fbpx
Yerel SEOSEO

Yerel SEO İçin Bağlantı Kurma Taktikleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yerel işletmelerin çoğu internet sitesi kurmaya yöneldiler. Amaçları rakiplerinin önüne geçmek ve daha fazla taleple karşılaşmaktı.

Dijitalleşmeye olan ilginin en büyük nedeni insanların özellikle pandemi döneminde internetten alışveriş yapmaya alışmasından kaynaklanmaktadır.

Bu içeriğimde yerel işletmelerin kurduğu internet sitelerinin, hedeflediği bölgede nasıl ön plana çıkacaklarıyla ilgili önerilerde bulunacağım. İlk olarak yerel SEO ne anlama geliyor? Bize ne gibi faydaları olur? gibi soruların cevaplarını açıklamayla başlamak isterim.

Yerel (Local) SEO Nedir?

Arama motorlarında hizmet arayan kişilerin karşısına lokasyon bazlı olarak en yakın olan sitenin çıktığı algoritmaya yerel arama denir. Yerel SEO ise bu yerel aramalarda üst sıralara çıkabilmek ve internet sitenize yerel bazlı müşterileri çekmek için yapılan optimizasyonların tümüne verilen addır.

Örneğin İzmir’de Doğalgaz firması olduğunuzu düşünelim, İzmir’den bir müşteri doğalgaz kurulumu için firma arayışında ve arama motoruna anahtar kelimeyi yazıyor. Bu arama sonuçlarında Ankara’daki doğalgaz firmasının çıkmasının anlamı yoktur ve işi alacak olan İzmir’deki doğalgaz firmasıdır.

Lokasyon bazlı Local SEO ile bu optimizasyonlar yapılır ve arama yapan ziyaretçiyi, müşteriye çevirme oranı bir hayli yükselir.

Yerel SEO hizmetine dahil olabilmek için işletmeye ait tüm bilgiler arama motorlarına tanımlanır. İşletmenin kurumsal adı, internet sitesi, ofis varsa adresi, iletişim için numara, hangi saatler ve günler çalıştığı, sosyal medya profilleri ve yaptığı işlerden fotoğraflar gibi birçok kriteri Google işletme sayfasına işlemektedir.

Yerel SEO Neden Gereklidir?

Yerel SEO Globalde sıklıkla kullanılan bir SEO yöntemi olsa da Türkiye’de henüz yeni yeni uygulanmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi ve tüm yerel firmaların internet sektörüne yönelmesi ile birlikte yerel SEO anlam kazanmaya da devam etmektedir. Yerel SEO neden gereklidir sorusuna maddeler ile cevap verelim:

 • Hizmet almak isteyen 10 kişiden 8’i internetten arama yaparak istediği ürüne veya hizmete ulaşmak istiyor. Yerel SEO ile bu 8 kişiye ulaşıp iş hacmini büyütmek mümkün hale gelir.
 • Google arama motorunda yapılan 10 aramadan 6 tanesi yerel arama olarak gerçekleşmektedir. Bu da potansiyel müşteri hacmi büyüklüğünün önemini gösterir.
 • Yerel işletme sayfasının olması ve bölgesel aramada Google’ın sitenizi önermesi, tüm bilgilerinizi içeriyor olması müşteriye güven aşılar.
 • Yerel arama yaparak hizmet yapan firmaları bulan 10 kişiden 7 kişi Google aracılığı ile paylaşılan firma numarası ve adresi gibi iletişim kanallarını kullanarak firmalara ulaşıyor. Müşteri ile birebir görüşme imkanı da ikna etme anlamında önemli bir yere sahiptir.
 • Yerel SEO kurallarına uygun sitelerin arama motorlarında üst sıralarda çıkması ve Google arama motorunun sitenizi tanıtması sayesinde hizmeti arayan 10 kişiden 5 tanesi hizmeti satın alıyor.
 • Yerel SEO çalışmaları daha küçük SEO çalışmaları olduğu için, genel SEO çalışmalarına oranla daha düşük bütçelerle gerçekleştirilip, daha hızlı sonuçlar sağlamaktadır.

Tüm bu avantajlardan faydalanmak istiyorsanız hemen Yerel SEO hizmetinden faydalanabilir ve müşteri hacminizi, marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Yerel SEO Bağlantı Kurma Taktikleri

Yerel SEO optimizasyonları sayesinde birçok avantaja sahip olacağınızı farkına vardığınızı düşünüyoruz. Peki hiç yerel SEO bağlantısı kurmak için neler yapabilirsiniz düşündünüz mü? Şimdi de yerel SEO bağlantı kurma taktiklerini sizinle paylaşmak isterim.

Yerel Siteler İle İletişime Geçin

Yerel paylaşım yapan sitelerle iletişiminizi iyi tutmalısınız. Özellikle bazı öneri blogları müşteri kazanmanıza büyük imkanlar yaratacaktır. Örneğin bölgenizde araba tamir hizmeti veriyorsunuz ve bölgenizde aktif olarak bir blog veya haber sitesi mevcutsa onlarla iletişime geçebilir, bu sitelerden kaliteli bağlantılar edinebilirsiniz.

Bağlantının türü görsel veya içerik içi bağlantılar olabilir. Sadece hizmet verdiğiniz bölgedeki web sitelerini tercih etmelisiniz.

Yukarıdaki görselde Samsun’da bir firmanın almış olduğu bağlantıyı görüntülüyorsunuz. Bu tür bağlantıları alabilmek için web sitelerinin iletişim kısmından irtibat kurabilirsiniz. Bir web sitesiyle iletişime geçmek için aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz:

 • İlgili Web Sitesinin Anasayfasını Ziyaret Edin
 • Sitenin En Üst veya En Alt Kısmında Şu İbareleri Arayın “İletişim, Künye, Reklam, Hakkımızda”
 • Eğer Sizi Bir İletişim Formu Karşılarsa Gerekli Yerleri Doldurup “Reklam Vermek İstiyorum” Başlıklı Bir Form Gönderin
 • Eğer Bir İletişim Formu ile Karşılaşmıyorsanız Mail veya Telefon Aracılığıyla Firmayla İletişime Geçin

Hizmet Sitenizde Blog Bölümünün Olduğundan Emin Olun

Hizmet sitelerinin yaptığı en büyük hatalardan biri sadece ürün eklemek ve ürünlere açıklama girmektir. Oysa ki o siteyi ve ürünleri öne çıkaracak yegane yöntem blog içeriklerinin eklenmesinden geçmektedir. Herhangi bir ürün veya hizmet için yazdığınız makaleleri blog bölümünde paylaşmanız sonucunda birçok anahtar kelimede sıralama almanızı sağlayacaktır.

Blog Hizmet Yönlendirmesi

Üst sıralarda sıralama alan içerikler, blog yazısı olduğu ve okunabilen bir yazı olduğu için mi sebep olduğunu düşünüyorsunuz? Bu durumda yanılıyorsunuz. Blog için yazdığınız yazılar hizmete yönlendiren, uygun fiyatlı oluşundan ve kaliteli oluşundan bahsediyorsa blog içeriğinizden hizmetinize doğru bir yönlendirme yapmış olursunuz. Blog içeriğindeki hizmetin detaylı anlatımı ile de müşteriyi kazanırsınız.

Yukarıdaki görselde her ne kadar Yerel SEO ile bağlantılı olmasada, normal web siteleri içinde aynı durum geçerlidir. Web sitenize blog sayfası kurmak için WordPress altyapısını tercih edebilir, özel yazılım kullanıyorsanız blog bölümünü aktifleştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Aktif Kullanın

Sosyal medya, SEO’ya asist yapan en iyi kanallardan birisidir. Çoğu kişi için gereksiz geliyorda olsa, her paylaşım firmaya yaptığınız bir bağlantı anlamına gelmektedir. Yerel SEO için bağlantı kurma taktiklerinin en önemli ve en çok kazanç sağlayacak yöntemi sosyal medya hesaplarıdır.

Instagram, Facebook, Twitter, Reddit, Pinterest ve LinkedIn gibi birçok sosyal medya yerel SEO için bağlantı kurmanızı sağlayacaktır. Bu bağlantılar ile hem arama motorları sizin aktif olduğunuzu fark edecek, hem müşteriler için kurumsallık havası oluşacak hem de arama motorlarında üst sıralara çıkacaksınız.

Google İşletme Profilini Kullanın

Google Benim İşletmem profili oluşturmanız hem fiziksel mağazanız hemde yerel SEO için en kritik platformlardan birisidir. Hala bir Google Benim İşletmem profiline sahip değilseniz https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ adresinden bir işletme oluşturabilir, aşağıdaki adımları takip ederek de Google Benim İşletmem Harita Optimizasyonunuzu yapabilirsiniz.

Google Harita Optimizasyonu

 • Web Sitenizin Tam URL Adresini Ekleyin
 • Telefon Numarası Varsa Eklemeniz Optimizasyon İçin Önemli Olacaktır.
 • Logonuzu, Kapak Fotoğrafınızı ve Ekstra 5 Fotoğraf Yüklemesi Yapın
 • İşletme Açıklamanızı Yazın ve Yazarken İlgili Anahtar Kelimeleri Geçirin
 • Anahtar Kelimelerinizi Oluşturun, Oluştururken Marka İsminizi Geçirin
 • Açılış Tarihinizi Eklemeyi Unutmayın
 • Bir Açılış Kapanış Saatiniz Olmasa Bile Saatlerinizi Oluşturun
 • Google Benim İşletmem Mesajlaşma Özelliğini Aktif Edin

Tüm bu işlemleri 1 saatlik zaman dilimine yayarak yapın. Bu bilgileri Google Benim İşletmem yönetim paneliniz üzerinden değiştirebilirsiniz.

Google ADS Reklamları Yayınlayın

Bu ipucu özellikle bütçesi olan kişiler için çok önemlidir. Google ADS reklamları ile istediğiniz anahtar kelimelerde 1. sırada görünmeniz ve hedeflediğiniz lokasyonlarda reklamlar çıkmanız mümkündür. Bir müşteri verdiğiniz hizmet ile yaptığı 3 veya 4 farklı anahtar kelime aramasında ilk sırada sizin sitenizi gördüğünde ikna olacak ve tıklayıp göz atacaktır. Yerel SEO için bağlantı kurmanıza oldukça faydası olan bu yöntemi uygulamayı kesinlikle unutmayın.

YouTube Videolarınızı Yayınlayın

YouTube, Google arama motorlarının çok önem verdiği bir SEO yöntemidir. Henüz çok kişi tarafından kullanılmıyor olması ise büyük avantajlara sahiplik yapmaktadır. Herhangi bir hizmetiniz ile ilgili blog yazısını paylaştınız, hizmet açıklamasını yaptınız şimdi sıra YouTube videosu ile açıklama yapmakta.

Hizmetinize yönelik açıklayıcı ve ikna edici bir YouTube videosu yayınlayarak videonun açıklama kısmına hizmete yönlendiren bir bağlantı koymak Google sıralamanıza ciddi anlamda etki edecektir. Özellikle Yerel SEO için oldukça etkili bir yöntem olan YouTube videoları yerel her internet sitesinin uygulaması gereken bir adımdır.

Google ADS reklamları verirken, sadece hizmetini verdiğiniz bölgeye reklam çıkabilirsiniz. Bu Yerel SEO konusunda web sitenize büyük katkı sağlayabilir. Burada en önemli konu reklamlardan gelen kullanıcıların iyi bir deneyim yaşamasıdır.

Google Benim İşletmem Reklamları Yayınlayın

Google Benim İşletme hesabınız olsun veya olmasın ücretsiz reklam kredisi tanımlaması yapmaktadır. Bu krediyle belli bir limite kadar reklamlar çıkabilirsiniz. Reklam oluştururken hedeflediğiniz bölgelere reklam çıkarak Yerel SEO’da bir adım öne çıkın.

Benim İşletmem Reklamları ile haritaya çıktığınız reklamların bir etkisi olmayacağını düşünmeyin. Kullanıcıların yaptığı etkinlik sayesinde haritanızda bulunan web sitenize trafik çekebilirsiniz.

İş İlanı Sitelerinde İlan Yayınlayın

Yerel SEO için alınabilecek süresiz bağlantı yöntemlerinden birisi de iş ilanı sitesidir. Indeed, Kariyer, Eleman gibi birçok iş başvuru sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerde üyelik açık sınırsız süreli iş ilanı oluşturmanıza imkan tanınmaktadır. 

Üyeliğinizi açtıktan hemen sonra hakkında kısmına hizmetinize yönlendirecek bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Ayrıca bir iş ilanı açıp, açıklamada sitenize bağlantı çıkabilir ve süresiz yayında kalsın seçeneği ile sınırsız bir bağlantıya sahip olabilirsiniz.

Ayhan Karaman Indeed

Yukarıda oluşturmuş olduğum bir iş ilanını görüyorsunuz. İlan tanımı kısmında yer alan “Ayhan KARAMAN” ibaresini Google botları tarayarak local SEO kısmında kullanacaktır.

İndirimler Yapın ve Forumlarda Paylaşın

Şüphesiz ki müşterilerin hizmet alırken dikkatini en çok çeken şey indirimlerdir. Google arama motorunda arama yaptıktan sonra indirim yazısını görmesi durumunda sitenizi ziyaret etme oranı %70 civarlarına ulaşmaktadır. Bunun ciddi bir oran olduğunu düşündüğümüzde potansiyel müşteriyi ikna etmeniz için büyük bir fırsata ulaşmış olursunuz.

Yerel SEO Forum Backlink

İlk olarak hizmetlerinizde indirim yapın. Yaptığınız bu indirimi yaymak ve bağlantı almayı sağlayabilmek için forum sitelerini kullanın. Birçoğu forumda “Sıcak Fırsatlar” adı altında, indirime giren ürünler ve hizmetler paylaşılmaktadır. Sizde indirim yaparak bu kategorilerde internet sitenize link çıkışı yapabilir ve yerel SEO için bağlantı kurmak adımını sağlamış olursunuz.

Sponsor Olarak Bilinirlik Potansiyelinizi Arttırın

Yerel olarak düzenlenen etkinliklere sponsor olmak kolay ve etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Yerel anlamda birçok etkinlik, sunum ve gösteri yapılmaktadır. Bu faaliyetlerin her birinde ise sponsor arayışı bulunur. Eğer firmanızın adını kullanarak bu faaliyetlere sponsor olursanız çok kaliteli bir bağlantı almış olursunuz.

Yerel Sponsor Bağlantı

Alınan sponsorluk bağlantısı ile birlikte marka bilinirliği, potansiyel müşterilerin dikkatini çekme ve ikna etme ihtimalini arttırmak gibi avantajlara ilk adımı atmış olursunuz.

Referanslarınızın Yorum Yapmasını Sağlayın

Yapılan kaliteli iş sonrasında müşterilerin o hizmet ile ilgili yorum yapmaya yönlendirilmesi oldukça kolay olmaktadır. Siz de yaptığınız kalite iş sonrası müşterilerinizi yorum yapmaya yönlendirmelisiniz. Yorumlar firmaya güven katacağı gibi, potansiyel müşterileri ikna etme aşamasında da önemli rol oynayacaktır.

Yorumların her biri Google işletme sayfanızdan yapılacağı için, her yoruma bir ekstra bir bağlantı almış olursunuz. Bu bağlantılar ise lokasyon bazlı aramalarda sizi üst sıralara taşıyacaktır.

Bu içeriğimde Yerel SEO için bağlantı kurma taktiklerini sizlerle paylaştım. Sizlerin uyguladığı teknikler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba