fbpx
SEO

SEO Proje Yönetimi (Ajanslara ve Uzmanlara Özel)

SEO hizmetleri veren bir uzman veya ajans için proje yönetimi sürecin olmazsa olmazlarındandır. SEO uzmanları ve ajansları aynı anda birden fazla projeyi eksiksiz bir şekilde yönetmeyi başarmak zorunda. Peki süreli takip iş yükü gerektiren projelerin başarıya ulaşması için sizce en önemli nokta ne olabilir?

Tek başına hizmet veren bir SEO uzmanı veya ekip arkadaşlarınızla birlikte kurumlara danışmanlık sağlayan bir SEO ajansı olabilirsiniz. Eğer sağladığınız hizmeti sorunsuz bir şekilde takip etmek ve yönetmek için gerekli programları çalışmalarınıza dahil etmiyorsanız aksaklıklar peşinizi bırakmayacaktır.

SEO Proje Yönetimi Neden Gereklidir?

“Proje yönetimi ile SEO arasında nasıl bir bağ olabilir? sorusuna cevap arayanlar için bu sayfa sıkıcı gelebilir. Sonuçta bir takım optimizasyon ve link çalışmalarından oluşan SEO teknikleri neden bir proje yönetimine ihtiyaç duysun ki. Fakat globalde başarı sağlamış ve adını duyurmuş SEO uzmanları ve ajanslarını incelediğimizde püf noktalar listesinin başında proje yönetimi geldiğini fark edebiliriz.

SEO hizmetlerinde küçük veya büyük ölçekli projeleri aynı anda yönetmek ve gerekli eforu yerli yerince kullanabilmek önemli bir kabiliyettir. Bir e-ticaret şirketinde SEO uzmanı iseniz şirket sizden bazı kelimeler veya ürünler için daha fazla dönüşüm isteyebilir. Fakat takibini yapmanız gereken diğer dönüşüm hedeflerini de göz ardı edemezsiniz.

Zaman israf edilmeye kesinlikle gelmeyen önemli bir hazinedir. Dolayısıyla başarılı bir uzmanın veya ajansın SEO çalışmalarını zamanı en verimli şekliyle kullanarak sonuca ulaştırması gerekmektedir. Peki kaybınız sadece zaman mı olacak dersiniz?

Projelendirmemiş SEO Süreçlerinin Kaçınılmaz Sonuçları

Projelendirmemiş SEO Süreçlerinin Kaçınılmaz Sonuçları

SEO çalışmalarında müşterinize muhakkak vaatler sunarsınız ve müşterinizde sizden netice bekler. Eğer izlenecek bir yol, sağlanacak hizmetler ve tüm bunları takip etmeye yönelik bir program veya işleyiş yöntemi geliştirilmemişseniz kaybı kaçınılmaz bazı sonuçlar sizi beklemektedir.

İşte onlardan bazıları:

 • Zaman Kaybı
 • Maddi Kayıp
 • Müşteriye Karşı Mahcubiyet
 • Olumsuz Referans
 • Tatsız İade Süreçleri
 • Olası Hukuki Süreçler

Bu maddeler özet halinde aklımıza gelen bazıları. Her biriyle ilgili o kadar çok hikaye var ki anlatmakla bitirilecek gibi değil. Peki bu sektörde parlamak için ne yapmamız lazım ?

SEO Proje Yönetimi Nedir?

SEO proje yönetimi, kurumsal düzeyde arama görünürlüğü optimizasyonlarını daha fazla doğruluk ve güvenilirlik içerisinde ele almak ve yönetmek için gerekli olan bir çerçevedir. Proje hedeflerine ulaşmak için ekip üyelerini, iş akışlarını, kaynakları, zamanı ve bütçeyi denetlemek ve yönlendirme ile ilgili yardımcı materyallerden oluşur.

Günümüzde bir çok uzman ve ajans bu yönetimi özel yazılımlar aracılığıyla sağlamaktadır. Yazımın ilerleyen kısımlarında bu yazılımlardan da kısaca bahsedeceğim.

SEO Proje Yönetiminin Faydaları

SEO proje yönetiminin faydaları listelenecek olsa galiba listenin başında ‘daha fazla verimlilik ve üretkenlik’ gelecektir. Zaten müşterinin sizden beklentisi de bu değil mi? Kapsamı, süreçleri ve protokolleri doğru uygulayarak daha kısa sürede daha fazlasını başaracaksınız. Ayrıca iş akışınızı ve ekibinizi iyi yönettiğinizde daha derin iç görüler keşfedecek ve daha iyi SEO sonuçları elde edeceksiniz.

Ama bu sadece buzdağının görünen kısmı. Arama Motoru Optimizasyonu çabalarınızı düzgün bir şekilde yöneterek ayrıca şunları da yapabileceksiniz:

 • SEO Hedeflerinize Güvenilir Bir Şekilde Ulaşacak
 • Kaynakları Etkin Bir Şekilde Tahsis Edecek
 • Sonuçları Zamanında ve Mevcut Bütçe Dahilinde Üretecek
 • Sonuçların Kalitesini İyileştirecek
 • Tekrarlayan Görevleri ve İş Akışlarını Otomatikleştirecek
 • Ekibiniz Arasındaki İletişimi Geliştirecek
 • Görevlerin ve İlerlemenin Görünürlüğünü / Şeffaflığını Artıracak
 • Riskleri Azaltacaksınız

Ve kaçınılmaz bir şekilde başarıya ulaşacaksınız. Memnun müşteri, olumlu referans sizin için artı bir puan olacak rakiplerinizden bir adım öne çıkacaksınız. Daha ne olsun?

SEO Proje Yönetimi Nasıl Yapılır?

SEO proje yönetimi nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmak için yönetim kelimesini daha fazla açmamız gerekebilir. Yönetim zaten iş sürecinin plan ve düzenini tesis etmeyi kapsamaktadır. O halde etkili SEO proje yönetimi doğru bir planlamadan geçmektedir.

SEO Proje Yönetimi Nasıl Yapılır

Öncelikle gerçek bir SEO projesinin oluşturulması ve yönetilmesi birden fazla adım içerdiğinden ve her biri doğrudan bir önceki adıma bağlı olduğundan, iyi bir SEO projesi en küçük detaylarında detaylandırılmalıdır.

İyi bir SEO projesi sürecinde şu adımlar muhakkak bulunmalıdır:

 • Durum Analizi
 • İş Planı
 • Bütçe Planı
 • Teknik Uygulama
 • Sonuç İzleme
 • Raporlama

Bu 6 maddeyi doğru bir şekilde detaylandırmayı ve uygulamayı başaran bir SEO uzmanı veya ajansı sonuca daha etkili ulaşacaktır.

Etkili SEO Proje Yönetimi İçin İpuçları

SEO proje yönetimi zaman ve kaynakların doğru kullanımının zorunlu olduğu zahmetli bir süreçtir. Bu zahmeti minimize etmek adına bir takım ipuçları hazırladık. Bu maddeler arasında kuracağınız örüntüyü ne kadar güçlendirebilirseniz o kadar işiniz kolaylaşacaktır.

Proje Başlangıcı

Proje başlangıcında müşteriyle ilk irtibatınız ve itibarınız yer almaktadır. Projenin yöneticisi konumundasınız ve müşteriye, yöneteceğiniz SEO projesi hakkında uygulama haritanızı sunmalısınız. Ayrıca merak edilen tüm detayları cevaplandırabilmelisiniz. Bu aşamada en önemli şey müşterinin güvenini kazanabilmektir.

Karşılıklı vaatler sunulur ve işe başlanır. Hayırlı olsun ve şimdiden kolay gelsin! :)

Netice Odaklı Bir Plan

SEO planınızın hedefe varma konusunda inandırıcılığı önce sizi sonra ekibinizi ve son olarak müşterinizi tatmin etmelidir. Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre şirketlerin %70’i belirlenen süre ve plan dahilinde iş teslim edemiyor. Peki %30’u diğerlerinden farklı olarak ne yapıyor merak ettiniz mi? Tabi ki düzenli bir iş planına ve uygulama adımlarına sadık kalarak.

İpucu: Başarısını deneyimlediğiniz SEO stratejileri ve planlarını sabitleştirerek bir sonraki projeniz için %80 hazır bir plana sahip olabilirsiniz.

Proje Detaylandırma

Plan belli fakat her bir maddenin detaylandırılması hem iş takibi hem de iş paylaşımı açısından son derece önemli. Anlaşılmayan her bir adım beraberinde getireceği sorularla zaman kaybına yol açacaktır. Proje sürecinde yer alan maddeleri kısa da olsa detaylandırmayı deneyin.

Bu detayları ekibinizle paylaşarak geliştirmeyi deneyebilirsiniz. Projenin yürütme aşamasında işlemler nasıl uygulamaya konulacak? İş bölümü nasıl olacak?

Örneğin; Rakip analizleri adımında hangi rakipler öncelikli incelenmeli? Analiz için ayrılan süre nedir? Rakiplerin önüne geçmek için spesifik notlar nasıl değerlendirilmeli?

Sağlıklı İletişim

Gerek müşterinizle gerek ekip arkadaşlarınızla iletişiminiz şeffaf ve sağlıklı bir akışa sahip olmalıdır. Müşteri için güven telkin eden unsurların başında zaten iletişim geliyor. Kim ulaşamadığı bir uzmandan/ajanstan hizmet almak ister ki? Aynı şekilde ekip motivasyonunu diri tutan en önemli şey yine iletişimdir.

İpucu:

 • Müşterilerinize Özel İletişim Zaman Aralıkları Belirleyebilirsiniz
 • Periyodik Toplantılar Düzenleyebilirsiniz
 • Toplantılarınıza Başlıklar Belirleyerek Daha Kısa Ama Verimli Geçmesini Sağlayabilirsiniz
 • Ekibiniz İçin Ortak Çalışma Grupları Veya Araçlarından Faydalanabilirsiniz

Uygun Zaman Çizelgesi

SEO projelerinin sağlıklı yönetilmesi için zaman çizelgesi elzemdir. Ekip üyelerine paylaştırılmış görevlerin başlangıç ve bitiş tarihleri bu çizelge de muhakkak yer almalıdır. Olası risklerin azaltılması, teslimatın hızlandırılması için hazırlayacağınız zaman çizelgesi aynı zamanda yaşanacak ufak gecikmelerin projenin tamamını etkilememesi için optimize edilmelidir.

SEO Zaman Çizelgesi hakkında kapsamlı içeriğimi hemen inceleyebilirsiniz >> ayhankaraman.com/seo-zaman-cizelgesi/

Risk Haritası

SEO hizmetleri vererek markalaşmış ajansların üstlendikleri her proje için risk haritası oluşturduğunu ve bunu müşteriye sunduklarını biliyor muydunuz? Aynı zamanda bu risk ve engellerin mevcut imkanlarla aşılabilmesi için AR-GE çalışmaları yürüttüklerini?

Örneğin arama motorlarının yapabilmesi muhtemel güncellemeler sonucunda sıralamada meydana gelecek muhtemel dalgalanmalardan müşteriye bahsedilir. Bu dalgalanmaların minimize edilmesi için alınacak önlemlerden bahsedilir. Ve gerek görülürse 2.bir planın sunumu yapılır. Tüm bunlar proje yöneticisinin sorumluluğu altındadır.

Ölçüm ve Raporlama

İşi aldınız ve uygulamaya geçtiniz fakat hem müşterileriniz için hem de çalışma arkadaşlarınız için yapmanız gerekenler var. Bunların ilki düzenli ölçüm ve raporlamadır. SEO projesi hangi aşamada ilerliyor? % kaçı başarıyla tamamlandı? Ve buna benzer birçok detay merak edilenler arasındadır.

SEO Proje Ölçüm ve Raporlama

Bu sebeple proje yöneticisi yani SEO uzmanı bunları analiz ederek düzenli raporlar oluşturmalı ve bu raporlarını paylaşmalıdır. Bu işlem müşteride güveni artırmak ile beraber ekip üyelerinin sorumluluğuna katkıda bulunacaktır.

Geri Dönüş

Teslim ettiğiniz veya devam eden projelerinizin geri dönüşlerini muhakkak almaya özen gösterin. Dönüşleri analiz etmek ve sonraki adımların organizasyonunu belirlemek yine uzmanın vazifeleri arasındadır.

Birden Fazla SEO Projesi Yönetimi İçin İpuçları

Aynı anda birden fazla SEO projesini yönetirken maksimum üretkenliği ve üretimi nasıl elde edebilirsiniz? Bu ipuçlarını sizlerle paylaşmak isterim.

Aylık Teslimat Programları Oluşturun ve Bunlara Bağlı Kalın

Müşterilerinize sunacağınız raporlar aynı zamanda ara teslimatlar olarak değerlendirilebilir. Ve devam eden SEO projeleri için bu ara teslimatlar oldukça önemlidir. Asıl önemli olan ise uzman tarafından sunulan raporların yani teslimatların belirtilen tarihlerde yerine getirilmesidir.

Programa sadık kalabildiğiniz her bir ay, sonraki ay programını oluşturmakta size büyük ipuçları sağlayacaktır.

İpucu: Müşterilerinizle güçlü bağlar kurmak istiyorsanız belirlenen süreden daha önce raporlar sunarak ufak sürprizler yapabilirsiniz.

SEO Proje Yönetimi Yazılımı Başucunuzda Olsun

Bir SEO proje yönetimi programı olmadan müşterilerden alınan projelerin düzenli takibinin ne kadar zor olduğunu tahmin edebilir misiniz?

Günümüzde SEO proje yönetimi için geliştirilmiş yazılım ve programları incelediğinizde stres yapmanıza gerek olmadığını göreceksiniz. Hatta yapay zekanın kullanıldığı programlar ekstra öneriler sunarak projeyi oluşturmanıza bile katkı sağlayabiliyor. Programları yazımızın son kısmında kısaca tanıtacağız.

Her Güne Görevlerinizi Gözden Geçirerek Başlayın

SEO Proje Görevler

SEO Proje yönetimi yazılımınızı görevler ve son teslim tarihleriyle birlikte kurduktan sonra, günlük görevlerinizi kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Her sabahın başında o gün verilen görevleri gözden geçirin. Ardından, mesai sonunda, ertesi gün ne olacağına bakın ve zihinsel olarak hazırlıklı olun. Bu da sonraki iş günü stresinizi azaltacaktır.

İpucu: İş durumunuza göre günlük görevleri mesai bitmeden tamamladığınızda kendinizi ve ekibinizi ödüllendirerek motivenizi artırmayı deneyin.

Dikkat Dağıtıcılardan Uzak Durun

Ancak günlük planınıza sadık kalarak birden fazla SEO proje yönetimi konusunda başarıyı yakalayabilirsiniz. Elinizde birden fazla iş var ve bunları günlük takvimde yetiştirebilmek için bir yoğunluğunuz var. O halde çalışma esnasında dikkatinizi dağıtacak her türlü unsuru etkisiz hale getirmelisiniz.

Örneğin bir mesaj sesi veya gelen e-posta bildirimi dikkatinizi dağıtarak işe ara vermenize sebep olabilir. Bu bildirim seslerini kısmayı deneyebilirsiniz. Çalıştığınız ortamdan, kullandığınız aksesuarlara kadar tüm ortamı çalışma veriminizi artırmaya yönelik dizayn edebilirsiniz.

İyi Bir SEO Proje Yöneticisi Olmak İçin Neler Yapılmalı?

SEO proje yöneticisi olmak dalgalı bir denizde gemiyi limana yanaştırmaya çalışan kaptanın sorumluluğunu üstlenmekten farksızdır. Rakiplerin olduğu bir sektörde aldığınız projeyi limana yani üst sıralara sorunsuz bir şekilde çıkarmak stresli bir iştir.

SEO uzmanları niş bir alanda konu uzmanlarıdır. Fakat proje yöneticisi olarak bir uzman veya ekip başkanı birçok rolde takip ve yönlendirme görevini üstlenir. Başarılı bir SEO proje yöneticisi aşağıdaki görevleri üstlenmelidir;

 • Bir SEO Projesi veya Ürünü İçin Vizyon, Strateji ve Yol Haritası Şekillendirme
 • Kaynakların Doğru Kullanımı İçin Plan Oluşturma
 • Olası Engelleri Kaldırmak İçin Taktik Geliştirme
 • Sorular, Fikirler ve Tavsiyeleri Not Alarak Toplantılar Yönetme
 • Fırsatların Tespiti ve Projeye İlave Edilmesi
 • Ekiplerin ve İş Ortaklarının Uyumu
 • Yalnızca Metrikler Değil, İlerlemenin Raporlanması
 • Çalışma Saatlerinin Ayarlanması
 • Teslimat Sürecinin Belirlenmesi

Mükemmel Bir SEO Yöneticisinin Becerileri

Gördüğümüz gibi, bir SEO yöneticisi farklı profillere sahip olabilir ve farklı konularda uzman olabilir. SEO proje yöneticisinin sahip olması gereken nitelikleri profesyoneller tarafından önerilen uygulamalara göre tanımlayabiliriz:

SEO Yöneticisinin Becerileri

Yaratıcıdır

Bu günlerde,  müşteri adaylarına ulaşmak eskisinden çok daha zor. Manuel veya organik olarak elde edilen her bağlantı, işten çok iyi bir planlama ve süreç takibi gerektiriyor. Bu yüzden SEO yöneticisinin giderek daha yaratıcı olması gerekiyor.

Eğitimcidir

Sektör profesyonellerine göre, en iyi SEO yöneticisi bile bir süre sonra artık ihtiyaç duyulmayan kişi olabiliyor. Uzmanlar bir paradoks gibi görünse de, giderek yaygınlaşan bir gerçekliğe atıfta bulunuyor: SEO yöneticisi, alınan projenin arama motoru konumlandırmasını destekleyecek şekilde tasarlanabilmesi için tüm dijital pazarlama ekibini eğitebilmelidir.

Sorumludur

İyi bir ekip başkanı projeye yönelik SEO stratejisi oluşturduğunda, ne tür sonuçların gerçekçi olduğunu belirlemek için tüm verileri gelmeden önce değerlendirebilmelidir. Kazanılan her bir SEO deneyimi size kesin bir sonuç veremese de, geçmiş sonuçlara dayalı bir hedef belirlemek beklentileri karşılamaya yardımcı olabilir. Bu beklentiler sonucu projenin hedefine ulaşması için sorumluluk SEO yöneticisi üzerindedir.

İletişim Yetenekleri Güçlüdür

Görevlerinizden biri de diğer ekip üyeleri ile yerinde iletişim kurmaktır. Bu nedenle, sonuçları müşterilere nasıl iyi sunacağınızı bilmeniz ve başkalarının anlaması için analitik sorunları basit bir şekilde iletebilmeniz gerekmektedir. Bir şirkette SEO sorumlusu olarak çalışıyorsanız, yürütülecek web konumlandırma stratejilerini yönetmeli ve departmanın geri kalanına iletmelisiniz.

Günceldir

Arama motorlarının sürekli kendini geliştirdiğini ve yapay zekayı her güncellemede daha fazla ön plana çıkardığını biliyorsunuz. SEO stratejileri ve teknikleri de bu gelişmelere göre güncellenmelidir. En iyi SEO proje yönetimi uzmanlarının en belirgin özelliği yeni algoritmalara hâkim olabilmeleri ve stratejilerini güncelleyebilmeleridir.

İşinize Yarayabilecek SEO Proje Yönetim Araçları

SEO proje yönetimi araçları daha dinamik ve organize bir iş akışı oluşturmaya yardımcı olan programlardır. Projeleri koordine etmeye yardımcı olmanın yanı sıra, süreçleri izlemek ve optimize etmek için mükemmel araçlardır.

Proje yönetimi araçlarını kullanmanın birçok faydası vardır. Ekibiniz onlarsız ne kadar organize ve iletişimsel olursa olsun, bu özellikler aşağıda listelenen SEO Proje uygulamaları kullanılarak daha da etkilidir.

En İyi SEO Proje Yönetim Araçları

Proje yönetimi araçlarını kullanmanın başlıca faydaları arasında daha pratik işbirliği, görev dağılımında kolaylık, yürütülen süreçlerin izlenmesi ve iletişimin merkezileştirilmesi sayılabilir.

Ücretli, ücretsiz birçok yazılım bulunmakla birlikte listemizde popüler uygulamalara yer vereceğiz.

SEO Proje Yönetim Araçları

1. Asana

Asana, yeni olmasa da sınırsız görev ve yapılacaklar listesi ile tamamen ücretsizdir. Asana, SEO projelerini yönetmek için birçok uzmanın ve ajansın ilk tercihi olarak ön plana çıkıyor.

Kullanıcıların listeler oluşturmasına, hatırlatıcılar ayarlamasına, projelere görev atamasına, ekip üyeleri de dahil olmak üzere son tarihleri ​​yönetmesine ve yorumlar aracılığıyla iletişim kurmasına olanak tanıyan bir programdır.

Asana, son teslim tarihlerini karşılarken iş akışlarını yönetmek isteyen SEO ekipleri için harika bir tek durak noktasıdır.

Google Drive veya Dropbox gibi üçüncü taraf araçlarla entegre olarak komplike yönetime zemin oluşturmaktadır.

2.Trello

En iyi ortak proje yönetimi araçlarından biri olarak lanse edilen Trello, kullanıcıların SEO projelerini ve ekiplerini daha iyi yönetmelerine yardımcı olur. Trello’nun avantajlarından biri, ekiplerin iş akışlarını son derece görsel bir şekilde yönetebilmeleridir.

3. Todoist

Todoist diğer çeşitli uygulamalara göre kolay arayüze sahip bir araçtır. Ayrıca, yapılması gerekenlerin hızlı bir şekilde görülmesini sağlayan basit ve temiz bir platforma sahiptir. Todoist’in ücretsiz bir temel sürümü bulunuyor. Ayrıca küçük ve büyük bazda projelerin yönetimi için iki ücretli sürümü mevcut.

4. Microsoft Project

Microsoft Project, Microsoft Office araçlarını kullanmaya alışkın olanlar için çok tanıdık bir düzene sahip olmasının yanı sıra, şirketin diğer çözümleriyle tamamen entegredir. Microsoft Project, projenin organizasyonunu daha iyi anlamanıza yardımcı olan bir Gantt şeması görünümü kullanır.

5.Wrike

Wrike Proje yönetim programları arasında web tabanlı uygulamalardan bir tanesi olup ödüllüdür. Haber akışları, görevlendirme ve son teslim tarihlerinin takibi ve kolay raporlamalar gibi bir çok avantajı kullanıcılarını memnun etmektedir.

6. Teamwork

Teamwork, Ekip çalışması, şirket içi ekiplerin ve ajansların işbirliğini, görünürlüğü, hesap verebilirliği ve nihayetinde sonuçları iyileştirmesine yardımcı olan bir çalışma ve proje yönetimi yazılımıdır. Baştan sona tüm proje yaşam döngüsünü yönetmenize yardımcı olan esnek, tam özellikli bir proje yönetimi çözümüdür.

Teamwork ekiplerin ve ajansların koordinasyonunu sağlamak için gayet uygun bir programdır. İlk adımdan teslime kadar proje döngüsünün kolay yönetimini hedefler. Ara yüzü ve araçları sayesinde halen birçok ekip yöneticisinin ve SEO ajanslarının tercihi olarak ön plana çıkmaktadır.

Sizlerin SEO proje yönetiminde kullandığı programlar nelerdir? Yorumlarınızı bekliyorum :).

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Faydalı yazı için teşekkürler Ayhan Bey. Yazının her bir satırına katılmakla birlikte bence iyi bir proje yönetimi için başka bir faktör de müşteriyi proje sürecine etkili şekilde dahil etmek. Müşteriyi raporlamaların yanında SEO hakkında bilgilendirmek ve süreç boyunca iş birliği içerisinde olmak fayda sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba