Ana Sayfa / Dijital Pazarlama / Büyüme Korsanı (Growth Hacker) Nedir?

Büyüme Korsanı (Growth Hacker) Nedir?

Growth Hacker Nedir?

Growth Hacker” kavramı dilimizde henüz bir anlam karşılığı bulamamış bir kelimedir ancak iki kelimenin anlamları tek tek ele alınarak bu isim “Büyüme Korsanı” olarak adlandırılabilir. Büyüme korsanı, ölçülebilir ve test edilebilir yöntemler kullanarak odaklanılan ölçümü yükseltmeye çalışan kişidir.

growth-hacking-nedir

Büyüme korsanı” birçok kişi için henüz yeni ortaya çıkmış bir terimdir. Silikon Vadisi’nde en iyi ürün yöneticileri ve internet pazarlamacıları arasında ise uzun süredir varlığını korumaktadır. Geçtiğimiz 100 yıl içerisinde gerçekleştirilen pazarlama yöntemleri artık etkilerini yitirmekte ve hatta ortadan kalkmaktadırlar. İnsanlar veri bombardımanına tutuldular ve pazarlama yorgunluğu daima üst seviyelerde oldu. Kullanıcılar boğuldular ve ne kadar iyi olursa olsun bir sonraki en iyi bileşene aldırış etmediler. Dağıtım veya yayılma şimdilerde her üründe ve her girişimde karşılaşılan bir numaralı problem haline dönüştü.

Büyüme korsancılığı, bir pazara ulaşmak ve bir fikri dağıtmak için Web 2.0 teknolojisinin getirdiği modern bir yöntem olarak ortaya çıktı. Gününüzü rahatsız eden klasik pazarlamacılığın aksine bir büyüme korsanı bir takım özgün yöntemleri kullanarak kullanıcıların davranışları sonucunda oluşan değeri anlar ve kullanıcıyı ikna etmek için gerekli yöntemleri kullanır. Büyüme korsanı mesajları kullanıcının düşüncelerine yerleştirir. Bir büyüme korsanı davranış ekonomisinden elde ettiği veriler sayesinde kullanıcıya sunulacak doğru mesajı bulur.

Growth Hacker, büyümek için tekrarlanabilir ve ölçülebilir bir yöntem içerisinde bir strateji oluşturur. Büyüme korsanının hedefi pazarlama tabanlıdır ancak ürün bilgisi ile yönlendirilir. Büyüme korsanı pazarlama, ürün ve veri kesişiminde yaşar. Bir büyüme korsanı ürün takımıyla birlikte hareket eder ve istenileni yerine getirme konusunda teknik bir sözlük görevini görür.

Growth Hacker‘ın en önemli karakteristiği yaratıcılıktır. Zihni donanımları arasındaki en iyi araçtır. Büyüme korsanı, dağıtım veya yayılma için SEO ve reklam kelimelerinin ötesinde bir düşünceye sahip olmalıdır. Geleneksel pazarlama kanalları genellikle edinme başına maliyet konusunda yüksek maliyet anlamına gelmektedir ve yüksek doygunluktan ötürü düşük yaşam ömrüne sahiptir. Sosyal kullanıcılar çağında, doğru ürün pazarı ile doğru büyüme stratejisi büyük kazanımların elde edilmesini sağlamaktadır.

Büyüme korsanının sonuç hedefi ise tek başına milyonlarca kullanıcıya ulaşabilecek bir pazarlama mekanizması oluşturmaktır. Ancak büyüme korsancılığı gizli fikirler kitabı değil bir süreçtir. Büyüme stratejileri üründen ürüne kolayca kopyalanamaz. Büyüme asla aniden ortaya çıkmaz ve bir gecede oluşmaz. Büyüme korsancılığı problemlere yaklaşım konusunda sahip olduğunuz düşünce yapısıdır.

Mutlaka Okumalısın

Dijital Pazarlamacılar İçin 10 Önemli Performans Göstergesi

Aklınızdan bir senaryo geçirin. Bir telefon gelecek ve işveren kişi sizden bir rapor isteyecek. Bugüne …

6 Yorumlar

  1. Aslında inanılmaz bir şekilde küresel bilişim çöplüğüne doğru hızla gidiyoruz. Bu küresel pazar bizleri kara delik gibi içine çekiyor. Yapılanları yapmaya, giyilenleri giymeye çalışıyor ve bunun gibi daha bir çok şeye ayak uydurmaya çalışıyoruz. Tüm bunları pazarlamacıların takip etmesi içinde bir sistem gerekiyor. En son baktığınız sitenin ne olduğu, internette ne aradığınız gibi şeyler. Bütün bunlarda hayatın gizliliğini altüst ediyor. Şuan izlediğimiz gibi….

  2. Arkadaş ne çıkıyorsa zaten slikon vadisinden çıkıyor, adamlar yapıyor kardeşim. Ülkemizde de böyle bir vadi yok ki =)

  3. Bu yazı daha önce hiç bir yerde okumadığımız ilginç bir konuyu ele alıyor. Bu ve bunun gibi özgün konuları yayınlayarak ufkumuzu genişlettiğiniz için çok teşşekürler.

  4. İlginç bir konu olmuş teşekkürler.

  5. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Gayet etkileyici bir yazı olmuş. Growth Hacker falan ilk defa duydum. İnsanlar neler yapıyor nelerle ugraşıyor hayret edici.

  6. Aslında çok kısa bir şekilde özetlersek; Yaratıcılıkla pazarlama yapabilmek diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir