fbpx
Google Araçları

Google Trends (Trendler) İpuçları

Google Trendler, çoğu kişinin tecrübe sahibi olmadığı bir araçtır. Bu ara doğru kullanıldığında çok güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Bu bölümden sonra aracı, daha verimli kullanmanızı sağlayacak bilgileri aktaracağım.

Anahtar Kelime Fikirleri Bulmak

Google Trends, yeni anahtar kelimeler bulmamıza yardımcı olur. Bunun için ilgili sorgular bölümünü kullanmamız yeterli olacaktır.

İlk adım, arama kısmını kullanmamız olacaktır. Daha sonrasında ise alt kısımda yer alan ilgili sorgular bölümünden “En Alakalı” seçeneğini seçmek olmalı.

google trends arama

google trends özellikleri

Bu, bize yeni anahtar kelimeler bulmamız konusunda yardımcı olacaktır.

Popüler Anahtar Kelimelere Benzer Kelimeler Bulmak

Bazı anahtar kelimeler benzer anlama sahiptir. SEO = Arama Motoru Optimizasyonu, Dil = Lisan, Armağan = Hediye kelimeleri buna örnek gösterilebilir.

Google Trendler ile bu anahtar kelimeleri karşılaştırabilir ve trend olanları içeriklerimizde kullanabiliriz. Bu, daha fazla kelimede sıralama almamıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya İçin Hazine Bulmak

Sosyal medya paylaşımlarında kullanacağımız kelimeleri, Trendler aracılığıyla bulabilir, gönderilerinizin daha fazla etkileşim almasını sağlayabiliriz.

Sosyal medya hesaplarınızın büyümesi sonucunda sosyal medya hesaplarınızdan gelen trafikler organik performansı olumlu yönde etkileyecektir. Unutmayın! Google her şeyin farkındadır ve sosyal sinyallere çok büyük önem vermektedir.

Reklamlar İçin Google Trendleri Kullanmak

Sürekli sahaya 11 kişi çıkmamız gerekiyor, takımımıza iyi bir teknik direktörlük yapmamız gerekiyor diyorum. Sol ve sağ kanatlarımız reklamcılık kanallarına bağlı. Ne kadar iyi yönetirsek o kadar başarılı oluruz.

Google Trendler sayesinde reklamlarda kullanacağımız anahtar kelimelere karar verebiliriz. Hangi kelimeler trend oldu? Yakın zamanda büyük çıkış yakalayan trendi artan kelimeler hangileri? Araştırmalarınız neticesinde çok güzel verilere ulaşabilir ve reklamlarınızı buna göre planlayabilirsiniz.

İçerik Fikirleri Bulmak

Hep ana kelimelere odaklanamayız, odaklanmamalıyız. Ana kelimelerinizi besleyecek blog içerikleri üretmeliyiz. Trend olan anahtar kelimeleri, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulup harekete geçmemiz bize rakiplerimizden öne geçirecektir.

Bunu örnekle anlatmak isterim.

Abiye satışı yapan bir e-ticaret sitemizin olduğunu düşünelim. Abiye, Abiye Elbise, Abiye Elbiseler kelimeleri ana kelimelerimiz olsun. Bu kelimeleri destekleyecek bir blog içeriği ürettiğimizde ve o blog içeriğini doğru kanallarla hedef kitleye ulaştırdığımızda organik performansımızı artırabiliriz.

Blog içeriğinde kullanacağımız başlık şu olabilir: “Mezuniyet Balosunun Yıldızı Olmaya Ne Dersin?” Bu başlığın altını dolduracak, hakkını verecek bir içerik hazırlayıp, mezuniyet balosu döneminde ilgili hedef kitleye reklam çıkıp data toplayabiliriz. Topladığımız dataya yeniden pazarlama reklamı çıkıp ana kelimelerimizin yer aldığı kategori ya da sayfaya yönlendirebiliriz.

Nasıl ama? Trendlerde Abiye Elbise arayanların Mezuniyet Elbise aramalarını da yaptığını gördük ve bunu fırsata çevirdik. Hem de bir blog içeriğiyle.

Mevsimsel Planlama

Yılbaşı, Sevgililer Günü, Ramazan Bayramı, Anneler Günü ve benzeri mevsimsel kutlamalar için planlama yapabilirsiniz. Sevgililer günüyle alakalı aramaların hangi dönemde trend olduğunu bilmeniz size çok büyük bir fırsat sunabilir.

Sevgililer gününe 2 gün kalırken yapacağınız planlamayla 30 gün öncesinden yapacağınız planlama hiçbir zaman aynı faydayı sağlamaz. İnsanlara markanızı göstermeniz, sayfayı dijital pazarlama kanallarıyla beslemeniz çok kritik bir konudur.

Tüm mevsimsel kutlamalarla alakalı anahtar kelimeleri tespit etmek ve sayfaları buna göre optimize etmek oldukça önemli bir konudur.

mevsimsel arama

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere son 5 yıl içerisinde en trend dönem 2021 yılında yaşanmış. Şimdi önümüzdeki mevsimsel kutlamaları araştırma ve fırsata çevirme zamanı. Nasıl mı? Yine bir blog içeriğiyle.

Başlık: Sevgiliye Alınabilecek 10 Hediye (Hemen Karar Ver)

Başlık kısmında kullandığım “Hemen Karar Ver” harekete geçirici mesajı hem ziyaret oranını artıracak hem de ilgili blog içeriğinde yer alan ürün önerilerini ziyaret edip dönüşümün gerçekleşmesini sağlayacak. Yani sadece ilgili kategoriye odaklanmamıza gerek yok. Neden? Çünkü sevgililer günü her sene var :)

Büyük Resme Bakmak

Analizlerinizi aylık yapmamalıyız. Burada sezonsal karşılaştırma ve 5 yıllık bir analiz bizlere daha çok yardımcı olacaktır. Anahtar kelimenin son 5 yıllık trendi nedir? Düşüşte mi yoksa çıkışta mı? Büyük resme odaklanmalıyız.

Bunu mevcut durumda da, girmeye hazırlandığımız bir sektör için de yapabiliriz.

Marka Trendimizi Takip Etmek

Marka trendimizin artış göstermesi, organik performansımızı da artıracaktır. Nasıl mı? Aranma hacminin artması, size SEO açısından direkt fayda sağlamaz ama artan bu hacim daha fazla konuşulmanızı sağlar. Markanız, ne kadar fazla kaynakta yer alırsa o kadar çok ödüllendirilir. Google, hacime değil markanızın faydalı kaynaklarda geçmesini dikkate alır.

Ben dönem dönem markamın trendini kontrol ederim. Hangi şehirlerde aranıyorum? Hangi dönemlerde trend oluyorum? Trend olmama neden olan konular neler? Bu sorunların cevabını bulduktan sonra benzer aksiyonlar alıyorum ve markamın daha fazla konuşulmasını sağlıyorum.

Arama Ağından Fazlasını Araştırmak

Trendler sadece arama ağı için veri sunmaz. YouTube, Görseller, Alışveriş ve Haberler içinde trend araştırması yapabilirsiniz.

arama özellikleri

Trendi Düşen Anahtar Kelimeleri Tespit Etmek

Google Trendleri kullanarak trend kaybı yaşayan anahtar kelimeleri tespit edebiliriz. Bu durum bizim boşa kürek çekmemizi engelleyecektir.

Şimdi, Google Trendleri inceleme, kullanma ve tecrübe kazanma zamanı.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Gün geçtikte web sitelerine içerik bulma konusunda zorlanabiliyoruz. Google Trendler hem ani organik trafik yükselmeleri sağlamak hem de kaliteli içerikler oluşturabilmek için önemli bir kaynak. Mutlaka kullanılmalı.

  2. Vermiş olduğunuz ipuçları kesinlikle kullandığım bir taktik. Gerçekten bir çok konuda faydası görüyorum. İçerik üretmek için böyle bir araca sahip olmamız büyük avantaj. Daha iyi içerikler için Google Trends deniyeceğim.

  3. Trends ücretsiz araçlar arasında en sık kullandığım araçtı. Fakat bu içerik sayesinde daha fazla kullanım alanı keşfetmiş oldum. Teşekkürler Ayhan Karaman.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba