fbpx
SEO

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI): Genel Bakış

SEO konusuna yeni başlamış biriyseniz “gizli anlamsal indeksleme” teriminin bir uzman işi olduğunu düşünebilirsiniz. Bu terimi sadece işin uzmanı olan kişilerin kullandığını veya anladığını düşünüyorsanız yanlış düşünüyorsunuz. Çünkü gizli anlamsal indeksleme adı kadar karmaşık olan bir şey değildir.

SEO konusuna yeni başlayıp SEO’nun ne olduğunu yeni öğrenen, denetim ve optimizasyon stratejilerini yeni yeni anlayan kişiler dahi LSI konusunda bilgi sahibi olabilmektedirler. Bu yazıda gizli anlamsal indeksleme nedir, süreç nasıl işler, kullanıcıya ve sitelere katkıları nelerdir tüm bunları adım adım öğrenmiş olacaksınız.

(LSI) Gizli Anlamsal İndeksleme Nedir?

Gizli anlamsal indeksleme konusunda bilgi sahibi olmak için arama motorlarının en önemli iki noktasına göz atmak gerekmektedir. Arama motorları belirli detayları anlayabilmek için karmaşık algoritmalar kullanmaktadırlar:

 • İçerik, bir sayfanın içeriğinin ne ile ilgili olduğu.
 • Arama niyeti, insanların belirli aramalar yaparken ne bulmak istedikleri.

LSI, arama motorlarına bu iki görevi kusursuz bir biçimde yerine getirme imkanı sunmaktadır. Gizli anlamsal indeksleme içeriğin içerisinde yer alan ilgili kelimeleri tanımlamak için geliştirilmiş algoritmanın bir parçasıdır. Bu algoritma sitelerde yer alan sayfaların ne olduğunu anlamakta ve arama sonuçlarını buna uygun şekilde göz önüne getirmektedir.

Birbiriyle aynı anlama gelen kelimeleri işleyerek ve bu kelimeler arasındaki bağlantıları anlayarak algoritma sitelerde yer alan sayfaları derinlemesine analiz etmekte ve bununla birlikte aramayı yapan kişilerin önüne doğru içerikleri getirmektedir.

LSI Önemlidir?

Arama motorları bilgiyi insanlar gibi işlemez. İnsanlar bağlamsal yaklaşım kullanırlar, dili çözümlerler ve dil ile sunulan bilgi arasında bağ kurarlar. Örneğin, “iPhone”, “uygulama” ve “veri paketi” gibi kelimeler kullanıldığı zaman telefonlardan söz edildiğini anında anlarız. Bu kelimelere ek olarak bilgilerin ne olduğunu anlamak için “akıllı telefon” sözlerini duymamıza pek gerek yoktur.

Diğer taraftan, arama motorları farklı şekilde çalışmaktadırlar. Arama motorları anahtar kelimeleri kullanarak bilginin ne olduğunu çözümlemeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle zaman zaman arama motorları sayfa içeriklerini çözümleme konusunda problem yaşamaktadırlar.

Gizli anlamsal indeksleme arama motorlarına daha fazla bağlamsal bilgi sunarak sayfa içeriğini yorumlama konusunda onlara yardımcı olmaktadır.

Kimlerin İşine Yarar?

Daha tutarlı, daha isabetli ve daha kullanışlı sınıflandırma kullanıcıların, yayıncıların ve pazarlamacıların işine yaramaktadır.

 • Arama motorları daha kullanışlı ve ilgili arama sonuçları sunabilmektedir. Çünkü içeriğin dilini daha iyi anlayabilmekte, içeriği konulara ayırma konusunda çok daha iyi çözümler üretebilmektedirler.
 • Pazarlamacılar gizli anlamsal indeksleme konusunda kullanılan en iyi yöntemlere başvurarak anahtar kelimelerini gözden geçirmektedir. Bu sayede arama sıralamalarını iyileştirmeyi başarmaktadırlar.
 • Yayıncılar etkileşim sunan daha iyi kitlelere ulaşabilmeyi başarmaktadırlar. Çünkü içerikler daha hedefli bir biçimde hazırlanmaktadır ve bu içerikler doğru kullanıcıların önüne sunulmaktadır.
 • Arama yapan kişiler ihtiyaçlarına ve isteklerine göre çok daha kolay bir biçimde içerik bulabilmektedirler.

Nasıl Çalışır?

Gizli anlamsal indeksleme, anahtar kelimelerini kullanarak içeriğin içerisinde bağlantılar oluşturmaktadır. Gizli anlamsal indeksleme terimleri anlamsal olarak temel anahtar kelimeyle ilgilidir. Örneğin, “akıllı telefonlar” anahtar kelimesini odaklayan bir sayfanın gizli anlamsal indeksleme kelimeleri “iPhone”, “uygulamalar” ve “veri paketleri” olacaktır.

Bu terimler ilgili sayfa hakkında çok daha fazla bağlamsal bilgi sunan ikincil anahtar kelimelerdir. Gizli anlamsal indeksleme arama motorları söz konusu ekstra anahtar kelimeleri işlediği zaman devreye girmekte ve sayfaya daha fazla bağlam ve anlam yüklemektedir.

Pazarlamacılar ve yayıncılar gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimeleri kullanarak sayfalarını optimize ederek arama motorların daha isabetli ve daha iyi sinyaller göndermeyi başarmaktadırlar.

Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Artık LSI yaklaşımının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenmiş olmalısınız. Artık site içeriklerinde ve blog yazılarında LSI anahtar kelimelerini nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Bulma

İlk olarak yazılarınız için potansiyel LSI anahtar kelimelerini tanımlamalısınız. Bunun için takip edebileceğiniz ve kullanabileceğiniz çok farklı yöntemler ve araçlar bulunmaktadır.

Yöntem 1: Google’ın İlgili Aramaları

İlk olarak kullanabileceğiniz en kolay yönteme göz atmalısınız. Google’ın arama sonuçlarında sunmuş olduğu ilgili aramalar önerileri hedeflediğiniz terimle alakalı olmaktadır.

Temel anahtar kelimenizi Google aramaya girin ve sonuçların en alt kısmında yer alan “ilgili aramalar” kısmına göz atmalısınız. Buradaki kelimeler sizin için potansiyel gizli anlamsal indeksleme kelimeleri olacaktır.

Bu anahtar kelimeler bizzat Google tarafından arama yaptığınız temel anahtar kelimeyle ilişkilendirildiğinden kullanılabilecek en doğru kelimelerdir. Zahmetsiz bir biçimde gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimelerini bulmak istiyorsanız ilk denemeniz gerek yöntem budur.

Yöntem 2: Google Anahtar Kelime Planlayıcısı Reklam Grupları Fikirleri

Google’ı kullanarak LSI anahtar kelimelerini bulmanın bir diğer yolu Anahtar Kelime Planlayıcısı aracından yararlanmaktır.

Mevcut Google hesabınız ile Google AdWords’e giriş yapın. Anahtar Kelime Planlayıcısı aracını kullanarak anahtar kelimenizi buraya yazın. Yaptığınız aramanın ardından “Reklam grupları fikirleri” sekmesini seçin. Daha sonra içeriğiniz ile ilgili reklam grubuna tıklayın.

Eğer mümkünse ortalama aranma hacmi en yüksek ama rekabet düzeyi düşük olan reklam grubunu seçmeye çalışmalısınız. Bu seçimi yaparsanız kullanıcılar tarafından ilgi gösterilen ama çok az markanın rekabet içerisinde olduğu anahtar kelimeleri tespit etmeyi başarabilirsiniz.

Karşınıza çıkacak olan liste Google tarafından sınıflandırılmış bir liste olacağından buradaki anahtar kelimeleri kullanarak potansiyel gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimelerini kolayca bulabilirsiniz.

Yöntem 3: LSI Graph Kullanma

LSI Graph veya LSI Keyword Generator gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimelerini bulmanızı sağlayacak ücretsiz bir araçtır.

Basit bir biçimde kullanmış olduğunuz temel anahtar kelimeleri araca girmeli ve potansiyel gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimelerinin yer aldığı uzun bir liste oluşturmalısınız. Yukarıda yer alan iki farklı önerinin aksine bu araç size gereğinden fazla öneri sunabilecektir. Bu nedenle oluşturacağınız içerikte en doğru anahtar kelimeleri kullanmak için biraz daha araştırma yapmanız gerekebilecektir.

Yöntem 4: Übersuggest Kullanma

LSI anahtar kelime araştırması yapmanızı sağlayacak bir diğer önemli araç Übersuggest isimli servistir. Bu adreste temel anahtar kelimenizi girerek temel anahtar kelimeyle ilgili diğer arama terimlerinin bir listesine ulaşabilirsiniz.

Bu araç temel anahtar kelimenizi göz önünde bulundurarak ondan sonra gelen en popüler anahtar kelimeleri önünüze çıkarmaktadır. Size sunulan raporun en üst kısmında en popüler terimler yer alırken her öneri harf harf ayrılmış bir biçimde karşınıza çıkacaktır.

Übersuggest yardımıyla elinize geçecek olan liste epey uzun olacağından en doğru gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimelerini bulabilmek için derinlemesine araştırma yapmanız gerekeceğini unutmamalısınız.

En İyi Anahtar Kelimeleri Seçme

Potansiyel LSI anahtar kelimelerinden oluşan bir listeye sahip olduğunuz zaman hangi terimlerin içeriğiniz ile daha alakalı olduğunu saptamaya çalışmalısınız. Anahtar kelime listenizi derinlemesine inceleyerek en kullanışlı sözcük öbeklerini saptamaya çalışmalısınız.

Konuyla alakasını göz önünde bulundurun: LSI anahtar kelimelerinin amacı içeriğine bağlam katmaktır. Bunun için anahtar kelimeleri değil konuyla ilgili olan en uygun terimleri seçmeye çalışmalısınız.

Örneğin anahtar kelimeniz “bahçecilik” ise ve yazı başlığı “küçük mekanlarda sebze bahçeciliği” şeklinde ise gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimeniz “meyve bahçeciliği” olacaktır.

Her ne kadar “meyve bahçeciliği” tavsiye edilen bir anahtar kelime olsa bile konunuz ile ilgili değildir. Bu anahtar kelime yazınıza ihtiyaç duyduğunuz kitleyi seçmeyi başaramayacaktır.

Aramayı yapan kişinin niyetini hesaba katın: Kendinizi aramayı yapan kişinin yerine koyun ve arama amaçlarını düşünmeye başlayın. Aramayı yapan kişilerin arama yapma sebebini bulmaya çalışmalısınız:

 • Bilgi odaklı mı arama yaptılar? Bilgi odaklı aramalar, aramayı yapan kişiler konuyla ilgili bilgi aradığında gerçekleştirilmektedir.
 • Yönlendirme odaklı mı arama yaptılar? Yönlendirme odaklı aramalar, aramayı yapan kişiler belirli marka, site, işletme veya ürünü bulmak istediğinde gerçekleştirilmektedir.
 • Satın alma odaklı mı arama yaptılar? Satın alma odaklı aramalar, aramayı yapan kişiler satın almak istedikleri belirli türde ürünü bulmak istediğinde gerçekleştirilmektedir.

Aramayı yapan kişinin arama niyetini belirleyerek onların hedefleriyle örtüşmeyen sözcük öbeklerinin neler olduğunu tespit edebilirsiniz.

Örneğin, “küçük mekanlarda sebze bahçeciliği için 10 ipucu” yazısından bilgi odaklı arama yapan tüm kullanıcılar yararlanabilecektir.

Bu kullanıcılar bir şey satın almak veya bir marka bulmak için arama yapmamaktadırlar. Bu durumda “yakınımdaki bahçecilik mağazaları” ve “sebze bahçeciliği araçları satın al” gibi aramaları listenizden kolayca çıkarabilirsiniz.

Yüksek hacimli alakasız anahtar kelimelere aldanmayın: Yukarıdaki iki öneriyi göz önünde bulundurarak gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimelerini belirlemek oldukça iyi bir fikirdir. Ancak yüksek hacimli ve konunuz ile alakasız anahtar kelimelerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermemelisiniz. Bu anahtar kelimeler yazılarınıza herhangi bir katkı sunmayacaktır.

Yapmanız gereken yazıların dikkat çekmesini sağlamak değil yazıların doğru insanların dikkatini çekmesini sağlamaktır.

Az miktarda trafiğin sayfanıza gelmesi ve aradığını bulması çok miktarda trafiğin sayfanıza gelip aradığını bulup gitmesinden çok daha değerlidir. Her zaman doğru anahtar kelimelere odaklanmalı ve hedef kitlenize katkı sağlayabilecek olanları seçmeye çalışmalısınız.

LSI Anahtar Kelimelerini Kullanma

Oluşturduğunuz içerik için en iyi gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimelerini seçtikten sonra onları aşağıdaki stratejileri kullanarak sayfaya dağıtmalısınız.

Doğru anahtar kelimelerini seçmişseniz onları içeriğe eklemek çok daha kolay olacaktır çünkü bu anahtar kelimeler konunuz ile alakalıdır. Bu konuda en iyi strateji yazılarınızı normal olarak yazmak ve ardından aynı anlama gelen sözcükleri gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimeleriyle değiştirmektir.

Anahtar kelime doldurma yapmamalısınız. LSI anahtar kelimelerini gereğinden fazla kullanmamalısınız. Anahtar kelime doldurma SEO konusunda olumsuz sonuçlar elde etmenize neden olacaktır. Gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimelerini doğal olacak şekilde bir veya iki kez kullanmanız yeterlidir.

Ana konuya bağlı kalmalısınız. Bu kelimelerin bir sayfaya ekstra bağlam eklemek için kullanılır. Bu sayede arama motorları sayfanın hedeflediği konuyu daha iyi bir biçimde tanımlamaktadır. Yüksek performans gösteren alakasız anahtar kelimeleri buraya eklemeniz durumunda ana konuyla ilgili olmayacağından sizin için pek anlamlı olmayacaktır.

Bu kelimeleri doğru noktalarda kullanmalısınız. Eğer mümkünse bu anahtar kelimeleri arama motorlarının sayfayı analiz ederken ilk baktıkları noktalara yerleştirmelisiniz:

 • Meta başlık etiketleri
 • Meta açıklamalar
 • Başlık etiketleri
 • Kalıcı bağlantılar
 • Alt başlıklar
 • Sayfaya giden çapa metinleri

Temel anahtar kelimeye odaklanmalısınız. Yazılarınızı gizli anlamsal anahtar kelimeler için anahtar kelimeler için optimize ederken önceliğin birincil anahtar kelime olduğunu unutmamalısınız. Eğer gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimesi ve birincil anahtar kelime arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa mutlaka birincil anahtar kelimeyi seçmelisiniz.

LSI okuyuculara, yayıncılara, pazarlamacılara ve arama motorlarına fayda sağlamaktadır. Okuyuculara aradıklarını daha kolay bulabilme konusunda yardımcı olmaktadır. Yayıncılara ise içerikleri doğru kişilere ulaştırma imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda iyi yazılmış değerli sayfaların SEO değerini yükseltmektedir.

Her ne kadar ismi çok karmaşık olsa bile LSI çok karmaşık yapıda değildir. Yukarıda yer alan adımları takip ederek LSI konusunda bilgi edinebilir, onları nasıl optimize edebileceğinizi ve kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Daha fazla SEO içeriğine mi ihtiyacın var. En yeni, en güncel ve en özel içerikler ayhankaraman.com/seo sayfasında seni bekliyor. Hemen ziyaret et web sayfanın performansını iyileştirecek içerikleri kaçırma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba