fbpx
E-TicaretSEO

E-Ticaret Sitelerine Özel 7 Özgün SEO Taktiği

Çevrimiçi bir işletme yönetmenin en sinir bozucu yanlarından birisi kesinlikle SEO dünyasının varlığıdır. Geleneksel SEO ipuçları ile bir yere kadar gidebilirsiniz ve sonrasında yeni şeyler keşfetmeniz gerekir. Rekabet ortamında yer aldığınız sürece hep daha fazlasını yapmak zorunda kalırsınız. Yeni taktikler ve teknikler geliştirdikçe sonuç alabileceğiniz bir şeyler bulmak için ekstra çaba gösterirsiniz.

E-Ticaret siteniz için atmanız gereken ilk adım elbette temel SEO tekniklerini gerçekleştirmek olmalıdır. Görsellerin alt etiketlerinin girilmesi, anahtar kelime kullanımı, bloglama ve sürün sayfalarının optimizasyonunu tamamlama bu basit adımların en fazla öne çıkanlarıdır.

Bunları gerçekleştirerek dahi rekabet ortamında varlık gösterebilirsiniz. Ancak daha fazlasını yapmak istiyorsanız bu durumda daha özgün stratejiler geliştirmeye çalışmalısınız. Çevrimiçi mağazanızı güçlendirmek için bu yazıda yer alan taktikleri uygulamayı düşünebilirsiniz. Böylece sahip olduğunuz işletme eskisinden çok daha güçlü bir hale gelebilecektir.

Ürün Tanıtımlarını Özgünleştirmek

Uymanız gereken ilk kural bellidir: Üreticiden gelen her şeyi atlamak zorundasınız. Yapıp yapabileceğiniz en büyük hata üreticiden gelen ürün açıklamalarını kullanmaktır. Bu açıklamaları kullanmanız demek kopya içerik problemiyle karşı karşıya kalmanız demektir. Aynı zamanda bu açıklamalar markanızın diliyle uyuşmadığından hedef kitlenize rahatsızlık verebilecektir.

Yapabileceğiniz en iyi şey görsellere odaklanıp hikaye anlatıcılığı gerçekleştirmektir. Markanızın dilini kullanarak ürünün ne olduğunu ilgi çekici biçimde anlatmaya çalışmalısınız. Küçük işletmeler için bunu gerçekleştirmek çok daha kolay olsa bile büyük işletmeler için daha fazla çalışana sahip olmanız gerekebilecektir. Birçok rakibiniz ile aynı yoldan gitmek yerine daha avantajlı bir yolu tercih etmek firmanız için alınacak en doğru karar olacaktır.

Ürün Değerlendirmelerini Farklılaştırmak

E-Ticaret SEO alanında en önemli unsurlardan birisi ürün değerlendirmeleri kısmıdır. Bu değerlendirmeler arama motoru sonuç sayfasında size ait sayfaların ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda müşterilerin sitenizi ziyaret etme sıklığını yükseltecektir çünkü değerlendirme izleniminden yola çıkan müşteriler en popüler ürünlere göz atmak isteyeceklerdir.

Ürünü değerlendirmeleri kısmının boş kalmaması için ekstra çaba göstermelisiniz. Sattığınız ürünlerle ilgili geri bildirimler toplamalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu ürünü satın almış olan kişiye birkaç gün sonra bir takip e-postası gönderip ondan değerlendirme talebinde bulunmaktadır. Bu sayede onlarca hatta yüzlerce ürün değerlendirme yorumuna sahip olabilirsiniz.

Müşterilerinizi çok fazla uğraştırmak istemiyorsanız ön tanımlı ürün değerlendirmeleri kullanabilirsiniz. Anket tarzı olan ve sadece belirli seçenekler arasından seçim yapmayı sağlayan bu yorum sistemini uygulamak için Shopify tarafından geliştirilmiş Antenna kullanabilirsiniz. Böylece ön tanımlı olan değerlendirmeler sayesinde ürünlerinizle ilgili yorum toplamak çok daha kolay bir hale gelecektir.

Kategori Sayfalarını Etkileyici Hale Dönüştürmek

SEO açısından değerlendirecek olursak ön plana çıkmanın en iyi yolu kategori sayfalarını etkileyici hale dönüştürmektir. Burada en önemli hedefiniz kategori sayfalarınıza ana sayfadan veya açılış sayfalarından linkler vermektir. Böylece sitenizi ziyaret eden kişilerin iç sayfalarınızı daha kolay bulmalarını sağlayabilirsiniz. Oluşturacağınız kategoriler tamamen bulunduğunuz nişe göre değişiklik gösterecektir. Tek dikkat etmeniz gereken kısım bu sayfaların kullanıcıları doğru bir biçimde yönlendirebilecek niteliklere sahip olmasıdır.

Kuponlardan Faydalanmak

Bu gerçekleştirilmesi oldukça kolay bir taktiktir. Eğer müşterilerinize özel tekliflerden oluşan kuponlar sunuyorsanız bunları popüler kupon paylaşım sitelerinde veya forumlarında paylaşmayı denemelisiniz. Bu sayede indirim kuponlarının sayısız insana ulaşmasını sağlayabilir ve aynı zamanda zahmetsizce sitenize link alabilirsiniz. Kuponlar müşterilerin her zaman mutlu olmalarını sağlamaktadır. Mutlu olan müşteri sitenize gelip tekrar alışveriş yapmayı düşünecek kişilerdir.

İçerik Takvimi Oluşturmak

İnsanlar genelikle hafta sonları kendilerine daha fazla vakit ayırırlar. Bu durumda söz konusu günleri avantajlı bir biçimde değerlendirmeyi deneyebilirsiniz. Her Cuma günü özel yayınlar düzenleyerek belirli ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Her Cuma günü özel blog içerikleri paylaşmaya çalışabilirsiniz. Bu sayede sitenizi sık sık ziyaret eden kişiler hangi gün özel içeriklerin geleceğini bilirler. Beklentileri karşılayarak onları memnun etmeyi başarabilirsiniz.

Kategorilere Alternatif Satın Alım Rehberleri Oluşturmak

Satın alım rehberleri her zaman ilgi çekicidir. Kategori sayfalarına ek olarak bu sayfaları oluşturmanız durumunda sitenizde yer alan ürünleri ön plana çıkartabilirsiniz. Bu tür sayfalar veya blog yazıları oldukça işe yaramaktadır. SEO konusunda size ekstra katkı sağlarlar ve ürün arayan kişileri en iyi şekilde yönlendirirler. Bulunduğunuz niş içerisinde aktif olmak istiyorsanız bu satın alım rehberlerinden faydalanmaya çalışmalısınız.

Ürün Tanıtımını Videolarla Yapmak

Ürün tanıtımlarını video ile gerçekleştiren pek çok farklı yer vardır ve bunlar çalışmalarında gayet başarılıdır. Videolar sadece arama sonuçlarında değil aynı zamanda YouTube gibi video platformlarında da yer almanızı sağlayacaktır. Böylece sitenize daha fazla link ve ziyaretçi almayı başarabilirsiniz.

Videoları sıradan metin içeriklerden farklı yapan unsur kullanıcı deneyimini daha fazla ön plana çıkartmasıdır. Müşteriler çevrimiçi ortamlarda alışveriş yaparlarken videolarla karşılaşmaları durumunda ürünleri yerinde inceleme fırsatını elde etmiş olabilirler. Kısa videolar oluşturup ürünleri her açıdan olacak şekilde incelemeniz durumunda özgün ve kaliteli bir çalışma ortaya koyabilirsiniz.

Burada yer alan SEO tekniklerinin her birisi e-ticaret sitenizi güçlendirme konusunda size yardımcı olacaktır. Arama motorlarında daha fazla ön plana çıkmak istiyorsanız bu tekniklerin her birisinden olabildiğince faydalanmaya çalışmalısınız.

9 Yorum

  1. E-ticaret seo nasıl yapılır ya da daha doğru ifade ile e-ticarette google aramalarda rakip sitelerin üzerinde çıkma konusunda çok hassas seo tüyoları vermişsiniz. Teşekkür ederim.

  2. Bu güzel ve bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Sitenizi uzun zamandır takip ediyorum ancak E-ticaret ile ilgili daha çok makaleler bekliyorum. İyi çalışmalar.

  3. gayet haklı konulara değinmişsiniz. özelliklede video ile ürün tanıma yapmak müşterilere karşı olşmlu bir etkileşim oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba