fbpx
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlamacılar İçin 10 Önemli Performans Göstergesi

Aklınızdan bir senaryo geçirin. Bir telefon gelecek ve işveren kişi sizden bir rapor isteyecek. Bugüne kadar yaptığınız pazarlama çalışmalarının tümünü bir anda rapor haline dönüştüreceksiniz ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Burada yer alan 10 önemli performans göstergesi ile raporunuzu hızlı ve etkileyici biçimde hazırlayabilirsiniz.

dijital pazarlamacılar için öneriler

1. Satış Gelirleri

Pazarlama çalışmalarınızı ispat edebilmeniz için ilk işiniz mutlaka satış gelirlerinizi gösterecek bir performans göstergesini sunmak olmalıdır. Her neye odaklanıyor olursanız olun satış gelirleri başarınızı veya başarısızlığınızı gösterecek önemli bir kriterdir. Pek bir veri sunmayan raporlar bir anlam ifade etmeyecektir. Sunduğunuz raporların kazançlarda artış sağladığını göstermesi gerekmektedir. İşe yarayan çalışmalar ile işe yaramayan çalışmalar arasındaki farklılık bu noktadan rahatlıkla görülebilmektedir.

2. Talep Başına Maliyet Miktarı

Gelen talepleri incelediğinizde talep başına düşen maliyet miktarı ne kadardır? Pazarlama çalışmalarınız taleplerin artışında ne kadar bir etkiye sahip olmuştur? Bu çalışmaların maliyeti ne olmuştur? Pazarlama çalışmalarının maliyeti, talepler ve kazanç dengesini gösteren bir tablo oluşturmalısınız.

Kampanyaya yatırdığınız miktar ile getirisi arasındaki dengeyi iyi kurmalısınız. Bir pazarlamacı olarak ilk işiniz hangi yöntemin işe yaradığını bulabilmektir. İnternet sitesi üzerinden alacağınız gelir yatırımınız üzerinde ise bu durumda yatırımlarınız için öncelik vermeniz gereken nokta belli demektir. Diğer taraftan ise daha farklı alanlara yaptığınız yatırımların durumunu gözlemlemeli yatırım ve kazanç arasındaki dengeyi iyi gözlemleyerek sizin işinize yarayan en ideal pazarlama platformunu ve yöntemini tespit etmelisiniz.

3. Müşteri Kullanım Süresi Değeri

Bir müşteri markanız ile ne kadar fazla vakit geçiriyorsa sizin için o kadar değerlidir. Abone kaybı rakamlarınız nelerdir? Abone kaybını engellemek için neler yapıyorsunuz? Abone kaybı miktarınızı mutlaka bilmelisiniz ve bunu düşürmek için aktif olarak çalışma yapmalısınız. Abone kaybını düşürmek için müşterinizi iyi tanımalısınız. Müşteri memnuniyetini önemsemeli ve müşterinin ürün/hizmet kullanılabilirliğine yönelik düşüncelerini öğrenmelisiniz.

4. Dijital Pazarlamada Yatırım Getirisi

Çevrimiçi pazarlama veya diğer adıyla Online pazarlama alanında çok geniş verilerle uğraşmanız gerekecektir. Markanın sitesinin faaliyetlerini gözlemlemek, analiz etmek ve raporlamak başlıca uğraşlarınız arasında olmalıdır. Bununla birlikte siteye trafiğin nereden geldiğini takip etmelisiniz. Elde ettiğiniz verileri analiz edebilecek araçlara sahip olduğunuz zaman size daha fazla talep ve satış imkanı getirecek iyileştirmeleri yapabilme fırsatına sahip olursunuz. Daha fazla trafik, daha fazla talep anlamına gelmektedir. Dönüşüm oranları ise elde ettiğiniz başarının en büyük göstergesidir.

5. Site Trafiği Talep Oranı

Talep oranı açısından site trafiğini incelemek istediğinizde dört farklı noktaya bakmanız gerekecektir. Sitenize gelen tekil ziyaretçi miktarı, site dönüşümlerinden elde edilen nitelikli satış miktarı, ziyaret başına düşen dönüşüm miktarı ve kaynak açısından dönüşüm durumu göz atmanız gereken önemli verilerdir. Bu verilerin her birini ölçümlemek için mutlaka kampanya bazlı raporlar oluşturmalısınız.

6. Nitelikli Satış Miktarı

Bir talep pazarlama çalışmalarının tüm kriterlerine uyum sağlıyorsa ve satışa dönüşmüşse bu artık satış ekibi tarafından nitelikli satış olarak değerlendirilmelidir. Eğer bir talep satışa dönüşmemişse mutlaka pazarlama kanalına geri döndürülmeli ve olası nedenler sorgulanmalıdır. Pazarlama kanalına geri döndürülen taleplerin oranını bilmek son derece önemlidir. Bununla birlikte dijital pazarlama çalışmaları doğrultusunda gelen nitelikli satışları bilmek de yaşanan sorunları tespit etmek açısından kritik öneme sahiptir.

7. Dönüşüm Oranlarının Yapılandırılması

İçerik pazarlama çalışmalarınız etkili mi? Açılış sayfalarına trafik çekmek için gerçekleştirilen pazarlama çalışmalarınız işe yarıyor mu? Açılış sayfalarınızı ve içerik yerleştirmelerini mutlaka sürekli olarak gözlemlemeye çalışmalısınız. Sürekli olarak A/B testleri gerçekleştirerek dönüşüm oranlarını iyileştirmeye çalışmalısınız.

8. Organik Arama

Organik arama konusunda izlemeniz veya takip etmeniz gereken dört farklı ölçüm bulunmaktadır. Organik aramalar vasıtasıyla gelen taleplerin oranı, organik arama vasıtasıyla elde ettiğiniz müşterilerin miktarı, markalaştırma çalışmaları yapılmış anahtar kelimeler vasıtasıyla gelen taleplerin oranı ve diğer terimlerle gelen taleplerin oranı bu dört ölçüm değeridir.

SEO ve çevrimdışı pazarlama çalışmaları burada önemli role sahiptirler. Size satış talebi getiren unsur arama motorları veya diğer kaynaklar mı? Yoksa çevrimdışı olarak gerçekleştirdiğiniz pazarlama çalışmaları mı? Sitenizde yer alan içerikler gerçekten ürünlerin/hizmetlerin niteliğini yansıtıyor mu? Bunları düşünmeli ve gerekiyorsa ürün/hizmet niteliğini daha iyi yansıtacak iyileştirmeleri gerçekleştirmelisiniz.

9. Sosyal Medya Erişimi

Facebook, Twitter, Linkedin veya Google+ gibi sosyal medya kanallarından ne kadar ziyaretçi elde ediyorsunuz? Bu kanallardan hangisi size daha fazla ziyaretçi getiriyor? Bunları tespit etmeli ve sosyal medya erişim çalışmalarınızı elde ettiğiniz verilere göre iyileştirmelisiniz.

10. Mobil Trafik

Mobil dünya hızla gelişiyor. Bu gelişim karşısında bizim mobil verileri öğrenme ihtiyacımız daha fazla önem taşıyor. Mobil dönüşümleri ölçümlemek için hangi araçların kullanılması gerektiğini bilmelisiniz. Örneğin ilk olarak mobil uyumlu bir site teması tasarlayabilir ve mobil alanda etkin olmaya başlayabilirsiniz.

Pazarlama çalışmalarınızın etkisini sunabileceğiniz bir rapor hazırlamak istiyorsanız bu 10 önemli performans unsurunu kullanarak verilerle raporunuzu desteklemelisiniz. Bu veriler ışığında pazarlama çalışmalarınızın talep ve satışlar getirdiğini ispat etmelisiniz.

7 Yorum

  1. Merhaba Ayhan bey. Öncelikle bu güzel anlatımınızdan ötürü teşekkür ederim. İnsanlar siteye girdikten sonra ne yapacağına görsellik ve içerik üzerinden karar vermektedir. Bu bağlamda, geri dönüş oranı, gezinme oranı, paylaşım oranı gibi konularda renkler ve renklerin anlamları son derece önem kazanmaktadır. Bu konuda da detaylı bir içerik hazırlayabilirsiniz.

  2. Dijital pazarlamacının aynı zamanda “istatistik dili”ni iyi bilmesi gerekli. Yani toplantıda verileri müşteriye/patrona anlatırken öyle kıyaslamalar yapmalı ki müşteri/patron online pazarlama harcamalarının boşa gitmediğini anlamalı. Malesef ülkemizde başta reklamcılar olmak üzere pazarlamanın pek çok emekçisi müşteri tarafından hayal taciri olarak anılıyor :/

    1. Social bir APP pazarlanacaksa Sosyal medya da pazarlanmalı :=) Maliyet konusunda ise kullanacağınız mecrada vereceğiniz mesajdan kullanacağınız içeriğe varana kadar bir çok neden etki edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba