fbpx
Google AnalyticsSEO

Sıralamanızı Yükseltmek için 10 Uygulanabilir İpucu

Kaliteli trafik, web sitenizin can damarıdır. İşletmelerin çoğu, web sitelerine daha fazla trafik gelmesini isterler.

Google Analytics ile, organik trafiğinizi ve sıralamanızı yükseltmek için kullanabileceğiniz çok büyük verilere ulaşabilirsiniz. Yine de, analiz ve yorumlama yeteneğiniz ne kadar iyi olursa olsun, bir gecede sonuçlara ulaşamayacağınızı unutmayın; bu durum biraz zaman alacak. :)

Google Analytics’in sağladığı muazzam verilerle, başarıya ulaşmak çok kolay. Bugüne kadar SEO çalışmalarınız için Analytics’i bu kadar detaylı kullanmadınız. Ama artık zamanı geldi.

google analytics ve seo

Başlayalım;

1. En İyi Google Analytics Raporlarını Mail ile Alın

Veriler arasında daha az zaman harcamak ister misiniz? O zaman tek yapmanız gereken e-posta raporlaması. Soru şu, bir Google Analytics e-posta raporunu nasıl kuracağınızı biliyor musunuz?

Bu basit oyunu öğrenmeniz size çok ciddi zaman kazandırır. Daha da önemlisi, rakiplerinizin, analizler için Analytics’te harcadığı vakti siz başka bir analiz, içerik üretimi ya da web sitenize katkı sağlayacak başka bir çalışma için kullanabilirsiniz.

Google Analytics’le ilk deneyimim hiç de hoş değildi. Günlük olarak hesabıma giriş yapardım ve sadece saatlerce gerçek zamanlı ziyaretçilerimin nerede olduğunu, saatlik oturumların ne olduğunu izlerdim. :) Ne yapacağımı, verileri nasıl yorumlayacağımı bilmiyordum.

Gerçek şu ki, olumsuz verileri yorumlama yeteneğiniz, web sitenizin performansını iyileştirmenin ve dönüşümleri artırmanın tek yoludur.

Analytics’de çok fazla vakit geçirmeden performansınızı olumsuz etkileyen verileri e-posta olarak alabilirsiniz. E-Posta raporları sayesinde Analytics hesabınıza saatlerce göz atmanız gerekmez.

Dilerseniz birlikte bir kurulum yapalım. Hesabınıza giriş yapın ve Yönetici bölümüne gidin:

e-posta raporları oluşturmak için google analytics ayarları

Ardından, “Görünüm” bölümünün altında “Özel Uyarılar” sekmesini bulacaksınız:

analytics görünüm özel ayarlar

Bir etkinlik (veya web sitenizle ilgili herhangi bir sorun) olduğunda özel uyarıları kolayca ayarlayabilir ve e-posta alabilirsiniz.

özel uyarılar

E-Posta uyarılarını almak istediğiniz belirli senaryoları özelleştirmeniz oldukça kolaydır. Örneğin, web sitenizde trafikte artışı veya düşüşüyle alakalı bir uyarı almak isterseniz ve bununla alakalı bir hedef tanımlarsanız Google analytics size e-posta gönderir.

Kesinlikle eksik bir rapor bırakmayın ve hemen oluşturmaya başlayın. Yeni ziyaretler, sayfa görüntüleme sayısı, hemen çıkma oranı, demografi vb. Gibi günlük veya haftalık olarak izlediğiniz temel bilgiler için onlarca uyarı oluşturabilirsiniz.

Onlarca uyarı oluşturduğunuzda, artık farklı raporları kontrol etmeye gerek kalmayacak ve bu size zaman kazandıracak.

Uyarı oluşturmakla alakalı daha fazla detaya ulaşmak için hemen ayhankaraman.com/google-analytics-uyarilari bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

2. Davranışları Analiz Etmek ve Web Sitemizin Performansını İyileştirmek

Ana Sayfamız hep odak noktası olmuştur ama verileri incelediğimizde sitemize gelenlerin en çok diğer sayfalarımızı ziyaret ettiklerini görebilirsiniz. Aslında beklentimizde bu yönde olmalıdır.

Kullanıcıların açılış sayfaları Ana Sayfa ya da direkt bir içerik sayfası olabilir. Peki ziyaretçilerimizin açılış sayfalarından sonraki sergiledikleri davranışlar neler? Bunun için “Davranış Akışı” bölümünü incelemeniz yeterli olacaktır.

davranış akışı

Yukarıda yer alan verileri bulmak için izlemeniz gereken yol;

Davranış > Davranış Akışı

Toplam trafiğinizi, Kaynak/Araç olarak bölümlere ayırabilir buradan da Organik trafiği seçerek Google arama motorundan web sitenize gelen Organik trafiğin davranışlarını analiz edebilirsiniz. Kullanıcı Organik olarak hangi sayfaya geldi, bu sayfadan sonra hangi sayfaya geçiş yaptı, hangi sayfadan ayrıldı.

Sitenizi Ziyaret Edenler Nasıl Davranış Sergiliyor?

Son olarak, web sitenize gelen bir kullanıcının ilk etkileşimde bulunduğu sayfadan sonra ziyaret ettiği diğer sayfaları görmek istersiniz. Kullanıcılarınızın Ana Sayfadan ziyade diğer sayfaları ziyaret etme eğiliminde olduğunu göreceksiniz.

İyi haber şu ki, artık kullanıcılarınızın ne yaptığını biliyorsunuz. Yapmanız gereken, ziyaretçilerinizi daha iyi yönlendirmek, net ve akılda kalıcı aramalar yaptırmaktır.

Ziyaretçilerin sürekli takip ettikleri yolları bildiğinizden dolayı, bu sayfalarda yüksek dönüşümlü bir giriş formu konumlandırabilir ya da buna benzer dönüş artırıcı hamlelerde bulunabilirsiniz. (Amacınıza Göre Aksiyon Alabilirsiniz.)

Bu sayfaları görmezden gelirseniz, potansiyel satışları, organik trafiği ve olası satışları masanın üzerinde bırakmış olursunuz.

3. Arama Performansını Artırmak için ‘Kolay Lokma’ Sayfalarından Yararlanma

Şu anda size trafik gönderen arama terimlerini biliyor musunuz? Arama terimlerini Google Analytics hesabınızın “Sorgular” raporundan inceleyebilirsiniz.

Sorguları bulmak için Edinme > Search Console > Sorgular yolunu izleyebilirsiniz.

E-posta uyarılarınız doğru ayarlanmışsa, gelen kutunuzdaki en sık sorguları alabilirsiniz. Ancak, tüm kolay lokma sorgularını elde etmek için, manuel müdahale de bulunmanız gerekecektir.

İyi performans göstermeyen sayfalarınızı optimize etmek ve geliştirmek için aşağıda yer alan basit adımları takip edebilirsiniz.

1. Adım: Arama Sorgularınızı ve ortalama konumlarını belirledikten sonra, daha iyi sıralamalar ve arama trafiği için bunları optimize etmelisiniz.

sorgular

 

Performanslarını iyileştirmeyi umduğunuz anahtar kelimeleri bulmak için Gelişmiş Filtre’yi kullandığınızdan emin olun. Gelişmiş filtreleri ve ikincil boyutları kullanarak, aldığınız sonuçları daraltabilir ve daha etkili hale getirebilirsiniz.

2. Adım: Arama sorgusu verilerinizi, 10’un üzerinde bir ortalama konuma sahip sonuçları göstermek için sıralayın.

Not: SERP’in ilk sayfasında 10 sonuç bulunduğundan, 11. sayfa ikinci sayfadaki ilk arama motoru sonucudur. Bu sonuçları ilk sayfaya taşımak organik performansınızı artıracak bir hamle olacaktır.

3. Adım: Şu anda ikinci sayfada bulunan tüm sonuçları toplayın. Burada, “kolay lokma” olarak adlandırdığımız kelimelerin (genellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler) ortalama konumlarını hızlı bir biçimde iyileştirmek için aksiyon alın. Bunun için İçerikleri, başlıkları, açıklamaları ve performansınızı iyileştirin.

Bu sayfaları iyileştirmenin kanıtlanmış yollarından bazıları şunlardır:

1. Sayfa Yüklenme Sürelerini Azaltın

Google, web sitesi hızını çok ciddiye alır. Kullanıcılar web sitenizin yüklenmesini beklerken zaman kaybetmez. 1 saniyelik bir gecikmede neler kaybedeceğinizi biliyor musunuz?

2. Sayfaya Daha Fazla Kelime ve Değer Ekleyin

Düşük performans gösteren sayfalarınız 2.000 kelimeden az ise bunları iyileştirmeye odaklanabilirsiniz. Yalnızca kelime sayıları açısından değil, değer sağlayan daha fazla kelime ekleyerek, arama sıralamanızı ve trafiğinizi artırabilirsiniz.

3. Sayfayı Mobil Uyumlu Hale Getir

Web sitenizin ziyaretçilerinin masaüstü bilgisayarlardan geldiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Google Analytics, mobil kanallardan ne kadar trafik aldığınızı gösterebilir. Bu nedenle, sayfanızı mobil cihazlara uygun hale getirmek, sıralamanızı ve trafiğinizi artırabileceği için hayati önem taşır.

Web sitenizi mobil uyumlu ve duyarlı hale getirmek söz konusu olduğunda, bir WordPress kullanıcısıysanız, bu durum oldukça kolay oluyor. Güvenilir bir satıcıdan modern bir WordPress teması satın alın ve yükleyin.

4. Daha Fazla Veri, Görsel, Video, Etkileşimli Öğe Ekleyin

İçeriğinizin gerçek değerini artırmak için etkileşimli öğeler ekleyin ve yayınınız için özel görseller (ör. Infographics, grafikler, resimler) oluşturmayı unutmayın.

Bunlar, ziyaretçilerin sayfalarınızda daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaktır.

5. İçeriği Düzgün Bir Şekilde Biçimlendirin

Ne kadar iyi araştırıp içeriği faydalı hale getirirseniz getirin, doğru bir şekilde biçimlendirene kadar insanların yaşamlarında bir fark yaratamayacaksınız.

Biçimlendirme, diğer faktörler kadar önemlidir, çünkü insanları içeriğinizi okumaya ikna edemiyorsanız, hedefe ulaşamazsınız.

 • Başlıktan başlayarak, karşı konulmaz hale getirin.
 • Kısa ve ilgi çekici cümleler yazın.
 • Her paragrafı en fazla 2-4 satır yapın. Tek bir satır paragraf bile işe yarayabilir.
 • Büyük bilgi parçalarını parçalamak için alt başlıklar kullanın.
 • İçeriği işlem yapılabilir hale getirin. (Mümkünse, adım adım bir kılavuz haline getirin.)

Profesyonel İpucu: Arama motoru sonuç sayfalarında her zaman düşük performans gösteren potansiyel sayfaları bulmak için bir plan ve program yapın. İlgili sayfaları, güncel bilgileri içerecek şekilde güncelleyin.

Genel bir kural olarak, sıfırdan yeni içerik oluşturmadan önce bu sayfaları revize etmeye gayret edin. Daha iyi sonuçlar elde edeceğinizi göreceksiniz.

4. Konumu İyi Olan Sayfalarınızdaki Sızıntıları Düzeltin

Kısa bir süre önce en çok trafik alan sayfalarımın insanları başka yerlere yönlendirdiğini tespit ettim. Yani onları içeriğin başında, ortasında başka bir içeriğe yönlendirmekten bahsediyorum. Bu sayfalarda dönüşüm, telefon aramaları, e-posta iletişimi konusunda artış görmedim.

Sayfalarınızı belirli bir hedefe ulaşmak için optimize edin. 1. Sırada yer alan sayfanız için ne yapmak istiyorsunuz?

Hedefinize özel olun, ardından içeriğinizi bu yönde düzenleyin.

Bu tür sayfaları bulmak için Google Analytics ile hesabınızı incelemeniz gerekir. Birlikte incelemeye başlayalım:

1. Adım: Hesabınıza Gidin ve Davranış’a Tıklayın:

davranış analytics

2. Adım: Öncelikle “Site İçeriği” sonrasında ise “Tüm Sayfalar” sekmesini tıklayın.

Analiz aracı, büyük olasılıkla popüler sayfaları gösterecektir, ancak durum böyle değilse, en popüler sayfaları ilk önce göstermek için “Farklı Sayfa Görüntüleme Sayısı” sekmesini tıklayın.

Ardından, ikincil boyut kısmını kullanarak “Kaynak/Araç” aracılığıyla yüksek Organik trafiğe sahip sayfaların arasından, hemen çıkma oranı yüksek olan sayfaları belirleyin.

Neden bu kadar çok insanın siteyi terk ettiğini bilmek istiyorsun değil mi? Kullanıcıların bir çoğunun yetersiz, alakasız içeriklerle karşılaşması, aramış oldukları içerikle ziyaret ettiği sitenin içeriğinin uyuşmaması ya da çapraz içeriklere yönlendirilmemesi hemen çıkma oranına neden oluyor.

Bu tür sayfaları acil olarak optimize etmeli ve iyileştirmelisiniz.

5. Popüler İçerik Sayesinde Dahili Bağlantıyı Geliştirin

Açılış sayfalarını ve çıkış sayfalarını belirledikten sonra, dahili bağlantıyı ve sayfa içi web sitesi optimizasyonunuzu iyileştirmenin zamanı geldi.

Bu durum, arama trafiğinizi ve sıralamanızı artırabileceğinden dolayı çok önemlidir. Bu çalışmaları yapmanız sayfalarınızın hemen çıkma oranını da iyileştirecektir.

En fazla trafiği alan sayfalarınızda dahili bağlantılar kullanmak çok mantıklıdır.

Google Analytics’te, size dahili bağlantı yoluyla trafik aldığınız dahili sayfaları gösterecek bir rapor var. Bu rapora Dönüşümler > Hedefler > Ters Hedef Yolu adımlarını kullanarak erişebilirsiniz.

6. Hemen Çıkma Oranı Verileriyle Web Sitesi Dönüşüm Oranınızı Artırma

Hemen çıkma oranı önemli bir metriktir çünkü kullanıcının sayfanızla etkileşimiyle ortaya çıkar.

Hemen çıkma oranı çoğu webmaster, blog yazarı ve SEO uzmanı tarafından yanlış anlaşılır ve yanlış yorumlanır.

Hemen çıkma oranını iyileştirmek ve daha fazla detaya ulaşmak için ayhankaraman.com/hemen-cikma-orani bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Hemen çıkma oranı temel olarak tek sayfalık ziyaretlerin veya web oturumlarının yüzdesidir. Sırasıyla, hemen çıkma oranı, belirli bir sayfaya gelen ve bir sayfayı görüntüledikten sonra ayrılan web sitesi ziyaretçilerinin yüzdesini temsil eder.

Web sitenizin veya web sayfalarınızın kalitesini ve sağladıkları değeri bilmeyebilirsiniz. Hemen çıkma oranı, içeriğinizin gerçekten ne kadar yardımcı olduğunu ortaya çıkaran metriktir.

Hemen çıkma oranı ne kadar düşükse, o kadar iyidir. Yani, %34’lük bir hemen çıkma oranı %75’den çok daha iyidir. Düşük yüzde, aynı zamanda içeriğinizin yararlı olduğunun bir göstergesidir.

Hedef, hemen çıkma oranını izlemek ve azaltmaktır. Açılış sayfalarınızın her biri için hemen çıkma oranını düşürmek istersiniz. Ziyaretçilerinizin diğer sayfaları gezmeleri için heyecanlandırın ve bunun yollarını arayın.

Tek tek açılış sayfalarınızın hemen çıkma oranını görmek için Davranış> Site İçeriği> Açılış Sayfaları yolunu izleyebilirsiniz.

Hemen çıkma oranındaki her iyileşme daha yüksek bir dönüşüm sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse, bir müşterimin hemen çıkma oranlarının 3 aylık bir dönemde %32 oranında arttığını fark ettim. Düzeltmek için doğru adımları attık. Metinleri, dahili bağlantıyı geliştirdik ve bazı sayfalara video ekledik. Sonuç olarak, web sitesi, hemen çıkma oranında %15 başvuruda %17 oranında artış gösterdi.

Google Analytics’teki en iyi performans gösteren birkaç sayfanızda diğer sayfalara göre çok yüksek bir hemen çıkma oranı fark ederseniz, bunun nedenini kendinize sorun. Etkilenen sayfaları denetleyin, ardından dönüşümleri artırmak için bu sayfaları optimize etmeye çalışın.

7. Mobil ve Masaüstü Arasındaki Sayfa Etkileşimini Analiz Etme

Mobil kullanıcılar Masaüstü kullanıcıları aştı. Tabi bu durum Masaüstü kullanıcıları ihmal edeceğiz anlamına gelmiyor. Özellikle de benim bulunduğum sektörde insanlar Masaüstü bilgisayarlarda araştırma yapmayı seviyorlar. :)

Bir işletme sahibi, dijital pazarlamacı veya web sitesi sahibi olarak, tüm zamanınızı ve kaynaklarınızı yalnızca mobil kullanıcılar için web sitesi dönüşümlerini optimize etmek için harcamayın, bunu masaüstü kullanıcıları için de yapın.

Mobil ve masaüstü kanallar arasında sonuçların nasıl bulunacağı ve analiz edileceği aşağıda açıklanmıştır.

“Kitle” ardından “Mobil ve “Genel Bakış” raporuna gidin:

mobil genel bakış raporu

Rapora girdiğiniz an, sağ taraftan öncelikle “yüzde” seçeneğini sonrasında ise “Toplamdaki Katkısı” alanından “Gelir” ya da “Hedef Dönüşüm” seçeneklerini seçerek verileri bölümlere ayırabilirsiniz.

Gelir ya da dönüşüm açısından, mobil, tablet ve masaüstüne karşılaştırması yapabilirsiniz. Burada az olanı kesinlikle göz ardı etmeyin. Çünkü o cihazda çok önemli.

mobil masaüstü rapor karşılaştırması

Profesyonel İpucu: Mobil segmentiniz yeterli trafik veya satış oluşturmuyorsa, kullanıcıların mobil sitenizde gezinmeyi kolay bulmadığını düşünebilirsiniz.

Trafik, davranış ve dönüşümlerdeki (satış) farklılıkları analiz ettiğinizden emin olun.

Sonuç

Google Analytics, organik sıralamalarınızı iyileştirmek için paha biçilmez verileri keşfetmenize yardımcı olacak en iyi araçtır.

Bununla birlikte, arama motoru optimizasyonu uygula ve bırak stratejisi değildir ve asla olmayacaktır.

Web sitenize nitelikli potansiyel müşteriler çekmek, sıralamalarınızı artırmak ve satışlarınızı büyütmek için bütünsel ve veri odaklı bir yaklaşımla yaklaşmanız gerekir.

İnsanları web sitenizi kullanmaya teşvik eden şeyin ne olduğunu anladığınızda, onlarla aynı dili konuşmak ve iyi hazırlanmış içeriklerle meşgul etmek daha kolay hale gelecektir.

Web sitenin performansını artırmak için bu tarz içeriklerin yer aldığı sayfamı mutlaka ziyaret etmelisin. Efsane içerikleri kaçırma. Hemen ayhankaraman.com/google-analytics bağlantısını ziyaret et.

8. 9. ve 10. ipuçları çok yakında. Beni takip etmeye devam ediniz :)

10 Yorum

 1. Merhabalar
  Elinize, Emeğinize sağlık o kadar güzel bir yazı olmuş ki.
  Pratik, fazlasıyla işlevsel.. hiç bu kadar içten bir yorum yazdığım bir makale olmamıştı.
  Teşekkürler.

 2. Ayhan bey bu işi sizin gibi öğrenmenin sırrı nedir sizden nasıl eğitim alabiliriz? Harika bilgilendiri makaleniz için kendi adıma çok teşekkür ederim.

 3. Ayhan bey annattıklarınız oldukça işime yaradı herşey için teşekkürler sizi takipteyim ve siteme uyguluyorum sonuçlarını sizin ile paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba