fbpx
SEO

Neden SEO?

SEO ile ilgilenen herkesin bir sebebi vardır. Bunun en temel nedeni kuşkusuz onu sevmekten geçiyor. Zaten bir konuyu sevmeden isteyerek yapamayız. Bu nedenle bende hem sitemde hem kitabımda SEO’yu sevenlerin neden sevdiklerini sordum ve aldığım cevapları burada yayınlama kararı aldım.

Soruyu bir çok platformda sordum fakat cevapları Linkedin, Twitter ve Facebook hesaplarım üzerinden aldım. Açılışı aşağıdaki gibi yaptım ve kıymetli SEO gönüllüleri devam etti. İşte yorumlar:

neden SEO

Neden SEO? Neden Seviyorsun?

Ayhan KARAMAN: “SEO’nun sürekli olarak gelişmesini seviyorum. Öğrenilecek ve test edilecek daha çok yeni şeyler var. Buna katkıda bulunmak istiyorum.
Paylaşmaktan ve konuşmaktan mutlu olan insanları bir arada olduğunu gördüğüm için seviyorum.

Ahmet ÇELEBİ: “Rekabeti ve milyonlarca sitenin arasında üst sıralarda olmayı sevdiğim için SEO’yu seviyorum.”

Veysel DEMİREL: “Sürekli daha iyi nasıl olabilir diye düşünmemi sağlıyor. ?”

Enes Talha ÇALIŞKAN: “En değişken, gelişen ve geliştiren bir sektörde yer almak, insanın her zaman aktif olmasını sağlıyor ve sürekli araştırmayı zorunlu kılıyor. Kişisel gelişim için bile, SEO önemli bir sektör.”

Ahmet KAPTAN: “SEO’yu seviyorum çünkü içerik özgün içerikler yazıp gerçekten karşılığını alıyorum.”

Muhammed AKBULUT: “Algoritmaya göre stratejik planlar kurup üst sıralara çıkma planlarını kurmayı sevdiğim için SEO yu seviyorum”

Büşra YOLDAŞ: “Üst sıralarda olmayı sevdiğimiz için.”

Mahammad İBADLİ: “SEO-un sürekli gelişmesi, Google-nun sürekli alqoritm güncellemesi, sektorda yüksek rekabet, sürekli yeniliklerin ortaya çıkması, sürekli öğrennek ve kendini geliştirmek – SEO-nu sevmemin en öncelikli nedeni.”

Emre GELMEZ: “Tembel insanların başaramayacagı, sürekli emek ve çaba istediği için seo’yu seviyorum.”

Ömeri MANSUR: “SEO=AŞK?

Alperen DERNEK: “Çünkü SEO, tam anlamıyla dijital dünyaya evrildiğimiz şu dönemde ülkene ve millete katmadeğer sağlayarak ön plana çıkabileceğin harika bir şey! ?

Enes ÇELİK: “Çünkü sen sevdirdin ?

Erkan ÖZTÜRK: “Hayatı Çevrim içi Yapan Tek Kelime: SEO”

Battal KUŞ: “Eskiden en işlek yerde dükkanin olunca herşey güzeldi, şimdi geldigimiz noktada SEO yapabiliyorsan herşey daha güzel ?

Emre TOPRAK: “Hayaller CEO Gerçekler SEO ?”

Okan Şerife CERİT: “Sabır ve Teknolojinin işlendiği bir sistem ?

Yunus Emre MERT: “SEO anlatılması mümkün olmayan bir mutluluktur benim için. Dipnot: 2012 – 2013 sizi ve Damla hanımı takip ediyordum o zamanlar, ne günlerdi. ?”

Orçun Kamil KABADAYI: “SEO’yu seviyorum çünkü en iyi olmayı değil de en doğru olmayı en iyi şekilde yapmamı sağlıyor. ???‍♂️”

Bekir YAYAN: “”Çünkü rekabeti seviyorum. Hedef kitleye ulaşıp satış yapmayı seviyorum. İnsanlara aramalarda doğru içeriği ulaştırmayı seviyorum. SEO’yu SEVİYORUM!!!”

Ali ERDEMİR: “SEO’yu seviyorum çünkü oyunu kurallarına göre oynadığımız zaman, Google’da bizi düzenli bir şekilde sıralamada yukarıya çıkartıyor. Kurallarına göre hazırladığımız içeriklerimizi Ayhan KARAMAN’ın bahsettiği futbol taktiği yaklaşımında olduğu gibi doğru şekilde oyuna sürebilirsek mutlaka sonunda ödül olarak bize geri döneceği için SEO’yu seviyorum.”

Faruk OFLAZLAR: “Degerini Bilen Musterilere Uyguladigim Zaman; Her Farkli SEO Projesinde Farkli Heyecan Verdiği Için Seviyorum…?

Ege BEŞE: “SEO’yu seviyorum çünkü her şeyi sıralama için yapsak da internetin daha faydalı bir yer haline gelmesini sağlıyoruz. Hızı optimize ederek kullanıcı deneyimini artırıyoruz, nitelikli içerikler üreterek interneti zenginleştiriyoruz. Sonunda da bir şekilde emeğimizin karşılığını alıyoruz.”

Reşit YILDIRIM: “SEO, online tabanlı bir işletme için çok önemli bir konudur. Çünkü sadece bir SEO uzmanı, bir siteyi google’da en iyi şekilde sıralamak için gecesini gündüzüne katarak çalışır. Bunun neticesinde tüm zorluklara rağmen web sitesi bir yerlere geliyor ve sıralamalar alıyorsa bunun heyecanı benim için paha biçilemez. Doktorlar nasıl hastaları iyileştiriyor, mimarlar nasıl bir binayı en ince ayrıntısına kadar inşaa ediyorsa, bir SEO uzmanı da insanlar ile web siteleri arasında ki duygusal bağı kuruyor ve markalara aşık olmasını sağlıyor. İşte bun nedenlerde dolayı SEO’yu çok seviyorum…”

Abdullah ALAS: “Bir kitapta okumuştum; Her Cemal ve kemal sahibi, kendi Cemal ve Kemalini görmek ve göstermek ister diye okumuştum. SEO bu işte yaptığımız tüm değişikliklerin, çalışmaların, stratejilerin görüldüğü ve gösterildiği mükemmel sanat..”

İsmail MAYA: “Sürekli güncellenen bir sektör olduğu kendimizi devamlı güncel tutmamız devamlı araştırmalar ve denemeler yapmak zorunda olduğumuz için seoyu seviyorum.”

Ali ÇAMLI: “Çünkü, fiziksel olarak ulaşamayacağım milyonlara, dijitalde ulaşmamı sağlıyor.”

Hasan Hüseyin DÖNMEZ: “İlk sıraya çıkmayı seviyorum . Hele bi de yıllardır ilk sıradaysam , ellerimi başımın arkasına bağlar keyfime bakarım . ?

Abdulkadir DEMİR: “SEO’yu seviyorum. Çünkü öğrendiğiniz bilgileri kendiniz uygulayıp sonuçları sizi gururlandırabiliyor. Bence en önemlisi de öğrenme süreci size yeni dostluklar kazandırabiliyor.”

İbrahim AYDOĞDU: “SEO dijital empati yapabilme sanatıdır.”

Murat ÇETİNALP: “Sayenizde; oyunu kuralına göre oynayıp bilinçli ve doğru ve uygulayanlara; (S)osyal (E)tkileşim (O)lanağı sunduğu için ❤ seviyorum.”

Muhittin BİLGİN: “SEO’yu seviyoruz çünkü sebebi Ayhan Karaman, bu işi sektöründe hem eğitmen hem de danışmanlık hizmeti verenlerin en iyisi, bizlere sektörde nasıl daha başarılı olacağımızı ve nasıl ayakta kalacağımızı en iyi şekilde öğretti ve öğretmeye devam ediyor. SEO ♥️ AŞK”

Ahmet Mete UÇAR: “Oyunu kurallarına göre oynamak kadar önemli bir şey daha varsa o da oyunu kazandığımızı tescil ettirmektir. Kurallarına göre SEO yaptığımız zaman Google’da bizi düzenli olarak üst sıralara çıkartıyor ve bu da bizim oyunu kazandığımızın bir işareti oluyor. Emeğimin karşılığını görmek gurur veriyor. SEO’yu bu yüzden seviyorum.?”

Abdullah ÇAKMAK: “Ekmek parası ?

Yasemin ÖZER: “SEO’yu seviyorum. Çünkü; kazanmak ve rakiplerimin önüne geçmek hoşuma gidiyor. ?”

Merve ILGAZ: “SEO’yu seviyorum çünkü çalışmalar katma değer sağlayarak tüm pazarlama kanallarını besliyor.”

Serkan ÇİFTÇİ: “İşlek bir caddenin En güzel dükkanına sahip olmak.”

SEO’yu neden seviyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. SEO analitik düşünmektir
  SEO yu seviyorum çünkü matematik formülü gibi verdiğin değer kadar sonuç elde ediyorsun Yaptığın işlerin somut olarak neticesini görebiliyorsun
  Sektör ne olursa olsun bana göre 3 madde ile özetlenebilir;

  Ya hiç yapılmamış olanı ortaya çıkaracaksın
  Ya yapılanın daha iyisini
  Ya da yapılanın en iyisini ortaya koyacaksın

 2. Sonunda öğrendik ki arama motorları için değil kullanıcı için yapılan optimizasyon daha faydalı oluyor. SEO’yu hala seviyor ve onu uygulamak için sadece kullanıcı deneyimini göz önünde bulunduruyorum.

 3. Neden nasıl niçin pek bilmiyorum. Sadece kendim hariç kime websitesi kurduysam isdedikleri kelimelerde hepsi ilk sıraları aldı. Acaba kendi sitelerimi çok kurcaliyorum bu yüzden dikiş tutmuyor olabilir mi?

  Yada terzi mı oldum ben kendi söküğümü dikemiyorum.
  Bu tarz soruları sormaktir galiba Seo…

 4. Neden seo makalenizde yorumuma yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim Ayhan hocam üzerimde emeğiniz çok kamil hocayla, emeklerinize çok teşekkür ediyorum.

 5. Dijital pazarlamaya genel olarak ilgim olsa da, sizin gibi en çok SEO dalı benim ilgimi çekiyor. Bir yandan da Google’ın insanların en temiz içeriğe ulaşması için çalışması ve bizim de bu parçalardan biri olmamız çok büyük bir heyecan barındırıyor bende.

 6. Neden seo? Her platform da markalasma yolunda ilerlemek icin belli basli yapilmasi gereken islemler vardir. Profesyonel anlamda bir web sayfasi kurmak ve yayin yapmak istiyorsaniz seo da yapilmasi gereken en onemli husustur. Gunumuzun teknolojisinde arama motorlari baz alinarak kullanici dostsu siteler kurarsaniz kazanbilirsiniz. Yeter ki kullanicilarin istedigini anlayin ve onlara cevap verebilin.

 7. Bu soruyu son zamanlarda çok sorar olduk milyarlarca para döküm insanlar sürekli bir paylaşım ve çalışmalar yapıor araştırmalarım sonucunda çok yararlı bir şey oldugunu bazı arkadaşların fırsatçı oldugunun farkına vardım ama olsun herkes adaletli bir şekilde seo çalışması yapması dilegimle. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 8. SEO, her web sitesi sahibinin özellikle de e-ticaret ile uğraşan kişilerin kesinlikle boşlamaması gereken bir pazarlama stratejisidir. Şunun unutulmaması gerekiyor ki Google’da ilk sayfada ve ilk sırada yer alan bir web sitesinin en az aktif bir caddede yer alan dükkan kadar ziyaretçisi ve müşterisi olacaktır. O sebeple SEO konusunda ciddi araştırma yapmak ve doğru çalışmalar yapılarak web site sıralamasını yükseltmek oldukça önemlidir.

 9. SEO konusundaki paylaşımlarınız oldukça bilgilendirici. Ve doğal SEO çalışmaları için içeriğe verdiğiniz önemden ötürü size ektra teşekkür ederim. Ana amacın içeriğin kuvvetliliği konusunda ısrarlı paylaşımlar ve bilgiler vermeniz genel SEO bilgilendirmesi için oldukça önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba