fbpx
SEO

SEO Sektöründe Nasıl Güncel Kalınır?

SEO gerçekten zor bir alan gibi gözükebilir. Bu sizin çabalarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Son zamanlarda SEO Sektöründe Nasıl Güncel Kalınır? sorusunu çok sık aldığım için bu içeriği üretme kararı aldım.

SERP sonuçlarına bakmadan yapacağınız çalışmalarla bir çok şeyi çözümlediğinizi sanabilirsiniz. Google algoritmalarına hakim olmanın en kolay yolu SERP sonuçlarıdır. Burada hedeflediğiniz kelimeyi Google’a yazmanız resmin büyük bir bölümünü görmenize yardımcı olabilir.

Eskiden işe yarayan pek çok şey ileride işe yaramamaya başlayabilir. SEO sektöründe güncel kalamazsanız başarısız olursunuz.

SEO alanında en son uygulamaları yakalamak ve sürekli güncel kalmak kolay bir iş değildir. Sürekli olarak bir şeyleri kontrol etmeli ve çalışmalarınızı daha yönetilebilir bir hale getirmelisiniz. Bunu başarabilmek için ise doğru araçları kullanmalı ve doğru kaynakları takip etmelisiniz.

SEO Sektöründe Güncel Kalmak İçin Neler Yapılabilir?

Arama motoru optimizasyonunda trendler sürekli olarak değişir. Bilgilerinizi yenilemek için her zamankinden daha fazla sorumluluk almanız gerekir. SEO sektöründe güncel kalmak istiyorsanız takip edebileceğiniz birbirinden çeşitlerde (site, sosyal medya hesabı, video kanalı vb.) farklı kaynak vardır.

1. Çeşitli Sitelere E-Posta Abonesi Olun

Google arama motorları söz konusu olduğunda en iyisidir. Pazar payının %90’ından fazlası ona aittir. Bu nedenle ilk olarak anlamanız gereken arama motoru Google’dır. Google’ın gerçekleştirdiği en son gelişmeleri anında öğrenebilmek için Google Search Central Blog sitesini takip etmelisiniz.

Bu blog Google tarafından yönetilir. Blog aramayla ilgili tüm resmi güncellemelerin paylaşıldığı yerdir. Yeni özelliklerle ilgili ilk bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. Zaman zaman Google tarafından paylaşılan en iyi yöntemleri uygulayarak sitenizi SEO açısından optimize edebilirsiniz.

İngilizce bilginiz varsa son gelişmeler konusunda çok daha fazla seçeneğe sahip olabilirsiniz. İlk olarak Search Engine Journal, Moz, Yoast ve Ahrefs gibi kaynakları takip etmek isteyebilirsiniz. Tüm bu sitelerin blog kısmına e-posta abonesi olarak düzenli olarak bilgi alabilirsiniz.

2. Çeşitli Forumlara ve Gruplara Katılın

SEO sektöründe topluluklar çok önemlidir. Profesyoneller bilgi paylaşımı yapmak istediklerinde forumları ve sosyal medya gruplarını tercih ederler. Topluluklarda bir araya gelen kişiler SEO çalışmalarını deneyimlemek ve kendi deneyimlerini aktarmak için hevesli olurlar.

SEO hakkında olabildiğince fazla bilgi toplamak istiyorsanız bu topluluklara dahil olmalısınız. Stratejilerini daha etkili hale getirmek için fikir alışverişlerinde bulunmalısınız. Sitenizin sayfa sıralamasını iyileştirebilmek istiyorsanız topluluklar sayesinde en iyi yöntemleri keşfedebilirsiniz.

Reddit SEO forumunu ziyaret ederek sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. R10.net adresinde aradığınız sorulara cevap bulabilir, soru sorabilirsiniz. Ahrefs Insider Group ve Moz Q&A Forum ise takip etmeniz gereken diğer önemli yerlerdir. Sosyal Medya platformlarında çok daha farklı gruplar bulabilirsiniz. Ancak önceliğiniz her zaman bu kaynaklar olmalıdır.

3. Çeşitli SEO Uzmanlarını Takip Edin

SEO uzmanlarının bir kısmı artık sosyal medyada kendilerini takip eden kişilere yardımcı olmaya çalışırlar. Önceden her şeyi sitelerinden ilerletseler bile artık bu alışkanlıktan vazgeçmiş durumdadırlar. Sosyal medya platformunda yer alan çeşitli SEO uzmanlarını takip etmek isteyebilirsiniz.

Twitter, Facebook ve LinkedIn dahil olmak üzere pek çok platformda SEO uzmanları bulabilirsiniz. Sadece bir tıklama yapmanız yeterli olacaktır. Kendi blog sitem olan Ayhan Karaman ve sektöre katkı sağlayan Türk SEO uzmanlarını takip edebilirsiniz.

Yurt dışından isimleri takip etmek istiyorsanız Danny Sullivan, John Mueller, Barry Schwartz, Brian Dean, Shane Barker, Jono Alderson, Aleh Barysevich ve Rachel Anderson gibi isimleri takip ederek SEO konusunda analizler üzerinden derin bilgiler edinebilirsiniz.

4. Video İçerikleriyle Sektörü Takip Edin

Bir şeyler hakkında bilgi edinebilmek için artık metin içeriklere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. YouTube gibi platformlarda üretilen video içeriklerle pek çok konuda uygulamalı örneklerle neler olup bittiğini görebilirsiniz. Bu konuda değerli içerik üreten kaynaklar bulabilmek kolay değildir.

Takip edeceğinizin kaynağın düzenli içerik üretmesi çok önemlidir. Ahrefs, Neil Patel ve SEO Video Show bu işi en iyi şekilde yapan kanallardır. Kanallara yüklenen yeni ve eski videoları izleyerek SEO alanında ne gibi çalışmalarla başarılı olabileceğinizi öğrenebilmeniz mümkündür.

Video içerikleriyle fikirlerinizi geliştirmek için çeşitli eğitimlere katılabilirsiniz. Eğitim videoları size temel düzeyde bilgiler verirler. Yeni gelişmelerden haberdar olmak ve sürekli yeni bilgiler edinmek için daima Yoast ve Google Search Central gibi kanalları takip etmeniz gerekir.

SEO Sektöründe Güncel Kalmanızı Sağlayacak 10 Kaynak

SEO alanında her şey hızlı bir şekilde değiştiği için kontrolü kaybetmeniz olasıdır. Stratejileriniz ve taktikleriniz zamanla eskiyebilir. Zamana karşı koyabilmek için çeşitli kaynaklardan yararlanmayı düşünebilirsiniz. En faydalı olanlar ise elbette en çok tercih edilenlerdir.

1. Google Search Central (YouTube)

Google Search Central, Google tarafından oluşturulmuş özel bir kanaldır. Her hafta John Mueller bir saatini ayırarak burada pazarlamacılardan, geliştiricilerden ve SEO ile ilgilenen diğer kişilerden gelen soruları cevaplamaya çalışır. Gelen sorularla bir senaryo oluşturulur ve onun üzerinden ilerlenir.

Google Search Central

Oluşturulan SEO senaryolarında tam olarak neyin doğru olduğuna karar verilir. Bazen net bir doğru saptamak mümkün olmaz. Ancak Mueller, sitelerde kullanılması ve kullanılmaması gereken taktikler konusunda insanları bilgilendirmek için elinden gelenin fazlasını yapar.

2. Google Algorithm Update History (Moz)

Google’ın algoritma değişiklerini baştan sona detaylı bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız Moz tarafından oluşturulan Google Algorithm Update History sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Listelenen değişiklikler sadece büyük değişikliklerdir. Günlük değişikliklere yer verilmez.

Google algoritmalarını sürekli güncellense bile bazı durumlarda algoritma değişikliğini sessizce uygulamaya koyabilir. Bu gibi durumlarda olası değişiklikleri saptamak SEO uzmanlarına düşer. Bir algoritma değişikliği saptandıktan sonra Moz ekibi tarafından değerlendirilir ve listeye dahil edilir.

3. Google Search Console (Google)

Google Search Console sitenizi açar açmaz mülk oluşturmanız gereken yerlerden biridir. Burada henüz bir mülk oluşturmadıysanız bunu hemen yapmalısınız. Ücretsiz bir şekilde oluşturacağınız mülk üzerinden sitenizi kontrol edebilir ve onun Google’ın gözünden nasıl gözüktüğünü inceleyebilirsiniz.

search console SEO

Google sitenize bir manuel ceza uygularsa onun bilgisini size Google Search Console mülkü üzerinden iletecektir. Mülkünüzde yer alan performans verilerini inceleyerek içeriklerinizin ne durumda olduğunu kontrol edebilir ve gerek görmeniz durumunda içeriklere müdahale edebilirsiniz.

4. MozCast (Moz)

Moz tarafından oluşturulan MozCast – Feature Graph, arama motoru sonuç sayfasında yer alan özelliklerin hangi sıklıkta ortaya çıktığını gösterir. Google tarafından sunulan bu farklı özellikler işletmenizin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü anlama konusunda size yardımcı olacaktır.

MozCast SEO

MozCast – Feature Graph aracı sayesinde algoritmada yaşanan değişiklik yoğunluğunu takip edebilirsiniz. Algoritma değişikliklerini anladıktan sonra uygulayacağınız çeşitli taktikler doğrultusunda organik görünürlüğünüzü artırmak için çaba göstermeniz yeterli olacaktır.

5. Search Engine Roundtable (Haber)

Search Engine Roundtable uzun zamandır sektörde olan bir sitedir. Basit bir şekilde en son Google güncellemelerini sunmaya çalışır. Genelde örnek çalışmalara ve uzman testlerine yer verir. SEO sektöründe olan bitenlere bağlı olarak günde 5-10 haber yayınlandığı bile olur.

Sektörü düzenli olarak takip ettiği için en önemli haber kaynaklarından biridir. Kullanıcılarla etkileşimleri yüksektir. Kullanıcılarını en yararlı bilgilere yönlendirerek onların mutlu olmasını sağlayabilir. Özellikle büyük çaplı değişikliklerde haber kaynağı olma özelliğini taşır.

6. Search Engine Journal (Haber)

Search Engine Journal (SEJ), SEO alanında en popüler haber kaynaklarından biridir. Düzenli olarak kullanıcılarına yeni haberler ve bilgiler sunmaya çalışır. Sitesi kullanışlıdır ancak zaman zaman çok fazla reklamla veya açılır pencereyle karşılaşmak mümkündür.

Bunları dert etmiyorsanız en son SEO gelişmelerinden haberdar olabileceğiniz en önemli kaynaktır. Sürekli olarak yeni bilgilere ulaşmaya çalışırlar ve satır arası bilgileri dahi ortaya çıkarabilen bir ekibe sahiptir. Google’ın yaptığı her değişikliği duyurmadığını düşünürseniz SEJ önemli bir bilgi kaynağıdır.

7. Search Engine Land (Haber)

Search Engine Land bilgi kaynaklarını sadece SEO ile sınırlı tutmaz. Pazarlama, reklamcılık ve bunlarla bağlantılı diğer alanlarda bilgi akışı sağlamaya çalışır. Arama motoruyla alakalı olan hemen hemen her yöne dokunduklarını düşünebilirsiniz. Gün içerisinde 4-5 içerik yayınlarlar.

Çok geniş konuları kapsadıklarından ideal kaynaklarından biri olarak görülür. Ayrıca bünyesinde SEO alanında uzman olan çok değerli isimleri barındırır. Yaşanan son güncellemeler doğrultusunda ortaya çıkacak potansiyel SEO gelişmelerini öğrenmek istiyorsanız sizin için en doğru yer olacaktır.

8. HubSpot (Blog)

HubSpot sadece SEO ile ilgili bilgiler vermez. Dijital pazarlamayla ilgili here alanda bilgi paylaşmaya çalışır. Genel olarak oluşturduğu içerikler kapsamlı olurlar. Onları okumak ve içeriklerle sunulan ücretsiz şablonlardan yararlanmak pek çok konuda işinizi kolaylaştırabilir.

Dijital pazarlama konusunda çok şey öğrenmek istiyorsanız ama vaktim yok diyorsanız bu siteyi ziyaret edebilirsiniz. Hemen hemen her şeyi teknik bir noktadan kolayca öğrenebilirsiniz. Sadece doğru bilgiyi doğru noktada aradığınızdan emin olmanız yeterlidir.

9. Ayhan Karaman SEO Kitabı

Sürekli güncellenen bir SEO kaynağı. SEO sektörü dinamik bir sektör. Sürekli yenilenen bu sektörde sürekli güncellenen bir kitaba ihtiyaç olduğunu düşündüm. Her baskıda tekrar tekrar ücret ödemenize gerek kalmayan bir fayda sağlıyor.

Kitap sayesinde her sene belirlenen yeni SEO ipuçlarına, tekniklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz lisanslar, video kaynakları ve daha fazlası kitapta yer alıyor.

Kaynağa ulaşmak için seokitabi.com bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Bu içeriğe özel indirim kodu AYHANKARAMAN olarak belirlenmiştir.

10. Google Dokümanlar

SEO ile ilgili temel, hızlı ve ileri düzey seviye bilgilerin ulaşabileceğiniz harika bir kaynak. Hemen ziyaret edip bu kaynak aracılığıyla SEO’ya hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

Özellikle SEO konusuna giriş yapmak isteyen kişiler için harika bir platform. Başvuruda bulunan kişilere benden eğitim almadan önce mutlaka ziyaret etmesi gerekdiğini düşündüğüm ve paylaştığım bir kaynak.

Google Dokümanlar için hemen ziyaret et: developers.google.com/dokumanlar

%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Sonuç Olarak SEO Sektöründe Nasıl Güncel Kalınır?

SEO sektörü sürekli değiştiğinden güncel kalmanız önemlidir. Arama motoru optimizasyonu hakkında bugün öğrendiğiniz bir şey yarın geçerliliğini yitirebilir. Bu nedenle sağlam kaynakları takip ederek neler olup bittiğini sürekli kontrol etmelisiniz. Yoksa modası geçmiş SEO çalışmalarıyla uğraşırsınız.

Sabah kalktığınızda SEO sektöründe neler olup bittiğini kontrol edebileceğiniz sayısız kaynak vardır. Buna rağmen SEO alanında en iyi uygulamalardan haberdar olmak için takip ettiğiniz kaynakların doğru bilgiler verdiğinden emin olmalısınız. Sıralamanızı iyileştirmek için buna ihtiyacınız olacaktır.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba