fbpx
SEO

Web Sitenizin Hızını Test Edebileceğiniz Araçlar

Beklentisi yüksek olan ziyaretçilerinizin en çok dikkat ettiği durumlardan birisidir site hızı. Web sitenizin açılış ve gezinme hızının yüksek olması ziyaretçilerinizin sayfalarınızda daha uzun süreli kalmasına, daha keyifli gezinmesine sebep olur. Web sayfanız ideal bir yüklenme süresinin altında kalıyorsa potansiyel ziyaretçilerinizi kaybetme riskini ortaya çıkarır. Bu yazımda web site hızını test edebileceğiniz araçlar hakkında bilgiler aktaracağım.

1. Google PageSpeed Insights

PageSpeed ​​Insights Google Page Speed ​​ölçüm aracı örnek ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir;

google-pagespeed-sayfa-hizi

Google sayfa hızınızı test edebilme aracının sizlere sunduğu özellikler aşağıdaki gibidir;

 • Bu araç hem masaüstü hem de mobil sitenizin performans analizini sunar.
 • Web sitenizi 100 puan üzerinden derecelendirmektedir.
 • Sayfanızı optimize etmek için sizlere önerilerde bulunur. Bu önerileri dikkate almanızı öneririz.
 • Bu aracın firefox ve chrome için çıkarılmış eklentileri bulunmaktadır. Yükleyip anlık testler gerçekleştirebilirsiniz.

2. GTMetrix Sayfa Hızı Test Aracı

Bu site aracılığıyla test ettiğimiz sayfamızın ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir;

gtmetrix-sayfa-hizi-test-etme-araci

Bu aracın size sunmuş olduğu özellikler ise aşağıda sıralanmıştır;

 • Sorguladığınız sitenin YSlow (yahoo site hızı test aracı) ve GTMetrix puanlamasını sunan araçtır. Özellikle web sitesini optimize etmek için faydalanılan en değerli araçlar arasında gelmektedir.
 • GTMetrix kullanıcılarına sorgulanan sitenin analizini PDF formatında da raporlayabilmektedir.
 • Web sayfalarınızın hangi sorguları kullandığını, hangisinin ne kadar performans harcadığını ayrıntılı olarak sunabilen bir alt yapıya sahiptir.

3. Pingdom Site Hızı Testi

Bu araç ile yapmış olduğumuz testin sonucu da aşağıdaki ekran görüntüsünde yer almaktadır.

pingdom-site-hizi-testi

 • Bu araç da google gibi 100 puan üzerinden derecelendirme yapmaktadır. Çok doğru sonuçlar verdiğini düşünmüyorum ama yine faydalanabileceğiniz seçenekler sunabilmekte.
 • Web sitenizin performansını etkileyen unsurları ayrıntılı olarak sunmaktadır.

pingdom-hiz-performansi

4. Google Mobil Web Site Hızı ve Performans Testi Aracı

Bu araç sayesinde web sitenizi 3G bağlantı hızıyla test etme imkanı yakalıyorsunuz. 2020 yılına kadar dünya genelinde hücresel ağ bağlantılarının %70’i 3G veya daha düşük hızlarda gerçekleşeceğinin ön görülmesinden dolayı bu test oldukça önemli. Test için https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-tr bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Bu aracın yanı sıra da mobil uyumluluk testi aracını da incelemenizi öneririm. https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr bağlantısını kullanarak değerlendirme yapabilirsiniz.

Araştırdığınızda yukarıda sıraladığım araçların dışında bir çok platformla karşılaşabilirsiniz. Ben piyasada yer alan en iyi test araçlarını paylaşmak istedim.

Ayrıca iç optimizasyonunuzu geliştirebileceğiniz 25 SEO aracını paylaştığımız yazımıza da bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. faydalı bir makale. Web sitesine seo yapmak isteyen ve yeni başlayanların mutlaka burada bulunan test araçlarına göre sayfalarını optimize etmesi gerekir.

 2. Ayhan hocam gerçekten yardımsever ve saygıdeğer. Verdiği bir kaç ipucu ile sitemizi tamamen tarayıp analizlerini yapıp eksikliklerini giderdik. Biraz daha fazla takip edeceğiz sanırım makalelerini. Kaçırdığımız şeyler varmış. Teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba