fbpx
SEO

TF-IDF: Gelişmiş Site İçi Optimizasyonu

Google’ın algoritması her geçen gün gelişme göstermektedir. 2013 yılında Google, Hummingbird güncellemesi ile Google’ en uygun arama sonuçlarını sunma kabiliyetini geliştirmiştir. Bunu yaparken anahtar kelimeye dayalı olarak aramayı yapan kişinin arama niyetini hesaplamaya başlamıştır.

Aramayı yapan kişiler için bunun anlamı Google’ın bir bilgi asistanına dönüşmesi anlamına gelmiştir. Bir bilgi asistanı olarak Google aramayı yapan kişi ile alakalı sonuçlar arasındaki bağlantıyı daha iyi bir biçimde kurma görevini üstlenmiştir. Örneğin, “Türkiye’nin Başkanı” aramasını yapan kişiye Türkiye’nin cumhurbaşkanı ile ilgili bilgi verilmektedir. SEO açısından bunun anlamı, sayfada yer alan anahtar kelimelerle daha az uğraşmak anlamına gelmektedir. Bu gereksinimin ortadan kalkmasıyla site sahipleri daha kaliteli ve alakalı içerikler oluşturmaya başlamışlardır.

Kaliteli içerik oluşturmak bir hedef olsa bile Google’ın kaliteli içeriği nasıl belirlediğini en iyi şekilde anlamak gerekmektedir. Google’ın arama motoru sonuç sayfası (SERP) sürekli gelişim gösterdiği için bu son derece önemlidir. Birbiriyle aynı anlama gelen kelimeleri içeriğin başında kullanmak Google’ın akıllı algoritmasına hitap etme konusunda size yardımcı olacaktır. Ancak Google artık içerikleri değerlendirirken içeriğin derinliğine ve kelimelerin geçiş miktarına dikkat etmektedir. Gerçekleştirmiş olduğu bu derinlemesine analize terim frekansı-ters belge frekansı (TF-IDF) analizi ismi verilmektedir.

TF-IDF Nedir?

TF-IDF, bir içeriğin kalitesini içeriğin derinlemesine olarak ele alınıp oluşturulmasına göre analiz edilme yöntemidir. Bir başka ifadeyle TF-IDF, bir anahtar kelimenin geniş belgeler içerisinde geçiş sıklığının kıyaslanmasıdır. TF-IDF analizi ile bir kelimenin analiz edilen belgenin içerisindeki değeri ölçülmektedir.

Örneğin, küçük bir işletme olduğunuzu ve SEO çalışmalarını öğrendiğinizi varsayalım. Sitenize trafik çekmek istediğiniz zaman takip etmeniz gereken birkaç farklı yol bulunmaktadır:

 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Meta Veriler
 • Site Denetimi
 • Tarama Kabiliyeti
 • Google Botları

Bu listede yer almayan ama sunduğu önemli değerlendirmelerle dikkat çeken diğer nitelikler ise aşağıda yer almaktadır:

 • Moz (Araç)
 • Ahrefs (Araç)
 • SEMrush (Araç)
 • Panda Güncellemesi
 • H1 Etiketi

Bir içeriği değerlendirmeye çalışırken Google algoritması yukarıdaki alanları kontrol edip içerikte geçen terimleri analiz etme yoluna gitmektedir. Örneğin, ilgili işletme “SEO rehberi” diye bir içerik hazırlamışsa kontrol edilen bu olmaktadır. Elde edilen veriler bir içeriğin skorunu belirleyerek onun gücünü ortaya koymaktadır.

TF-IDF Analizi Ne Zaman Kullanılmalı?

SEO uzmanları ve içerik oluşturucular TF-IDF analizini mevcut içerikleri ile arama sonuçlarında en iyi 10 içerisinde yer alan içerikler arasında kıyaslama yaparken kullanmalıdırlar. Aynı zamanda hızlı bir biçimde yüksek sıralama elde edilmek istenen içerikler için bu analiz kullanılabilmektedir. Zaten çok sınırlı miktara sahip olan pazarlamacılar ise en fazla fayda sağlayacakları noktalara odaklanmalıdırlar.

1. İkinci Sayfada Yer Alan Yüksek Potansiyelli İçerikler

Sitenizde yer alan ama ilk sayfaya bir türlü çıkamayan içerikleri tespit ederek yola çıkmalısınız. İçerik teknik SEO kriterleri açısından optimize edilmişse ve belirli miktarda otoriteye sahipse bu tür optimizasyon sayesinde ekstra değer kazanacaktır.

2. Geçmiş Yıllara Göre Trafik ve Sıralama Kaybeden İçerikler

İlk sayfada sıralamaya sahip olan bir sitenin sıralama kaybetmesinin en büyük sebebi rekabetin artması veya Google’ın algoritma değişiklikleridir. Bunu kontrol etmenin en hızlı yolu ise geçmiş yıllardaki sıralama ile bugünlerdeki sıralamanın karşılaştırılmasıdır. İçeriğinizi tekrar ziyaret ederek onu gözden geçirip kaybettiği sıralamasını geri kazanmaya çalışmalısınız.

3. Sıralama Sıkıntısı Yaşayan Ürün Sayfaları

TF-IDF analizden ekstra verim alınmak için çok farklı adımlar atılabilecek olsa bile ürün sayfalarınız mutlaka gözden geçirmeniz gereken noktalardır. Bu sayfaları sıralamaya sokmanız durumunda dönüşüm anlamında çok daha fazla fayda elde edeceğiniz kesindir.

TF-IDF Analizi Nasıl Tamamlanır?

TF-IDF analizi için veri toplamak oldukça kolaydır. Hedeflediğiniz anahtar kelime için ilk 10 içerisinde yer alan yerleri tespit etmeli ve onları Screaming Frog aracında kullanarak ortalama kelime miktarını öğrenmelisiniz. Bu rakamlar size sayfanıza daha fazla içerik koyup koymama konusunda bilgi verecektir. Ardından TF-IDF araçlarından birisini kullanarak gerekli analizi yapmalısınız. Bunun için Ryte ve Link Assistant gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. Bunlar arasından Ryte aynı zamanda en önemli anahtar kelimeleri size gösterecek ve siteniz için bir sıralama gerçekleştirecektir.

Kullanıcı Düşünülerek Optimizasyon Nasıl Yapılır?

İşin zorlu kısmı burada başlamaktadır. Elinizde terimlerden oluşan bir liste olabilir ve bunları içeriğe yerleştirmek için çaba gösterecek olabilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman içeriği kullanıcılara hazır hale getirmiş olur musunuz?

1. Listeyi Düzenlemelisiniz

Listenizi düzenlerken kelimeleri uygunluğa göre gözden geçirmelisiniz. Analizlerde genelde marka isimleri ön plana çıkmaktadır. Google bir ürüne veya bir markaya kıyaslama amacıyla göz atmak istediği zaman bunlar değer kazanmaktadır. Ancak geriye kalan noktalarda marka isimli olan aramalar pek bir anlam ifade etmemektedir.

2. Eksik Konuları Tanımlamalısınız

SEO uzmanları TF-IDF analizde gördükleri terim listesini inceledikten sonra hemen anahtar kelime yoğunluğunu kontrol etme yoluna gitmektedir. İçeriklere varyasyonlar eklemek hala değerli olsa bile TF-IDF analizinin hedefi kelime doldurmak değildir. Bunun yerine TF-IDF belgenizde yer alan eksik konuları tespit etmenize yardımcı olmaktadır. Bu sayede sayfanızda yer alan içerikleri veya ürün sayfanızı daha kapsamlı hale getirebilmeniz mümkündür. Rakiplerinizin eksik terimleri kullanma şekline dikkat ederek içeriğiniz için en iyi optimizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak hedef anahtar kelimeniz için en iyi 10 sayfayı araçlar üzerinden tespit etmeli ve rakiplerinizin içeriğini TF-IDF terimi açısından gözden geçirmelisiniz. Rakip içeriklerde yer alan ama sizde almayan bileşenleri kontrol etmelisiniz. Ryte kullanmanız durumunda hangi sayfanın daha fazla TF-IDF terimi kullandığını kolayca görebilir ve rakibinizin sayfasına doğrudan erişebilirsiniz.

3. Gerekirse Biçimi Değiştirmelisiniz

Sitenizin tasarımını ve düzenini değiştirmek zaman alıcıdır. Buna ek olarak gerekli güncellemeyi yapabilmek için kaynak açısından sıkıntı yaşamamanız gerekmektedir. Ancak birbirine benzeyen sayfalarla daha önceden uğraşmış durumdaysanız içeriğin genelini değiştirmek faydalı olabilecektir. Tasarımı değiştirmek ise size kullanıcı deneyimi açısından yardımcı olacak ve gelecekte diğer içerikleri optimize edebilmek için katkı sağlayacaktır.

Tasarımı güncellemeye karar vermek için aşağıdaki kriterleri gözden geçirmelisiniz:

 • Yeni içerik kısımlarına izin vermeyen sayfa yapısı söz konusu olduğunda.
 • Yanlış arama niyeti veya hedef kitle için oluşturulmuş sayfalar söz konusu olduğunda.
 • İçerik mevcut kısımlara ait gibi gözükmüyorsa.
 • Sayfa şablonu metni ayırmanıza yardımcı olacak tasarım elementleri taşımıyorsa.
 • Sayfa çok uzunsa ve daha etkileşimi elementler size yardımcı olacaksa.

Bir sayfanın güncellemesi gerektiğini düşündüğünüz zaman aşağıdaki en iyi adımları takip edebilirsiniz:

 • E-Ticaret, görsel veya şablon galerileri tarzı siteler haricinde sayfanıza ekleyeceğiniz içeriklerde aramayı yapan kişiye bilgi vermeye çalışmalı ve onların içeriği tüketme çabasını zorlaştırmaya çalışmamalısınız. Ürün açıklamaları söz konusu olduğunda sayfanın alt kısımlarında açıklamalara yer vermeyi düşünebilirsiniz.
 • Hiyerarşiyi asla göz ardı etmemelisiniz. Değerli gördüğünüz mesajları üstte tutmalı ve destekleyici içeriğe alt kısımda yer vermelisiniz.
 • Bir sayfaya harekete geçirici mesajlar dahil olmak üzere daha fazla içerik eklemelisiniz.
 • Derinlemesine içerikler için yapışkan menüler ve etkileşimli elementler kullanarak okuyucuyu etkileşime teşvik etmelisiniz.
 • Alt başlıklar sayesinde içeriğin taranabilir olmasını sağlamalı, kalın metinler, madde işaretleri ve görseller kullanmalısınız.

Bir Örnek

Burada yer alan tüm bilgiler işe yarar mı? Bunu nasıl anlayabilirsiniz?

Yaklaşık olarak bir yıldır markasına ait yazılımı satmak için çaba gösterecek olan bir işletmenin her şeyi yapmış olmasına rağmen bir türlü sıralama elde edemediğini aklınıza getirin. Bu işletmenin ürün sayfası optimize edilmiş, taranabilir ve aramalarla alakalı olsa bile sıralama elde edemiyorsa TF-IDF analizi yapabilirsiniz.

Ryte kullanarak yapacağınız analiz sonucunda karşınıza çıkacak içerik raporunda anahtar kelimeniz için gerekli incelemeyi yapmalısınız. Örneğin “marka yönetimi yazılımı” için yapacağınız analizde turuncu barın en yüksek olduğu kısma odaklanmalısınız. Burada karşınıza çıkacak olan sonuçlar arama motoru sonuç sayfasında varlık göstermeniz ve rekabet etmeniz için size yardımcı olacaktır.

İlgilendiğiniz anahtar kelime için arama motorunda arama yaptığınız zaman karşınıza çıkan başlık etiketlerini gözden geçirmelisiniz.

Yaptığınız aramalar sonucunda dijital varlık yönetimi ile marka varlık yönetiminin teknik açıdan birbirinden farklı olduğunu görebilirsiniz. Ancak birbirinin yerine kullanıldıkları için farklı terimler için aynı siteler sıralama elde edebilmektedirler. Her ne kadar çalışma yapılan marka dijital varlık yönetimi çözümü konusunda bir şey sunmasa bile bu konuda bir çözüm üretilmesi gerektiği açıktır.

Sitenizde yer alan içeriği uygun anahtar kelimeler ile tekrar optimize etmeniz durumunda sıralamalarda değişiklik yaşamaya başlarsınız. Sıralamada yer almıyorsanız sıralamaya girersiniz. Sıralamada ikinci sayfada yer alıyorsanız birinci sayfaya çıkabilirsiniz.

TF-IDF analizinin asıl hedefinin içerik kalitesini yükseltmek olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Buna ek olarak Google ve kullanıcılar için en iyi içeriği oluşturmak için bu analizdeki verileri kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Daha önce yayınladığım içeriği incelediniz mi? Eğer incelemediyseniz hemen ayhankaraman.com/10-uygulanabilir-ipucu bağlantısını ziyaret ediniz.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba