacak nitelikte olduğuna inanmaktadır.

Tıklama başına maliyet değeri arama hacmine göre çok daha oynak bir değerdir. Bir anahtar kelimenin aranma talebi daha çok aylık olarak gözden geçirilse bile tıklama başına maliyet her an her dakika değişebilme özelliğine sahiptir.

Bununla birlikte tıklama başına maliyet değerini farklı anahtar kelime araçlarından elde etme yoluna giderseniz hata yapabilirsiniz. Size bu konuda en doğru bilgileri AdWords sunacaktır. Bu nedenle tıklama başına maliyet araştırması yaparken Google Ads‘e sadık kalmayı tercih etmelisiniz.

4. Anahtar Kelime Listesini Gruplama

Eliniz altında pek çok farklı anahtar kelime ve bunlara uygun değerler olduğuna göre en iyilerini belirleme yoluna gitmelisiniz. Listenizi bir şekilde kullanıma hazır hale getirerek bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Ana Konuya Göre Gruplandırma

Bir anahtar kelimeyi tek bir sayfa ile hedefleme artık geride kalmış bir yöntemdir. Bir sayfa artık birden çok anahtar kelimeyi hedeflemeyi başarabilmektedir. Örneğin anahtar kelime araştırması kelimesini ele alırsanız onunla alakalı olan anahtar kelime analizi gibi kelimeler aynı sayfa tarafından hedeflenebilecek durumdadır.

Birbiriyle bağlantılı olan bu anahtar kelimeler için ayrı ayrı sayfalar oluşturmanıza gereke yoktur. Onları tek bir yazı ile hedefleme yoluna gitmelisiniz. Bazen anahtar kelimeden belirli bir yazının içerisinde bahsetmeseniz bile onun sıralama elde etmesini sağlayabilecek olduğunuzu unutmamalısınız.

Elinizde bulunan anahtar kelime listesine şekil vermek isterken atmanız gereken ilk adım bu olacaktır. Hangi anahtar kelimenin hangi kelimelerle ana grupta yer alacağını bağlamsal ve mantıksal olarak karar vermeli ve onları tek bir sayfa üzerinden hedefleme yoluna gitmelisiniz.

Amaca Göre Gruplandırma

Anahtar kelimeleri ana grup içerisinde mantıksal olarak bir araya getirdikten sonra onları amaca göre gruplandırma yoluna da gitmelisiniz. Google’da gerçekleştirilen her arama sorgusunun arkasında bir niyet bulunmaktadır. Burada temel hedefiniz söz konusu niyeti tahmin edebilecek şekilde sayfa oluşturmak olmalıdır.

Bu bazen oldukça zorlayıcı bir adım olabilecektir. Örneğin, “güller” gibi bir anahtar kelimeyi ele almak istediğiniz zaman çok büyük sıkıntı yaşayabilirsiniz. Aramayı yapan kişinin arama niyetini tahmin etmek zor olsa bile genelde iki amaç bulunmaktadır:

 • Güllerin yer aldığı resimler görmek.
 • Güller hakkında daha fazla bilgi edinmek.

Bir arama sorgusunun ardındaki niyeti anlamak için onu Google’da aramalı ve neyin ilk sırada çıktığına dikkat etmelisiniz. Google her geçen gün kullanıcının arama niyetini anlama konusunda çok daha iyiye gitmektedir. Bu nedenle ilk sırada genelde kullanıcının amacıyla örtüşen sonuçlar sunmaktadır.

Güller anahtar kelimesini kullanarak arama yaptığınız zaman en üst sırada gül resimlerini ve hemen altında Wikipedia linkini görürsünüz. Daha sonra ise çeşitli gül satışı yapan çiçekçilerin adreslerini görebilirsiniz. En üst sırada neleri görüyorsanız bu anahtar kelime için insanların arama niyeti o yönde demektir.

Bir anahtar kelimenin ardındaki kullanım niyetini belirlemek istiyorsanız şu döngüyü takip edebilirsiniz:

 • Habersiz
 • Sorunun farkında
 • Çözümün farkında
 • Ürünün farkında
 • Tamamen farkında

Yukarıda yer alan beş madde birçok kaynakta “satın alım seyahati” olarak karşınıza çıkabilecektir. Anahtar kelimeleri değerlendirirken buna benzer bir yaklaşımı tercih edebilirsiniz. Sizin için en değerli ne gözüküyorsa o yöntemi tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

seo için anahtar kelime araştırması

İş Değerine Göre Gruplandırma

Bu gruplandırma yöntemi aslında niyete göre gruplandırma yöntemine oldukça benzemektedir. Bu yöntemin içerisinde işletmeniz için en fazla yatırım getirisini sunacak olan niyeti ortaya çıkarmaktadır.

Hedefiniz trafik ve marka bilinirliği ise size ziyaretçi getirecek olan anahtar kelimelere odaklanmalı ve ziyaretçileri müşteriye dönüştürmekten vazgeçebilirsiniz. Örneğin, HubSpot bu şekilde bir yaklaşıma sahiptir. Blog üzerinde oluşturdukları içeriklerle insanları siteye çekmektedir.

Pazarlama bütçeniz oldukça fazlaysa elinizde bulunan her silahı kullanma yoluna gidebilirsiniz. Ancak işletmelerin büyük bir kısmı bu lüks durumu kullanma yoluna gidemeyecektir. Hangi anahtar kelimenin işinize çok daha fazla değer katacağını belirlemeniz gerekmektedir.

Özellikle ticari niyet olan anahtar kelimelere odaklanmak kestirme yoldan gitmeye çalışmaktadır. Bu tür anahtar kelimeler markanızın büyümesine ve yeterli miktarda satış imkanı elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu anahtar kelimeleri nasıl tespit edeceğinizi bilmiyorsanız bu konuda hazırlanmış çeşitli rehberleri inceleyebilirsiniz.

Önceliklendirme

Önceliklendirme anahtar kelime araştırma sürecindeki son adım olmamalıdır ama doğal olarak ortaya çıkan bir son adım olduğu unutulmamalıdır. Anahtar kelime fikirleri oluşturma, değerleri analiz etme, anahtar kelimeleri gruplandırma gibi adımların ardından bu aşamaya geçmeniz gerekmektedir.

 1. Bu anahtar kelimenin tahmini trafik potansiyeli nedir?
 2. Anahtar kelimenin rekabet durumu nedir? Bu anahtar kelime için sıralama elde etmek adına ne yapmak gerekmektedir?
 3. Rekabetçi bir sayfa oluşturmak ve onu tanıtmak için ne kadar kaynağa ihtiyaç vardır?
 4. Söz konusu trafiğin yatırım getirisi nedir? Sadece marka bilinirliği mi kazandırır yoksa potansiyel satış imkanı oluşturabilir mi?

Anahtar kelime araştırması yaparken buna benzer belki yüzlerce soru sorabilirsiniz. Sorularda en çok skoru elde eden anahtar kelimenin daha öncelikli olması gerektiğini unutmamalısınız. Bu anahtar kelimeleri hedefleyerek yatırım getirisi açısından avantaj elde etmeniz gerekmektedir.

Bu rehber sayesinde anahtar kelime araştırmasını daha doğru ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Anahtar kelime araştırmasında yapılacak çok daha farklı şeyler olabilecektir. Tüm bunları keşfedip anahtar kelime araştırmasını işletmeniz için doğru olacak şekilde yapma yoluna gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Daha fazla SEO içeriği için hemen ayhankaraman.com/seo bağlantısını ziyaret etmelisin. Hazırladığımız içeriklerde ücretli SEO araçlarıyla alakalı hediye kupon kodları, ücretsiz tam sürüm kullanma imkanları ve daha fazlası yer almaktadır. Fırsatı kaçırmayın!

15 Yorum

 1. Merhaba Hocam,
  Yazılarınız ve içerikleriniz gerçekten ciddi emek kokuyor. Seo çalışmalarında uzun yıllardır sizleri takip edip, yazılarınızı büyük bir zevkle takip ediyorum. Umarım başarılarınızın devam eder. İyi çalışmalar.

 2. detaylı olarak anlattığınız için teşekkür ederim bu tür bilgileri bulmak oldukça zor katkınız için tekrar teşekkür ederim ayhan bey

 3. İşim çok. Diğer sitelere baksam iki meta etiketi ile bitiriyorum ama Ayhan hocam sağolsun bol bol yazmış :)

 4. Ayhan Hocam Teşekkürler.Anahtar Kelime ile ilgili çok yazı okudum ,cevabını bulamadığım bir çok sorunun cevabını buldum.Ellerinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba