fbpx
SEO

6 Ayda 3X Organik Büyüme (SEO Vakası)

Vaka çalışmalarını yayınlamayı çok seviyorum. Sebebi ise sizin bu tür içeriklere daha çok ilgi göstermeniz. Bu içeriğimde 6 Ayda 3x Organik büyüme elde ettiğimiz bujuyollarda.com sitesinden bahsedeceğim.

İçerikte bujuyollarda.com proje sahibi Üstün Bey ve Burcu hanımla nasıl tanıştığım. Nasıl ilerlediğimiz ve neler yaptığımızı adım adım anlatacağım.

Projebujuyollarda.com

Alınan HizmetSEO Eğitimi

İlk İletişim Tarihi: 11 Ekim 2020

buju yollarda ilk iletişim

Eğitim Başlangıç Tarihi: 6 Nisan 2020

İletişim Detayları:

1. İletişim: 11 Ekim 2020 (İlk mesajlaşma ve tanışma. Eğitim fiyatı öğrenmek için başvuru aldım. Kendilerine ulaştım ve detayları aktardım.)
2. İletişim: 17 Nisan 2021 (Ücretsiz online görüşme. 30 dakikalık görüşme gerçekleştirildi.)
3. İletişim: 17 Nisan 2021 (Eğitim için fiyat talebi. Detaylar aktarıldı.)
4. İletişim: 3 Mayıs 2021 (Eğitim için yeniden fiyat talebi. Detaylar aktarıldı.)
5. İletişim: Karar 4 Mayıs 2021: (Eğitim satın alındı. Süreç başladı.)

Toplam İletişim: 198
Toplam Mesaj Sayısı: 1425 (Karşılıklı)
Ortalama Cevap Verme Sürem: 4 Dakika 28 Saniye
Toplam Ders Sayısı: 23 (19 Hazır Video + 4 Birebir Görüşme)

Yazışma Örnekleri:

14 Aylık Çalışma ile Organik Büyüme Nasıl Elde Edilir?

Hep söylerim: SEO uzun vaadeli bir yolculuk. Kısa sürede başarıya ulaşmak isteyenler içinde şunu söylerim: Basamakları beşer beşer çıkarsanız hızlı bir şekilde tepe taklak düşersiniz. Benim her öğrencim bunu bilir. Bu nedenle sabırlı ve planlı ilerlemek SEO’nun olmazsa olmazları arasındadır.

Üstün Bey ve Burcu hanım ile ücretsiz gerçekleştirdiğim bir online görüşmede karşılaştık. Ücretsiz görüşme sonrasında iletişimimizi sürdürdük. Kendileri 4 Mayıs 2021 tarihinde ise SEO eğitimi hizmetimi almaya karar verdiler.

İletişimleri, çalışkanlıkları ve verdiğim görevleri yerine getirme konusundaki azimleri için sonsuz teşekkür ederim.

Bu çalışmanın meyvelerini son 6 aydır topluyorlar. Beni en çok mutlu eden konuların başında da bu geliyor.

Tecrübelerimizi paylaşmamız sektörümüze katkı sağlamamız anlamına gelir. Bu nedenle bildiğim her şeyi paylaşmaya özen gösteriyorum.

Peki biz nasıl büyüdük? Bu tür vakalar SEO ile ilgilenen, kendi ya da müşterilerinin sitesini büyütmek isteyen her bir kişi için çok önemli. İşte sırasıyla yaptıklarımız:

6 Ayda 3X Organik Büyüme

Üstün bey sürekli bizim vaka ne zaman gelecek diye soruyordu. Ben ise 3.000 trafiği geçtiğimiz an bunu yayına alacağımdan bahsetmiştim. Günlük 3.000 trafiği geçen bu siteyle alakalı vakayı yayınlama kararı aldım. Bu içeriği hazırlarkende şunu tespit ettim: Proje artık günde 4.000 üzeri trafik alan bir intertet sitesiydi.

bujuyollarda performans

İlk Adım: Teknik Site Denetimi

Bir binanın temelini atmadan katlarını çıkamazsınız. Bu nedenle hem Screaming Frog hem de Semrush ile Site Denetimi yaptık. Bu araçlar bize projenin teknik hatalarını paylaştı. Bu hatalar arasında aşağıdakiler bulunuyordu.

  • Sitenin Marka Olarak Dizinlenmemesi. (Başlık Yapısı Yanlış.)
  • Benzer Başlıklara Sahip Sayfalar. (Parametrelerden Kaynaklı.)
  • 404 Hatalarına Sahip URL’ler. (Kırık Görseller ve Bağlantılar)
  • Yönlendirme Problemleri. (Değişen URL’lerin Yenisi ile Değiştirilmemesi.)
  • Yüksek Boyutlu Görseller. (3 MB ve Üzeri Görsellerin Sitede Yer Alması.)
  • Meta Açıklama Problemleri. (Parametrelerden Kaynaklı.)
  • Performans Problemleri. (Sayfa Hızı, Önbellekleme Sorunları.)

Yukarıda yer alan hataları bir kontrol listesi haline getirdik. Bu kontrol listesini ve işlediğimiz dersin video kaydını öğrencilerimle paylaştım. Mesajım şuydu: Yapabildiklerinizi yapın yapadıklarınızı beraber yapalım. Amacım öğrencimin SEO konusundaki seviyesini belirlemekti. Neleri yapabiliyor neleri yapamıyor. Çünkü yapamadıklarını öğretmem gerekiyordu.

Kendileri bu süreçlerin bir çoğunu gerçekleştirdiler. Geri kalan hatalarıda beraber düzelttik.

İkinci Adım: İçerik Denetimi

Geldik en önemli kısma. İçerik konusu Organik başarının en önemli konuları arasında yer alır. Burada da SERP analizi gerçekleştirdik. Sitemizde olan başlıkları Google arama motorunda arattırdık ve rakiplerimizin içerikleriyle karşılaştırdık. Eksikliklerimizi bulduk ve kontrol listesi hazırladık.

Bu yolculuk biraz uzun sürdü ama sonuçları inanılmaz güzel oldu. Bu analizi nasıl mı yaptık? İşte örnek video:

Yukarıda paylaştığım videoda SERP analizi konusunda tecrübe kazanacaksınız. Sadece izlemeyin hemen uygulayın.

Üçüncü Adım: Rakip Analizi

Üstün Bey: Ayhan Bey ben X rakibi geçmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.

Ben: Tam isabet! Bunun için Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Yapmamız gereken ilk şey rakibin en iyi sayfalarını tespit etmek olmalı. Yaptık. Ahrefs aracıyla rakibin en iyi sayfalarını ve o sayfalara trafik getiren tüm anahtar kelimeleri tespit ettik. Yine SERP analizine döndük ve daha iyilerini üretmeye başladık.

Rakiplerimizi Ahrefs ile belirledik. Ahrefs > Site Explorer > Rakip Alanadları

Ahrefs Rakipler

Bu bizim trafiğimizi çok iyi seviyelere getiren en ciddi adımımız oldu. Bu sayfaları nasıl mı tespit ettik? İşte örnek içerik:

Rakiplerinizin en iyi sayfalarını bulma konusunda tercübe kazanmak için hemen ziyaret et: ayhankaraman.com/rakip

Ben bu işlemi seninle yapmak ve öğrenmek istiyorum diyorsanız aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz. Seninde vakanı hazırlamamı ister misin? Başarabiliriz!

%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Dördüncü Adım: SEO’ya Asist Yapan Kanallar

Teknik denetimi yaptık. Teknik denetim sayesinde ortaya çıkan sorunları giderdik. İç optimizasyon tamam. İçerik revizyonu ve yeni içerik üretimi periyodik olarak devam ediyor. Sırada ne var? Sırada SEO‘ya asist yapan o kanallar var.

Bunlar: Backlink, Sosyal Medya, Reklam, Google Ads ve daha fazlası. Tabi ben bu konu ciddi bir konu. Stratejik davranmak, hedef kitlenin olduğu yerlerde olmak çok önemli.

Bu konuda da kendilerine özel bir liste örneği hazırladım ve buna devam etmelerini söyledim. Bu kaynak desteği ile beraber web sitesinin performansı ciddi oranda artmaya başladı. Reklamlar, yeniden pazarlama, bağlantılar ve sosyal medyanın daha doğru kullanılmasıyla birlikte proje ciddi bir organik büyüme elde etti.

Reddetme Yapmadık!

Nedeni ise gelen bağlantıların kalitesiz olması reddilmesi anlamına gelmez. Bu riskli bir işlem. Zaten Google artık bunların farkında. Reddetme işlemi illegal kaynaklar için yapılması gereken bir işlemdir.

Google sizi  uyardığında ya da illegal bir kaynak tespit ettiğinizde bu işlemi yapmalısınız. Biz bunu hiç yapmadık.

Yapanlar trafiğim neden düştü sorusunu kendilerine sorabilir. İşte herşey yolunda iken yapmamanız gereken önemli bir geri bildirimdi bu. Mutlaka dikkate almalısınız.

Beşinci Adım: Ek Stratejiler ve Destekler

Bu süreç uzun vaadeli bir süreç. Organik başarı elde edildi! Ne için edildi? Tabi ki finansal bir fayda sağlamak için. Burada Üstün bey ve Burcu hanım’a bu projeye daha farklı nasıl finansal fayda sağlayan kaynaklar bulunabilir? Neler yapılabilir? konusunda da destek vermeye devam ettim, ediyorum.

Ben öğrencilerimle bir bağ kurma konusunda kendime söz verdim. Onlara ulaşılabilir olduğumun garantisini verdim. Çünkü benimde müşterisi olduğum firmalardan beklentim bu. Onlara ulaşılabilir olması gerektiklerini, duygusal bir bağ kurmalarının önemli olduğunu söyledim.

Yolculuğumuz bitmedi devam ediyor. Onlarında bana bir sözü var. Aylık 100.000 Trafiği görürsek sizi tatile götürmek istiyoruz dediler. Son 28 gün verileri aşağıda.

buju yollarda son ay performans

Son hafta verilerine göre bu site bu ay 100.000 üzeri trafiğe ulaşır?

son 7 gün bujuyollarda

Onlar bana bu sözü vermekle beni zaten tatile götürmüş kadar oldular. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Değerli ziyaretçilerim: Gelin birlikte güzel vakalar hazırlayalım. Birebir SEO eğitimimle birlikte uygulamalı ve gerçek zamanlı SEO yapalım güzel sonuçlar alalım. Tek yapmanız gereken başvurmak:

%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba