fbpx
Google Araçları

Google PageSpeed Insights Yenilendi

Google PageSpeed Insights artık Google Chrome kullanıcılarından gerçek zamanlı veri alarak çalışacak.

Google site hızını ölçen aracını tekrar canlandırma yoluna gitti. Araç artık site hızını gerçek zamanlı olarak ölçecek. PageSpeed Insights aracı verileri Chrome kullanıcı deneyiminden alıp kullanıcının değerlendirmesine sunacak. Kullanıcı memnuniyetini ön plana çıkartmak isteyenler için bulunmaz fırsatlardan birisi olan bu yeni geliştirme aynı zamanda analiz edilen sayfaları belirli seviyelere göre ayıracak:

  • Hızlı: Sayfanın bu seviyede yer alması tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın hızlı değerlerde olduğunu göstermektedir.
  • Yavaş: Sayfanın bu seviyede yer alması tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın yavaş değerlerde olduğunu göstermektedir.
  • Orta: Sayfanın bu seviyede yer alması tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın ortalama değerlerde olduğunu göstermektedir.

PageSpeed aracının mevcut hali düşünüldüğü zaman yeni nitelikleriyle birlikte tüm özelliklerini tekrardan ele almak gerekmektedir. Özetle PageSpeed aracının yeni halinin özellikleri şu şekildedir:

  • Hız skoru artık sayfaları hızlı, orta veya yavaş gibi değerlere göre sınıflandırmaktadır. Bu sınıflandırma FCP ve DCL olarak belirlenen iki ölçümün ortalamasına göre gerçekleştirilmektedir. Eğer sayfa her iki ölçümün ilk üç kategorisinde yer alıyorsa sayfa hızlı olarak nitelendirilmektedir.
  • Optimizasyon skoru artık sayfaları iyi, orta ve düşük olarak üç farklı şekilde sınıflandırmaktadır. Burada yapılan hesaplamalar daha çok ekranın üst kısmıyla ilgilidir. Amaç ise geliştiricinin siteyi olabildiğince uygun görünümde tutması ve sayfaya işlevsellik kazandırmasıdır.
  • Sayfa Yükleme Dağıtımları kısmı sayfanın FCP ve DCL etkinliklerinde verilerinin payını göstermektedir. Bu etkinlikler, Chrome kullanıcı deneyimi raporlarından elde edilen verilerde sayfanın Hızlı (en hızlı üçte bir), Orta (orta üçte bir) ve Yavaş (alt üçte bir) şeklinde durumunu göstermektedir.
  • Sayfa İstatistikleri kısmı sayfanın kullanıldığı toplam veri miktarını gösterir ve bu verileri sayfa yükleme dağıtımları ile kıyaslayarak size sunmaktadır. Bu kısım sayfa geliştiricisinin gerekli düzenlemeleri yapması durumunda sayfayı hızlandırabileceğini gösterebilmektedir.
  • Optimizasyon Önerileri kısmında sayfaya uygulanabilecek en pratik yöntemlerden bahsedilmektedir. Sayfanız hızlıysa bu öneriler varsayılan olarak gizli durumda olacaktır.

PageSpeed aracında sayfanıza ait verilerin tamamının gözükmesi zaman alacaktır. Öncelikle Chrome kullanıcı deneyimi raporunda sitenize ait sayfalarla ilgili yeteri kadar veri bulunması gerekmektedir. Bazı sitelerin yeterli miktarda veriye sahip olmaması yapılan analizlerde hız kısmının boş kalmasına sebebiyet verebilecektir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba