fbpx
SEOSEO Araçları

SEO Stratejilerinizi Güçlendirecek SEO Araçları

Organik arama kampanyalarının karmaşıklığı belirli teknolojik yardımlardan yararlanmanızı gerektirmektedir. Bu pazarda çok fazla araç bulunmaktadır. Her birinin fiyatı, fonksiyonları ve etkinliği diğerine göre değişiklik göstermektedir. Tüm temel çalışmaları gerçekleştirdikten sonra stratejinize seviye atlatmak istiyorsanız yararlanmanız gereken birkaç araç bulunmaktadır.

SEO alanında rekabet son derece yüksektir. Birçok firma arama sonuçlarının en üst kısmında yer alabilmek için çaba göstermektedir. Rakipler arasında farklı olan durum ise insanlar ve teknoloji olmak üzere iki farklı kategoride yer almaktadır. SEO ekibiniz veya çalışmakta olduğunuz ajans pazarda yer alan en iyi teknolojilerden faydalanmayı bilmelidir.

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı, Arama Konsolu ve Google Analytics gibi araçları temel ihtiyaçları karşılamak için yeterlidir. Ancak SEO stratejinizi geliştirmek istiyorsanız üçüncü parti teknolojilere yatırım yapmalısınız. Bu yatırım ihtiyacı kalabalık bir pazarın oluşmasını sağlamıştır. Herhangi bir kılavuz olmadan bu kalabalık pazarda ayakta kalabilmek pek mümkün değildir. Etrafta yer alan araçların çok olması ise yapılacak seçimi zorlaştırmaktadır.

Gerçekten söz etmek gerekirse her aracın çok iyi olduğu bir veya iki farklı alan bulunmaktadır. Araçların büyük bir kısmı hepsi bir arada çözümler sunduklarını iddia etmektedirler ama yaptıkları işi bu şekilde nitelendirmek devasa bir hata yapmak anlamına gelmektedir. Tek bir araca bağlı kalmak yerine tüm alanları kapsayacak biçimde birkaç araçla çalışmayı denemelisiniz.

Kapsamlı SEO kampanyalarının içerisinde araştırma, teknik SEO, anahtar kelime takibi, link analizi ve içerik pazarlama gibi alanlar yer almalıdır. Bu noktadan hangisine değinmek isterseniz değinin karşınıza pek çok farklı teknolojilerden oluşan araçlar çıkacaktır. Bu araçlar yeni izlenimler sunabilmekte, ağır işlerin otomatik hale dönüşmesini sağlayabilmekte ve hangi stratejilerin işe yaradığını gösterebilmektedir.

Pazarlamacılar kapsamlı kampanyaların içerisinde yer alan kategorilere öncelik vermelidirler. Buna ek olarak bütçelerine göre hareket ederek ihtiyaçlarını karşılayacak en iyi aracı seçmeye çalışmalıdırlar. Daha önce en iyi araçlar gibi çok fazla listeyle karşılaşmış olabilirsiniz ama bu noktada kategori bazında en iyi araçlara değinildiğini bilmelisiniz.

Araştırma: Moz Pro

Moz Pro lisansı satın aldığınız zaman birçok etkileyici SEO aracına erişim sağlayabilirsiniz. Site taraması, anahtar kelime takibi, site içi değerlendirme ve buna benzer pek çok çalışmaları burada yer alan araçlarla gerçekleştirebilirsiniz. Moz Pro bu nedenle sektörde en fazla işe yarayan araçların başında gelmektedir. Ancak asıl etkinliğini araştırma alanında göstermektedir.

Anahtar kelime araştırma aracı olan Keyword Explorer en değerli araçlardan birisidir ve Google’ın sunmuş olduğu Anahtar Kelime Planlayıcısı aracından çok daha fazla işe yaramaktadır. Moz tarafından sunulan anahtar kelime aracı anahtar kelimeler kapsamında hedeflemek için bir dizi yeni öneriler sunmaktadır.

Alanında iyi olan SEO uzmanları anahtar kelime bulma ve eşleştirme çalışmalarından daha fazlasını yapabilmektedirler. Open Site Explorer aracı uzun süredir var olan ve link analizi konusunda size yardımcı olabilecek değerli bir araçtır. Üstelik bu aracı rakiplerin adreslerini incelemek için dahi gerçekleştirebilirsiniz.

Open Site Explorer üzerinden elde edeceğiniz Domain Authority, Page Authority ve Spam Score gibi veriler sayesinde derinlemesine araştırmalarda bulunabilirsiniz. Bu araştırmalar sayesinde SEO çalışmalarınızda kullandığınız araçları fazlasıyla güçlendirebilirsiniz. Ahrefs ve Majestic SEO gibi araçlarından birini kullanıyorsanız buna ihtiyaç duymayabilirsiniz ancak bu araçları kullanmıyorsan Open Site Explorer sizin için yeterli olacaktır.

Moz tarafından sunulan Google Chrome araç çubuğu ise en iyi SEO uzantıları arasında yer almaktadır. Ziyaret ettiğiniz siteler için tüm Moz Pro özelliklerine bu araç sayesinde ulaşabilirsiniz.

Teknik SEO: Botify

Teknik SEO karmaşık bir alandır. Bu alanda çalışma yapıyorsanız önünüzden çalışma tabloları ve anlaşılmaz kodlar eksik olmaz. Teknik SEO uzmanları ve işletme sahipleri arasında boşluk her zaman kolayca fark edilebilen bir durumdur. Screaming Frog gibi araçlar bu boşluğu doldurmak için geliştirilmiş olsa bile bu araçlar yeni kullanıcılar için çok anlaşılabilir değildir.

Teknik SEO çalışmalarının önemli olmasını sağlayan bir diğer neden ise performans verilerinin teknik konulardan anlamayan kitlelere anlaşılabilir bir biçimde iletmektir. Botify isimi araç verileri derinlemesine inceleyerek anlaşılır bir analiz parçası olarak sunmaktadır. Verileri karmaşık gibi görünen yapıyla sunsa bile ilettiği mesajlar herkes tarafından anlaşılabilir seviyededir.

Botify aracının bir diğer önemli yanı ise veriyi sunucu seviyesinde toplaması ve analiz etmesidir. Bu yaklaşım Googlebot tarafından gerçekleştirilen ziyaret kayıtlarının düzenli bir biçimde takip edilmesi ve tarama sorunlarının ortaya çıkarılmasını kolaylaştırmaktadır.

Diğer taraftan teknik SEO yapılan geliştirmelerin performansa zor bir biçimde yansıdığı alanlardan birisidir. Google’a ait dizinden URL adreslerinin kaybolup gitmesi gibi ciddi sorunları düşünecek olursanız problemin kaynağını bulsanız bile sonuçlarını görebilmek zaman alıcı olmaktadır. Çok ciddi çalışmalar dahi yapsanız bir süreliğine beklemeli ve verileri daha sonra analiz etmelisiniz.

Botify içerisinde yer alan Botify Keywords size bu sorun kapsamında yardımcı olabilecek bir araçtır. Arama Konsolu üzerinden elde ettiği verileri sitede yapılan teknik değişikliklerle bir araya getirerek analizleri gerçekleştirmektedir. Bu yaklaşım teknik SEO çalışmalarının geçerliliği hususunda ekstra katkı sağlamaktadır. Üstelik tüm verileri kullanıcının kontrol panelinden otomatik olarak takip edebilmek mümkün hale getirilmiştir.

Anahtar Kelime Takibi: BrightEdge

Modern dönem anahtar kelime takibi sürekli olarak gerçekleştirilmesi gereken işlerden birisidir. Kişiselleştirme ve yerelleştirme gibi kavramlarla bir araya getirildiğinde anahtar kelime takibi artık çok daha kapsamlı bir çalışma haline gelmiştir. Her anahtar kelimenin sıralama pozisyonunu anlamak adına tek bir gerçek neden bulunmamaktadır. Google’ın sıralamaları birbirinden farklı faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Üstelik sıralamalar artık sabit bir kaynak olarak görülmese bile sıralamaları göz ardı etmemiz söz konusu değildir.

Sonuç olarak SEO uzmanları çeşitli araçlardan oluşan kombinasyonlara yer vermektedir. Bu kombinasyonlar içerisinde Google’ın Arama Konsolu aracı sitenin performansını görmek açısından her zaman her zaman yer almaktadır. BrightEdge isimli araç ise onu tamamlayıcı bir performans takip aracıdır. Bu araç oldukça güçlü kullanıcı arayüzü, özelleştirilebilir raporları ve analiz entegrasyonları ile dikkat çekmektedir. Bununla birlikte konuma göre sıralamaları takip edebilme fırsatı sunabilmesi bu aracın bir diğer önemli özelliğidir.

Link Analizi: Ahrefs

Bir link analiz aracı kullanmak istiyorsanız burada dikkatini çekecek birkaç temel alan bulunmaktadır. İlk olarak URL dizinin boyutu elde edilecek bulguların niteliğini değiştirebilmektir. Kullanılacak araçlardan hiçbirisi Google’ın dizini ile birebir eşleşme sağlayamamaktadır. Bunun sebebi ise SEO araçlarının Google’ın ayırdığı kaynaklar kadar geniş imkanlara sahip olmamasıdır. Bu nedenle Google dizininde gördüğünüz sonuçlar ile araçların kontrol panelinde gördüğünüz dizinler farklı olabilmektedir.

Link analizi için kullanacağınız araçta dizinin güncellenme sıklığına dikkat etmelisiniz. SEO sıralaması için linkler son derece önemli olsa bile çalışmaları uygulayacak olan kişiler nitelik ve nicelik arasındaki farklılıkları göz önünde bulundurarak link analizi gerçekleştirmektedirler.

Ahrefs aracının dizini günlük olarak güncellenen 3 trilyonluk URL kaynağına sahiptir. Ahrefs bu sayede rakiplerinden bir adım öne çıkmaktadır. Sitenizin sahip olduğu linkleri kapsamlı bir biçimde göstermesi SEO uzmanlarının performansı frenleyen noktaları daha kolay keşfetmelerine olanak sağlamalıdır. Ahrefs aynı zamanda rakip analizi için son derece önemli bir araçtır. Bu araç yoluyla son zamanlarda popüler olmaya başlamış siteleri tespit edebilir ve onları hedeflemeyi başarabilirsiniz.

İçerik Pazarlama: Buzzsumo

Linkler Google’ın tarama işlemlerini gerçekleştirmesi ve siteleri sıralaması için önemli kaynaklardan birisidir. Ancak sosyal paylaşımlar ve bahsetmeler içerik pazarlama stratejisinin gelişen yapısındaki yeni oyunculardır. Aslına bakacak olursanız bir sitenin içeriği ne kadar uygun, otoriter link çekerse ve bunu sosyal medya etkileşimleriyle desteklerlerse belirli aramalarda çok rahat bir biçimde ön plana çıkmaktadır.

Bu gerçeği dile getirmek elbette gerçekleştirmekten çok daha kolaydır. Buzzsumo aracı SEO uzmanları arasında gerçekleştirilmesi çok zor olan bu işleri yapabildiği için bilinen bir araç haline dönüşmüştür. Pazarlamacılar bir alan adını veya anahtar kelimeyi girerek hangi içeriğin link ve sosyal medya paylaşımları açısından en iyi performansı gösterdiğini görebilmektedir.

Buzzsumo aracının sahip olduğu yenilikçi arayüz pek çok farklı kişiselleştirmeye imkan tanımaktadır. Bu sayede belirli sosyal ağları, tarihleri veya konuları takip edebilmek mümkün hale gelmektedir. Bu araç aynı zamanda sektöre yön veren öncü isimleri takip edebilmek için de önemli bir araçtır. Bununla birlikte içerikleri hızlı bir biçimde dağılım gösteren kişileri tespit edebilmek için de kullanışlıdır.

Buzzsumo sizin içik içerik hazırlayamaz ama hangi konuda yazmanız gerektiğini size gösterebilir. Bunun yanında içeriğiniz nasıl performans gösterdiği konusunda size ilginç geri bildirimler sunabilmektedir. Tüm bunlar söz konusu aracı gelişmiş SEO stratejileri kapsamında fazlasıyla değerli bir araç haline dönüştürmektedir.

9 Yorum

  1. Anahtar kelime takibi için Wincher da çok güzel fiyat performans olarak. Moz Pro için konuşmam gerekirse dataları çok çok büyük değil misal Ahrefs’e göre. Moz’un kelime planlama aracı güzel ama backlinkte bir Ahrefs etmez takdir edersiniz ki. Site içi SEO için Deep Crawl da güzel, Screaming Frog da (program olarak). Bunları elbette ki biliyorsunuz ama ekleyebilirsiniz diye söylüyorum, saygılar.

  2. Araçların neredeyse hepsi süre bazlı ücret talep ediyor keşke işlem bazlı mesela sorgulama başına veya rapor başına ücret talep etse!

  3. Çok yararlı bir içerik olmuş. SEO alanına yeni giriş yapan kişiler için çok değerli bilgiler paylaşmışşınız. Teşekkürler.

  4. a herfs den üyelik alayım dedim el yakıcı fiyatlar böyle olursa alınmaz, birde bunların alternatifi yerli firmalar çıksa güzel getiriler kazanacaklarını düşünüyorum, sizin fikriniz nedir ayhan bey?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba