fbpx
Dijital PazarlamaSEO

Push Bildirimleri ve SEO’ya Etkisi

Web push bildirimleri, pazarlamacılar tarafından etkili bir şekilde kullanıldığında hedef kitleyle bağlantı kurma konusunda büyük bir fırsat olabilmektedir. İstatistikler web push çözümünü destekleyen tarayıcıların sayısına bağlı olarak, e-posta pazarlamasından 7 kat daha fazla tıklama oranı ve 2 kat daha fazla açılış oranı elde edildiğini göstermektedir.

Ancak, web push bildiriminin kullanımı konusunda hala net bir durum söz konusu değildir. Bazı kullanıcılar, abone oldukları bir marka hakkında yararlı ve bilgilendirici güncellemeler almaktan hoşlanırlar. Diğerleri ise markanın bunu doğru şekilde kullanmaması durumunda kullanıcı deneyiminin olumsuz yönde etkilendiğini ifade ederler.

Peki, bir web yöneticisi olarak bu ince çizgide nasıl varlık göstereceksiniz? Sitenizi ziyaret eden kullanıcılarla etkili bir şekilde nasıl iletişim kurabilirsiniz? Bu içerikte, web push bildirimlerini derinlemesine ele alacağım. Ayrıca markanız ile müşteri etkileşimini artırmak için bunları optimize etme konusunda ve Push bildirimlerinin SEO’ya sağlayacağı katkıyla alakalı bilgi sahibi olabileceksiniz.

Web Push Bildirimleri Nedir?

Push bildirimler, bir siteden veya web uygulamasından açıkça bildirim almayı kabul eden kullanıcılara gönderilen iletidir. Bu bildirimler online ortamda gezinirken bir kişinin masaüstü veya mobil cihazına gönderilirler. Bu güncellemeleri almak için kullanıcının sitenizde olmasına gerek yoktur.

Bu web push bildirimlerinin tam görünümü kullanılan işletim sistemine göre değişiklik gösterir. Masaüstü cihazlarda bu tıklanabilir mesajlar genellikle sağ üst köşede veya sağ alt köşede gösterilirler.

Mobilde ise uygulama bildirimlerine oldukça benzemektedirler.

mobil ve masaüstü push bildirimleri

Kullanıcıların alabileceği farklı bildirim türleri olduğunu hatırlamak önemlidir. Örneğin, “web push bildirimleri” ve “push bildirimleri” tam olarak aynı şeyi ifade etmemektedirler. Bu nedenle onları hızlı bir biçimde tanımak gerekmektedir:

 • Web Bildirimleri – Kullanıcının yalnızca ilgili web sayfası tarayıcılarında açık olması durumunda aldığı bildirimlerdir.
 • Web Push Bildirimleri – Kullanıcılar, bir uygulamayı indirip yüklemeye gerek kalmadan masaüstü veya mobil tarayıcılardan gerçek zamanlı bildirim almak için abone olurlar. Bir uygulamaya gerek kalmadan sitenize bir web push kodu yüklenir.
 • Mobil Uygulama Push Bildirimleri – Bir mobil uygulama üzerinden, kullanıcının mobil ekranında kilit ekranı, şerit veya durum çubuğu aracılığıyla görünen bildirimler gönderilir. Kullanıcı mobil uygulamanızı yüklediyse ve mesaj almayı seçtiğinde bunları göndermek mümkündür. Bunlar, uygulamanıza yüklenen kod aracılığıyla kullanıcılara gönderilirler.
 • Uygulama İçi Push Bildirimler – Bu bildirimler, bir kişi uygulamayı kullanırken görünürler. Genellikle kullanıcının deneyiminin iyileştirmeye yardımcı olacak önerilerde bulunurlar.

Web Push Bildirimleri Nasıl Çalışırlar?

Web push bildirimleri, sitesi olan herhangi bir işletme tarafından kullanılabilirler. Bunları kullanmak için bir uygulamaya yatırım yapmanıza gerek yoktur. Sadece, siteye özel JavaScript koduna sahip olmanız ve onu sitenizin header bölümüne yükleyip etkinleştirmiş olmanız gerekir.

Site sahibi olarak web push bildirimleri oluşturmak için API’ları yürütmek üzere bir APN sertifikası oluşturarak servisi Chrome, Firefox ve Safari tarayıcılarına uygulayabilirsiniz. Ancak, sitenizin web push API’sının çalışması için HTTPS protokolü gerektireceğini unutmamalısınız.

Bu adımlarla uğraşmamak ve SDK’larını kullanmak için web push bildirim hizmeti platformu gibi üçüncü taraf bir sağlayıcıyla çalışmayı düşünebilirsiniz. Bu, siteniz için kullandığınız bir eklenti aracılığıyla bildirimleri yönetmeniz anlamına gelebilecektir.

Daha önce belirtildiği gibi, bir web push bildirimi almadan önce kullanıcının onayı gerekmektedir. Burası, web push mesajlarının mobil uygulama push bildirimlerine göre farklılık gösterdiği yerdir. Genel olarak, mobil uygulamaya kaydolurken cihazlarınıza varsayılan olarak push bildirimleri gönderme izni vermiş olursunuz.

Sitenizde web push bildirimlerinin gösterilmesini etkin hale getirdikten sonra, kayıt olma istemi (tarayıcı tabanlı istem) kullanıcının web tarayıcısında görünür. Bir ziyaretçinin sitenize girdiği anda göreceği şekilde çalışırlar. Kullanıcının önüne “İzin Ver” veya “Engelle” seçeneklerinin yer aldığı bir kutucuk çıkar. Bu kayıt olma isteminin tam görünümü, kullanılan tarayıcıya ve cihaza bağlı olarak değişecektir.

Kullanıcılar izin ver seçeneğine tıklarsa, bu abone listenize dahil olmaya istekli oldukları anlamına gelmektedir. Artık kullanıcıya bildirim güncellemeleri iletilecektir.

Hedef kitleniz için neyin en iyi sonuç verdiğini belirlemek için A/B testi aracılığıyla sitenizdeki bildirim onayı mesajlarını gösterme tercihinizi değiştirebilirsiniz. Örneğin mesajın kullanıcı siteye girdikten sonra 5-10 saniye içerisinde gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Web push bildirimlerinin izin tabanlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle markanız ile güven oluşturmanıza yardımcı olduğu için kolay katılım ve kolay çıkış özellikleri sağladığınızdan emin olun. Aboneler, herhangi bir noktada kolayca kayıt olabilmeli ve listenizden çıkış yapabilmelidirler.

Push Bildirimleri Tarayıcı

Push Bildirimlerini Destekleyen Tarayıcılar ve Cihazlar

 • Masaüstü
  • Windows, Mac (OS), Ubuntu
  • Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari
 • Mobil
  • Android
  • Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari
 • Tablet
  • Android, Windows
  • Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari

Web push bildirimlerini destekleyen bir tarayıcı çalıştıran herhangi bir bilgisayarda veya dizüstü bilgisayarda web push bildirimleri çalışacaktır. Ancak mobil için durum böyle değildir. iPad veya iPhone gibi cihazlar web push bildirimlerini desteklemezler. Öte yandan, Android için mobil web push bildirimleri çeşitli tarayıcılarda çalışmaktadır.

Web Push Bildirim Servisleri

Şu anda web yöneticileri arasında popüler olan en iyi push bildirim hizmetlerinden bazıları şu şekildedir:

 • OneSignal – Kurulumu kolaydır. Site sağlığını etkilemeden çalışır.
 • VWO Engage – Bildirimler sadece kitle etkinken gönderilir. Chrome ve Firefox’ta çalışır.
 • PushWoosh – Mükemmel çoklu ortam seçeneklerine sahiptir ve çoklu dil desteği vardır.
 • SendPulse – Kullanıcılara internete bağlı oldukları anda push talebi bildirimi gönderilir. Mevcut tüm tarayıcılar ve cihazlar desteklenir.
 • FoxPush – Tüm büyük tarayıcılar ve cihazlar için emoji desteği ve coğrafi bölge hedeflemesi vardır.
 • PushEngage – A/B testi ve otomatik bölümleme dahil olmak üzere çok çeşitli özelliklere sahiptir.

OneSignal ile Push Bildirimleri Nasıl Kurulur?

Öncelikle onesignal.com adresine giriş yapıyoruz ve sağ üst kısımda yer alan Sign Up butonuna tıklıyoruz.

one signal

Sign Up sonrası açılan üye olma ekranında dilerseniz üyelik bilgilerini doldurarak dilerseniz de Google logosuna tıklayarak üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Ben Google hesabım olduğu için logoya tıklayarak üyeliğimi tamamladım.

onesignal üyelik

Üye olduktan New App / Website butonuna tıklayarak bildilerimizi gireceğimiz ekranla tanışıyoruz.

yeni app

Uygulama ya da Web Sitemizin adını yazıyor ve Web Push seçeneğini seçip Next: Configure Your Platform butonuna tıklıyoruz.

yeni web sitesi tanımlama

Daha sonraki aşamada ise öncelikle Custom Code bölümünü seçip ilgili alanları aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi dolduruyoruz ve Save butonuna tıklıyoruz. (Kendi sitenizin bilgilerini yazmalısınız.)

onesignal web sitesi ayarları

Bundan sonraki aşamada ilk adım OneSignal platformunun bize verdiği dosyaları indirmek ve içerisinden çıkan 2 SDK dosyasını ana dizine yüklemek.

push kodları

En son adım ise kodları head bölümüne eklemek. Burada OneSignal’in verdiği koddan ziyade benim hazırladığım kodu ekleyebilirsiniz. Nedeni ise sitemizin sağ alt köşesinde çıkan OneSignal platformuna ait kırmızı zili ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Benim hazırladığım kodu kaynak kodumdan alıp App ID ve Marka başlığı kısımlarını değiştirerek sitenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca kodu benden talep edebilirsiniz.

Web Push Bildirimi Türleri

Genel olarak, web push bildirimleri aşağıdaki web push bildirim türlerinden birine denk gelecektir:

 • Tetikleyici tabanlı web push bildirimleri – Bunlar kullanıcıya gönderilen bildirimlerdir. Kullanıcının herhangi bir sitede gerçekleştirdiği önceki işleme dayanır. Örneğin, bunlar genellikle terk edilmiş alışveriş sepetlerinde kullanılırlar.
 • Uyarı tabanlı web push bildirimleri – Kullanıcıyı belirli bir etkinlik veya güncelleme hakkında bilgilendirmeyi amaçlarlar.
 • Segment tabanlı web push bildirimleri – Bunlar, abonenin satın alma davranışı veya coğrafi konumu gibi belirli özelliklerine dayanarak gönderilen mesajlardır.

Web push bildirimlerine daha fazla bakıldığında, bu mesajların genellikle aşağıdaki kategorilerden birine dahil olduğu görülecektir:

 • Tanıtıcı – Bu bildirimler, “Bugüne kadarki en büyük indirimlerimiz bu hafta sonu başlıyor” gibi dönüşümleri artırmak için özel teklifleri veya fiyat düşüşlerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
 • Eğitsel – Amaç, kullanıcıları ürün ve hizmetler hakkında eğitmektir.
 • İşlemsel – Satın alma, gönderim ve teslimat gibi şirketlerle ilgili işlemleri kapsar.
 • Yaşam Döngüsü – Bu, yeni veya geri dönen kullanıcılara hoş geldin demek için kullanılır. Örneğin, “Size hoş geldiniz hediyemiz – ücretsiz teslimat” gibi.

Bir Web Push Bildirim Mesajının Anatomisi

Pazarlamacılar için web push bildirimlerinin sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için yapılandırılması gereken çeşitli unsurların olduğunu anlamak önemlidir.

Bu hedefli mesajlar kapsamında bir web push bildiriminin bilmeniz gereken temel bileşenleri vardır:

 • Başlık – Bildirim başlığı markanızın adıdır. Kullanılan tarayıcıya bağlı olarak daha uzun başlıkların kısaltılabileceğini ve bunun etkileşimleri azaltabileceğini unutmayın. Başlığınız için 30 veya daha az karakter kullanın.
 • İçerik – Bu, mesajınızın ne hakkında olduğunu açıkladığınız yerdir. Tam uzunluk, 120 veya daha az karakter hedefleyen farklı tarayıcılar için değiştiğinden karakter sayınızı düşük tutmalısınız.
 • URL – Bu, sitenizin alan adıdır. Abonenin web push bildiriminin nereden geldiğini belirlemesini sağlar.
 • İkon – İstediğiniz herhangi bir resmi seçebilirsiniz. Ancak pazarlamacılar marka bilinirliğini artırmak için markanızın simgesini seçebilirler. Önerilen simge boyutu 192 x 192 piksel şeklindedir.
 • Tarayıcı Simgesi – Bu, mesajı gönderen tarayıcının logosudur. Tarayıcıya bağlı olarak, tamamen değiştirmek veya kaldırmak mümkün olabilir.
 • Bildirim Resmi – Windows, Android veya Chrome kullanan aboneler için bu web push bildirimlerinde bir bildirim resmi de gösterilir. Boyut 360 x 240 piksel olmalıdır. Seçtiğiniz görüntünün alakalı olduğundan ve mesajınızı daha net bir şekilde ilettiğinden emin olmalısınız.
 • Bildirim Rozeti – Bu rozetler Android cihazlarında Chrome kullanan abonelere görünürler. Chrome tarayıcı simgesini kendileriyle değiştirebildikleri için bu markalar için ideal pazarlama fırsatlarından biridir. Önerilen boyut 72 x 72 piksel şeklindedir.

Web Push Bildirimleri Nasıl Optimize Edilir?

Sadece web push bildirimleri oluşturmak onları otomatik olarak mükemmel bir pazarlama aracı yapmaz. Başarılı bir web push bildirim stratejisi oluşturmak için önceden göndermek istediğiniz mesajı dikkatlice hazırlamanız gerekir. Bir web push bildirim stratejisini harika yapan en yaygın faktörlerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Zamanlamanın Önemi

Abonenin saat dilimini dikkate almayan web push bildirimleri gönderme hatasına düşmemelisiniz. Abonelerinizin nerede bulunduğunu anladığınızdan emin olun. Cihazlarında etkin olduklarında onlara ulaşmanızı sağlamak için bildirimleri bulundukları zaman dilimine göre planlayın.

Aynı şekilde, bazı bildirim türlerinin günün belirli saatlerinde daha iyi çalışacağını unutmayın.

İlgi Çekici İçeriğin Önemi

Web push bildirimi içeriğinizi hazırlarken her zaman hedef kitlenizi aklınızda bulundurmalısınız. İçeriği açık ve öz tutun. Her ne pahasına olursa olsun jargon kullanmaktan kaçının. Mesaj ikna edici olmalıdır. Ayrıca mesajı tıklayan kullanıcılara ne gibi bir fayda sağlayacağı açıkça belirtilmelidir.

Kişiselleştirilmiş Önerilerin Kullanılması

Kişiselleştirilmiş yaklaşım, aboneler arasında marka sadakatini artırmaya ve reaksiyon oranlarını dört kat daha fazla iyileştirmeye yardımcı olabileceğinden hayati bir öneme sahiptir. Bu yaklaşım, daha az meşgul olan aboneler söz konusu olduğunda işe yarar. Çünkü onlara kişiselleştirilmiş takip mesajları gönderebilirsiniz.

İletinin kullanıcıyla alakalı olduğundan ve web push bildirimleri sağlayıcıları aracılığıyla özelleştirme ve bölümleme özelliklerinden en iyi şekilde yararlanıyor olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.

Bölümleme, doğru bölüme ayrılmış kullanıcılara belirli bildirimler göndermenize olanak tanır. Hedeflenen kampanyaların ortalama tıklama oranları normal kampanyalara göre 1.5 – 2 kat daha yüksektir. Bu yüzden yaptığınız çalışma kesinlikle kayda değer olacaktır.

Abonelerin Mesajlara Boğulması

Kullanıcılara çok fazla web push bildirimi göndermeyin. Çünkü bu gönderdiğiniz bildirimleri gözden geçirmelerine neden olacaktır. Daha da kötüsü sizden bildirim almayı bırakacaklardır. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %73.47’si çok fazla bildirimi spam olarak görmektedir.

Zengin Bildirimlerin Kullanılması

Zengin push bildirimleri, pazarlamacıların mesajlarını resimler, emojiler, sesler, GIF’ler veya videolar aracılığıyla aktarmalarına olanak tanır. Böylece kullanıcının içerikle etkileşime girmesi teşvik edilir. Yapılan araştırmalar ise pazarlamacıların yalnızca %8’inin zengin push bildirimlerini kullandığını göstermektedir. Ancak zengin push bildirimleri siteniz ile etkileşimi güçlendirebilecek bir detaydır.

Web Push Bildirimlerinin Başarısı Nasıl Ölçülür?

Web push bildirim stratejinizin başarısını ölçmek istiyorsanız farklı metrikleri izlemeniz gerekmektedir. Aşağıda, kampanyanızın performansını belirlemek için dikkat etmeniz gereken noktalara yer verilmiştir.

 • Kaydolma Oranı – Güçlü bir abone tabanı oluşturduğunuzdan emin olmak istediğiniz zaman web push bildirimlerine kaydolma oranını yakından kontrol etmelisiniz. Ziyaretçilerle neyin etkileşime girdiğini ve herhangi bir değişiklik yapıp yapmamanız gerektiğini bu şekilde öğrenebilirsiniz.
 • İşletme Hedefleri – Web push bildirim kampanyaları için her işletme aynı hedefleri göz önünde bulundurmayacaktır. Örneğin, bazıları için satışları artırmak, bazıları için ise yönlendirmeleri artırmak birincil hedef olabilir. Birincil hedefiniz ne olursa olsun, markanız için en önemli olanı tanımlamalısınız.
 • Yayınlama ve Tıklama Oranı – Bu, web push bildirimlerini tıklayan toplam kullanıcı sayısını, iletinin teslim edildiği toplam kullanıcı sayısına böldüğünüz zaman elde edeceğiniz bir veridir. İçeriğin ne kadar ilgi çekici olduğunu çözmek için harika bir yoldur.
 • Dönüşüm Oranı – Bu, siteniz ile etkileşimde bulunan ve istenen web push bildirim işlemini gerçekleştiren (satın alım yapma veya içerik okuma gibi) abonelerin toplam yüzdesidir.

Ayrıca, sitenize en yüksek düzeyde trafik getiren kaynakları analiz etmeniz gerekmektedir. Bunu, web push bildirimleri kampanyalarınızda UTM parametrelerini kullanarak ayarlayabilirsiniz. Böylece daha sonra Google Analytics’teki verileri inceleyerek push bildirimlerinin performansını ölçebilirsiniz.

UTM oluşturmak için ga-dev-tools.appspot.com/campaign-url-builder bağlantısını kullanabilirsiniz. Ben UTM’ler sayesinde Push bildirimlerinden gelen kişilerin davranışlarını ve diğer detaylarını net olarak öğrenebiliyorum.

UTM Oluşturma

Push Bildirimlerinin SEO’ya Katkısı Nedir?

Sosyal medya reklamları, Google ADS, bağlantılar, görsel ve video reklamlar gibi push bildirimleride aslında SEO‘ya asist yapan kanallar arasındadır. Ben push bildirimlerinin net olarak katkısını gördüğümü iletebilirim. Nasıl mı?

Kullanıcılar genellikle bildirimlere bilerek ve isteyerek izin verirler. Bende benim push datama katılan ve benden bildirim almak isteyen kullanıcılara net olarak fayda sağlayan, değer katan ve ilgi çeken içeriklerimi sundum. Dönem dönem kampanyalarımı duyursam da bunlarda yine faydaya yönelik kampanyalar olmuştur. SEO tarafına sağladığı katkı ise şu: Bir kullanıcı sitenize birden fazla ziyarette bulunuyorsa bu Google arama motorunun dikkatini çeker. Yani Ayhan kullanıcılarını geri getirmeyi başarıyor, gelenler mutlu oluyor, vakit geçiriyor, yorum yazıyor ve başvuruda bulunuyor. Ayhan işini iyi yapan bir girişimci ve ben onu ödüllendirmeliyim diyebiliyor. Tabi bu sadece push ile olabilecek bir durum değil. Bütünsel yaklaşarak daha iyi performans elde edebiliriz. Şimdi aşağıda yer alan videoda gerçek bir deneyimi tekrar yaşamaya ve push’un etkisini izlemeye hazır mısınız?

Sonuç

Web push bildirimleri hala büyük ölçüde kullanılmayan bir pazarlama kanalı durumundadır. Ancak bu, markanızın verimli bir şekilde kullanması durumunda rakiplere göre fark yaratmasının en doğru yollarından birisi olacaktır.

İyi hedeflenmiş ve yönetilmiş bir web push bildirim kampanyasının, dönüşüm oranlarını, yeniden pazarlama kampanyalarını ve genel site trafiğini, daha sık kullanılan diğer pazarlama taktiklerinden çok daha yüksek oranda artırabilme potansiyeline sahip olduğunu unutmamalısınız.

Sevgili ziyaretçim. Yeni açtığım video kategorimi mutlaka incelemelisin. Fayda sağlayan ve güzel SEO ipuçlarının yer aldığı sayfama ulaşmak için hemen ayhankaraman.com/video bağlantısını ziyaret edebilirsin.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Hocam teşekürler sorum olacak.
  Vereceğiniz kod native mi? (Size sormuştum önce native bildirim masaüstüne geliyor ama mobile gelmiyor diye.)

  Lütfen kodu rica edebilir miyim?

     1. Hocam sizin sitenizde iOS ta da geçerli oluyor bunu nasıl yapmalıyız acaba ?

 2. Gerçekten yine efsane ve bilgilendirici bir içerik ile bizlere geri bildirim oluşturdunuz hocam. 1 aydır kullanıyorum OneSignal’i, 500’ün üzerinde abone edindim, ancak verimli kullanamamıştım. Sayenizde biraz daha dikkat edeceğim. Ayrıca sitenize de Web Push koymanız harika olmuş, sosyal medya dışında ayrı bir bildiriminiz daha açık oldu :)

 3. Merhaba çok başarılı bir anlatım yapmışsınız ellerinize sağlık. En son bu sitedeki ayarları yaptım başarılı oldum. Çok teşekkür ederim… Allah sizden razı olsun Ayhan KARAMAN varsa Samsun’da var demek

 4. Google Dome Seminerinde söylemiştiniz. O gün bu gündür kullanıyoruz. Değerli bilgiler için teşekkürler :)

 5. hocam dediklerinizi aynen yaptım ama mobilde olmuyor. ( android ) çok garip bir şekilde masa üstünde sorun yok oysa ki

 6. Merhabalar,
  Ben onesignal de aynen dediğiniz gibi yaptım ftpden ana dizine attım.Ama nedense hiç push bildirimi açılmadı sitede.Beklemek mi lazım hemen aktif oluyor mu?

 7. Hocam merhaba.Abone olunan kullanıcı sayısını 0 gösteriyor.Ama tüm ve aktif kullanıcılar kısmı 300 gösteriyor.Baktığımda ise N/A olarak belirtiyor kullanıcıları.Bunlara bildirim yollayamıyorum nerede hata yapmış olabilirim.

 8. Yazıyı sonuna kadar okudum. Ayrıca Youtube videosunu baştan sona kadar Youtube’a gitmeden :D izledim. Yaklaşık 1 yıldır ben bunu kullanıyorum. Ve başarılarım arttı. Sağol abi. <3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba