fbpx
E-TicaretSEO

11 Adımda E-Ticaret SEO: Kapsamlı Rehber

E-Ticaret siteleri için pazarlama çalışması yapmak oldukça spesifik zorluklarla karşılaşmak anlamına gelmektedir. Öncelikle e-ticaret sitelerini ön plana çıkartmak, pazarlama çalışmasını yapan kişinin kullanıcı deneyimi, dönüşüm iyileştirmeleri ve SEO arasında iyi bir denge oluşturmasını zorunlu kılmaktadır. İkincisi çevrimiçi mağazalar genellikle geniş kapsamlı ve karmaşık yapıya sahip olduklarından site içi optimizasyon çalışmaları hiç bitmek bilmeyen bir kabusa dönüşebilmektedir.

Makale İçerisinde Yer Alan Konular (Hızlı Erişim)

e-ticaret siteleri için SEO önerileri

Bu rehberde e-ticaret SEO çalışması yapanların karşılaşabileceği içeriksel ve teknik sorunların tümüne değinilmiştir. Bununla birlikte söz konusu sorunlarla başa çıkmak için uygulanabilir yöntemlere ve zamandan tasarruf edebileceğiniz tekniklere yer verilmiştir.

Genel Anahtar Kelimeleri Bir Kenara Bırakıp Akıllıca Kombinasyonlara Odaklanın

E-ticaret siteleri için anahtar kelime araştırması yapmak arama hacimlerinin ve rekabet analizinin ötesine geçmek anlamına gelmektedir. Bu karmaşıklığın ardındaki temel sebep ise satın alma döngüsü olabilir. Satın alma döngüsünün içerisinde yer alan her adım farklı anahtar kelimelerin odaklanılmasını gerekli kılmaktadır.

Genel olarak müşteriler çevrimiçi mağazalara girdiklerinde satın alım gerçekleştirmeden önce 5 farklı adımdan geçerler. Bu birbirinden farklı adımların içerisinde yer alan anahtar kelimeler ve anahtar kelime öbekleri tıpkı adımlar gibi birbirinden farklıdır.

   • Bilinçlenme: Arama yapan kişiler bir konu hakkında genel bilgi arayışı içerisinde olurlar. Bu alandaki anahtar kelimelerde sıralama sahibi olmak rekabetten dolayı çok kolay değildir.
   • Araştırma: Ziyaretçiler daha spesifik bilgiler ararlar. Kategori sayfalarının isimleri odaklanılması gereken anahtar kelimelerdir.
   • Karşılaştırma: Kullanıcılar bir markanın, ürünün veya mağazanın iyi ve kötü yanlarını araştırırlar. Blog yazıları ve ürün değerlendirmeleri içerisinde yer alan anahtar kelimeler önemlidir.
   • Satın Alma: Arama yapanlar ne satın almak istediklerine karar verirler ve alışverişe yaparlar. Burada odaklanılması gereken nokta ürün sayfalarında yer alan anahtar kelimelerdir.
   • Kaybetmeme: Bu adımda yapılacak en doğru şey doğrudan kazanılmış müşteriyi kaybetmemeye çalışmaktır. Bunun için ilgi çekici kampanyalarla müşteriye ulaşmak gerekir.

1. 3 Farklı Anahtar Kelime Listesi Oluşturun

Yukarıdaki adımlarda görebileceğin gibi müşteriler araştırma, karşılaştırma ve satın alma adımlarında kullanılan anahtar kelimeler en fazla dönüşüm potansiyeline sahip anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimelerden oluşan kapsamlı bir liste oluşturmayı denemelisiniz. Bu anahtar kelimelerden oluşan kapsamlı bir liste oluşturabilmek için daha sonra uzun kuyruklu sorgulara dönüştürebileceğin 3 grup anahtar kelimeye ihtiyacınız olacaktır.

Ancak başlamadan önce hedef kitlenizin mevcut arama davranışlarına yönelik araştırma yapmalısınız. Hedef kitlenizin cinsiyeti, yaşı ve sosyal statüsüyle ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin erkekseniz ve kadınlara özel kişisel bakım ürünleri konusunda bilgi sahibi değilseniz kadın arkadaşlarınızdan yardım alarak bu alanda bilgi sahibi olmayı denemelisiniz. Vaktinin bir kısmını uygun sosyal medya kaynaklarında geçirerek hedef kitlenin dilinden anlamaya çalışmalısınız.

Not: Dahili site araması yapmak hedef kitlenizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bulurken kullandıkları anahtar kelimeler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayabilir. Buradan elde edilecek bilgiler e-ticaret siteleri için son derece önemlidir. Bununla birlikte gerçek anahtar kelimelere ulaşmayı başaracağınız için ürünler için ortaya çıkan rağbete ve popülerliğe ait verilere sahip olabilirsiniz.

Müşterilerinizin nasıl konuştuğunu ve onların kullandıkları kelimeleri anlamaya başladığınız zaman bunları anahtar kelime listenize eklemelisiniz.

   • Eylem içeren anahtar kelimelerden oluşan bir liste oluşturmalısınız. “Satın al, fiyat, kıyasla veya incele gibi.”
   • Mağazanızda yer alan tüm ürün markalarının listesini çıkartmalısınız. “Apple, Samsung, Sony veya LG gibi.”
   • Kategoriler, ürün isimleri ve temel özelliklerinin yer aldığı bir liste oluşturmalısınız. “Televizyon, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, iPhone gibi.”

2. Anahtar Kelimeleri Karıştırın

Yukarıda belirtildiği şekilde üç listeyi hazır hale getirdiğiniz zaman arama öbeklerini hazırlama aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Genel anahtar kelimeleri ürün anahtar kelimeleri ve onların özellikleri ile bir araya getirerek uzun kuyruklu onlarca anahtar kelime oluşturabilirsiniz. “Samsung Galaxy S7 akıllı telefon satın al” buna verilebilecek en ideal örnektir. Elinizdeki anahtar kelimeleri kurcalayarak bu türde onlarca hatta yüzlerce arama sorgusunu oluşturabilirsiniz.

Bu işlemi dilerseniz kendiniz yapabilirsiniz. Dilerseniz ise anahtar kelime araçlarından destek alarak bu işlemi çok daha kısa sürede yapabilirsiniz. Rank Tracker gibi kelime kombinasyonu oluşturma özelliğine sahip araçları kullanarak anında uzun kuyruklu anahtar kelimeler elde edebilirsiniz. Rank Tracker aracını açın, Suggest Keywords butonuna tıklayın ve burada Word Combination seçeneğini seçip Next butonuna basın. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda anahtar kelimeleri yazmaya başlayabilirsiniz.

Bir sonraki adımda karşınıza “Choose The Keyword You Need” başlığını taşıyan bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda sizin için oluşturulmuş olan uzun kuyruklu anahtar kelimelere kolayca ulaşabilirsiniz. Bu anahtar kelimelerden dilediğinizi seçtikten sonra seçtiğiniz anahtar kelimelerin aranma hacmi ve rekabet durumu gibi verilere ulaşmak için bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

İşte bu kadar basit. Artık elinizde verimli bir biçimde kullanabileceğiniz onlarca hatta yüzlerce uzun kuyruklu anahtar kelime yer almaktadır. Bu anahtar kelimelerden hangisinin aranma hacmi iyi ve rekabet durumu düşükse o anahtar kelimeleri SEO çalışmalarınızda kullanmayı denemelisiniz.

Akıllıca Anahtar Kelime Hedeflemesi Yapın

Daha önce anahtar kelime parçalama diye bir şey duydun mu? Kısaca belirtmek gerekirse bu terim sitende birden fazla sayfanın aynı anahtar kelimeyi odaklaması anlamına gelmektedir. Aynı sorguyu hedefleyen bu sayfalar arama motoru sonuç sayfasında sıralama açısından birbiriyle rekabet edecek demektir. Bazı durumlarda arama motorları önemsiz gördüğün sayfayı ön plana çıkartarak asıl sayfayı geri planda bırakmaktadırlar.

Anahtar kelime parçalama probleminden uzak durabilmek için bir anahtar kelime matrisi oluşturmayı denemelisiniz. Bu matris içerisinde hangi sayfanın hangi anahtar kelimeyi hedeflediğini uygun bir biçimde göstermelisiniz. Böylece ileride oluşturmaya çalışacağın sayfalarda benzer anahtar kelimeleri kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Bu basit yöntem sayesinde anahtar kelime parçalama probleminden uzak durmayı başarabilirsiniz.

Alternatif olarak ise bir anahtar kelime aracı kullanıyorsanız söz konusu aracın anahtar kelime haritası özelliğinden faydalanabilirsiniz. Böylece hangi açılış sayfasının hangi anahtar kelimeyi hedeflediğini rahatlıkla görebilirsiniz. Eğer özel bir anahtar kelime aracı kullanmıyorsanız yukarıdaki basit yöntemi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri açılış sayfaları ile eşleştirmeyi başardığınız zaman aynı anahtar kelimeyi hedef haline getirmiş olan sayfalardan kurtulmalı veya onların anahtar kelimelerini değiştirmeye çalışmalısınız. Bunun için özel bir anahtar kelime aracı kullanmak çok daha verimli olabilmektedir. Ancak maddi açıdan bunu karşılayacak durumda değilseniz her şeyi bireysel olarak halledebilirsiniz.

Not: Eğer e-ticaret sitenizi yönetmek için kullandığınız içerik yönetim sistemi ürünlerin varyasyonları için ek sayfalar oluşturuyorsa bu sayfaların ana ürün sayfasıyla eşdeğer olduğunu arama motorlarına bildirmelisiniz. Bunun için karşılaşılan kurallı kullanım yani canonicalization yönteminden faydalanabilirsiniz.

Binlerce Ürün Sayfasını Optimize Etmekte Zaman Kazanın

Bir e-ticaret sitesi genellikle kategori sayfaları açısından çok fazla seçeneğe sahip olmasa bile binlerce ürün sayfasına sahip olabilir. Kategori sayfaları düşünüldüğünde her şey çok ama çok basit gibi görünür ama iş ürün sayfalarına geldiğinde manzara bir anda değişmektedir. Ürün sayfaları için özgün başlıklar, H1 etiketleri ve özel açıklamalar oluşturabilmek için yeterli vakte ve kaynağa sahip olamayabilirsiniz.

Burada kendinizi biraz şanslı görebilirsiniz çünkü yukarıda bahsettiğimiz anahtar kelime araştırma yöntemi meta etiketler için de kullanılabilir bir yöntemdir. Ürün sayfaları için başlık, meta açıklama ve H1 şablonları oluşturmalısınız. Örneğin “<ürün adı> satın al – <site adı>” kalıbını tüm ürün sayfalarında kullanabilirsiniz. Bu örnekte <ürün adı> olarak gösterilen kısım her sayfada farklı olacaktır. Bu değişikliği kolayca yapabileceğiniz bir içerik yönetim sistemi seçmeye çalışmalısınız.

Benzer düzenlemeleri H1 etiketleri ve açıklamalar için gerçekleştirmelisiniz. Unutmayın başlıklar ve meta açıklamalar arama motoru sonuç sayfasında gözükecektir. Bu nedenle uygun harekete geçirici mesajları kullanarak sonuçlardaki tıklanma oranınızı yükseltmeye çalışmalısınız.

E-Ticaret’e yeni başladıysanız veya E-Ticaret Nasıl Yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız. Sevgili Kamil Keleş’in hazırlamış olduğu içeriği okumanızı tavsiye ederim: kamilkeles.com/e-ticaret-nasil-yapilir/

Ürün Detaylarını ve Kullanıcı Değerlendirmelerini Ön Plana Çıkartın

Google arama sorgularının ardındaki niyeti daha iyi anlamaya başladığı günden itibaren hepimiz semantik arama yaklaşımını benimsedik. Arama devi bu konuda yeteri kadar iyi olmasına rağmen hala arama motorlarına sitede yer alan belirli içerikleri anlatma konusunda yardımcı olmak durumundayız. Schema biçimlendirme kodlarını sitemize yerleştirerek arama motorlarının kullanıcılara daha bilgilendirici sonuçlar sunmasını sağlayabiliriz.

Schema tarafından desteklenen onlarca hatta yüzlerce biçimlendirme bulunmaktadır. Ancak e-ticaret siteleri için iki tanesi fazlasıyla önemlidir. Ürün şeması ve değerlendirme şeması bu iki biçimlendirme türüdür. Schema biçimlendirmeleri uygulandıktan sonra siteniz arama sonuçlarında değerlendirme derecesi, fiyat ve stok durumu konusunda potansiyel ziyaretçielrinize bilgi verebilecektir.

Sitenizde Yer Alan Her Sayfanın Özgün Olduğundan Emin Olun

E-ticaret siteleri için kopya içerik problemi iki kategoriye ayrılmaktadır. Site dışı kopya içerik problemi, kullanılan içeriğin internet üzerinde pek çok farklı sitede yer alması durumudur. Site içi kopya içerik problemi ise sitede birden fazla sayfanın aynı içeriğe sahip olması anlamına gelmektedir.

1.Site Dışı Kopya Problemini Çözmek

Site dışı kopya sorunu aslında e-ticaret siteleri için doğal bir durumdur. Çevrimiçi mağazalar üreticiler tarafından sunulan ürün açıklamalarını, görselleri ve özellik bilgilerini kullanırlar. Bu mantıksal bir durumdur çünkü örneğin son çıkmış iPhone için kafanıza göre yeni özellikler belirleyemezsiniz. Ancak bu problemi ortadan kaldırmak için çeşitli adımlar atabilmek mümkündür.

   • Her öge için özgün açıklamalar yazın. Eğer metin yazarlarından oluşan bir ekibiniz varsa elinizde bulunan envanterdeki her öge için özgün açıklamala yer vermelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta hiç kuşkusuz değişen envanter ögelerine uygun şekilde gerekli değişiklikleri yapabilmektir.
   • Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içeriklerden faydalanın. Ziyaretçileri satın aldıkları ürünlerle ilgili yorumlar ve değerlendirmeler yapmaya teşvik edin. Onlara takip e-postaları göndererek yorumlarını almaya çalışın. Gerekirse bunu yapmaları için onlara ekstra indirim sunmaya çalışın. Bunu yaparken sitenin daha sağlıklı olabilmesi için gelen tüm yorumları denetlemeyi ihmal etmemelisiniz.
   • Her ürün için soru ve cevap sekmesi oluşturun. Ürün sayfalarına sıkça sorulanlar kısmı ekleyerek ilgili sayfayı özgünleştirme yolunda iyi bir adım atabilirsiniz. Bunu yapabilmek için yine insan kaynaklarından yararlanmanız gerektiğini unutmamalısınız.
   • Sadece ürün kategorileri sayfalarını iyileştirmeyi düşünebilirsiniz. Eğer ürün sayfalarını düzenlemek ve iyileştirmek için yeteri kadar zamanınız ve kaynağınız yoksa bu durumda sadece kategori sayfaları için özgün içerik üretmeye çalışmalısınız. Bunu yaparken ürün sayfalarının dizine eklenmesini devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Çok kullanışlı olmasa bile kopya içerik problemini ortadan kaldırmak için bu yöntem işe yaramaktadır.

2.Site İçi Kopya Problemini Çözmek

Site içi kopya problemi çevrimiçi mağazalarda sık sık görülen bir problemdir. Bunun sebebi sitelerin kullanmış olduğu içerik yönetim sistemi olabileceği gibi mantığa aykırı gerçekleştirilmiş olan site yapılandırmaları da olabilmektedir.

İyileştirme çalışmaları kapsamında genellikle iki farklı senaryoyla karşılaşılmaktadır. Birincisi bir ürünün birden fazla kategoriyle ilişkilendirilmiş olmasıdır. Örneğin Samsung marka bir televizyon hem ev eşyaları, hem televizyonlar hem de Samsung kategorisi ile ilişkilendirilmiş olabilmektedir. İçerik yönetim sistemleri her ürün için ayrı ayrı site adresleri oluşturduğunda ortaya kopya içerik problemi çıkmaktadır.

İkinci senaryo ise doğrudan içerik yönetim sisteminin aynı ürünün farklı varyasyonları için ayrı ayrı sayfalar oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Bu her ne kadar çok büyük bir problem değilmiş gibi gözükse bile aynı ürünün beyaz ve siyah renkli versiyonları için oluşturulmuş olan ürün sayfaları kopya içerik yüzünden sizi sıkıntıya uğratabilecektir. Bu problemi aşabilmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

   • Sitenin URL adreslerini gözden geçirebilirsiniz. Kullanıcının katalog sayfasında izleyeceği yollara aldırış etmeksizin ona tek bir URL sayfası sunmayı sağlayabilirsiniz. Tüm ürün varyasyonlarının tek bir sayfa üzerinden gösterilmesini sağlamak ve herhangi bir yönlendirmeye yer vermemek yapabileceğiniz en iyi iştir. Bu sayede kopya içerik problemini ortadan kaldırabilirsiniz.
   • Kanonlaştırma işlemine başvurabilirsiniz. Bu teknik kopya içerik problemini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Ancak kullanıcı deneyimini ve tarama bütçesi açısından sitenize sıkıntı yaşatabilecek bir yaklaşımdır. Sitenizde ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu yöntemi kullanmayı denemekten kaçınmalısınız.

Mevcut Olmayan Ürünler için Arama Motoru Dostu Sayfalar Kullanın

Açıkça belirtmek gerekirse e-ticaret mağazanızda belirli ürünlerin stok dışı kalması zaman zaman karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Hatta bazı ögelerin satış dışı kalmasıyla dahi karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak bu iki durumu farklı bir biçimde ele almanız gerekmektedir.

1.Geçici olarak temin edilemeyen ürünler için özel sayfalar oluşturun 

Eğer bir öge geçici olarak temin edilemiyorsa onun bulunduğu sayfayı tamamen ortadan kaldırmak bir seçenek değildir. Çünkü bu sayfada açık bir biçimde ürünün geçici bir süreyle temin edilemediğini belirtebilirsiniz ve burada ziyaretçilere diğer tüm uygun bilgileri sunabilirsiniz.

   • Ürünlerin yeniden temin süresini belirtebilirsiniz. Bu tür bir tarih belirtmeniz durumunda ziyaretçiye ilgili ürünün durumu hakkında bilgi vermiş olursunuz. Böylece ziyaretçinin ilgili ürünü beklemesini veya alternatiflere yönelmesini sağlayabilirsiniz.
   • Ürünler temin edilebilir olduğunda ziyaretçilere bildirim gönderebilirsiniz. Bazı ürünlerin tekrardan ne zaman temin edileceğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu tür bir durumda ziyaretçilere ürünün temin edildiğinde dair bildirim sunabilme imkanını gözden geçirmelisiniz.
   • Ziyaretçilere ön sipariş imkanı tanıyabilirsiniz. Eğer bir ürünün kısa zaman içerisinde stoklara tekrardan ekleneceğini düşünüyorsanız kullanıcılara ön sipariş yapabilme imkanı tanıyabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılara ürünün yeniden temin edilebileceğini bildirmiş olursunuz. Ayrıca onlara ürünü ilk temin edenlerden birisi olma imkanını sunabilirsiniz.
   • Benzer ürün listeleri oluşturabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız ziyaretçilere alternatif seçenekler sunabilirsiniz. Bir ürün stokta yoksa veya geçici olarak temin edilemiyorsa onları rakip firmaya kaptırmak yerine onların benzer ürünlerle tanışmasını sağlayabilirsiniz.

2.Satış dışı kalmış olan ürünlerin yönetmek için bir yöntem belirleyin

Eğer bir öge kalıcı olarak satış dışı kalmışsa bu ürün sayfasını siteden kaldırabilmek için en uygun yöntemi bulmak zorundasınız.

   • Bir 404 sayfası oluşturabilirsiniz. Bir sayfayı arama motoru dizininden kaldırmanın en doğal yolu bir 404 sayfası oluşturmaktır. Bu sayede sitenin sıralama değerlerini etkilememiş olursunuz. 404 sayfalarını XML site haritasından kaldırmayı unutmadığınız sürece bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Arama motorları zaman içerisinde ilgili sayfaları arama sonuçlarından çıkartacaktır. Eğer söz konusu sayfa bazı arama sonuçları için iyi birer sıralamaya sahipse diğer seçenekleri düşünmelisiniz.
   • 301 yönlendirme sayfası oluşturmalısınız. Satış dışı kalmış olan ürünün sayfasını 301 yönlendirmesi ile benzer ürünün sayfasına veya uygun kategori sayfalarına yönlendirebilirsiniz. Bu yönlendirme sayesinde sitenizin link değerlerini korumuş ama aynı zamanda 301 yönlendirmeleri nedeniyle sitenizin açılış süresini yükseltmiş olursunuz.
   • Ürün sayfasını tutmayı düşünebilirsiniz. Satış dışı kalmış olan bir ürünün sayfasını aktif tutabilirsiniz ancak onun satış dışı kaldığını belirtmelisiniz. Böylece sayfanın arama motorunda sıralama kaybı yaşamasına engel olabilir ve aynı zamanda link değerlerini koruyabilirsiniz. Ancak bu seçenek envanterleri sürekli güncellenen e-ticaret siteleri için tavsiye edilen bir durum değildir. Çünkü gereksiz sayfaların sitede yer alması tarafa bütçesinin doğru kullanılmaması anlamına gelmektedir.

3.Sezonsal etkilere ve trafik değerlerine hazır olmalısınız

Yeni bir ürün duyurmayı düşünüyorsanız kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra ilk adımınızı atmalısınız çünkü amacınız arama motorları sonuç sayfalarında iyi birer yer edinmek olmalıdır. Yeni ürün için bir sayfa oluşturmalısınız. Onu görsellerle güçlendirmelisiniz. Ürün açıklamaları ve müşteriyi memnun edecek diğer içeriklere yer vermelisiniz. Potansiyel müşterileri ürün satın alıma açıldığında haberdar olmalarını sağlayacak abonelik formlarıyla tanıştırmayı denemelisiniz.

Sezonsal etkiler veya trafik değerleri ortaya çıktığında sitenizde yer alan sayfaları gözden geçirmelisiniz. Örneğin Ramazan Bayramı döneminde ön plana çıkartmak istediğiniz ürünler varsa onları /ramazan-bayrami-2017 gibi bir sayfadan kullanıcılara ulaştırmayı denemelisiniz. Sezon sona erdiğinde gerekli 301 yönlendirmeleriyle ilgili eski sayfaları yenilerine yönlendirmeyi düşünebilirsiniz. Böylece sitenize gelen linkleri kaybetmezsiniz ve sayfanın güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Dizine Eklenme ve Kopya İçerik Problemlerini Ortadan Kaldırmak için Sayfalandırma Kullanın

Sayfalandırma bir içeriği birkaç sayfaya ayırabilmek için başvurulan kullanışlı yöntemlerden birisidir. Bir e-ticaret sitesinde sayfalandırma çalışması örtüşen içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir. Eğer sitenizde sayfalandırma çubuğu varsa ve sadece birkaç numara içeriyorsa, bunlar ziyaret edilebilir ve tıklanabilir sayfalara aitse herhangi bir problem yaşamazsınız.

Ancak sayfalandırma çubuğunda yer alan numaralar çok fazla ise ve bunlar sizi mevcut sayfadan başka bir yere götürmüyorsa bu durumda arama motorları bunları nadiren gelip tarayacağı için problem yaşamanız olasıdır. Kısacası sayfalandırma çalışması sayfalar arası geçişi sağlayabileceğiniz sürece değerlidir. Sayfalandırma konusunda yaşayacağınız genel problemleri aşağıdaki adımları kullanarak ortadan kaldırmanız mümkündür:

   • Hepsini göster seçeneği eklemeyi düşünebilirsiniz. Tüm sayfalardan ürünleri gösterebilecek bir sayfa eklemeyi düşünmelisiniz. Bu senaryoda ayrı ayrı ele alınan tüm sayfaların rel=”canonical” niteliğini taşıması ve her birisinin hepsini göster seçeneğine yönlendirilmesi şarttır.
   • rel=”next” ve rel=”prev” etiketlerini kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu etiketler sayfanın <head> etiketleri arasında kullanılarak bir sayfanın önceki ve sonraki hallerinin bulunduğunu arama motorlarına göstermektedir. İlk sayfa sadece rel=”next” etiketini ve son sayfa sadece rel=”prev” etiketini içermelidir. Bu iki sayfa arasında yer alan tüm sayfalar ise her iki etikete de sahip olmalıdır. Bu etiketler Google ve diğer arama motorlarına sayfaları tek tek ele alması gerektiği konusunda bilgilendirecektir. Böylece sitenize ait backlinklerin değerlerini korumayı başarabilirsiniz. Bununla birlikte arama motoru sonuç sayfasında sitenize ait daha uygun sonuçların yer almasını sağlayabilirsiniz.

Sitenizin Sayfa Hızlarını İyileştirip Daha İyi Sıralamaya ve Kullanıcı Deneyimine Sahip Olun

Site hızı e-ticaret siteleri için iki kat etkili bir sıralama faktörüdür. Yavaş bir site demek kötü kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir. Kötü kullanıcı deneyimi ise daha düşük satış yapabilmek demektir. Site hızı uzun bir süredir önemli bir sıralama faktörü olarak göze çarpmaktadır. Sitenize ait sayfaların hızlı bir biçimde yüklenmesi onları arama motoru sonuç sayfasında ön sıralara taşıyabilecek bir etkendir.

Öncelikle sitenizdeki ana açılış sayfalarını analiz ederek herhangi bir hız sorununun yer yer almadığını kontrol etmelisiniz. Bunu çeşitli araçlar gerçekleştirerek hızlı bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Google PageSpeed Insights, GTMetrix veya WebSite Auditor kullanmayı deneyebilirsiniz. Tüm bu araçlar detaylı bir biçimde sitenizi taradıktan sonra sitenizin hız skorunu size sunacaklardır. Genel olarak sayfaların site hızlarının düşük olmasını sağlayan ve e-ticaret siteleri tarafından göz ardı edilen etkenler ise şunlardan oluşmaktadır:

   • Gereksiz yönlendirmeleri iptal etmelisiniz. Sık sık siteler www olmayan versiyonları ile www olan versiyonları arasındaki geçişleri yönlendirmelerle gerçekleştirirler. Benzer geçişleri sitenin mobil versiyonu için de gerçekleştirmekteler. Bu tür gereksiz yönlendirmeleri güvenli bir biçimde iptal etmeniz durumunda sitenizi hızlandırabilirsiniz.
   • Ürün görsellerini iyileştirmelisiniz. E-ticaret siteleri genellikle çok fazla ürün görseline sahip olurlar. Tüm bu ürün görselleri sitelere çok fazla yük bindirdikleri için sayfaların açılması gecikebilmektedir. Tüm görsellerin en iyi şekilde iyileştirilmiş ve sıkıştırılmış olduğundan emin olmalısınız. Gerekirse resimlerin ufak versiyonlarını kullanıp büyük versiyonlarını tıklama yoluyla göstermeye çalışmalısınız.
   • Tarayıcılar için önbellekleme yönteminden faydalanabilirsiniz. E-ticaret sitelerinde ziyaretçiler genellikle tek bir oturumda birbirinden farklı sayfalara göz atmaktadırlar. Değişmeyen içerikleri yeniden ve yeniden yüklemelerini sağlamak demek gereksiz vakit kaybı olacağından tarayıcı önbelleği teknolojisinden faydalanmayı denemelisiniz.
   • İçeriği göründükçe yüklenecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece kullanıcı sitenizde ekranı aşağı kaydırdığı zaman içerikler yüklenmektedir. Böylece sitenizde anlık yükün daha az olması sağlanmaktadır.
   • Sayfalarda görüntü oluşturmayı engelleyici JavaScript betikleri kullanmaktan uzak durmalısınız. Bu betikleri kullandığınız zaman kullanıcının sayfayı yüklemesi için ekstra zamana ihtiyaç duymasını sağlarsınız. Kullanıcı deneyimi için bu çok kullanışlı bir yöntem değildir.
   • Gerekliyse AMP teknolojisinden faydalanmayı denemelisiniz. AMP teknolojisi oldukça yeni bir teknolojidir. Bu teknoloji sabit içerikli sayfaların diğer sayfalara göre daha hızlı bir biçimde yüklenmesine yardımcı olmaktadır.

Cihazlar Arası En İyi Kullanıcı Deneyimini Sunmaya Çalışın

Google’ın arama trafiğinin %50’si mobilden gelmektedir. Tüketicilerin %60’a yakıcı satın alım kararı vermek için mobil cihazlarını kullanmaktadırlar. Eğer bir e-ticaret sitesi tanıtma hedefine sahipseniz bu büyük kitleyi göz ardı edemezsiniz. Site hızında olduğu gibi mobil cihazlarda kötü kullanıcı deneyimi sunmak satışlarınızı ve arama motorlarındaki sıralamanızı düşürecektir.

1.Henüz yapmadıysanız mobil destek sunmalısınız

Sitenizi henüz mobil platforma taşımamış durumdaysanız bunu doğru teknolojilerle gerçekleştirmeye başlamalısınız. Mobil destek için üç farklı yöntemi kullanabilirsiniz. Dinamik sunum, ayrı mobil sayfalar ve esnek tasarım kullanışlı olan üç farklı yöntemdir. E-ticaret siteleri için esnek tasarım en iyi yöntem olarak kabul edilir çünkü faydaları ihtiyaç duyacağınız niteliktedir:

   • Sitenizin masaüstü ve mobil versiyonları aynı adreslere sahip olur. Tek bir URL adresi üzerinden cihazlar arası görüntülenmeyi en uygun şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece kullanıcıların içerikle etkileşim kurmalarını ve içerikleri paylaşmalarını kolaylaştırmış olursunuz. Bununla birlikte arama motorlarının site sayfalarını daha kolay bir biçimde bulmalarını sağlarsınız.
   • Cihazlar arası en uygun görüntülenmeyi sağlayan yöntem olduğundan içerik sunumunuz neredeyse kusursuza yakın olmaktadır.
   • Herhangi bir yönlendirmenin kullanılmamış olması büyük bir avantajdır. Sitenizin ayrı bir mobil versiyonu olsaydı yönlendirme kullanıp siteye gereksiz yük eklemiş olurdunuz. Ancak esnek tasarım site sayfalarının daha hızlı bir biçimde yüklenmesini sağlamakta ve kullanıcı deneyimini iyileştirmektedir.

2.Mobil sayfaları iki kez kontrol edin

Sitenizde yer alan sayfaların mobil dostu olup olmadığını bilmiyorsanız bunun için Google’ın sunduğu araçlardan faydalanarak gerekli kontrolleri gerçekleştirmeyi başarabilirsiniz. Dilerseniz daha farklı araçlardan faydalanarak bunu yapabilirsiniz ama mobil uyumluluk konusunda Google’ın Search Console üzerinden sunduğu imkanları kullanmak oldukça iyi bir fikirdir.

Müşterilerin ve Google’ın Güvenini Kazanmak İçin Güvenilir Bir Site Oluşturun

2016 yılında HTTPS çok önemli bir sıralama faktörü değildir. SEO uzmanları bu konuda ciddi bulgular elde etmemişlerdir ve HTTPS’nin sıralamalara sunduğu pozitif katkılar konusunda yeteri kadar ikna olmamışlardı. Ancak e-ticaret siteleri için HTTPS’ye geçiş yapmak kritik öneme sahiptir. Çünkü sitenizden alışveriş yapan müşterilerin kredi kartlarını ve diğer kişisel bilgilerini korumanız gerekmektedir.

HTTPS kullanmak için iki farklı şeye ihtiyaç duyarsınız. Birincisi özel IP adresi ve ikincisi SSL sertifikası kullanmaktır. Özel IP adresine sahip olmak için sunucu hizmetini aldığınız yerle irtibata geçmelisiniz. Sertifika almak ise çok zorlu bir iş değildir çünkü etrafta Comodo veya Geotrust gibi çeşitli güvenilir firmalar vardır. Sertifikanızı yükledikten sonra her şeyi onaylamadan önce test yapmayı ihmal etmemeniz yeterli olacaktır. Bununla birlikte HTTPS’ye geçiş yaparken çeşitli problemlere karşı hazırlıklı olmalısınız:

   • Siteniz içerik dağıtım ağı yani CDN, üçüncü parti script veya API kullanıyorsa bunların HTTPS desteklediğinden emin olmalısınız. Aksi taktirde ziyaretçiler sayfa yüklemeleri veya bildirimler konusunda hatalarla karşılaşmaya başlayacaklardır.
   • Tüm dahili linklerin sitenin HTTPS versiyonuna yönlendirildiğinden emin olmalısınız. Sitenizin teknik kısmıyla ilgilenen kişilerden bu problemi çözmelerini istemeniz gerekmektedir.
   • Sitenizin HTTP versiyonundan HTTPS versiyonuna yönlendirmeleri en uygun şekilde yapmalısınız. Kötü yönlendirmeler sıkça karşılaşılan problemlerdir. Bu tür problemlerle başınızın ağrımasını istemiyorsanız mutlaka yapılandırmaları en uygun şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Arama Motorlarının SEO Açısından Önemli Sayfaları Tarıyor Olduğunu Kontrol Edin

Tarama bütçesi bir arama motorunun gün içerisinde taradığı sayfa sayısı demektir. Bu değer tüm sitelerde farklılık gösterir çünkü tarama bütçesi sitenin sahip olduğu otoriteye göre belirlenir. Bu metrik özellikle geniş envantere sahip e-ticaret siteleri için fazlasıyla önemlidir. Arama motorlarının sitenize ait daha fazla sayfayı taramasını sağlayamazsınız ancak onların önüne çıkabilecek engelleri ortadan kaldırarak işlerini kolaylaştırabilirsiniz.

   • Kopya sayfalardan kurtulmalısınız. Kopya içerikleri rel=”caonical” etiketi kullanarak bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz ancak kopya içeriklerin taranması işlemini bu şekilde es geçmeniz mümkün değildir. Bu sayfalar tarama bütçenizi zorlamakta ve yeni içeriklerin keşfedilmesini geciktirmektedir.
   • SEO açısından kullanışsız içeriklerin dizine eklenmesini engelleyebilirsiniz. Gizlilik politikası, kullanım şartları ve zamanı geçmiş olan promosyonlar gibi sayfaları dizine eklenmesine engel olabilirsiniz.
   • Uzun süreli yönlendirme zincirlerinden uzak durmalısınız. Sitenizde geçerli nedenlerle kullanmadığınız 301 yönlendirmeleri varsa arama motoru tarayıcıları bu yönlendirmeleri takip etmeyi reddetme yoluna gidebileceklerdir. Bunun bir getirisi olarak yönlendirme yapılmış olan sayfanın taranmamış olması gibi bir problemle karşı karşıya kalabilirsiniz.
   • URL özelliklerini en iyi şekilde yönetmeye çalışmalısınız. İçerik yönetim sisteminiz bir veya birden fazla sayfa için çok sayıda dinamik URL oluşturmuş olabilir. Tüm bu sayfalarla karşılaşacak olan arama motorları neler olup bittiğini anlamakta zorluk çekebilir. Bu nedenle söz konusu özellikleri yani parametreleri Google Search Console hesabınızda uygun bir biçimde tanımlamalısınız.
   • Bozuk linkleri onarmalısınız. Bozuk linkleri onarmak tarama bütçenizi rahatlatacaktır. Kırık linkleri onararak arama motoru botlarının gereksiz noktalara ulaşmalarına engel olabilirsiniz.
   • XML site haritasını mutlaka güncel tutmalısınız. Aynı zamanda sahip olduğunuz tüm XML site haritalarını Google Search Console hesabınıza tanımlamalısınız.

Bir e-ticaret sitenizi optimize ederken bu adımların her birisini göz önünde bulundurmak zorundasınız. Bu adımları başarılı bir biçimde takip etmeniz durumunda e-ticaret sitenizi arama motoru sonuç sayfasında rekabet edecek hale getirebilirsiniz.

Tüm e-ticaret içerikleri, stratejileri ve ipuçları için hemen ayhankaraman.com/e-ticaret bağlantısını ziyaret et. E-Ticaret sitenin performansını artıracak taktikleri ve ipuçlarını kaçırma.

İçeriğe PDF olarak erişmek için tıklayınız.

E-Ticaret’e dair birçok şey Dopinggo E-Ticaret Blog sitesinde seni bekliyor. Hemen blog.dopinggo.com adresini ziyaret et en taze e-ticaret içeriklerine ulaş.

11 Yorum

 1. İçerikleriniz kaliteli bilgiye odaklı fakat bu tarz yazı yazıldığında kimse gerekli bilgiye ulaşamıyor, gerekli sürede ulaşamıyor, tek tek başlıkları okuyup tekrar üste çıkıp tekrar okuyup hangi başlık benim ilgimi çeker diye düşündüm ve başlıkları yine unuttum. :) En azından konu içerisinde #id şeklinde hedef göstererek gerekli başlıklara atlatılması gerekli. Umarım önerimi dikkate alırsınız.

 2. Bugüne kadar okuyup da tatmin olduğum en iyi yazılardan biri elinize sağlık. Gerçekten birşeyler paylaşan biri bulmak güzel. Benim birkaç sorum olacaktı:

  1-Kategori ve ürün bazlı 301 yönlendirmesine örnek verebilr misiniz

  2-Herkes rel=”canonical” yönteminden bahsetmiş ama hepsinde yüzeysel konuyu biraz daha açabilmeniz mümkün mü? Mesela ben adidas ayakkabı satıyorum aynı özelliklere sahip 3 model var hepsinin özellikleri aynı sadece üzerindeki desenler değişik bunun için mi kullanacağız bu özelliği kullanırsak da nerede ve nasıl kullanacağız. Örneklemeniz mümkün mü?

  3-Aşağıdaki örnek linklemeler doğru mudur? YAda bu tarz linklemelerde nelere dikkat etmeliyiz. Aynı özelliğe sahip ürünlerde anahtar kelimeleri nasıl belirleriz

  ayakkabilar/nike-spor-ayakkabi-1
  ayakkabilar/nike-spor-ayakkabi-2
  ayakkabilar/nike-spor-ayakkabi-3

  yada

  ayakkabilar/nike-spor-ayakkabi-kirmizi
  ayakkabilar/nike-spor-ayakkabi-mavi

  gibi yapmak doğru mudur? Yada bu durumlarda ne yapmak gerekir

  1. Öncelikle görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Sorularınızı sırayla cevaplamak isterim;

   1- 301 yönlendirmesini yapmak istediğiniz bağlantıya karar verdikten sonra bunu .htaccess dosyası ile gerçekleştirebilirsiniz. Tüm örnekleri ve kullanılması gereken kod yapısıyla birlikte https://www.ayhankaraman.com/yeni-bir-alan-adina-301-yonlendirmesi-nasil-yapilir/ bu bağlantıda yer alan içerikte paylaştım.

   2- https://www.siteadresi.com/ ve https://www.siteadresi.com/index.php sayfalarımızın olduğunu düşünelim. İkisi de ana sayfayı temsil ediyor. Burada iki sayfa da aynı sayfa olduğundan ve Google’nin bunları benzer sayfa olarak algılamamasını istediğimizden dolayı canonical etiketini kullanıyoruz. Aslında önerim https://www.siteadresi.com/index.php burada yer alan index.php nin tamamen ortadan kaldırılması ama bu yapılamıyorsa canonical ile sorunu çözebiliriz. Benzer sayfalar da bu etiketi kullanıyoruz. Aynı model ve özelliklere sahip ayakkabı sayfalarında değiştirebileceğiniz bir çok farklı kriter var. Title, Description, Resim urlleri sayfa urlleri ve açıklama metinleri. Bunlarla oynamanız size katkı sağlar aynı bırakmanız hiç bir zarar vermez ama faydası da olmaz.

   3- siteadresi.com/nike-kirmizi-spor-ayakkabi/ en doğru url yapısıdır.

 3. Bu güzel ve derin bilgiler için teşekkürler. Şuanda hızlıca göz attım. Fakat en kısa zamanda kapsamlı bir biçimde tekrar okumaya geleceğim..

 4. Detaylı bilgiler için teşekkürler. Eticaret sitelerinin en önemli ve en sık yaptığı hatalar arasında kopya içerik yer alıyor. Bayiden veya tedarikçilerinden aldıkları ürünlerin açıklamalarını aynen hiç değiştirmeden kullanıyorlar. Özgün açıklama yazma ve bunun için zaman ve insan kaynağı ayırmak bu işe başlarken en temel ve olmazsa olmaz noktalardan biri bence.

 5. Çok zor bir sektördeyim ayni kelime ile Türkiye’nin en büyük e ticaret siteleriyle karşılaşmak zorundayım ne yaptıysam geçemiyorum son çarem sizin eğitiminize katılmak olacak

 6. Ayhan hocam ,paylaşımınız için teşekkür ederim.Paylaşımlarınızı deneme yaparak sayfamızda güncellemeler yapmaktayız.İyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba