fbpx
SEO

Google AMP Nedir?

Günümüz toplumlarında anlık memnuniyetler çok daha önemli olduğu için insanlar bir şeyleri beklemekten hoşlanmamaktadırlar. Bu nedenle ziyaretçilerin %25’inden fazlası altı saniye içerisinde yüklenmeyen bir siteden anından ayrılmaktadırlar.

2016 yılında Google düşük hızlı olan mobil sayfalarını iyileştirmek için bir çözüm sundu. Bu çözüme “Accelerated Mobile Pages” yani “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” adını verdiler. Kısaca AMP olarak bilinen bu proje bir sitenin bir saniyeden çok daha kısa sürede yüklenmesini ve normal sitelerin 10 katından daha az veri kullanılmasını sağlamaktadır.

AMP Nedir

Google AMP Nedir?

Google AMP, cep telefonlarında anında yüklenen bir site elde etmenizi sağlayan bir site yayınlama teknolojisidir. 2016 yılının başından itibaren yaklaşık 25 milyondan fazla alan adı 1.5 milyar AMP sayfası yayınlamıştır.

AMP sayfaları oluşturmak için sitenizin AMP projesinin standartlarını takip eden başka bir sürümünü oluşturmanız gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra AMP siteniz kendi URL’sine sahip olacaktır. Bununla birlikte en popüler tarayıcılar olan Chrome, Firefox ve Safari ile uyumlu hale gelecektir.

Bir Google aramasında AMP sayfasını ziyaret etmek demek sayfanın en hızlı bir biçimde yüklenmesini sağlamak demektir. Google sayfayı kendi sunucularında barındırmakta ve içeriği doğrudan kendi sitesinde sunmaktadır. Aynı durum Facebook’un mobil uygulamasını terk etmeden kullanıcıların makaleleri okumasına olanak sağlayan Facebook Instant Articles için geçerlidir.

İki teknoloji arasındaki temel farklılık AMP sayfalarının tek bir platforma bağlı kalmamasıdır. Popüler arama motorları, sosyal platformlar, içerik yönetim sistemleri ve e-ticaret siteleri AMP teknolojisini desteklemektedir. Bu teknolojiyi destekleyenler arasında Bing, LinkedIn, Pinterest, Reddit, Twitter, Medium, WordPress, Squarespace, Tumblr, eBay ve BigCommerce gibi büyük markalar vardır.

wordpress AMP

Google ayrıca AMP sayfalarına arama sıralamasında öncelik tanımaktadır. Örneğin mobil arama sonuçlarında yer edinmek isteyen bir haber sitesi için AMP artık bir gereksinim durumdadır.

Ancak AMP sayfalarının gelişmiş hızı ve artırılmış arama sıralaması farklı bir değişimle birlikte gelmektedir: Google arama yoluyla bulunan AMP sayfalarına verilen linkler siteye herhangi bir link değeri aktarmamaktadır. Yönlendiren bir alanın link değeri sayfa teknik olarak Google’ın sitesinde barındırıldığı için doğrudan Google’ın alan adına gitmektedir.

Reklamcılık açısından yayıncıların bu kriterle sınırlı kaldığını söylemek mümkün değildir. 2016 yılında AMP Ads Initiative adında bir girişim başlatılarak yayıncılara öncekinden daha hızlı yüklenen, oluşturulması daha kolay ve daha yenilikçi reklamlar sunma imkanı tanındı. Böylece büyük haber siteleri AMP sayfalarından standart mobil sayfalarla aynı miktarda reklam geliri elde etme imkanı elde etmişlerdir.

AMP teknolojisinin yükselen popülerliği Google’ın internet yayıncıları ve özellikle mobil için yazan içerik oluşturucular üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlamıştır.

SEO ile ilgili daha fazla içeriğe ve ipucuna ulaşmak için hemen ayhankaraman.com/seo bağlantısını ziyaret et.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba