fbpx
Dijital Pazarlama

Gerçek Zamanlı Pazarlama

Bugünün dünyasında tüketiciler anlık hoşnutluklar beklerler. Akıllı telefonlar, tablet ve dizüstü bilgisayarlar günün her anı bilgi almamızı, güncel kalmamızı ve bir şeyler öğrenmemizi sağlarlar. Bu nedenle, insanlar teknolojiyi kullanma konusunda yetenekli olmaya başladılar. John Hopkins Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre bireyler işteyken bir saat içerisinde 37 kez e-posta kontrolü yapmakta veya tarayıcı sekmesi değiştirmektedirler.

Bu anlık hoşnutluk ve bilgi ihtiyacı nedeniyle firmaların tüketicilere yönelik pazarlama yöntemleri de değişmektedir.

gercek-zamanli-pazarlama

Geçmişte pazarlama dikkatli bir biçimde inşa edilen kampanyalardan oluşuyordu. Bu kampanyalar belirli takvimlerini takip etmekteydi, belirli son bulma tarihleri vardır ve genellikle kampanya oluşturulduktan haftalar sonra başlatılırdı. Tüketiciler artık gerçek zamanlı pazarlamalar bekliyorlar, bu pazarlama yönteminin onların tercihlerine ve kişiliklerine uygun, kısa vadeli ve anlık biçimde olmasını istiyorlar.

Örneğin, siteyi ziyaret eden bir kişi aradığı ürün ile ilgili reklamlar görebilir ve kullanıcının tercihlerine göre gerçek zamanlı teklifler sunulabilir.

Satın alma kararları söz konusu olduğu zaman gerçek zamanlı stratejinin gücü konusunda kararsız olan kişiler yapılan araştırmaları incelemeliler. User Interface Engineering tarafından yapılan bir e-ticaret araştırmasına göre, tüketicilerin yüzde 40’ı düşünmeden satın alma işlemi gerçekleştiriyorlar. Yine yapılan son bir pazarlama anketine göre, ankete katılan kişilerin yüzde 70’i özel bir teklif sunulması halinde düşünmeden satın alma işlemi gerçekleştirdiğini ortaya konmuş.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama kullanıcıların bilgilerini ve verilerini alır, bu veriler içerisinde kişilerin en çok ilgi duydukları şeyler ve vakit geçirme geçmişleri yer almaktadır. Bu veriler sayesinde kullanıcıya anlık ve bireysel reklamlar sunulmaktadır. Veri koleksiyonları sayesinde bireyler o an ne yapıyorlarsa ona yönelik anlık reklamlar sunabilme yeteneğine sahip oluyorlar. Bireylerin neler satın aldıkları, neler aradıkları ve nelere baktıkları bu veriler içerisinde yer alıyor.

gercek-zamanli-pazarlama-nedir

Örneğin Google AdWords, tıklama başına ödeme teklif eden bir reklam programıdır. Bireyler internete bağlandıkları ve Google’da çeşitli anahtar kelimeler için aramalar gerçekleştirdikleri zaman  ilgili firmaların belirli reklamları ve metinlerini görürler. Bu sayede kişilerin bilgi ve ürün için siteye girmeleri teşvik edilir.

Gerçek zamanlı pazarlamanın pazarlama aracı olduğu kadar bir teknoloji olduğu unutulmamalıdır. Firmalar, bireyler internette gezerken onların arama terimleri, cinsiyet ve yaş bilgileri, alışveriş geçmişi ve ilgi duydukları başlıklar veya ürünler konusunda bilgiler toplarlar. Bu bilgiler toplandığı zaman, tüketiciye ilgi alanlarına ve tercihlerine yönelik doğrudan gösterilecek reklamlar oluşturulur.

Tüketici verisi e-postalar, blog yazıları, site ziyaretleri, aramalar ve anlık mesajlaşma verileri gibi birçok farklı veriden oluşabilir. Tüm bu bilgiler firmaların tüketicinin ilgi duyduğu alanları ve tercihleri tahmin etmesine yardımcı olur, firmalar bu sayede tüketici tercihlerine dayalı anlık pazarlama mesajları üretebilirler. Ek olarak, gerçek zamanlı pazarlama mesajları tüketicinin ilgili firmayla daha fazla vakit geçirmesini veya ilgili firmada daha fazla para harcamalarını sağlayabilirler.

Bu işlem, tüketici herhangi bir satın alım gerçekleştirmeden siteyi terk etmesi halinde ona e-posta gönderip özet bir teklif sunmak kadar basit olabilir. Diğer bir gerçek zamanlı pazarlama biçimi kullanıcının daha önce ziyaret ettiği bir siteye göre eşyalar göstermek olabilir. Bunu örnek ile açıklayalım. Bir kişi daha önce bir buzdolabı araştırmış ise internette girdiği sitelerde farklı üreticilerden veya satıcılarından buzdolabı reklamları görebilirler.

Firmalar gerçek zamanlı pazarlamayı aynı zamanda tüketicilerin bir satın alma işlemini nasıl gerçekleştirdikleri konusunda tahmin yürütmek için kullanabilirler. Müşterinin satın alma sürecini takip ederek firmalar kullanıcıların para harcayarak satın alıp gerçekleştirip gerçekleştirmediğini konusunda bilgi sahibi olurlar. Müşteriler birkaç adımdan oluşan satın alma işlemi sürecinden hoşlanmayabilir ve bunun yerine anında satın alma gibi süreçlerden hoşlanabilirler. Müşteriler hakkında elde edilen gerçek zamanlı veriler sayesinde aynı zamanda bölgesel teklifler veya indirimler sunulabilir.

Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Etkisi Nedir?

gercek-zamanli-pazarlama-etkisi

Tüketicilerin trendleri düşünüldüğünde ve geliştirildiğinde gerçek zamanlı pazarlamanın olasılıklarının neredeyse limitsiz olduğu görülmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin 2012 yılında 226 milyar dolar harcadıkları ve bu rakamın 2016 yılında 327 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu rakamlar bir yıllık bileşik büyüme oranının 5 yıl içerisinde yüzde 10 değerinin üstünde olacağını gösteriyor. Gerçek zamana odaklanan bireyler, çevrimiçi pazarlamanın sunulan fırsatlar ve satış potansiyelleri nedeniyle umut verici olduğunu düşünmektedirler.

Gerçek Zamanlı Pazarlamayı Kim Kullanır?

Çevrimiçi satış yapan yerler gerçek zamanlı pazarlamayı öncelikli olarak kullanmaktadırlar. Aramaları, seçimleri, satın alımları ve tüketici tarafından yapılan yorumları takip ederler. Bu sayede onlara özel teklifler, reklamlar sunabilirler ve kısa mesajlar veya e-postalar gönderebilirler.

Siteyi ziyaret eden kullanıcının nelere baktığını, ziyaretçinin hangi anahtar kelimeleri kullandığını ve yapılan satın alımları takip eden firmalar ziyaretçi hakkında veriye sahip olurlar. Ziyaretçi sitede gezinmeye devam ettiği sürece kendi tercihlerine yönelik reklamlar görmeye devam eder. Böylece firma elde ettiği veriyi kullanmış olur.

Gerçek zamanlı pazarlamadan etkilenen diğer sektörler arasında internet haberciliği gibi sektörler yer almaktadır. Bu sektörde olay yaşandığı an onu site üzerinden paylaşmak esas alınmaktadır. Yaşanan olaylar sitede güncellenmeli ve kullanıcılara veya abonelere e-posta veya mesaj yoluyla son dakika gelişmeleri gönderilmiştir. Gerçek zamanlı bilgileri kullanan haber siteleri çok fazladır. Bu sistem sayesinde kullanıcılar, ilgili bilgiler yayınlanır yayınlanmaz ondan haberdar olurlar.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Stilleri ve Stratejileri

Sosyal Medya – Yorumlar, haberler, indirimler, kuponlar, özel teklifler ve sosyal medya sitelerinde yer alan özel indirimler bu kapsamdadır. Facebook, Pinterest ve Twitter gibi ağlar burada örnek gösterilebilir. Özel teklifleri alan kullanıcılar bunları arkadaşlarıyla paylaşır ve paylaşılan kişiler siteye üye olurlar veya teklife katılım gösterirler.

Arama Motoru Reklamları – Önemli arama motorlarının sayfalarında gözüken reklamlar bu kapsamdadır. Google, Yahoo ve Bing örnek verilebilecek yerlerdir. Arama motorlarında anahtar kelimelere veya belirli anahtar kelimelere yönelik yapılacak aramalar durumunda ilgili reklam tüketicilere gösterilir.

E-posta Kampanyaları – Belirli aralıklarla müşterilere veya üyelere gönderilen haber, bilgi ve tanıtım e-postaları bu kapsamdadır.

Metin Mesajlar – Firmanın sitesinde yer alacak, müşteriye uygun metin mesajlar bu kapsamdadır. Bu bölgesel reklamlarda veya son dakika haberlerinde kullanılabilir.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Planı Nasıl Geliştirilir ve Uygulanır?

Gerçek zamanlı pazarlama planı oluşturmak için pazarlama departmanları istenen verilerin parametrelerini tanımlamaya başladılar. Örneğin, elde edilen veri cinsiyet ve yaş bilgisinden oluşabilir, çeşitli sitelerde geçirilen vakit olabilir, aranan anahtar kelimeler olabilir, daha fazla bilgi almak için göz atılan ürünler olabilir, kişinin sepete attığı eşyalar olabilir veya alışverişin yapılıp yapılmadığı olabilir.

Diğer bilgiler yapılan çevrimiçi aramalar, e-postalarda kullanılan anahtar kelimeler veya anlık mesajlardan ve Facebook veya Twitter gibi sosyal ağlarda bireyin tartıştığı konular olabilir.

Bu bilgiler toplandığı zaman pazarlama departmanı bu faktörlere cevap verebilecek anlık pazarlama mesajları oluştururlar. Spesifik ürün reklamları, anahtar kelime banner reklamları ve metin mesajları bu mesajlar arasındadır. Müşterilere gönderilecek indirim veya fırsatlardan oluşan özel alışveriş davetlerinden oluşan e-postalar bu kapsamdadır.

Gerçek zamanlı pazarlama planının bir parçası ise müşteriye firmanın sitesinde üye olma seçeneğinin sunulmasıdır. Bu daha çok kulüp üyeliği şeklinde olabilir. Kulüp üyeleri önemli bilgilerden, özel tekliflerden ve son dakika haberlerinden oluşan metin mesajları veya e-postalar alabilirler.

Sosyal medya ağları gerçek zamanlı pazarlamanın uygulanması konusunda önemli bir yere sahiptirler. Sosyal medya yöneticisi Twitter ve Facebook gibi yerlerde bir firma sayfası oluşturabilir. Sayfayı takip eden kişilere e-posta veya metin mesajları gönderebilirler. Ayrıca, sayfalar açıldıktan sonra sosyal medya yöneticisi düzenli olarak güncellemeler yapmalı, sayfa üzerinden haberler veya özel teklifler paylaşmalıdır.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Stratejisi Gerçekleştiren Meslek Türleri Nelerdir?

Pazarlama Yöneticisi

Pazarlama yöneticisi, gerçek zamanlı pazarlama planının nasıl tasarlanacağını ve uygulanacağını bilir. Ek olarak, bir pazarlama yöneticisi niteliksel ve niceliksel araştırma yaparak, gerçek zamanlı pazarlama reklamları oluşturmak için veriler toplama yeteneğine sahiptir.

pazarlama-yoneticisi

Klasik ve gerçek zamanlı pazarlama konusunda tecrübeye sahip olmak, otomatik veri koleksiyonlarını anlamak ve raporlamayı bilmek etkileyici çevrimiçi pazarlama programları oluşturmak için son derece önemlidir.

Sosyal Medya Yöneticileri

Bugünlerde firmalar Facebook, Twitter, Pinterest ve LinkedIn gibi sosyal medya sitelerindeki hesapları kontrol edebilmeleri için sosyal medya yöneticileri işe almaktadırlar. Bu pozisyonda sosyal medya yöneticileri şirketin sosyal medya sayfasını oluşturmakla görevlidir. Sayfalar oluşturulduktan sonra sosyal medya yöneticileri düzenli olarak yorumları kontrol etmeli, yeni gönderiler paylaşmalı, diğer bilgileri ve özel teklifleri sosyal medya hesaplarını takip eden kişilere ulaştırmalıdır.

Bu alan firmalar için yeni bir alan olduğu için kişinin işletmeler açısından çeşitli sosyal medya sitelerinde belirli tecrübelere sahip olması gerekmektedir. Bu sitelerin pazarlama amacıyla etkili bir biçimde nasıl kullanılacağını bilmek ile ilgilidir.

İnteraktif Tasarımcı

Firma sitesinin oluşturulması konusunda pay sahibi olan interaktif tasarımcı aynı zamanda banner reklamların, metin mesajları ve müşteriyi çeken diğer elementlerin hazırlanmasında pay sahibidir. Bir interaktif tasarımcı pazarlama departmanıyla birlikte çalışarak istenilen görünümü oluşturabilir ve firmanın vermek istediği mesajı müşterilere ulaştırabilir. Genellikle interaktif tasarımcıların bilgisayar eğitimleri ve pazarlama eğitimleri bulunur.

Bilgisayar bilimleri veya web tasarım alanında alınacak bir eğitim gereklidir. Gerçek zamanlı pazarlama kampanyasının elementlerini tasarlamak için bu gereklidir. Bu elementler banner reklamları, metinler, e-postalar, gazeteler ve çevrimiçi reklamlardan oluşmaktadır. Bu pozisyonda tecrübe çok önemlidir.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Eğitimi

Birçok kişi çevrimiçi olarak belirli tecrübeye sahip olsa bile hedeflenene pazarlamanın oluşturulması konusunda bilginin nasıl kullanılacağı genellikle özel yetenekler gerektirmektedir ve bunun için pazarlama alanında lisans düzeyi eğitim gereklidir. Gerçek zamanlı pazarlama ihtiyaç duyulan veri koleksiyonlarının anlaşılmasını ve gerçek zamanlı pazarlamayı müşteriye ulaştıracak analizin yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Ek olarak, etkili pazarlama teknikleri konusunda sahip olunacak ekstra bilgi pazarlama alanında başarılı olabilmek için gereklidir. Markalama, pazar araştırması ve gerçek zamanlı pazarlama tekniklerinin uygulanması gibi unsurlar bu kapsamda ele alınmaktadır.

Başarılı bir gerçek zamanlı pazarlama kariyeri oluşturmak konusunda pazarlama lisansının ne kadar önemli olduğunu öğrenmek ve bu konuda daha fazla bilgi almak için pazarlama konusunda lisans eğitimi veren okullardan bilgi alabilirsiniz.

Pazarlamacıların yeniden hedeflemeden neden faydalanmasıyla alakalı yazımı da okumaktan keyif alacağınızı düşünüyorum. Bu yazıma ulaşmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Piyasada görüp görebileceğimiz en içi dolu makalelerden birine daha imza atmışsınız. İnsanlara bu sektörle ilgilenmek isteyen kişiler için sağlamış olduğunuz yararlı bilgilerden dolayı teşekkür ederiz. Sırf makale yazmak için makale yazmamanın ne olduğunu gösteriyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba