fbpx
Backlink

Backlinkleri Unutun – Linklere Doğru Bakış Açısı

Link oluşturma her SEO stratejisinin bir parçasıdır. SEO zaman içerisinde değiştiği için link oluşturma yöntemleri de değişiklik gösterdi. Profesyonellerin 2 yıl öncesinde elde ettikleri linklerde uyguladıkları yöntemler geride kaldı, yeni arama motoru algoritmaları çıkarıldı. Eski günlerde backlink elde etmek oldukça kolaydı. Önemli olan daha fazla link sahibi olmaktı ve bunlar arama motoru sıralamasında size yardımcı oluyordu. Algoritma değişiklikleri arama motoru optimizasyonun çalışma yöntemleriyle aynı zamanda backlink alım yöntemlerini de değiştirdi. Bugünlerde sadece linklerin sayısı değil aynı zamanda kaliteli ve uygun linkler elde etmek önemli hale geldi.

Link Oluşturma – Önceden Nasıl Gözüküyordu?

Önceleri link oluşturma son derece kolaydı. Sitenin sahip olduğu link sayısı onun arama motoru sonuç sayfasındaki sıralamasına doğrudan etki ediyordu. En popüler link oluşturma taktikleri şu şekildeydi:

Bir siteyi dizinlere veya listelere eklemek – bir siteyi eklemek ve backlink kazanmak bu tür sitelerden çoğu zaman ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebiliyordu.

Aldatıcı sayfalar oluşturmak – bunlar uygun yazılar, anahtar kelime doldurma yöntemleri ile yüksek PageRank değerine bir site sayesinde gerçekleştiriliyordu.

Forum linkleri oluşturmak – linkleri forum yazılarına ve kişisel imzalara eklemek ile gerçekleştiriliyordu.

Link satın almak – sponsorlu yazılar ve incelemeler satın alarak yapılıyordu.

Link değişim programlarına katılmak – link satın almak ve bunları rastgele belirlenen link değişim platformlarında yayınlamak şeklinde gerçekleştiriliyordu.

Bu tekniklerin hepsi ucuzdur ve aslında etkiliydi. Arama motoru algoritmaları güncellendiği zaman ise gelen güncellemeler backlinkleri analiz şekillerini değiştirdi. Sitelerin pozisyonları Google’ın bahsettiği site yöneticisi kılavuzunda belirtilen kurallara aykırı olma durumlarına göre etkilendi. Bazıları arama sonuçlarından çıkarıldı. Bazılarını arama algoritması gereksiz olarak etiketledi. Sonucunda ise yukarıda yer alan yöntemleri kullanmaya belli başlı siteler ayakta kalmayı başardı. Bunun SEO dili açısından anlamı ise kolay alınanların hepsinin bir problem teşkil etmesiydi.

Arama motoru algoritmaları için yapılan güncellemeler pazarlama dünyasında yeni bir hikaye değildir. Birçok pazarlamacı, SEO uzmanı ve girişimciler stratejilerini yeni ve istenilen SEO tekniklerine uyarlamaktadır.

Backlink Değil, Bağlantılar Kurun

Google Panda gibi algoritma değişiklikleri ve Penguin gibi güncellemeler eski yöntemleri uygunsuz hale getirir. En popüler kaliteli backlink alma yöntemi başka blog adreslerinde misafir yazarlık yapmaktır.

Daha fazla backlink almaya çalışmak yerine bağlantılar kurmaya çalışmalısınız. Bunun için takip edebileceğiniz birçok farklı kaynak vardır. Unutmayın blog yazarları sizden veya benden daha farklı değildirler. Onlar da insandır ve belirli konulardan hoşlanırlar ve hoşnutluklarını başkalarıyla paylaşmaktan memnuniyet duyarlar. Tahmin edebileceğiniz gibi bağlantılar yani ilişkiler kurmak vur ve kaç backlink yakalama süreci gibi değildir. Bu konu tam olarak şöyle belirtilebilir:

Bir topluluk içerisinde aktif olmak – aktif bir şekilde diyaloglara yorum yapmak ve katılmak.

Sosyal medya etkileşimi – değerli içerikler üretmek ve sosyal medyadaki konulara yorum yapmak.

İçerik üretmek – topluluğa daima değerli ve yeni şeyler kazandırmak.

Başkalarıyla bağlantılar kurmak backlink oluşturmaktan çok daha fazlasıdır. Kişisel otorite oluşturmak, okuyucular kazanmak, pozitif izlenim yaratmak ve profesyonel bir görünüme sahip olmak hakkındadır. Bu aynı zamanda markanızın arkasında doğru insanın yer aldığını karşı tarafa anlatmaktadır.

Bağlantılar çok daha değerli yatırımlardır çünkü bir markayı oluştururken SEO, stratejiler ve teknikler değişmektedir. Blog yazarlarıyla bağ kurmak ve güvenirliğe sahip olmak uzun süreli bir kazanımdır.

Backlinkler – Nicelik Değil, Nitelik

Ziyaretçi yazarları diğer link oluşturma taktiklerinden çok daha fazlasıdır çünkü nicelik ile ilgili değildir. Atıf ve eş oluşum yöntemleri ile sağlam ve kaliteli sitelerden backlink almak iyi bir stratejidir.

Atıf veya kaynak gösterme bir link oluşturma sürecidir, bunun siteden dışarı çıkan bir link ile ilgisi yoktur. Daha çok site grupları arasında benzerlikle açıklanabilir ve diğer siteler tarafından verilen bilgilere dayalıdır.

Eş oluşum yöntemi ise belirli sözcük öbekleri veya anahtar kelimeler yardımıyla bağlantı kurmak anlamına gelir.

backlink-degil-baglanti-kurun

Atıf ve eş oluşum bir tür teoridir ve backlinklerle bağlantılı çapa metinlerinin yerine değerlendirilebilecek farklı ancak önemli olan bir sıralama faktörü olması beklenmektedir. Teori veya değil, SEO stratejisinin önümüzdeki değişikliklere hazır olması gerekmektedir. Eğer bir sonraki güncelleme önemliyse kaliteli ve otorite sahibi sitelerden aldığınız backlinkler sizi bu güncellemelere karşı hazırlıklı hale getirecektir.

İçerik ve Link Oluşturma

İçerik sık sık SEO stratejisinin sürücüsü olarak nitelendirilir. Bilgilendirici içerikler üretmek sitenizin temeli olmalıdır. Bununla birlikte ziyaretçi yazılarınızda bilginizi paylaşmanız gerekmektedir. Eğer bir tür bahsedilme veya belirtilme hedefiniz varsa forumlarda veya başka yerlerde insanları rahatsız etmemeli, okuyucularla etkileşim kurmalı ve onları hikayenize dahil etmelisiniz.

Çekilişler gerçekleştirin – her şey satış yapmak veya dönüşüm gerçekleştirmekle ilgili değildir, özel başarılarınızı okuyucularınızla paylaşın.

Ücretsiz imkanlar sunun – ürün veya hizmetlerinizi ücretsiz olarak hediye edin, bu sayede inceleme veya bahsedilme alma şansınız çok yüksektir.

Bilginizi paylaşın – bilgilendirici ve nasıl yapılır tarzı rehberler ve araştırmalar sunarak belirli problemlere cevap arayın, bunu yaparken bulunduğunuz nişi dikkate alın.

Link oluşturma yöntemleri çok çeşitlidir ve hepsi sizin başarı kapasitenizle sınırlıdır. Unutmayın, tanıtıcı bir amaç peşindeyseniz kalite daima ilk sırada olmalıdır.

9 Yorum

  1. Merhabalar. Makaleniz çok güzel olmuş, açıkçası uzun zamandır aradığım bir yazı dizesiydi diyebilirim. Günümüzde ne yazık ki işini en ince ayrıntısına kadar ideleyerek yapan, kullanıcılarına en doğru haberleri sunan bir site bulmak oldukça zor. Bu kaliteyi sitenizde bulmuş olmam, sitenizi uzun vadede hep takip edeceğim anlamına gelmektedir. Çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim

  2. Verdiğiniz bilgiler çok yararlı, öncelikle teşekkürler. Listelediğiniz tavsiyelerde daha önce deneyip en fazla yararını gördüğüm yöntem çekiliştir, herkese tavsiye ederim. Bu yöntemle oldukça doğal ve fazla bağlantı alınabiliyor.

  3. Araştırma ve makaleleriniz altın değerinde vitrininizde hiç değer kaybetmiyor. Yeni makalelerinizi Gümüşland ekibi olarak sabırsızlıkla bekliyor, takip ediyoruz. İyi çalışmalar…

  4. Yazınız gerçekten çok faydalı ve bunu çok yakın zamanda deneyimlemiş oldum. Kaliteli backlink almak gerçekten çok önemli ve bunun yanında sürekli olarak kaliteli içerikler hazırlamak bence daha da önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba