fbpx
SEO

Organik Trafik Nasıl Yükseltilir ve Neden Önemlidir?

Organik trafik elde etmek son derece zordur. Organik sonuçların üst kısmında reklamların yer alması organik trafik için gösterilen çabanın bir zaman kaybı olarak görülmesine neden olabilmektedir.

Organik trafik için gösterilen çaba zaman kaybı değildir. Organik arama trafik dijital stratejinizin önemli bir parçasıdır.

organik trafik nasıl yükseltilir

Organik Trafik Nedir?

Organik trafik, ziyaretçilerin çeşitli kelimeler yazarak sitenizi bulması ve karşısına çıkan reklam harici tüm sonuçlar içerisinden sitenizi seçmeleri anlamına gelmektedir.

Google Analytics içerisinde bu trafik yönlendiren, doğrudan, sosyal, ücretli arama ve e-posta olmak üzere diğer tüm trafik değerlerinden ayrı ele alınmaktadır. Organik trafik değerlerinize göz atmak sitenizin reklam ve diğer kampanyalar olmadan nasıl performans gösterdiğini anlamak için önemlidir.

Organik trafiği analiz ederek sitenizin ve dijital stratejinizin zayıf yönlerini tanımlamış olursunuz. Örneğin, mobilden gelen organik trafik değerlerinde yüksek hemen çıkma oranı varsa bu durumda sitenizin kullanıcı deneyimine göz atmalı ve mobil sitenizi yeniden tasarlamalısınız.

Eğer yaptığınız analizler sırasında Türkiye’den elde ettiğiniz trafik Almanya’dan elde ettiğiniz trafikten azsa ve sizin hedef kitleniz Türkiye’de ise enerjinizi yerel SEO çalışmalarına yönlendirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Organik Arama Trafiğinin Önemli Olmasının 5 Sebebi

 1. Ücretsizdir. İçerik oluşturmak için bir SEO uzmanı, metin yazarı veya bir video oluşturucusu ile çalışacak olabilirsiniz. Ancak sonuç olarak içerikleri optimize etmek son derece önemlidir. Çünkü organik trafik herhangi bir reklam bütçesi veya reklam çalışması gerektirmemektedir.
 2. Arama algoritmaları pozitif sinyaller alır. Organik trafiğin hemen çıkma oranı düşüktür. Organik trafik üzerinden gelen kullanıcılar sitenizde daha fazla kalmayı tercih ederler. Oturum başına sayfa sayısında artış söz konusudur. Bunların hiçbirisi sosyal medyadan veya ücretli trafikten elde etmeniz mümkün değildir.
 3. Yeni iş fırsatları çıkarır. Büyük bir marka olmamanız durumunda markanızın sadece bilinirlik ile ayakta kalması mümkün değildir. Arama sonuçlarında özellikle yerel olanlarda yer alarak ürün ve hizmetlerinizi arayan potansiyel müşterilerin karşısına çıkabilirsiniz.
 4. Erişilebilir bir yapıya sahiptir. Küçük işletmeler ve yeni şirketler için bütçe sınırlı olabilecektir. Ücretli kampanyalara çok fazla yatırım yapmak istemiyor olabilirsiniz. Ancak hızlı bir biçimde alan adı güveni kazanmaya ve organik SEO sayesinde sıralama elde etmeye başlayabilirsiniz.
 5. Güçlü bir temeldir. Siteniz daha düşük rekabet ortamının yer aldığı anahtar kelimelerde varlık gösterebiliyorsa mevcut reklam çalışmalarınızı ulaşılması zor noktalarda kullanabilirsiniz. Böylece erişilmesi çok zor olan noktalara reklam çözümleriyle ulaşmayı başarabilirsiniz.

Organik trafik stratejisi planlarken normal aramaları ve sesli aramaları hesaba katmayı ihmal etmemelisiniz. Mağazalardan restoranlara, restoranlardan daha büyük markalara kadar pek çok yerin sesli arama için optimize çalışmalarına önem vermesi gerekmektedir.

organik trafik

Organik Trafik Nasıl Yükseltilir?

Artık organik trafiği yükseltmek için neler yapabileceğinizi düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Hemen hemen herkes ücret trafik peşinde koşacaktır.

Sıralamanızı etkileyen çok fazla faktör vardır. Arama sinyalleri sürekli değişim göstermektedirler. Sıralama elde etmek ve organik trafik sahibi olmak için iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz:

 1. Anahtar kelime stratejisi: Anahtar kelime araştırmasına daha fazla yatırım yapmalısınız. Mevcut içeriğiniz ve yeni içerikler için SEO fırsatlarını değerlendirmelisiniz. Algoritmalar anahtar kelimeleri çok farklı şekilde kullanmaktadırlar. Arama motorlarına bu konuda yardımcı olarak sitenizi sıralamaya dahil etmelerini sağlamalısınız.
 2. Yeni içerikler: Arama motorları yeni, kaliteli ve uygun içerikleri öne çıkarma konusunda isteklidirler. Bu isteklilik durumu rakipleriniz ile aranızda olan rekabet durumunda size yardımcı olabilecektir. Anahtar kelimeler etrafında yeni içerikler oluşturmalısınız. İçerik oluşturarak kaliteyi ön plana çıkarmalısınız.
 3. Kullanıcı deneyimi: Kaliteden söz etmişken sitenizin bütünsel olarak kaliteli sinyaller göndermesi gerekmektedir. Kullanılabilirlik faktörüne yüklenme süresi, site yapısı ve gezinme ögeleri dahildir. Bunlara aynı zamanda hemen çıkma oranı, oturum başıma sayfa, çıkış oranı ve sitede geçirilen süre gibi değerleri katmalısınız. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için elinize geçen verileri kullanmalısınız.
 4. Site güncellemeleri: Sitenizin güvenlik faktörleri gibi alanlardan elde edeceği gizli sıralama sinyalleri bulunmaktadır. SSL sertifikası, güncel eklentiler, güncel site haritası, kullanım şartları, gizlilik politikası ve iletişim sayfası bu tip detaylardır.
 5. Backlinkler: Burada stratejiniz sitenizi ziyaret eden hedef kitlenin vakit geçirdiği kaynaklardan bağlantı almak olmalı. Sitenize link veren ne kadar fazla kaliteli ve nitelili site varsa siteniz bir o kadar güvenilir olmaktadır. Bu güven durumu daha yüksek sıralama elde edebilmeniz anlamına gelmektedir.
 6. Sosyal sinyaller: Her ne kadar sosyal medya ayrı bir trafik bölümü olsa bile sıralamanız sosyal medyanın çeşitli varlıklarından etkilenir durumdadır. Bunlara paylaşımlar, etkileşimler, yorumlar ve hesapların aktifliği dahildir.
 7. Rekabet analizi: Daima rakiplerinizin organik trafik durumunu ve anahtar kelime stratejisini gözden geçirmelisiniz. Bu gözden geçirmeler sırasında elde etmiş olduğunuz tüm verileri kendi sitenizde kendi lehinize olacak şekilde kullanmalısınız.

Artık ileriye doğru adım atıp bedava trafik elde etme vakti. Eğer organik trafik değerlerinizde azalma varsa rakamları iyileştirmenin yolunu bulmalısınız.

Organik trafiğini artırmak ister misin? Hemen ayhankaraman.com/gercek-zamanli-seo bağlantısını ziyaret et ve Türkiye’de ilk defa verilen gerçek zamanlı SEO hizmetini kaçırma.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba