fbpx
SEO

5 Saatte SEO: Performansı İyileştirmenin 4 Yolu

Arama motoru optimizasyonu hiçbir zaman son bulmayacak bir trenddir. Her marka bu alana odaklanmak zorundadır. Yapılan araştırmalara göre Google arama sonuçlarında sunulan sonuçların sadece yüzde 33’ü tıklanma olasılığına sahiptir. Üst sıralarda yer almadığınız zaman bu yüzdelik potansiyelinden epey kayıp yaşarsınız ve beklenenden çok daha az trafik elde etmeye başlarsınız.

Diğer sitelerin Google’daki sıralamasının yüksek olması SEO açısından iyi bir çalışma ortaya koymalarıyla ilgilidir. Eğer aylardır SEO alanına odaklanıp bu alanda gerekli çalışmaları yaptıysanız bunu başarabilirsiniz. Ancak sadece 5 saatlik çalışma gerçekleştirerek arama motoru sonuç sayfanızdaki sıralamanızı yükseltmeyi başarmanız mümkün olabilmektedir.

Rakiplerin En Kolay Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

2008 yılında Google rakiplerin markalı anahtar kelimelerine verilen reklam tekliflerine yönelik yasağı ortadan kaldırmıştır. Bu sayede site yöneticileri markalı anahtar kelimelere teklifle vererek reklam kopyaları oluşturmaya başlamışlardır. Bu çalışmalarda bulunmak çalışmayı yapan kişilere markalı trafikleri elde etme açısından çeşitli fırsatlar sunmuştur.

Yapılan araştırmalara göre markalı anahtar kelimeler ziyaretçileri satış potansiyeline dönüştürme konusunda 5 kat daha avantajlıdır. Bu nedenle markalı anahtar kelimelerde yeniden kazanma ve dönüşüm oranları oldukça yüksektir.

Başarılı olmak istiyorsanız rakibinizin reklam kopyalarında kullandıkları zayıf hitabetten faydalanmaya çalışmalısınız. Özellikle markanızın ön plana çıkacağı bir durum söz konusuysa bunu fırsata çevirmelisiniz. Reklam kopyasının göz alıcı olmasına dikkat etmeli ve müşteriler tarafından kullanılan anahtar kelimeleri en iyi şekilde yönetmelisiniz. Potansiyel müşteriler bir arama yaptıklarında göz alıcı ve eşsiz şeylerle karşılaşmak isterler. Bunu başarıyla kullanmanız durumunda tercih edilen marka siz olabilirsiniz.

Rakiplerinizin anahtar kelimeleri kullanırken şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Öncelikle en kolay anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Bu anahtar kelimeleri değerlendirerek kolayca içerik oluşturabilirsiniz.
  • Kullandığınız anahtar kelimelere benzer olanları seçmeye çalışarak bunlardan dönüşüm elde etmelisiniz.
  • Yüksek hacme, düşük zorluğa, yüksek organik tıklanma oranına sahip anahtar kelimeleri seçmelisiniz.

Sitenizin Mobil Versiyonuna Ait Sayfa Hızını Optimize Edin

Dijital dünya Google’ın mobil öncelikli indeks fikrine uyum sağlama sürecindedir. Markalar bu süreç içerisinde artık mobil öncelikli müşterilere yönelik pazar çözümleri sunmayı düşünmelidirler. Artık oldukça hızlı bağlantı hızları gibi çözümler söz konusu olduğu için mobil hedef kitleler çabucak büyüme eğilimine sahiptirler. Bazı markalar hala bu konuda problem yaşamaktadırlar. Ancak geride kalmak istemiyorsanız değişikliklere ayak uydurmanın bir yolunu bulmalısınız.

Mobil odaklı bir sitenin hızlı açılmaması demek kullanıcı deneyimi konusunda olumsuz çözümler sunması demektir. Bu durum aynı zamanda sitenin arama sıralamasının olumsuz etkilenmesi anlamına gelmektedir. Mobil sayfa hızı oldukça önemlidir çünkü Google’da yapılan aramaların yüzde 50’sinden fazlası artık mobil cihazlardan yapılmaktadır. İnsanlar aramaların hızlı bir biçimde gerçekleşmesini ve yine aynı hızda sonuç bulunmasını beklemektedir.

Siteler için büyük görseller en büyük problemlerden birisidir. Duda gibi mobil dostu tasarımlar oluşturan ajanslar bu şekilde ön palana çıkmaktadırlar. Tüm görseller Duda aracılığıyla otomatik olarak işlenmektedir. Bu işlenme sonucunda görsellerin boyutları düşürülmekte ve kayıpsız sıkıştırılma gerçekleştirilmektedir.

Görseller konusunda kullanabileceğiniz bir diğer teknik ise içerik sunma ağlarından faydalanmaktır. CDN olarak ifade edilen bu servisler sayesinde içerikler ziyaretçinin ziyaret ettiği coğrafi konuma göre onlara en yakın bölgeden sunulmaktadır.

Yerel SEO

Her ne kadar global SEO oldukça önemli olsa bile yerel SEO’nun ihmal edilmemesi gerekmektedir. İstatistikler telefonlarından yerel arama gerçekleştiren tüketicilerin yarısından fazlasının aynı gün bir yerel mağazayı ziyaret ettiklerini göstermektedir. Eğer markanız yerel alanda ilgili anahtar kelimeler için sıralamaya sahip değilse bu durumda mağazanız rekabette kaybeden taraf olacaktır.

SEO değerlerini yükseltmek zaman alıcı olsa bile firmanızın yerel SEO değerlerini yükseltmeye başlamanın çok basit ilk adımları bulunmaktadır.

Markanızı çeşitli yerel dizinlere eklemek yerel SEO’da markanızın görünürlüğünü yükseltecektir. Yerel anahtar kelimeleri özgün açıklamalara ekleyerek birbirinden farklı listelerde yer almaya çalışmalısınız. Mevcut fotoğrafların güncel olduğundan ve bulunduğunuz iş kategorisiyle ilgili olduğundan emin olmalısınız.

Diğer bir adım ise sitenize gelen linklerin niteliğini ve niceliğini artırmaktır. Bu linkler yer alama motoru sıralamasına oldukça fazla etki edeceklerdir. İşletmeniz ile ilgili alanda eğitim gören öğrencilere bir lisede veya üniversitede sunum yapmaya çalışmalı, bu konuşmaları paylaşmalı ve çeşitli organizasyonlar aracılığıyla firmanızın sitenize link almaya çalışmalısınız.

Markanın yerel SEO değerlerini geliştirmenin en önemli ve en basit adımlarından birisi ise Google My Business profili oluşturmaktır. Bu profil sayesinde yerel aramalarda daha kolay bulunabilir hale gelirsiniz çünkü profilde fiziksel konumunuzun ve adresiniz açık bir biçimde yer almaktadır.

Bu profili kategori, iletişim bilgileri, görseller ve çalışma saatleri gibi bilgilerle optimize ederek yerel SEO değerlerinizi yükseltmeyi başarabilirsiniz.

ayhankaraman.com/yerel-seo bağlantısında yer alan önerileri ve ipuçlarını mutlaka incelemenizi öneriyorum.

Kopya Etiket ve Kırık Link Kontrolü Gerçekleştirin

Kopya içerik problemleri markanıza ait sitenin sıralamasını önemli ölçüde düşürebilecektir. Bu nedenle her işletmenin içerik pazarlamacılığına odaklanarak sitesine daha fazla trafik çekmeye çalışması gerekmektedir.

İçerik oluştururken kopya içerik problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle WordPress gibi içerik yönetim sistemleriyle karşı karşıya kalırsanız birbirine benzeyen çok fazla sayıda kopya sayaf oluşturarak SEO değerlerinizi etkileyebilirsiniz.

Kopya içerik problemlerini tanımlama konusunda çok çeşitli araçlardan faydalanabilirsiniz. Siteliner bu alanda görebileceğiniz en iyi araçlardan birisidir. Bu aracı kullanarak kopya içerikleri ve sitenizde yer alan kırık linkleri bulabilirsiniz. Üstelik sitenize ait kapsamlı içerik raporunu ücretsiz bir biçimde edinmeyi başarabilirsiniz.

Sitenizde içerik veya link problemleri tespit ettiğiniz zaman onları en kısa sürede çözmeye çalışmalısınız.

1. Kopya içerik problemini çözmek için 301 yönlendirmelerini kullanın

Bir içeriği eski bir URL’den yeni bir URL’ye taşımış durumdaysanız bu durumda 301 yönlendirmesi kullanarak kopya içerik problemini en azından Google düzeyinde çözmüş olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, orneksite.com/araba-al-2017/ içeriğini güncelleyip orneksite.com/araba-al-2018/ şekline getirdiyseniz 2017 versiyonunu 2018 versiyonuna yönlendirmiş olmanız gerekmektedir.

2. Canonical URL etiketi niteliklerini kullanın

Siteniz birbirine benzeyen veya birbiriyle alakalı farklı URL’lere sahip sayfalar barındırıyorsa bunlarda canonical URL etiketi niteliklerini kullanarak Google’a bu sayfalardan hangisinin arama sonuçlarında yer alması gerektiğini bildirebilirsiniz.

Canonical URL etiketlerini diğer siteler veya sosyal platformlarda yer alan içerikler için de kullanabileceğinizi unutmamalısınız.

3. Noindex ve nofollow etiketleri

Noindex ve nofollow etiketlerini kullanarak arama motorlarına belirli içerikleri taramama ve indekse eklememe bilgisi verebilirsiniz. Bunlar meta etiketler olduklarından bunları HTML kodunun içerisinde <head> kısmının içerisinde kullanmanız gerekmektedir. Örneğin, gizlilik politikası, kullanım koşulları ve kullanıcı girişi sayfalarında noindex ve nofollow etiketlerini kullanabilirsiniz.

Benzer şeklinde robots.txt dosyasını kullanarak belirli sayfaların Google tarafından taranmasına engel olabilirsiniz.

Uygulanacak olan iyi SEO yöntemleri sayesinde sitenizi arama sonuçlarında üst kısımlara çıkarabilir ve dönüşüm rakamlarını iyileştirebilirsiniz. SEO konusuna çok fazla vakit ayırmak ve sonucunda herhangi bir verim alamamak sinir bozucu olabilmektedir. Bu yazıda yer alan önerileri değerlendirerek sitenizin sıralamasını güçlendirmeyi başarabilirsiniz. Bu önerileri gerçekleştirdikten sonra sitenizin Google tarafından yeniden taranmasını sağlamayı ihmal etmemelisiniz.

Daha fazla SEO önerisine, stratejisine ya da ipuçlarına mı ihtiyacın var? Hemen ayhankaraman.com/seo bağlantısını ziyaret et hemen incele!

3 Yorum

  1. Dostum teşekkürler. Saatlerdir sitedeyim. Çok sayıda kaliteli içerik arasında saatlerin nasıl geçtiğini farketmedim bile. Adeta siteden SEO eğitimi almış gibiyim. Bu işe gerek yeni başlayanlar gerekse uzmanlar için şunu belirteyim. Mutlaka Ayhan Karaman kardeşimin sitesine uğramalısınız. Aksi halde bi taraf mutlaka eksik kalacak. Tekrar teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba