E-TicaretGoogleSEO

E-Ticaret SEO

E-Ticaret SEO, Elektronik ticaret yani internet üzerinden alışveriş imkanı sunan firmaların web sayfalarına arama motorlarında iyileşmeleri, organik aramalarda iyi konumlarda yer almaları ve cirolarının artması için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Kısaca SEO çalışmalarının eticaret sitelerine uygulanması olayıdır. Bu olay normal sitelere uygulanan arama motoru optimizasyonu çalışmalarına göre daha da zahmetlidir. Bunun sebebi ise google’nin yeni çıkarmış olduğu ve sürekli güncellediği algoritmalardır. En son güncellemede 21 Mayıs 2014 tarihinde google panda 4.0 adıyla karşımıza çıktı. Bu algoritma da asıl amaçlanan olay web sayfalarının içeriği oldu. İçerik konusunda zayıf olan siteler ağzıyla kuş tutsa google gözünde hiç bir yere gelemeyecek. Zaten bunun alt yapısını son iki yıldır çıkardığı algoritmalarla duyurmaya başladı.

e-ticaret-seo

E-Ticaret sitelerine SEO yaparken dikkat etmemiz gereken belli başlı kurallar var. Bu tür platformlar insanların eğlenmek için değil alışveriş yapmak için vakit geçireceği platformlardır. İnsanlara bir ürünü satmak çok da kolay değildir. Bir çok rakibiniz var. Hangi firma daha çok güven veriyorsa müşteri alışveriş hakkını ondan yana kullanacaktır. Müşterilere güven vermek için bir çok kriter vardır. Bunların başlıcaları kullanımı kolay, kaliteli ve hızlı bir web sitesi. Firmanıza ulaşılabilecek bir mail adresi, açık adres ve çağrı merkezi numarası. Çağrı merkezi konusu çok önemli. Güven konusunu aştıktan sonra gelelim ürünlere. Bir ürünü satmak için onu iyi pazarlamalı aynı mağazadaki gibi sunmalısınız. Peki bu nasıl olacak? Ürünlerinizin resimlerini bir ya da iki açıdan sergilemektense 4 açıdan vermek daha mantıklı olacaktır. Bunun haricinde o ürünle alakalı tanıtım videosu çekmeniz ve detaylı olarak ilgili sayfada ürünle ilgili açıklamalar yazmanız sizi her konuda (SEO ve Satış) rakiplerinizin bir adım önüne atacaktır.

Bir blog sitesiyle bir e-ticaret sitesine yapılacak seo çalışmaları asla aynı olay değildir. Arama motorlarının istemiş olduğu kriterler aynı olsa da iki oluşumunda ziyaretçiyi sitede tutması için izlemiş oldukları stratejiler farklıdır. Biri çok güzel bir ürün ile biri çok güzel bir makale ile kullanıcıyı sitede tutar. Ortak olan tek şey ortalama ziyaretçi süresidir. Bunu ne kadar uzun süreye çıkarabilirseniz o kadar başarılı olursunuz. Çünkü google bu değere çok önem verir. Ziyaretçi girdi ama hemen çıktı. O zaman sen o ziyaretçine hiç bir şey veremiyorsun. Kullanıcıları sitelerimizde tutmak artık en önemli faktör.

E Ticaret sitelerine uygulanacak SEO çalışmalarında dijital pazarlamayı aktif olarak kullanmanız büyük fayda sağlayacaktır. Nedir bu pazarlama kanalları? Sosyal medya, e-mail pazarlaması, mobil pazarlama, affiliate marketing, adwords. Bu kanallar ile doğal bir trafik alacağınızdan dolayı düzgün optimize edilen sitenizin başarıya ulaşması kaçınılmazdır.

Eğer sizde firmalarınıza e-ticaret seo konusunda profesyonel hizmet alacağınız bir danışman arıyorsanız doğru adrestesiniz. Ayhan KARAMAN ile bu arayışınıza son verebilirsiniz.

Tarafıma ulaşmak için iletişim sayfamı kullanabilirsiniz.

29 Yorum

 1. Hocam ilk yorumu ben atmak istedim artık beni sitenizde tanıyorsunuzdur hiç takibi bırakmıyor başarıyı sizinle elde ediyorum. Ve tüm e-ticaret sitelerine kesinlikle sizi tavsiye ediyorum.

  Eğer bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz ve seo uzmanı arıyorsanız ayhan hocamı kesinlikle tavsiye ediyorum !

  Nedenmi sadece makale yazarak bile biz webmasterları en iyi sonuca ulaştırabiliyor.
  Nedenmi sadece 1 aylık sitemi bile arama motorlarında makaleleri sayesinde ilk sayfaya çıkarabiliyor.
  Nedenmi sadece makale yazarak benim 1 aylık sitemin alexa sını 10 bin e indirebiliyor.
  Nedenmi o türkiyenin gelmiş geçmiş en iyi seo uzmanı.

 2. ” Bir blog sitesiyle bir e-ticaret sitesine yapılacak seo çalışmaları asla aynı olay değildir. ” DEMİŞSİNİZ. Çok haklısınız yeni girişimciler bu konuda hataya düşüyor. E ticaret bambaşka bir alan. Verdiğiniz bilgilerden istifade ettim teşekkür ederim.

 3. Ayhan bey, yazılarınızı zevkle okuyorum. Ancak size sormam gereken kritik bir soru var. Backlink verirken kelime içine verdiğimiz url uzantısı nasıl olmalıdır? Diyelim ki kelimemiz michael kors, url ise siteismi.com/michael-kors.html kelimenin içine verilmesi gereken link bu mudur yoksa sadece siteismi .com yazdığımızda daha düzgün bir backlink kazanmış oluruz? Cevabınızı bekliyor olacağım. Teşekkürler.

  1. Merhabalar. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Hedef kelimeniz ile uyumlu alt sayfanıza bağlantı vermeniz daha sağlıklı olacaktır. İlk örneğinizdeki gibi.

 4. E ticaret için bir ara site kuracaktım ama bazı sorunlar nedeniyle ertelemem gerekti. Burada verilen seo kavramları işi kolaylaştırıyor. Unutulmamalı ki iyi bir seo altyapısı sizi sadece doğru müşterilere götürür

 5. Arama motoru optimizasyonu yani SEO henüz ülkemizde tam anlaşılamamış bir kavram olduğu için maalesef normal web sitelerine yapılan ve piyasada SEO paketi diye satılan pek çok yöntem, e-ticaret sitesinin doğasında olan satışa dönüşen ziyaretçi sayısını arttıramamaktadır. Bu yazıda sayın Ayhan Hocamın da değindiği gibi e-ticaret sitesine uygulanacak SEO ayrı bir dinamiği olan ve çalışmaların hedefi satış, temeli ise ürün olan bir yaklaşım sergilenmelidir.

 6. Mümkün mertebe özgün yazılımların kullanılması gerekiyor e-ticaret siteleri için. Incir.com gibi sistemlerin oyuna dahil olması bir sürü klon aynı xmli kullanan sitelerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bunlardan ayrışmak daha çok reklam vermek ve daha çok off page seo yapmak ile bir nebze mümkün fakat incir tarzı sistemler sizi on page seo anlamında kısıtlar ve elinizi bağlar. O yüzden özgün yazılımlar en iyisidir.

 7. Hocam, açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. E-ticaret seo’yu çoğu firmanın yanlış kullandığını düşünüyorum. Bu makaleyi herkesin okumasını tavsiye ederim.

 8. güzel ellerinize sağlık vakit ayırıpta bu makaleden faydalanmamızı sağladığınız allah razı olsun seo e-ticaret siteleri için olmazsa olmaz ve gerçekten bütçe ve bilgi isteyen bir alan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!