fbpx
SEO

Meta Açıklama Nasıl Yazılmalı?

Bir meta açıklama yazma SEO çalışmaları kapsamında zaman zaman göz ardı edilmektedir. Ancak, bir şeyler yazmak site sahipleri pazarlamacılar için genellikle iyi bir şeydir. Meta açıklama bir sıralama sinyali değildir ve içeriğin ana kısmında anahtar kelime doldurma yapmak arama motoru sonuç sayfasında artış işinizi kolaylaştırmayacaktır. Bu nedenle pazarlamacılar artık meta açıklama yazmayı zaman ayrılması gereken bir iş olarak görmemektedirler.

Ancak meta açıklama potansiyel müşterilerin üzerinde çok fazla etkiye sahiptir çünkü arama motorunda sitelere ait sonucun hemen altında yer almaktadır. Eğer açıklamanızın müşterilerinize uygun gelirse bu durumda sitenize giriş yapacaklardır. bunun için meta açıklama yazmak adına aşağıdaki ipuçlarını değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

1. Karakter Miktarına Odaklanmayın

Meta açıklamanızı 110-130 karakter aralığında tutmak uzun süredir bilinen ve oldukça yaygın bir bilgidir. Bu bilgi aslında doğrudur ancak her zaman uyulması gereken bir kural değildir. Karakter miktarına takılı kalmak pek çok SEO uygulayıcısı için önemli olsa bile odaklanılması gereken nokta karakter miktarı değil görüntülenecek olan ekranın boyutudur.

Meta açıklamayı önceden görebilmek için çeşitli araçlardan faydalanabilirsiniz. Böylece karakter miktarına odaklanmadan meta açıklamanızı başarılı bir biçimde yazabilirsiniz.

Ayrıca kullanıcıların farklı cihazlar kullanabileceğini hesaba katmalısınız. Arama sonuçlarındaki açıklamalar genellikle cihazın ekranının genişliğine göre kısaltılarak sunulmaktadır.

2. Meta Açıklamayı Kopyalamayın

Her ne kadar kopya açıklamalar siteniz için bir kalite problemi olmasa bile kopya kullanmak yerine onu boş bırakmak çok daha doğru olacaktır. Bu durumda Google meta açıklamayı içerikten otomatik olarak oluşturacaktır. Otomatik bir biçimde oluşturulan meta açıklama her seferinde aynı şekilde gözüken meta açıklamadan çok daha kaliteli olacaktır.

Eğer sitenizde yer alan her sayfa için özgün meta açıklama oluşturmayı başaramıyorsanız endişe etmenize gerek yoktur. Ana sayfa, ana kategori sayfası ve en fazla trafik alan sayfalarınız için meta açıklama oluşturmanız yeterli olacaktır.

Sitenizde binlerce veya milyonlarca sayfa yer alıyorsa yeni meta açıklama oluşturmak için sadece birkaç anahtar kelimeyi değiştirebileceğiniz taslaklar hazırlayabilirsiniz.

3. İçerikte Anahtar Kelimeleri Kullanmayı Unutmayın

Meta açıklama kısmında özellikle sayfanın içeriğiyle ilgili olan en doğru anahtar kelimeleri kullanmaya çalışmalısınız. Birçok insan bu konuda çok iyi işlerin altına imza atabilmektedir. Bu konuda odaklanmanız gereken nokta müşterilerin arayabileceği anahtar kelimeleri kullanmak olmalıdır.

Anahtar kelimeleri meta açıklamada kullanmazsanız arama motoru tarayıcıları ilk cümlede yer alan en alakalı anahtar kelimeyi arama sonuçlarında gösterecektir. Bu tür durumlarda aradığınız anahtar kelimeyi net olarak göremeyecek olsanız bile onunla alakalı olan bir anahtar kelimeyi görebilirsiniz.

4. Sıkıcı Açıklamalar Yazmayın

Giysilerden, ayakkabılardan ve tasarım aksesuarlardan oluşan büyük bir koleksiyonu düşünebilirsiniz. Bu koleksiyon sizde heyecan uyandırıyor mu yoksa size oldukça sıkıcı mı geliyor?

Meta açıklama yazmak her zaman yaratıcılık gerektirir. Hedef kitlenizin gözünde ön plana çıkmak istiyorsanız bu durumda atabileceğiniz bazı basit adımlar yer almaktadır. Aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurarak meta açıklamayı oluşturmaya çalışabilirsiniz.

 1. Sunduğunuz tekliflerde seçici olmalısınız. Açılış sayfanızı birkaç kelimede anlatabilmek kolay değildir. Ancak yeteri kadar odaklı bir meta açıklama yazmak istiyorsanız sunduğunuz tekliflere yönelik birkaç örnek verebilirsiniz.
 2. Müşterileriniz merak etmesini sağlamalısınız. Elinizde yer alan tüm kartları masaya sunmaktan kaçınmalısınız. Bazen basit bir soru veya bitirilmemiş bir cümle müşterilerin ilgisini çekebilir. Bu durumda onların siteye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 3. Sembol veya numaralar kullanabilirsiniz. Harflerden başka diğer karakterler bazen kullanıcının ilgisini çekebilmektedir. Burada bir fiyat veya ürün miktarı gibi rakamsal değerleri kullanmaya çalışmalısınız. Buna ek olarak meta açıklamada semboller kullanarak kullanıcının dikkatini çekmeye çalışabilirsiniz.
 4. Harekete geçirici mesaja yer verebilirsiniz. Belki bu biraz subjektif bir seçenek olabilir ancak meta açıklamanızda daha fazlasını okuyun veya hemen satın alın gibi agresif harekete geçirici mesajlara yer vermemelisiniz. Bunun yerine keşfetmek gibi daha farklı kelimeler kullanarak harekete geçirici mesajların meta açıklamada yer almasını sağlayabilirsiniz.
 5. Kendiniz hakkında değil onlar hakkında konuşmalısınız. Metin yazarlığı konusunda en önemli kurallardan birisi budur ve bu kuralı es geçmemelisiniz. Meta açıklamalar gibi kısa açıklamalar yazarken dahi bunu aklınızda bulundurmalısınız. Kimse sizin ne kadar iyi olduğunuzla ilgilenmezler, sizin onlara ne sunduğunuzla ilgilenirler.

5. Tembel Olmayın

Tembel olmayın ve en kısa sürede meta açıklamaları oluşturmaya başlayın. Meta açıklama oluşturmak düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Google’ın kılavuzları temel bilgiler konusunda size yardımcı olabilecektir.

8 Yorum

   1. All in seo üzerinden meta açıklama ekledim. Bu açıklamanın googleda görünmesi için sitenin indexlenmesi mi gerekiyor. Yoksa indekslense bile arama sonuçlarında meta açıklamasının görünmeme ihtimali var mıdır?

    1. Bir de All in seo üzerindeki anahtar kelimeler bölümünü doldurmam seo için faydalı olur mu? Kusura bakmayın biraz fazla soru sordum ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

     1. Anahtar kelimeleri doldurmayın. Google o kısmı artık dikkate almıyor. Dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz :)

     1. Makalenizi okudum teşekkür ederim. Bu sitenin gerçekten çok faydasını gördüm. Sayenizde birçok şey öğreniyorum. İyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba