fbpx
SEO

Google Mobil İlk Dizinleme (Mobil First İndexing)

Günümüzde, çoğu insan Google arama motorunda mobil cihazlar aracılığıyla arama yapıyor. Ayrıca, Google arama motorunun sıralama sinyalleri hala kullanıcı alaka düzeyini değerlendirmek için bir web sitesi içeriğinin masaüstü sürümünü dikkate almaktadır. Bu durumda, bir mobil sayfanın masaüstü sayfasından daha az içeriğe sahip olması büyük sorunlara neden olacaktır.

Mobile First İndexing Nedir?

Google, web sitelerini yıllarca masaüstü kullanıcısının bakış açısıyla taradı ve indeksledi. Günümüzde mobil cihaz kullanımı masaüstünü kullanımını geçtiği için Google arama motoru önceliğinin mobil cihazlar olacağının kararını kısa bir süre önce verdi. Google, artık dizin ve arama sonuçlarının, mobil arama yapan kullanıcılara yönelik olmasını istiyor. Yani, mobil’i birincil arama motoru dizini olarak kullanmaya başlıyor.

Durumun buraya gelmesinin ana sebebi ise kullanıcı deneyimiydi. Mobil cihazlar aracılığıyla yaptığımız aramalarda karşılaştığımız sonuçlar ile masaüstü sonuçların birbirinden farkı olması kullanıcıların bazı bilgilere eksik ya da hiç ulaşamamasına neden oluyordu. Arama sonuç sayfasında yer alan bir bilginin mobil site içeriğinde yer almaması nasıl bir durum sizce? Bu olaya Google gibi bakmak çok zor değil. İşte size yeni bir kural daha :)

Bu durum dizine ekleme sürecinde önemli değişiklikler getirecek. Google süreci, önümüzdeki aylarda küçük bir ölçekte ve dikkatli bir şekilde denemeye devam edeceğini söyledi. Harika bir kullanıcı deneyiminin olduğuna inandığında da bu değişiklikleri hızlandıracağını blog sitesinde paylaşıyor.

Bu sürecin başladığını net olarak sizinle paylaşabilirim. Google webmasterların bu sürece adapte olması için ve hazırlıklı olmaları için bir kaç öneri paylaşıyor. Bunlara aşağıda sizler için yer verdim:

 • Eğer duyarlı yani responsive yada dinamik bir web siteniz varsa öncelikli dizinleme konusunda problem yaşamazsınız. Bir değişiklik yapmanıza gerek yok.
 • Mobil cihazlarda görüntülenen siteyle masaüstünde görüntülenen sitenin farklı olduğu bir site yapılandırmanız varsa, sitenizde bazı değişiklikler yapmayı düşünmelisiniz.
 • Search Console’da yalnızca masaüstü sitelerini doğrulayan bir site sahibiyseniz, lütfen mobil sürümünüzü ekleyin ve doğrulayın.
 • Yalnızca bir masaüstü siteniz varsa, sitenizi görüntülemek için bir mobil kullanıcı temsilcisi kullansak bile masaüstü sitenizi dizine eklemeye devam edeceğiz. Sitenizin mobil bir sürümünü oluşturuyorsanız, işlevsel bir masaüstü odaklı sitenin, sitenin bozuk veya tamamlanmamış bir mobil sürümünden daha iyi olabileceğini unutmayın. Mobil sitenizi oluşturup hazır olduğunda canlıya almanız daha iyi olacaktır.

Herhangi bir sorunuz varsa, yorum yapmaktan çekinmeyin. En kısa sürede size yanıt vereceğimden şüpheniz olmasın.

Google bu değişikliğin biraz zaman alacağını ve bu süreç hakkında gerçekleşecek tüm güncellemelerle alakalı bilgi vereceğini paylaşıyor.

Daha fazla detay için https://webmasters.googleblog.com/2016/11/mobile-first-indexing.html bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

4 Yorum

 1. Merhaba,

  %60 mobil %40 destop oranlarına sahip bir sitemin, mobil girişlerinde destop temayı responsive hale getirerek kullanıcıları göstermekteyim.

  Bu durum bana negatif bir etki eder mi ? tek temayı hem mobil hemde destop kullanıcılarına sunmaktayım.
  Bu durumda webmaster tools’da mobil için doğrulama gerekiyor mu ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba