fbpx
SEO

Anahtar Kelime Araştırması: Doğru Kelimeler Nasıl Seçilir?

Anahtar kelime araştırması yapmak için sektörde yaşanan son gelişmeleri yakından takip ediyor musunuz? Anahtar kelime araştırması yapmak arama motoru optimizasyonu ve içerik optimizasyonu gerçekleştirme konusunda ihtiyacınız olacak en önemli çalışmadır. Başlangıçtan itibaren bu çalışmayı gerçekleştirmeli ve hatta gerekliyse e-posta pazarlamacılığı çalışmalarınıza dahil etmelisiniz.

Ancak bazen Google için doğru seçenekleri bulmak çok kolay değildir. Arama davranışı ve arama kılavuzu konusunda her zaman yeni değişiklikler olabilecektir. Bunlar sürekli değişmekte ve gelişmektedirler.

Eğer sitenize ait sayfaların, içerik pazarlamacılığı ve e-posta pazarlamacılığı çalışmalarınızın en uygun sonuçları sunmasını istiyorsanız bu durumda mevcut koşullarda anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını ve anahtar kelimelerin nasıl kullanıldığını öğrenmelisiniz.

Bu rehberin amacı size bu konuda yardımcı olmaktır. Rehberin sonuna ulaştığınız zaman anahtar kelime araştırmasını gerçekleştirme konusunda kapsamlı bilgilere sahip olmuş olacaksınız. Arama sektöründe yaşanan tüm değişikliklere ayak uydurabilecek, içerik oluşturma ve içerik tanıtma konularında en doğru adımları atmayı başarabileceksiniz. Bu rehberde ihtiyacınız olan tüm bilgiler yer alacaktır. İlk olarak aşağıdaki içindekiler kısmına göz atmalısınız.

anahtar kelime araştırması

İçindekiler

Hazır mısınız? Öyleyse başlayabiliriz…

Anahtar Kelimeler:

 • İnsanların aradığı kelimeleri veya sözcük öbeklerini tanımlar
 • Hakkında yazdığınız konuyu tanımlar

İdeal olarak anahtar kelimeler içeriğiniz ve hedef kitleniz arasında köprü kurmaktadır. Bu anahtar kelimeler hedef kitlenizin yazdığınız içeriği bulmalarına yardımcı olmaktadır.

Anahtar kelime araştırması insanların arama motorlarına yazdıkları kelimeleri bulmaya yöneliktir. Bu kelimeleri sitenizin sayfa içeriği, içerik oluşturma ve pazarlama konusunda kullanarak etkin bir çalışma yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Yapılmalı?

Daha önce belirtildiği gibi anahtar kelime araştırması SEO çalışmasının önemli bir parçasıdır. Anahtar kelimeler SEO açısından önemli bir sıralama faktörüdür. Google anahtar kelimeleri kullanarak sitenize ait içeriklerin arama sonucundaki yerlerini belirlemektedir. Onları doğru seçmeniz durumunda Google içeriklerin neyle ilgili olduğunu anlamakta ve onları arama yapan kişilerin önüne çıkarmaktadır.

Bu araştırmalar müşterilerinizin kafasının içerisinde yer alan konuları bulmanıza yardımcı olur. Bunlara içerikte yer vererek iyi bir strateji geliştirebilirsiniz. Hedef kitlenizin neleri aradığını bilirseniz onlara ihtiyaç duydukları cevapları sunma konusunda bir o kadar başarılı olursunuz.

Genel olarak anahtar kelime araştırması sadece içerik oluşturmak için gerçekleştirilmemektedir. Kelime araştırması pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin özellikle e-posta pazarlamacılığı içerisinde etkili bir biçimde kullanılmaktadır. Anahtar kelime araştırmacılığı aynı zamanda tıklama başına ödeme reklamcılığı ve rekabet araştırmacılığı konusunda kullanılan bir yöntemdir.

Rakiplerinizin kullanmış olduğu anahtar kelimeleri kontrol ederek kendi içerik stratejinizi etkin bir biçimde kullanmayı başarabilirsiniz. Rekabetçi kelime araştırması gerçekleştirmek için size yardımcı olabilecek çeşitli araçlar bulunmaktadır. Bunlara rehberin geri kalan kısmında değinilmiştir.

Anahtar Kelime Araştırması Hala Geçerli mi? Aramada Ne Gibi Değişiklikler Oldu?

Bazı insanlar anahtar kelime araştırması gerçekleştirmenin değerli olup olmadığını sorgulamaktadırlar. Kısa cevap, evet değerlidir şeklindedir. Ancak bugün SEO çalışmalarını 2006 yılındaki SEO çalışmaları gibi gerçekleştirmeniz pek mümkün değildir.

Geçmişte anahtar kelime araştırmasının odak noktası anahtar kelimeleri içeriğe eklemek şeklindedir. Bunu yaptığınız taktirde ilgili sayfayı arama sonuçlarında üst sıralamalara çıkarmanız mümkün olmaktaydı. Kalite anahtar kelime yoğunluğundan çok daha geride görülmekte ve bu şekilde sonuç elde edilmekteydi.

Bu yaklaşım artık işe yaramamaktadır. Sonuç getirmekten çok ceza getirmektedir. Google arama algoritmasında çeşitli geliştirmeler yapmaya devam etmektedir. Bu geliştirmeler sayesinde insanların aradıklarını bulmalarına yardımcı olmaktadır.

Bu geniş rehberin içerisinde buna detaylıca yer verilecektir ancak arama konusunda bugün bilinmesi gereken çeşitli noktaların olduğu unutulmamalıdır:

 • İnsanlar dijital asistanlara sahip mobil cihazlar kullanmaktadırlar. Bu mobil cihazlar sesle arama yapma imkanı sunmaktadır. İnsanlar doğal dillerini kullanarak çeşitli sorular sormaya başlamışlardır. Arama sorguları artık sesi arama şeklinde gerçekleştirilmektedir.
 • Google artık Cevap Kutuları aracılığıyla kullanıcılara hızlı cevaplar sunmaya başlamıştır. Bunlar genellikle en iyi şekilde optimize edilmiş alakalı içeriklerden elde edilen bilgilerden oluşmaktadır.
 • Anlamsal olarak birbiriyle alakalı olan anahtar kelimeler artık önemlidir. Oluşturduğunuz içerikleri tek bir sözcük öbeğini hedefleyerek gerçekleştirmeniz pek mümkün değildir. İlgililik durumunu göz önünde bulundurarak aynı anlama gelen çeşitli sözcükleri kullanmalısınız. Rehberin geri kalan kısmında bu konuda ayrıca bilgi verilmiştir.

Sonuç olarak, anahtar kelime araştırması içeriklerin öncelikle insanlar ardından botlar için optimize edilmesini sağlamaktadır.

Anahtar Kelime Türlerinin Anlaşılması

Anahtar kelime araştırması yapmaya başlamadan önce onları sınıflandırma konusunda neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Anahtar kelimeleri tanımlamak istediğiniz zaman tepe, gövde ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler tanımlamasını yapabilirsiniz:

 • Tepe anahtar kelimeleri genellikle 1 veya 2 kelimeden oluşurlar ve yüksek aranma hacmine sahiptirler.
 • Gövde anahtar kelimeleri 2 veya 3 kelimeden oluşurlar, ortalama aranma hacmine sahiptirler.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri 4 veya daha fazla kelimeden oluşurlar ve düşük aranma hacmine sahiptirler.

Bunlara ek olarak tepe, düzenleyici ve kuyruklu anahtar kelimeler veya kısa, orta ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler gibi terimlerle karşılaşabilirsiniz.

Burada önemli olan faktör spesifik olma durumudur. Sözcük öbeği ne kadar yüksekse anahtar kelime bir o kadar spesifik demektir ve bu anahtar kelimeleri çok az kişi aramaktadır.

Bu durum şu şekilde örneklendirilebilir:

 • “Akıllı telefon” şeklinde arama yaparsanız milyonlarca arama sonucuna ulaşabilirsiniz.
 • “Samsung akıllı telefonları” diye arama yaparsanız binlerce arama sonucuna ulaşabilirsiniz.
 • “2017 Samsung akıllı telefonları” diye arama yaparsanız bu yıl çıkarılan modellerle ilgili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Kullanıcıların bakış açısından bakacak olursanız arama terimlerine ne kadar fazla bağlam eklerseniz elde edeceğiniz arama sonuçları bir o kadar daha iyi olacaktır.

Gizli Anlamsal İndeksleme

Sık sık duyabileceğiniz bir diğer terim ise anlamsal anahtar kelimeler olacaktır. Anlamsal anahtar kelimeler doğrudan gizli anlamsal indeksleme ile alakalıdır. Gizli anlamsal indeksleme arama motorlarının birbiriyle akalı olan kelimeleri analiz edip bunları eşleştirmesi anlamına gelmektedir.

Örneğin, “Titanik” şeklinde bir arama yaparsanız arama motoru ona sunmuş olduğunuz bağlama göre gemi hakkında bilgi verebileceği gibi en iyi filmler hakkında da bilgi verebilecektir.

Gizli anlamsal indeksleme arama motorlarına daha anlamlı arama sonuçları sunma konusunda yardımcı olduğu için gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimeleri anahtar kelime araştırma stratejisinin önemli bir parçasıdır. Gizli anlamsal indeksleme yaklaşımını canlı bir biçimde görmek istiyorsanız Google’a aramak istediğiniz bir terimi girerek onun aramayı otomatik olarak tamamlama özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Bununla birlikte sonuç sayfasının en alt kısmında yer alan ilgili aramalar kısmına göz atarak yaptığınız aramayla ilgili diğer aramalara ulaşabilirsiniz. İlgili aramalar kısmı arama parametrelerini değiştirdiğiniz zaman ortadan kalmaktadır.

Gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimelerini bulmanın en kolay yolu LSI Graph adı verilen hizmetten yararlanmaktır. Bu araç size ihtiyaç duyduğunuz gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimelerini bir liste halinde sunacaktır. Üstelik bu liste Google’ın sunmuş olduğu önerilerden çok daha uzun olacaktır. Bu anahtar kelimeleri yazmış olduğunuz içerikte kullanarak potansiyel erişim çevrenizi genişletebilirsiniz.

Bir önceki içerikte LSI kelimelerle alakalı kampamlı bir içerik hazırlamıştım. Mutlaka incelemelisiniz. İncelemek için hemen ayhankaraman.com/LSI bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Arama Yapanlar Ne İsterler? Anahtar Kelime Niyetinin Anlaşılması

Anahtar kelimeleri tanımlamaya çalıştığınız zaman kısa, orta veya uzun kuyruklu olmalarını belirtmek pek yeterli değildir. Pazarlama, SEO için içerik üretimi ve diğer çalışmalar için anahtar kelimelerden yararlanmak istiyorsanız aramayı yapan kişinin niyetini hesaba katmak zorundasınız. Aramayı yapan kişinin niyetini öğrendikten sonra kullanıcıya aramakta olduğu bilgiyi daha kolay bir biçimde sunabilirsiniz.

Genel olarak anahtar kelime kullanım niyetini tanımlayarak farklı tanımlamalar vardır. Ancak en sık kullanılanlar dört farklı şekilde ifade edilmektedir:

 • Yönlendirici, bu anahtar kelimeler kullanıcıyı belirli bir siteye ulaşmak isteyen kullanıcılar tarafından kullanılır.
 • Bilgilendirici, bu anahtar kelimeler belirli bir soruya cevap arayan kullanıcılar tarafından kullanılır.
 • Araştırıcı, bu anahtar kelimeler satın alım gerçekleştirme kararı vermek için araştırma yapan kullanıcılar tarafından kullanılır.
 • İşlemsel, bu anahtar kelimeler satın alım gerçekleştirmeye hazır olan kullanıcılar tarafından kullanılır.

Bunların birbirinden farkı nedir? Yapılacak en basit tanımlama aslında arama süreciyle ilgilidir. Bir telefon almak istediğinizi düşünebilirsiniz. İlk olarak bilgilendirici anahtar kelime kullanarak seçenekleri değerlendirmeye çalışırsınız. Bu sorular daha önce nereden, neden ve nasıl satın almayla ilgilidir.

Bunu yaparken ilgi duyduğunuz birkaç marka ile karşılaşırsınız. Bunları araştırırken markayla arama yapıp resmi siteden bilgi almak isteyebilirsiniz. Bu yönlendirici arama olmaktadır.

Kıyaslamalara göz attıktan sonra araştırmacı arama kısmına geçiş yaparsınız. Burada hala bilgi edinme hedefi bulunmaktadır.

İşlemsel anahtar kelimeler ise satın al, fiyat gibi kelimeleri içermektedir. Bu anahtar kelimeler ticari niyette anahtar kelimelerdir. Bunları sitenizde kullanırken satın alım gerçekleştirecek insanların dikkatini çekmeye çalışırsınız.

Bir e-ticaret sitesine sahipseniz bu durumda en popüler anahtar kelime kategorileri konusunda bilgi sahibi olmalısınız:

 • Rakiplerle kıyaslamalar
 • İndirim aramaları
 • Değerlendirmeler ve incelemeler
 • Kupon kodları için aramalar
 • Satışlar için aramalar

Her ne kadar bir sorguyla ilgili yönlendirici anahtar kelimeler aynı kalsa bile işlemsel ve bilgilendirici anahtar kelimeler aramanın yapıldığı cihaza göre değişiklik göstermektedir. 2017 yılına ait bir araştırma Google’ın arama gelişimini şu şekilde açıklamaktadır:

 • Bilmek bilgi aramayla ilgilidir. Belirli bir soruya cevap aramak için bu kategorideki anahtar kelimeleri kullanırsınız.
 • Bu bir hedefi yerine getirmek veya bir eylem gerçekleştirmek anlamına gelmektedir. Bir oyun için arama yapıyorsanız bir olasılık onu yüklemek istiyor olabilirsiniz.
 • Bu tip sorgular bir siteyi tespit etmek ve ziyaret etmek için gerçekleştirilmektedir.
 • Mobil cihaz sahibi kullanıcılar arama sonuçlarına göre bir mağazayı ziyaret etmek istediğinde yaptığı sorgulamalar bu kategoriye dahil olmaktadır.

Araştırma yaparken bu tür anahtar kelimeleri kategorilendirme konusunda neler yapacağınızı bilirseniz içerik stratejinizi uygun şekilde uyarlamayı başarabilirsiniz. Böylece bilgi arayan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamış olursunuz.

Anahtar Kelime Araştırmasına Başlangıç

Anlayacağınız üzere anahtar kelimeler hem sizin hem de aramayı yapacak kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte olmalıdır. Elbette birbirini tamamlayacak çok fazla unsurla karşı karşıya kalabileceksiniz. İnsanlara aradıkları şeyleri arama sonuçlarında bulmaları durumunda sitenize gelecek ve dönüşüm gerçekleştireceklerdir. Bu durumda herkes mutlu olacaktır.

Peki ihtiyacınız olan kelimelere ve sözcük öbeklerine nasıl ulaşacaksınız?

İlk adım beyin fırtınası yapmak olmalıdır.

Bulunduğunuz niş konusunda bilginiz varsa bu durumda insanların sizinle etkileşime geçecekleri herhangi bir noktada ne tür bilgilere ihtiyaç duyacağını daha net bir biçimde kavrayabileceksiniz. Eğer bulunduğunuz niş ile ilgili bir bilgiye sahip değilseniz bu durumda nelerin arandığını bulmanız gerekmektedir. Bunu oluşturacağınız liste için bir başlangıç listesi olarak düşünmelisiniz.

Ardından ihtiyaç duyacağınız çekirdek anahtar kelimeler hakkında düşünmeye başlamalısınız. Bunlar anahtar kelime listenizin bloklarını oluşturacak anahtar kelimelerdir. Örneğin “sağlık sigortası” bir çekirdek anahtar kelimedir ancak “sağlık sigortası faydaları hesaplama” uzun kuyruklu bir anahtar kelimedir.

LSI Graph kullanarak birbiriyle alakalı kelimeleri bulmaya çalışmalısınız. Aramak istediğiniz anahtar kelimeyi kutucuğa yazmalı ve ardından kendi listenize dahil edebileceğiniz bir anahtar kelime listesine erişim sağlamalısınız.

Buna ek olarak sitenize gelen insanların hangi aramayla geldiğini bulabilirsiniz. Bir başlangıç noktası olarak bu anahtar kelimeleri SEO çalışmalarınızda, içerik oluşturmada ve pazarlama çalışmaları gerçekleştirmede kullanabilirsiniz. Bunları Google Analytics ve Google Search Console mülkünüz içerisinde bulabilirsiniz.

Google Analytics’te anahtar kelimeleri bulabilmek için Edinme > Tüm Trafik > Kanallar kısmına giriş yapıp burada Organik Arama sekmesine göz atmalısınız.

Buraya göz attığınız zaman liste halinde sözcük öbeklerine ulaşabilirsiniz. Ancak en büyük grup “not provided” şeklinde yer alacaktır. Şifrelenmiş veri aktarımı sağlayan tarayıcılardan yapılan aramalar bu şekilde görüntülenecektir.

Google Analytics hesabınızı Google Search Console hesabınıza bağladığınız zaman Edinme > Arama Konsolu > Sorgular kısmından daha fazla veriye ulaşabilirsiniz. Burada anahtar kelimelerden çok azı “not set” şeklinde görüntülenecektir.

Son olarak, anahtar kelimeleri incelemeye başlayacağınız birkaç farklı nokta yer almaktadır:

 • Blog yorumları, belirli konularda insanların sorduğu soruları not edebilirsiniz.
 • Sosyal medya hashtag’leri önemli anahtar kelimelerdir, oluşturduğunuz içerikleri paylaşan kullanıcıların kullanıldığı hashtag’leri kontrol etmelisiniz.
 • Amazon’da yer alan kitap başlıkları ve kategorileri.

Yerel aramaları unutmamalısınız. Yerel aramalar mobilden yapılan aramaların büyük bir kısmını oluşturacaktır. Bir yer adı kullanışlı bir arama terimi olabilecektir. Şirketiniz belirli bir konuma özel hizmet sunuyorsa bölgeyi anahtar kelime araştırma sürecinde kullanmalısınız. Bu durum aynı zamanda mevsimsel arama terimleri için de geçerlidir.

Yukarıda yer alan yöntemler araştırmanız için bir başlangıç noktası oluşturacaktır. Daha ciddi adımlar atmak ve anahtar kelime araştırmanızı farklı bir seviyeye taşımak istiyorsanız çeşitli araçlardan faydalanarak yeni anahtar kelimeler keşfetmeye çalışmalısınız.

En İyi Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Aşağıda listelenmiş olan araçların büyük bir kısmı sitenizin performansını analiz etme konusunda size yardımcı olacaktır. Bu araçları sadece anahtar kelime araştırma aracı olarak görmemelisiniz. Anahtar kelime verilerini incelemeye başlamadan önce bu araçların size neler sunacağını bilmelisiniz. Arama hacmi, sıralama zorluğu, anahtar kelime değeri, rekabet düzeyi ve daha fazla ek veri söz konusu araçların sunduğu bilgiler içerisinde yer alacaktır. Anahtar kelime araştırma aracı denildiği zaman akıllara gelen en önemli araçlar ise şunlardır:

 1. Ahrefs anahtar kelime araştırması, içerik ve SEO araçları barındıran geniş çaplı bir hizmettir.
 2. Answer the Public sonuçları soru türüne göre gösteren bir araç olduğundan bu araç sayesinde içerikleri cevap sunacak şekilde oluşturmanız mümkündür.
 3. Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcısı anahtar kelimeler için global ve yerel olmak üzere aylık olarak değerlendirme yapmanızı sağlayacaktır. Bu değerlendirmenin içerisinde rekabet düzeyi ve tıklama başına maliyet gibi değerler de olacaktır. Anahtar kelime fikirleri elde edebilmek için giriş yapmalı ve Araçlar > Anahtar Kelime Planlayıcısı kısmına girerek burada yer alan “yeni anahtar kelimeler ve arama hacmi bul” seçeneğine göz atmalısınız.
 4. SEMrush anahtar kelime verileri sunarak hangi anahtar kelimelerin temel arama terimiyle uyumlu olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ücretli aracın pek çok farklı özelliği bulunmaktadır ancak ücretsiz anahtar kelime araması yapabilme imkanınız da bulunmaktadır.
 5. SEO Book Keyword Suggestion Tool arama hacimleri, ilgili aramalar, ortalama değer ve buna benzer diğer bilgiler sunabilen bir araçtır.

Sonraki Adımlar

Bu araçları kullandıkça elinize geçen anahtar kelimelerden çeşitli uzun listeler oluşturma fırsatı elde edeceksiniz. İnsanlar sitenizi ziyaret ettikçe her geçen gün elinizde yer alan anahtar kelime listesi genişleyecektir. Ancak hangi anahtar kelimeyi nerede kullanmanız gerektiğini nasıl bileceksiniz?

Kelimelerinizi reklamlarınız için kullanmak istiyorsanız bunları Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcısı aracına koymalı ve hangi anahtar kelimenin sizin için çok daha iyi olacağını belirlemelisiniz. Popüler terimlerin maliyetli olacağını unutmamalısınız. Bu nedenle ilgili anahtar kelimelere göz atmalı ve daha az popüler olan arama terimlerini kullanmayı denemelisiniz.

Ancak, bu terimleri SEO, içerik oluşturma ve pazarlama için kullanacaksanız bu durumda içerikler için arama sonucu pozisyonuna ve anahtar kelime zorluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu veriler size sıralama elde edilebilecek kelimelerin neler olacağını gösterecektir.

Listenizi stratejik olarak parçalara ayırmalısınız. Örneğin, bazı anahtar kelimeler doğrudan işletmeniz ile alakalı olacağı gibi bazıları doğrudan kullanıcının arama niyetiyle ilgili olabilecektir. Ayrıca bu terimleri ele almak istediğiniz konuya göre gruplamaya çalışmalısınız.

Anahtar kelime niyetiyle ilgili yukarıda söylenenleri hatırlıyor olmalısınız. Bir içerik oluştururken özellikle farklı türdeki arama türlerini hesaba katmalısınız. Diğer bir ifadeyle sadece ticari kelimelere odaklanmaya çalışmamalısınız çünkü insanlar satın alım gerçekleştirmeye hazır olmadıkları zaman bu kelimelerle ilgilenmeyeceklerdir. İyi bir içerik ve pazarlama stratejisi her türde anahtar kelimeyi barındıracak şekilde oluşturulabilecektir.

İçerikte Anahtar Kelimeler Nerede Kullanılmalı?

Elinizde anahtar kelimelerden oluşan bir liste bulunduktan sonra bu bilgileri oluşturacağınız içerikte kullanmaya çalışmalısınız.

Bu kelimeleri oluşturduğunuz içeriği optimize etmek için kullanmak istiyorsanız ilk olarak onları aşağıdaki konumlarda değerlendirmeye çalışmalısınız:

 • Sayfanın başlığı. Bu hem mevcut başlık hem de SEO başlığı için geçerlidir. Ancak ikisinin birbirinden farklı olduğunu unutmamalısınız. Başlık Google’ın sayfanın alakalı olma durumunu belirlemede kullandığı önemli bir noktadır. Bu kısım insanlar arama sonuçlarındaki gördükleri ve tıkladıkları ilk kısımdır.
 • Meta açıklama. Eğer bir SEO aracı kullanmak istemiyorsanız bu kısım içeriğinizin ilk 160 karakterinden otomatik olarak oluşturulacaktır. Burası anahtar kelimeleri kullanmak için ideal konumlardan biridir. Meta açıklama içerikle ilgili bilgi vermektedir ve kullanıcıları tıklamaya teşvik edebilmektedir.
 • Bağlantılarda ve sosyal medya güncellemeleri kısmında. Site içeriğini paylaşmaya çalışırken muhakkak başlığınızı kullanmaya çalışırsınız ama buna ek olarak anahtar kelime gibi kullanacağınız çeşitli hashtag’lerden faydalanmaya çalışmalısınız.

Elbette bunlara ek olarak anahtar kelimeler içeriğin gövde kısmında kullanmaya çalışmalısınız. Anahtar kelime doldurma çalışmalarından olabildiğince uzak durmalısınız. Çünkü bu yöntem siyah şapka SEO taktiği olarak görülmektedir ve işe yaramaktan çok size zarar verecektir. Aklınızda bir temel anahtar kelime olmalıdır. Daha sonra onun varyasyonlarını kullanmaya çalışmalısınız. Bunları yaptıktan sonra anlamsal anahtar kelimeleri kullanmayı denemelisiniz ancak içeriğin okunabilirliğini azaltmamaya özen göstermelisiniz.

Artık anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını biliyor olmalısınız. Google için en doğru terimleri seçmek ve müşterileri hedefleyerek içerik oluşturmak için yeterli bilgiye sahip durumdasınız. Düzenli olarak SEO denetimi gerçekleştirerek hataları tespit etmeyi unutmamalısınız. Bunu yapmazsanız mevcut sıralamanızı koruyamaz ve trafik kaybı yaşarsınız.

Aşağıda sizler için paylaştığım 3 içeriği mutlaka incelemenizi öneririm. 3 içerik sayesinde web sitenizin performansını iyileştirecek önerilere sahip olabilirsiniz.

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba