fbpx
Backlink

Link Oluşturma: Neler Yapmamalı?

Gerçekleştirilen birçok link oluşturma stratejisi geri tepebilir ve sitenize fayda sağlamaktan ziyade sitenize zarar verebilir. Uzun vadede sıralamanızı iyileştirmek istiyorsanız kesinlikle iyi düşünülmüş bir SEO stratejisi ortaya koymalısınız ve belirli link oluşturma taktiklerinden uzak durmalısınız. Bu yazıda link oluşturma stratejisi açısından nelerden uzak durulması gerektiğine değinilecektir.

Riskli Link Oluşturma Taktikleri

Geçtiğimiz dönemlerde link oluşturma olabildiğince fazla harici sayfaya link yerleştirmek anlamına gelmekteydi. Link satın almak ve link takasına girmek bu anlamı destekleyen yöntemler durumundaydılar. Google Penguin çıktıktan sonra bu taktiklerin hemen hemen hepsi riskli SEO stratejisi anlamına gelmeye başladı. Eğer link oluşturma taktikleriniz bu tür artık gereksiz görülen stratejilerden oluşuyorsa sitenizin Google tarafından cezalandırılması ve Google sonuçlarından tamamen çıkarılması söz konusu olabilecektir. Fazla sayıda link eklemek sitenizin sıralamasına kısa vadede destek olabilir ama uzun vadede aynı desteği sunmayacaktır. Aşağıda link oluşturma konusunda nelerin yapılmaması gerektiğine değinilmiştir. Bunları dikkate alarak Google’ın size ceza uygulamasından bir adım uzakta kalabilirsiniz.

link-olusturma

Link Oluşturmada Kesinlikle Başvurulmaması Gereken Yöntemler

 • Yüksek miktarlarda link satın almak
 • Link değişimi yapmak
 • Link almak için otomatik çalışan programlar kullanmak
 • Konu dışı ve zayıf içeriklerle misafir yazarlık yapmak
 • Sadece link almak amacıyla blog yazılarına veya forumlara link bırakmak
 • Çapa metinleri gereğinden fazla iyileştirmek
 • Sitenin konusunun dışında kalan linklere yer vermek
 • Gerçek anlamda içeriğe sahip olmayan sitelerden link almak

Sadece Sitenin Ana Sayfasını Düşünmeyin

Link oluşturma yaparken sadece ana sayfanızı değil sitenizin diğer sayfalarını da düşünmelisiniz. Eğer aldığınız linkler yoğun miktarda ana sayfanıza yönlendiriliyorsa link oluşturma taktikleriniz gereksiz ve zararlı görülecektir. Elbette birileri markanızın isminden söz ediyorsa ana sayfaya link vermesi gayet doğaldır. Fakat bir site markanızın ürünleri hakkında bilgi veriyorsa veya markanıza ait bir haber yazıyorsa bu durumda ürüne veya haberi konu alan noktaya link vermelidir. Link oluşturma stratejinizin doğal gözükmesine dikkat etmelisiniz.

Belirli sayfalara link eklemek sitenizden daha fazla dönüşüm elde edebilmenizi sağlayacaktır. Sitenizdeki önemli sayfalara ve kaliteli içeriklerin yer aldığı sayfalara daha fazla link almaya çalışın. Hangi içeriğinizi ön plana çıkartmak istiyorsanız o noktaya link yönlendirmeye çalışın. Böylece link profiliniz güvenilir olacaktır ve aynı zamanda dönüşüm oranlarınız artış gösterecektir.

Link Satın Almayın

Link oluşturma konusunda başvurulmaması gereken yöntemlerden birisi link satın almaktır. Çok önceleri yoğun miktarda link satışı yapan ve hatta bunları paket haline dönüştürüp uygulayan firmalar bulunmaktaydı. Bunlardan link alarak sitenizi üst sıralara çıkarabilmeniz mümkündü. Yukarıda bahsedildiği gibi Google Penguin geldikten sonra bu taktikler devre dışı kalmaya başladı. Peki, bireysel olarak bir siteden link satın almak aynı anlamı mı geliyor? Google bir siteden link satın alıp almadığınızı anlayabilir mi?

link-olusturma-neler-yapilmamali

Google bir siteden link satın alıp almadığınızı anlayamaz. Fakat link satın almak doğru bir adım sayılmaz. Eğer bir firma size link satışı yapıyorsa bunu başkaları için de gerçekleştirmiş demektir. Tek bir link Google’ın dikkatini çekmeyecek olsa bile sürekli farklı sayfalara link çıkışının olması onun dikkatini çekecektir. Bu durumda sitenizin ceza alması veya sitenize Google tarafından farklı yaptırımların uygulanması söz konusu olabilecektir.

Not: Link satan web siteleri arasında işini düzgün olarak yapan firma sayısı oldukça az olduğu için yukarıdaki paylaşımı yapma gereği duydum. Eğer bu konuda tecrübe sahibi değilseniz ve bağlantı alma konusunda kararlı iseniz bağlantıyı alacağınız firma ya da kuruluşu iyice araştırmanızı öneririz. Eğer kalıcı, doğal ve nitelikli bağlantı sağlayamıyorlarsa bu yöntemlerden kesinlikle uzak durmalısınız.

İçerikleri Yeniden Yazarak Farklı Sitelerde Kullanmayın

Link alabilmenin en kolay yolu markanızı veya ürünlerinizi konu alan içeriklerin farklı sitelerde yayınlanmasıdır. Aynı içeriği farklı farklı sitelerde paylaşmamaya özen göstermelisiniz! Bir yazının birkaç kelimesinin değiştirilmesi, birkaç paragrafının yer değiştirmesi gibi durumlarda ilgili içerik kopya olarak sayılmaktadır. Özellikle bunu birkaç defa gerçekleştiriyor olsanız bile sonuç değişmeyecektir. Bir içeriği yeniden yazmak yeni bir içerik oluşturmak anlamına gelmemektedir. Link oluşturma aşamasında bu tür yöntemler kullanılabilmektedir ama kesinlikle sitenize zarar verecek yöntemler arasında yer almaktadırlar. İçerikleri hedef kitleniz için yazacağınızı unutmayın. Eğer bir yerden link alacaksanız mutlaka yeni bir içerik oluşturmaya çalışın. Link oluşturmak kolay değildir.

sosyal-medyayi-unutmayin

Sosyal Medyayı İhmal Etmeyin

Link oluşturma yapıyorsanız sosyal medyayı ihmal etmemelisiniz! Sosyal medya kesinlikle link oluşturma stratejiniz içerisinde yer almalıdır. Her ne kadar toptan bir çözüm olmasa bile sosyal medya sıralamanızı yükseltme konusunda size yardımcı olacaktır. Eğer sitelerden link alıyorsanız ve sosyal medyadan link alamıyorsanız ortada ters bir durum var demektir. Google bunu fark edecektir ve sizi cezalandırma yoluna gidebilecektir. Uygun sitelerden link almaya çalışırken aynı zamanda sosyal medyadan da link almaya çalışmalısınız.

Sahtekarlık Yapmayın

Link oluşturma stratejiniz mutlaka doğal gözükmelidir! Link oluşturma stratejinizin sahte gözükmediğinden emin olmalısınız. Linkler kullanıcılara fayda sağlayacak bir biçimde kullanılmalıdır. Linkler sayfada yer alan içerikle uygun olmalıdır. Link oluşturma stratejiniz pazarlama stratejinizin bir parçası olarak ele alınmalıdır ve insanlara markanız, firmanız, ürünleriniz veya siteniz hakkında bilgi vermelidir. Fazla sayıda link almaya çalışmak değil nitelikli linkler almaya çalışmak hedefiniz olmalıdır.

Linkler Kullanışlı Olmalı

Kapsamlı SEO bakış açısına göre linkler sitenin kullanıcıları için kullanışlı olmak durumundadır. Bir link siteye yerleştiriliyorsa belirli bir sayfaya yönlendirilmeli ve yönlendirilen bu sayfa kullanıcıya değer katmalıdır. Bir link sadece Google için eklenmişse ve herhangi bir tıklama almıyorsa kullanılmamalıdır.

Linkler tıklama aldıkları sürece değerlidirler. Linkler kullanışlı olmalıdır ve yer aldığı sitenin hedef kitlesi tarafından tıklanmalıdır!

15 Yorum

 1. Ayhan bey, yazınızda bahsettiklerinize katılıyorum. Link alma/oluşturma düşünüldüğünden daha ciddi bir konu. En başta plansız yapılmaması gerekiyor. Yazdığınız gibi “Linkler tıklama aldıkları sürece değerlidirler.” ayhankaraman.com ile benzer konudaki sitelerin neredeyse hiç birinde ver almayan bu çok değerli cümle umarım okuyan herkesin çalışmalarına ışık tutar..

  Konuya katkı sağlamak açısından benim eklemek/altını çizmek istediklerim şunlar;

  Link oluşturma planlamasında, önce çalışma yapılacak (link sağlanacak) sitenin potansiyel ziyaretçi kitlesinin bilinmesi, bilinmiyorsa tespit edilmesi gerek. Bunun sonrasında en basit soruyu sorabiliriz: “bu hedef kitle hangi sitelerde vakit geçirir?” Örneğin sitemiz bayan giyimi üzerine bir e-ticaret sitesi ise cevap moda blogları olabilir. Moda bloglarında tanıtım yazısı yayınlatmak, varsa bu konudaki forumlar ya da forumların giyim tarzı ile ilgili sayfa ya da konularında içerik paylaşmak, ünlü moda bloggerlarının yazılarına anlamlı yorumlar yazmak mantıklı olabilir… Bu şekilde yapıldığında tıklanabilir linkler sağlamış oluruz. Tabi önemli olan bir diğer noktada bu tanıtım yazılarının, içeriklerin, yorumların “sitemizin ilgi çekici özellikleri”ne vurgu yapan merak uyandıran ilgi çekici, ustaca hazırlanmış metinler olması ve bunlarla mümkünse birlikte kullanılacak orijinal ve kaliteli resimler kullanmak. Bu tür çalışmaların zamana yayılması, acele edilmemesi, aşırıya kaçılmaması gerek. Konu çok detaylı olsa da belirtmeden geçemeyeceğim bir konu da; Yine örneğin Türkçe yayın yapan, sadece Türkiye dahilinde ürün gönderimi yapan alışveriş sitesi için link çalışmasında yabancı dildeki/alakasız konudaki siteleri tercih etmek çok da mantıklı değildir. Bu, her zaman vurgulanan linklerin doğallığı konusuna ciddi bir gölge düşürür ve tüm çalışmayı dolayısı ile sitemizi çöpe götürebilir.

  Çok tıklama alan değerli linkler edinmeniz dileğiyle : )

 2. Şu sektöre senin kadar katkı yapan tek bir kişi daha tanımıyorum. İçeriklerini okuyan zaten benim yazdığım yoruma katılır. Teşekkürler Ayhan Karaman teşekkürler kardeşim. Devam et, bizleri ve sektörü lütfen bilinçlendirmeye devam et.

 3. Sizi artık yakından takip Ediyorum Doğru bilgiler paylasımlar için Teşekkür ederim ve sosyal medyadan paylasım yapiyorum insanlara doğru bilgileri vermek için

 4. Güzel bilgilendirmeler için teşekkürler, Google’yi anlamak gerçekten zor, son gelen güncellemeler doğrultusunda amacına uygun siteleri bile alt sayfalara atmış durumda…

 5. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. SEO konusuna amatörce, işimi geliştirmek için ilgi duyuyorum. Böylesine kaliteli içeriklere ulaşmak her zaman mümkün olmuyor. Tekrar teşekkürler.

 6. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. SEO konusuna işimi geliştirmek için ilgi duyuyorum. Böylesine kaliteli içeriklere ulaşmak her zaman mümkün olmuyor.

 7. Hocam valalhi SEO kelimesi gelince artık direk aklıma siz geliyorsunuz. Çok kaliteli içerikler üretiyorsunuz Allah sizi başımızdan eksik etmesin çok şey öğrendik öğrenmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba