fbpx
Google Analytics

Kurmanız Gereken 11 Google Analytics Eklentisi

Google Analytics uygulamasının en büyük avantajı ücretsiz olmasıdır. Bir başka avantajı ise kullanımının ve kurulumunun kolay olmasıdır. Eğer web sitenizden en iyi verimi almak istiyorsanız etkinleştirmeniz gereken bazı eklentilerin olduğunu bilmenizde fayda var.

Dijital Pazarlama aktivitelerinde daha iyi kararlar alabilmem için benim kullanmış olduğum Google Analytics özelliklerini sizinle paylaşmak istedim.

Hedefler

Web sitenizde eylemde olan bir kullanıcı var ise bunu takip etmelisiniz. Bu bir satın alma, e-posta bültenine abone olma ya da bir form gönderme işlemi olabilir. Bu işlem arama trafik kaynağını, cihaz bilgisini ve konum verilerini analiz eder.

Huni Görselleştirme

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ilk anından satış sonlanana kadar ki aşamaya kadar ne kadar zaman geçirdiğini, kullanıcıları sitenize gönderen son arama, kampanya ya da reklamlarla ilişkilendirmesini sağlayan özelliktir.

Aslında huniler önceki aramalar ve yönlendirmelerin sitenize nasıl katkı sağladıklarını gösterir. Facebook’a yatırım yaptım dönüşümü çok kötü, Adwords reklamlarını sürekli veriyorum dönüşümü beklediğimden düşük demek doğru değil. Bu tür reklamlar birbirini destekler. Golü kimin attığından çok pası kimin verdiğini dikkate almalısınız. İşte bu noktada ihtiyacınız olan tek şey huniler.

E-Ticaret İzleme

Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz dönüşümleri görebilmek için e-ticaret izleme özelliğini aktifleştirmelisiniz. Bu özellik ürün satışlarınız konusunda daha derin raporlama yapmanıza imkan sağlayacaktır. Ziyaretçilerin nereden geldiğini, hangi kaynağın ne kadar getirisinin olduğunu öğrenebileceksiniz. En önemlisi dijital pazarlama stratejilerinizi geliştirebileceksiniz.

Etkinlik İzleme

Ekran ve web sayfası yüklemesinden bağımsız olarak izlenebilen kullanıcı etkileşimlerine verilen isimdir. Mobil reklam tıklamaları, indirmeler, video oynatımları gibi özellikler etkinlik izlemeye örnek gösterilebilir.

Site Arama

site-ici-arama

Sitenizi ziyaret eden insanların ne aradıklarını ve arayıpta bulamadıklarını size aktaran çok faydalı bir özellik. Mutlaka kullanmalısınız. Özellikle e-ticaret sitesi sahiplerinin bu özellik sayesinde yeni kampanyalar düzenlediklerini biliyorum. Strateji geliştirmek için birebir.

Google Hesaplarını Bağlama

Google Analytics ile Adwords ve Adsense hesaplarınızı bağlayabilir ürünler arasında daha fikir sahibi olmanızı sağlar. Ayrıca tek bir yerden analiz ediliyor olabilmesi de cabası.

Dahili Trafiği Hariç Tutma

Eğer siz ve çalışanlarını sürekli web sitesinde gezinip site analizi yapıyorsanız bu durum sitenizin dönüşüm oranı, bekleme süresi ve sayfa gezinme oranlarını değiştirecektir. İşte bu durumda da Analytics yardımımıza yetişiyor. Dahili trafiği hariç tutma özelliği ile belli bir IP aralığını hariç tutmak için filtre oluşturabilirsiniz. Bu sayede bir çok şeyi önleyebilirsiniz.

Google Etiket Yöneticisi

Google etiket yöneticisi sayesinde siteye eklemek istediğiniz etiketler olduğunda her seferinde IT ekibiyle iletişim kurmanıza gerek kalmıyor. Google Analytics, Google Adwords Dönüşüm Kodları, Google Webmaster Tools, Yandex Metrica, Gemius, Comscore ve aklınıza gelebilecek daha bir çok kod. Bunları tek bir yerde sitenize ekleyebileceğinizi düşünün. Eğer bu tür bir özellikten faydalanmak istiyorsanız Google etiket yöneticisine kaydolmalısınız.

Yeniden Pazarlama

Yeniden pazarlama daha önce web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara yeniden ulaşmanız konusunda yardımcı olan özelliktir. Sitenizi daha önceden ziyaret eden kullanıcılar Google görüntülü reklam ağının bir parçası olan sitelerde gezinirken ya da Google arama motorunda ürünlerinizle alakalı kelimelerle ilgili arama yaparken reklamlarınızı görebilirler.

Yeniden pazarlamadan faydalanmak için yeniden pazarlama etiketini sitenize eklemeniz ve bir yeniden pazarlama listesi oluşturmanız gerekmektedir.

Demografik Raporlar

Google üzerinden alınan veriler ile ziyaretçilerinizin yaş ve cinsiyet bilgilerine ulaşabilir böylelikle hedef kitlenizi daha iyi tanımış olursunuz. Hangi hedef kitleye hitap ettiğinizi bilmeniz çok önemli. O nedenle bu özelliği etkinleştirmelisiniz.

UTM Ekleme

Teknik olarak Google Analytics’in bir parçası olmasa da UTM etiketleri dijital pazarlama faaliyetlerinizi ölçümlemeniz konusunda ciddi oranda faydalı olur. E-posta, sosyal medya ziyaretlerinin sitenizin üzerindeki etkilerini ölçümleyebileceğiniz bir özelliktir. Ayrıca yukarıda paylaştığım maddelerle birleştiğinde tadından yenmez bir hal alır.

Bir Yorum

  1. Bu eklentilerden bir kaç tanesini kullanıyorum fakat hepsini detaylı olarak anlattığınız için teşekkürler bir kaç tane daha ekliyeceğim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba