fbpx
Google AnalyticsSEO

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? 20 Efsane İpucu

Hemen çıkma oranı, dijital pazarlama çabalarının ölçülmesi konusunda en önemli ölçümlerden biridir. Bir sitenin genel kullanıcı deneyiminin ne olduğunu merak ediyorsanız genellikle ilk analiz etmeniz gereken yer burasıdır.

Google, hemen çıkma oranını şu şekilde tanımlamaktadır: “Tek oturumluk ziyaretler.”

Temel olarak, ziyaretçiler sayfadan hemen çıktıklarında, bir sayfayı görüntüledikten sonra sayfayı ve siteyi terk etmiş olurlar. Bu tanım oldukça basit olsa bile bir hemen çıkma teşebbüsünün altında yatan neden biraz daha karmaşık olabilecektir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

Bazen yüksek bir hemen çıkma oranı bir kullanıcı deneyiminin zayıf olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, diğer zamanlarda, yüksek bir hemen çıkma oranı olumlu bir kullanıcı deneyiminin bir göstergesi olabilir.

Örneğin, bir kullanıcı akşam yemeğini yapmak üzere tavuklu yemek tarifi arıyorsa ve bir arama sonucu tıkladığında aradığı malzemeleri ve tarifi sitede hemen görürse bu harika bir kullanıcı deneyimi anlamına gelecektir. Kısacası, ziyaretçi aradığı bilgiyi anında buldu ve sonra sitenizden ayrıldı.

Yine bir kullanıcı bir siteye tavuklu yemek tarifi görmek için geldiyse ve bunun yerine tavuk parmesanı için bir tarif gördüyse siteden hızlı bir şekilde çıkacaktır. Bu onun için kötü bir kullanıcı deneyimi olacaktır. Ziyaretçi yanıltılmıştır ve ihtiyaç duyduğu içerik burada yoktur. Bu durumda yüksek hemen çıkma oranı söz konusu olacaktır.

Bu olumsuz durumlarda yüksek hemen çıkma oranıyla mücadele etmeye ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olabilecek akılda tutulması gereken birkaç denenmiş ve işe yaramış ipucu vardır. Bu ipuçlarını kullanarak sitenizin hemen çıkma oranını düşürmeyi başarabilirsiniz.

Sayfa Yüklenme Süresine Dikkat Edin

1. Sayfa Yüklenme Süresine Dikkat Edin

Bir kullanıcı bir sayfa yüklenmesi için çok fazla beklemek zorunda kaldığında (ve aşırı derecede beklediğinde), inanılmaz derecede olumsuz bir kullanıcı deneyimi sunmuş olursunuz. Bir ziyaretçi sayfadaki içeriği hemen göremiyorsa o içeriğin herhangi bir önemi yoktur.

Sayfa yüklenme süresi, mobil aygıtlarda daha da önemlidir. Çünkü kullanıcıların yavaş yüklenme süreleri söz konusu olduğunda hemen çıkma açısından problem yaşamaları çok daha olasıdır.

2. Site Aramasını Kolaylaştırın

Birçok site hala site içi arama işlevselliğinden yararlanmayı ihmal etmektedir. Site içi arama, bir kullanıcı bir sayfada anında görmeyeceği belirli bir şey arıyorsa, sayfa veya siteyi tamamen bırakmak yerine arama yapmak için kullanabilecekleri son derece yararlı bir araçtır.

3. Kolay Gezinti Ögelerini Kullanın

Gezinme ziyaretçiler için kolay ve zahmetsiz olmalıdır. Bir kullanıcı bir siteye girdiğinde, aradığı içeriğin nerede olduğunu net bir şekilde bilmelidir. Bu basit değilse ve sezgisel bir gezinti ögesi kullanım durumu varsa kullanıcı büyük olasılıkla siteden çıkacaktır.

4. Mükemmel Tasarımı Hedefleyin

İyi bir site tasarımı sezgiseldir ve kullanıcıya güven verir. Ziyaretçiler, gezinmesi zor olan veya güvenmekte zorlandıkları bir siteye çok fazla zaman harcamazlar.

Sadece estetik açıdan hoş değil aynı zamanda işlevsel, sezgisel ve gezinmesi kolay olan harika bir tasarımla başlayarak ziyaretçiler için kolay bir kullanıcı deneyimi sağlamaya çalışmalısınız.

5. Mobil Uyumluluğa Dikkat Edin

Mobil kullanıcıların sabrı masaüstü kullanıcılara göre çok daha azdır. Bir sitenin kullanıcılarına sağlam bir kullanıcı deneyimi sunabilmesi için esnek bir tasarıma sahip olması şarttır.

6. Okunabilirliği Artırın

Bir web sayfasındaki içerik net ve etkili bir şekilde biçimlendirilmelidir. Bu kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Çünkü bir siteyi ziyaret eden herhangi bir kişi büyük ve düzensiz metin parçaları görmek istemez. Bu olduğunda kullanıcılar genellikle farklı bir içeriğe geçiş yapmaya çalışacaklardır.

Bununla birlikte, bu içerik madde işaretleri veya görüntü ve video içeriği dahil olmak üzere daha küçük bloklar halinde biçimlendirilmiş durumdaysa, kullanıcı bu içeriği sindirmek için çok daha elverişli olacak ve genel olarak içeriği okumaya eğilimli olacaktır.

7. Kısa Paragraflar Oluşturun

Bir sitenin genel okunabilirliğine yardımcı olan en önemli şeylerden biri içeriğin uzunluğudur. İçeriği kısa, sindirilebilir paragraflar şeklinde biçimlendirme yoluna gitmelisiniz. Böylece sitenizi ziyaret eden kişiler aradıkları içeriği hızlı bir biçimde okuyabileceklerdir.

8. Çeşitli İçerik Türlerini Kullanın

Site okunabilirliği söz konusu olduğunda bir başka odaklanma alanı yalnızca metnin aksine kullanıcı için çeşitli içerik biçimleri oluşturmaktır. Video içeriği inanılmaz derecede ilgi çekicidir ve düz metinden çok daha fazla dikkat çekicidir.

Yüksek kaliteli görüntüler aynı zamanda bir siteye gelen ziyaretçilerin dikkatini çekmeye ve hemen çıkma oranını düşürmeye yardımcı olabilecektir.

İlgili Anahtar Kelimeleri Kullanın

9. İlgili Anahtar Kelimeleri Kullanın

Bir site için geçerli alakalı anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Bir site bir anahtar kelime için üst sıralarda yer alıyorsa ancak site bu anahtar kelime konusuyla ilgili içeriğe sahip değilse bir kullanıcı siteden hızlıca ayrılacaktır. Ayrıca ziyaretçiler muhtemelen kullanıcı deneyimi açısından hayal kırıklığına uğrayacaklar ve onları kandırmış olduğunuzu düşüneceklerdir.

10. İlgili Kitleye Hitap Edin

Alakalı anahtar kelimelere benzer şekilde tümüyle alakalı içerik site genelinde kullanılmalı ve doğru kullanıcılar hedeflenmelidir. Sitenin temel hedef kitlesini tanımlamalı ve bu kitlenin çevresinde niş içerik oluşturmalısınız.

Hedefleme çok geniş olmamalıdır. Çünkü sitenizin ne aradığını pek bilmeyen kullanıcıları yakalama olasılığı oldukça yüksektir. Belirli bir kullanıcı grubuna odaklanmak sitenizin sunduklarını bulmak isteyen kişileri bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu kullanıcılar sitenizi keşfetmek için gönüllü olacaklardır.

11. Açılır Pencerelerden Uzak Durun

Kullanıcılar genellikle rahatsız edici açılır pencerelerden hoşlanmazlar. Sinir bozucu olan bu açılır pencereler kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlardan olabildiğince uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz.

12. Dikkat Dağıtıcı Reklamları Sınırlayın

Açılır pencerelerden kaçınmaya benzer şekilde dikkat dağıtıcı reklamlardan kaçınmaya çalışmalısınız. Sabit reklamların kullanıcının dikkatini dağıtmayacak şekilde yerleştirilmesi önemlidir. Böylece kullanıcılara doğru noktalara odaklanma konusunda çeşitli fırsatlar sunmuş olursunuz.

13. Harekete Geçirici Mesajları Kullanın

Bir harekete geçirici mesaj sitede açıkça görülen bir şey olmalıdır. Bir harekete geçirici mesaj kullanıcıyı ikna edebilecek şekilde zorlayıcı olmalıdır. Harekete geçirici mesajlar söz konusu olduğunda en ince ayrıntılara bile dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Kullanılan renkler, yazı tipleri, kelime bilgisi vb. elementler bir kişinin harekete geçirici mesajı dikkate alıp almaması konusunda büyük bir etkiye neden olabilecektir. Bu nedenle her elementi en iyi şekilde değerlendirme yoluna gitmek önemlidir.

14. Bozuk Linkleri Sınırlayın

Çok sayıda bozuk link yalnızca kötü bir kullanıcı deneyimi yaratacaktır. Ziyaretçiler bulmak istedikleri içeriği bulamazlarsa siteyi kullanımlarından memnun kalmayacaklar ve hayal kırıklığına uğrayarak siteden ayrılacaklardır.

Bir sitede yer alan bozuk linkleri bulabilmek için Google Analytics veya Screaming Frog gibi web tarayıcılarını kullanabilirsiniz. Her iki araç size bu konuda en iyi şekilde yardımcı olacaktır

Screamin Frog ile ilgili daha fazlaya detaya ulaşmak için hemen ayhankaraman.com/screaming-frog bağlantısını ziyaret et.

15. Dahili Link Stratejisine Odaklanın

Bir kullanıcıyı sitede tutmak için dahili linkleri kullanmalısınız. Böylece kullanıcıların sitenizde kalma olasılığını artırmış olursunuz. Bu, kullanıcılara aradıklarını bulma konusunda yardımcı olacak ve aynı zamanda kullanıcı deneyimini daha iyi bir noktaya çıkaracaktır.

16. Linklerin Yeni Bir Sekmede Açılmasını Sağlayın

Sağlam bir dahili link stratejisi oluştururken ve diğer sitelere link verirken linklerin yeni bir sekmede açıldığından emin olmak önemlidir. Bu, kullanıcının aynı anda birden fazla sayfa açmasını sağlayacak ve sitede geçirilen süreyi potansiyel olarak artıracaktır.

Faydalı 404 Sayfaları Oluşturun

17. Faydalı 404 Sayfaları Oluşturun

Bir 404 sayfası kullanıcıya bir “sayfa bulunamadı” mesajı göndermemelidir. Ayrıca, kullanıcının siteden ayrılmaması için gezinmek için alternatif seçenekler sağlamalıdır. 404 sayfalarınızı bu doğrultuda faydalı olabilecek şekilde tasarlamaya çalışmalısınız.

18. Düzenli Olarak Blog Yazısı Yayınlayın

Kullanıcıları bir siteyi ziyaret etmeleri ve bir sitede kalmaları konusunda ikna etmek için onlara keşfedilebilecek çok çeşitli konular sunabilmek adına düzenli olarak içerik oluşturmaya çalışmalısınız. Düzenli olarak blog yazısı yayınlamak bu konuda size yardımcı olabilecek en doğru yöntemdir.

19. Güvenilirliği Gösterin

Ziyaretçiler her zaman bir sitenin ne kadar güvenilir olduğunu düşünür. Ziyaretçiler sitenize girdiğinde içeriği inceleyerek sitenizin ne kadar güvenilir olduğunu değerlendirme yoluna giderler.

Güvenilirliği artırmaya ve ziyaretçilere güven aşılamaya yardımcı olmak için sitede ürün veya hizmetlere dair olumlu eleştiriler eklemek son derece iyi bir fikirdir. Ayrıca sitenizde gezintinin güvenli olması için SSL kullanmalı, siteyi güvenli hale getirmeli ve bu sayede hemen çıkma oranını düşürmek için çaba göstermelisiniz.

Google Analytics Kullanın

20. Google Analytics ve Diğer Araçları Kullanın

Kullanıcı etkileşimini takip ederken çeşitli araçlar size yardımcı olabilecektir. Bunlardan en önemlisi Google Analytics aracıdır. Google Analytics aracını kullanarak şunları takip edebilirsiniz:

 • Sitede geçirilen süre.
 • Hemen çıkma oranı.
 • Oturum başına sayfa sayısı.
 • En sık ve en az ziyaret edilen sayfalar.

HotJar gibi diğer araçlar ısı eşleşmesi ve ziyaretçi kaydı sunabilirler. Böylece bir kullanıcının oturumu sırasında tam olarak ne yaptığını görebilirsiniz. Kullanıcıların sayfalara nasıl tepki verdiğini gördüğünüz zaman buna uygun değişiklikler yaparak sayfaları kullanıcı deneyimi açısından en iyi noktaya taşıyabilirsiniz.

Sonuç

Sitenize gelen değerli ziyaretçileri kaybetmeyin. Yüksek hemen çıkma oranı siteniz için olumsuz bir sinyaldir. Hemen çıkma oranından kaçınılacak şekilde kullanıcı deneyimini optimize etmeye çalışmalısınız. Yukarıda paylaşılanlar size bu konuda epey yardımcı olabilecektir.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. merhaba,
  ben de bir ekleme yapayım. şahsen hemen çıkma oranı düşük sayfalarıma o konuyu özetleyen infrografikler ekliyorum ve video ekliyorum. çok etkisini görüyorum gözlemlediğim kadarıyla.

 2. Hemen çıkma oranını kendi sitemde yükseltirken, site hızını varsayılan temada belirli bir noktaya kadar hızlandırabildiğim için AMP sürümü kullanmaya başladım. Hemen çıkma oranında ciddi bir düşüş sağladım.

  Site hızlandırması teknik bilgisi olmayanlar için ben de Amp’yi tavsiye ederim.

 3. daha once facebook reklamlarindan tanidigim sizin takipciniz oldum yaptiginiz her isi hakkiyla yapiyorsunuz yazilariniz cok bilgilendirici ve ogretici elimden geldigince uyguluyorum yine bir faydali yazi okudum ve hayatimdan 3dakika calindi demedim tesekkur ederim :)

 4. “Kısacası, ziyaretçi aradığı bilgiyi anında buldu ve sonra sitenizden ayrıldı.”

  bu neden kötü bir şey olsun ki, haksızlık

  1. Çok doğru bir yaklaşım tebrik ederim. Siteye sektöre göre değişkenlik gösterir. Her zaman yüksek olması olumsuz bir durum olmuyor. Geri bildirim için teşekkürler.

 5. Adsense reklamlarından kaynaklı hemen çıkma oranı yükseliyor. Bu noktada hem kazanç sağlamak hem de seo tarafında başarı sağlamak mümkün mü?

  Not: istanbul eğitiminiz için talihli kişi olmaya adayım ?

  1. Hemen çıkma oranının yüksek olması her zaman olumsuz karşılanmaz. Önemli olan kullanıcının hedefine ulaşıp ulaşmaması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba