fbpx
SEO

Google: Daha İyi Meta Açıklamalar Oluşturun

Google, arama sonuç sayfasında iyi sonuçlar elde edebilmeniz için daha iyi meta açıklamalarının nasıl oluşturulacağı ile ilgili bazı öneriler yayınladı.

Buna ek olarak, Google, meta açıklamalarının nasıl oluşturulduğuna ilişkin önemli bir güncelleme yaptı ve bunu blog sitesi aracılığıyla duyurdu.

Google Meta Açıklamaları Nasıl Oluşturur?

Google, bir arama sonucunun snippet’inde hangi bilgilerin görüntüleneceğine karar vermeden önce sayfanın içindeki içeriğe yönelecek ve en alakalı bilgileri çıkaracaktır.

Bir sayfanın içeriğinde kullanıcının sorgusuna dayalı uygun bir kaynak bulunamadığında, Google, el ile yazılan meta açıklama bölümünü dikkate alacak ve arama sonuç sayfasında bunu gösterecektir.

Önceden, sayfa içeriği, bir snippet oluşturmak için en uygun kaynak değilse ve meta açıklama yoksa, Google DMOZ’dan bilgi çekerdi. DMOZ’un kapanmasıyla beraber Google’da bu işlemi devre dışı bıraktı.

Her zaman söylemişimdir. Google yükselmenin ilk yolu meta açıklamadan geçer. Google’da blog sitesinde aşağıdaki gibi bir açıklama yaparak benim söylemiş olduğum cümleyi resmen onaylıyor.

“İyi meta açıklamaları, sayfanın içeriğini doğru olarak tanımlayan kısa reklamlardır. Yazacağınız meta açıklamalar kullanıcılara sayfanın tam olarak aradığı şey olduğuna ikna edici tarzda olmalıdır.”

Site sahiplerinin meta açıklamalar konusunda en sık yaşadığı sorunların başında meta açıklamaları boş bırakması geliyor. Meta açıklama bölümü arama motorlarına özel bir alan olduğundan dolayı çoğu web sitesi sahibi bunu gözardı edebiliyor. Bir başka konu ise, site genelindeki tüm sayfalar için aynı meta açıklamayı kullanıyor olmalarıdır. Diğer sorunlar; konuyla alakasız veya düşük kaliteli meta açıklamalarının yazılmasıdır.

Google, meta açıklamalar için teknik olarak herhangi bir karakter sınırlaması olmadığını ancak görüntülenmekte olan cihazın genişliğine uyacak şekilde kesileceğini söylüyor.

Bir Yorum

  1. Meta açıklamaları gerçekten en temel faktörlerden bir tanesi. Güzel ve kaliteli içeriği tamamlayan şey meta etiketleri. 300 yazılı sitemin meta etiketlerini düzenledikten sonra hit yüzde 50 oranında arttı. Bu güzel ve doğru bilgiler için de teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba