fbpx
Google Ads (Adwords)

Yeniden Pazarlamanın Gücünü Kullanmanın 10 Yolu

Yeniden pazarlama, günümüzde dijital pazarlamadaki en güçlü dönüşüm taktiklerinden biridir. Google ve Bing gibi arama motorları yapay zeka teknolojisini kullanarak şirketlere, daha önce sitelerini ziyaret etmiş kişilere görüntülü ve standart metin reklamlar sunma imkanı tanır.

Bu dijital reklamcılık biçimi her kullanıcı için kişiselleştirilmiş olur ve belirli arama terimlerini hedefleyen bir görüntülü reklamdan bile daha hedeflidir.

Yeniden pazarlama, insanların web ortamında gezinirken kullanabilecekleri bir reklam filtreleme programına benzer. Geçmiş gezinme alışkanlıklarına bağlı olarak kullanıcıya kendisiyle alakalı reklamlar sunulur.

Yeniden Pazarlama, bir şirkete veya ürüne ilgi göstermiş olan potansiyel müşterileri yeniden meşgul etmenin bir yoludur. Bu, müşterilere ürünün hatırlatılması konusunda yardımcı olur. Yeniden pazarlama, en gelişmiş dijital analitik formlarını kullanarak şirketlerin online alışveriş sepetine bir ürün ekleyen ancak satın alma işlemi gerçekleştirmeyen müşterileri hedeflemelerine yardımcı olur.

Yeniden pazarlama (Remarketing) genellikle standart tıklama başına ödeme kampanyalarıyla aynı tıklama oranlarına sahip değildir. Ancak markanızı şirketinize olan ilgisini zaten dile getirmiş olan potansiyel müşterilere daha güçlü sunmanın yollarından biridir.

Kullanıcılar zamanlarının çoğunu online olarak arama motorlarından uzakta geçirdikleri için Google’ın ve Bing’in web ortamındaki sitelerde reklam sunan güçlü görüntülü reklam ağlarından yararlanmak önemlidir.

Hem Google hem de Bing, dijital yeniden pazarlama söz konusu olduğunda birçok seçenek sunmaktadır. Bu ağlarda kullanabileceğiniz en iyi yeniden pazarlama yollarını arıyorsanız aşağıdakileri inceleyebilirsiniz.

Google Yeniden Pazarlama

1. Google Analytics Yeniden Pazarlama Kodu

Bir yeniden pazarlama kampanyasını dağıtmanın en basit yolu Google Analytics hesabınızı kullanmaktır. Bu size önceki ziyaretçileri sitenize çekme ve onlara bir reklam sunma konusunda çeşitli imkanlar sunmaktadır. Bunu Google’daki en geniş yeniden pazarlama biçimi olarak nitelendirmek mümkündür.

Genellikle Google’ın dinamik yeniden pazarlama seçeneğine katılmayacak durumdaysanız bir yeniden pazarlama kampanyası yürütmenin en etkili yoludur. Bu yeniden pazarlama türü, oluşturduğunuz bir listeye veya listelere bağlı olarak belirli davranışlara dayanarak önceki ziyaretçileri hedefleme konusunda size yardımcı olur.

Örneğin, belirli bir coğrafi bölgeden olan ve sitenizde en az iki dakika geçiren sitenizin önceki ziyaretçilerini hedeflemek isteyebilirsiniz. Bunu, her ziyaretçinin sitede harcadığı zamanı ve fiziksel konumlarını izlemek için sitenizin Google Analytics kodunu kullanarak yapabilirsiniz. Böylece listelerinize uygun reklamlar sunmaya başlayabilirsiniz.

2. Google Ads Yeniden Pazarlama Kodu

Google Analytics yeniden pazarlama kodu gibi Google Ads yeniden pazarlama kodu da oluşturduğunuz listelerde belirlediğiniz ölçütleri temel alarak sitenizde önceki ziyaretçileri hedeflemeniz konusunda size yardımcı olabilmektedir.

Uygulama farklılıklarına ek olarak, buradaki en büyük fark, Google Ads kodunun yalnızca genel olarak tüm sitede değil, sitenizdeki belirli sayfalara dayalı listeler oluşturmanıza izin vermesidir.

Yeniden pazarlama yapmak istediğiniz müşterinin türüne bağlı olarak bu sizin için etkili bir yöntem olabilecektir. Örneğin, yalnızca online alışveriş sepetlerine bir ürün ekleyen ancak sitenizden hemen çıkan ziyaretçiyi hedeflemek istiyorsanız, Google Ads yeniden pazarlama kodu bu ziyaretçilere ulaşmanız için en iyi yoldur.

Bununla birlikte bunun potansiyel hedef kitlenizi sınırlayacağının farkında olmalısınız. Sitenizde birden fazla sayfaya göz atan ziyaretçileri hedeflemek istiyorsanız, birden çok yeniden pazarlama kampanyası ayarlamanız gerekecektir.

Yeniden Pazarlama Google Ads

3. Arama Ağı Reklamları İçin Google Yeniden Pazarlama Listeleri

Bu özellik yukarıdaki Google Ads özelliğine benzerdir. Ancak Google’ın Görüntülü Reklam Ağı üzerinden web tarayıcılarını hedeflemek yerine Google Arama Ağı’ndaki ziyaretçileri hedefler.

Kullanıcılar Google ve Google’ın arama ortağı sitelerinde diğer ögeleri aradıkça yeniden pazarlama reklamları özel hedeflerinize göre görüntülenecektir. Bunun için arama ağı reklamlarıyla ilgili yeniden pazarlama listelerinizi bir sonraki düzeye çıkarmak için çeşitli stratejiler bulmalısınız.

4. Google Video Yeniden Pazarlama

Günümüzün dijital ekran reklamcılığının büyük bir kısmı video aracılığıyla yapılmaktadır. Google video yeniden pazarlama özelliği bu ortamdan yararlanmanıza olanak sağlamaktadır.

Google Ads, oluşturduğunuz reklamları YouTube kanalınızı ziyaret etmiş kişilere sunma veya diğer video yayınlarında kullanma konusunda size yardımcı olabilecektir. Böylece video yeniden pazarlama reklamları sunarak önceki ziyaretçilerinizi hedeflemeyi başarabileceksiniz.

5. Google E-posta Listesi Yeniden Pazarlama

Müşterilerinizden gelen e-postaların bir listesi varsa bu özelliği müşterilere yeniden pazarlama yapmak için kullanabilirsiniz.

E-posta listelerinizi özel bir kitle olarak Google Ads mülküne yükleyerek Google Arama, Gmail veya YouTube hesaplarına giriş yaptıklarında potansiyel müşterilere reklamlar sunabilirsiniz.

Tek dikkat etmeniz gereken dönüşüme katılanları hariç tutmaktır. Bununla birlikte eşleşme rakamlarının Facebook’a göre Google’da daha yüksek olduğunu bilmelisiniz.

dinamik yeniden pazarlama remarketing

6. Google Dinamik Yeniden Pazarlama

Dinamik yeniden pazarlama, potansiyel müşterilerin sitenizde aradıklarını belirlemek için makine öğreniminden destek alır. Bu destek sayesinde müşteriyi beslemedeki bir ürünle eşleştirmek için demografik bilgileri kullanmaktadır.

Örneğin, yeni bir sandalye bulmak için bir sandalye satış sitesini ziyaret ettiğinizi düşünün. Ancak hiçbir şey satın almadan siteden çıkmış olun. Daha sonra diğer sitelere göz atmaya başladığınız zaman dinamik yeniden pazarlama bu ürünlerin bir koleksiyonunu size tekrardan gösterecektir.

Google’ın dinamik yeniden pazarlama özelliğini kullanmak için şu yolları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Google Analytics kodunu değil Google Ads kodunu kullanmanız gerekmektedir.
 • Dinamik yeniden pazarlamada yer almalarını sağlamak için kullanılan tüm ürünlerinizi ve hizmetlerinizi içeren bir ürün veya hizmet yayını oluşturmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra sitenizdeki tüm sayfalar için özel parametreler belirlemelisiniz. Bu parametrelerin içinde yaş aralığı, cinsiyet, hane halkı geliri gibi unsurların olduğunu unutmamalısınız.
 • Son olarak, oluşturduğunuz dinamik reklamlar, mobil cihazlarda kullanılan HTML5 dahil olmak üzere çok sayıda boyut ve biçimde özel listenize sunulacaktır.

7. Google Dinamik Arama

Dinamik arama, dinamik yeniden pazarlamayı bir adım daha ileriye götürür. Siteniz önceki ziyaretçileri hedeflemek yerine Google’ın yapay zeka teknolojisi devreye girer ve sitenize yeni potansiyel ziyaretçiler ve müşteriler çeker.

Genel olarak, bu tür reklamcılık sitenizi ziyaret edip etmeme davranışı yerine genel olarak potansiyel müşterilerin aradıklarını temel alarak hedefleme gerçekleştirmektedir.

Google’ın dinamik arama aracı, beslemedeki ürünleri analiz etmekte ve potansiyel müşterilere en çok hangi reklamların uyacağını belirlemek için performans ve alaka düzeyine dayalı olarak değerlendirme gerçekleştirmektedir.

8. Ücretli Aramada Bing Yeniden Pazarlama

Microsoft’un Bing PPC platformunda da birkaç yeniden pazarlama seçeneği sunulmaktadır. Ücretli aramada yeniden pazarlama yoluyla sitenizi daha önce ziyaret etmiş belirli kitleler için listeler oluşturabilir ve kampanyaları optimize edebilirsiniz.

Oluşturduğunuz yeniden pazarlama listeleri önceki site ziyaretçilerini hangi işlemi yapmak istediğinize bağlı olarak sepetlere yerleştirecektir. Bing ücretli aramada yeniden pazarlama yaparak kitleleri iki şekilde hedeflemeyi başarabilirsiniz:

 • Reklamları belirli bir kitleye sunmak.
 • Reklamları belirli bir kitleden hariç tutmak.

9. Bing Yeniden Pazarlama Listeleri

Bing Ads ile yeniden pazarlama listelerinizi beş belirli faktöre dayalı olarak oluşturabilirsiniz:

 • Genel Ziyaretçiler: Bunlar, sitenizdeki herhangi bir sayfayı ziyaret eden kişilerdir.
 • Ürün Ziyaretçileri: Sitenizde belirli sayfaları ziyaret eden veya belirli ürünlere veya hizmetlere göz atan insanlardır.
 • Alışveriş Sepetini Terk Edenler: Online alışveriş sepetlerine bir ürün veya hizmet ekleyen ancak talep formundaki satın alma işlemini veya tıklamayı hiçbir zaman tamamlamayan kişilerdir.
 • Son Dönüştürücü: Bu yakın zamanda sitenizde bir satın alma işlemi yapan veya bir müşteri adayı formu doldurmuş kişilerdir.
 • Sadık Üyeler: Bunlar mevcut müşteriler ve potansiyel olarak en iyi müşterileri olan insanlardır.

Bing Ads’te bu listeleri oluşturduktan sonra hangi yeniden pazarlama kitle gruplarının sizin oluşturduğunuz yeniden pazarlama reklamlarını göreceğini seçebilirsiniz.

Yeniden Pazarlama

10. Bing Demografik Yeniden Pazarlama

Bing’in gelişmiş kampanya ayarlarını kullanarak yeniden pazarlama reklamlarını Google’da olduğu gibi belirli yaşlara, cinsiyetlere, yerlere ve diğer demografik bilgilere göre hedeflemeyi başarabilirsiniz.

Bir kez daha, çeşitli reklamları birden fazla demografik gruba göre düzenleyebilir veya yalnızca bir demografiyi seçerek hedefleme yapabilirsiniz.

Sonuç

Hem Google hem de Bing’de bir veya birden fazla yeniden pazarlama reklamı biçiminin gelişmiş özelliklerini kullanarak en iyi potansiyel müşteriniz olabilecek ziyaretçileri hedeflemeyi başarabilirsiniz.

Ürün veya hizmetiniz hakkında daha önce bilgi almış ve bir satın alma işlemi yapmamış veya bir dönüşümü tamamlamamış kişileri yeniden hedeflemek için yeniden pazarlama fırsatından yararlanmayı düşünmelisiniz.

Daha fazla Ads içeriğine ihtiyacın olabilir. Hemen ayhankaraman.com/adwords sayfamı ziyaret et efsane içerikleri incelemeye başla. Unutmadan Ads kategorimin altında yer alan Sık Sorulan Sorular bölümünde de merak ettiğin soruların cevabını bulabilirsin.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. İnsanları çok sıktığı için yeniden pazarlamayı kullanmıyorum .Durmadan sizi takip eden site bence itici ama müşteriler ne düşünüyor bu konuda onada bakmak gereklidir.

 2. Bir e ticaret sitemiz var ve 8 aydır yayında. Şimdiye kadar sadece arama ağı reklamlarına yoğunlaşmıştım. Yavaş yavaş yeniden pazarlama ve alışveriş reklamlarına da geçiş yapacağız. Verimli olacak mı göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba