fbpx
E-Ticaret

Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürmek için 10 Öneri

Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürmek mi İstiyorsunuz? İşte Sitenizde Eksik Olan 10 Unsur

Siteniz olağanüstü estetik bir yapıya ve binlerce trafiğe sahip olabilir ancak ziyaretçileri müşteriye dönüştürmeyi başaramadığınız sürece tasarıma harcadığınız para tamamen değersiz olacaktır.

Kurallar sürekli değişir. Sınırlar sürekli yeniden düzenlenir. Düşünün, bundan yıllar önce mobil siteler yoktu ancak artık varlar. Klasik yazılım uygulamaları artık yerini web tabanlı uygulamalara bıraktılar. Bugünlerde ise yeni araştırmalar gerçekleştiriliyor ve bu araştırmaların büyük bir bölümü iyileştirme ve kullanıcı deneyimi üzerine gerçekleştiriliyor. Nedeni belli: Dönüşümleri iyileştirmeniz durumunda kazancınızı da iyileştirmiş oluyorsunuz.

Sitenize gelen aylık ortalama 3000 kişinin %1’i 30 müşteri anlamına gelmektedir. Dönüşüm rakamını %2’ye çıkardığınız zaman ise müşteri sayısı iki katına çıkmaktadır. Trafik miktarı daima odaklanılması gereken bir alan olsa bile sitenin tasarımının trafiği dönüştürmek konusunda etkili olduğunu asla unutmamalısınız.

Sitede Dönüşüm Sağlamak için Bir Plana Sahip misiniz?

Bir planınız yoksa bu durumda çok geçmeden bir plan oluşturmalısınız! Size uygun gelen bir tasarım yaparak her şeyi halletmiş olmazsınız. Bir plan geliştirmelisiniz ve bu planı her yönüyle test ederek yüksek dönüşüm oranları sunan özelliklerini tespit etmelisiniz.

Pazarlamacılar uzun süredir çalışmalarını sürdürüyorlar. Ancak bu kişiler artık sadece site trafiğine bağımlı hareket edemezler. Nitelik ve nicelik arasındaki farkı anlamak durumundadırlar.

e-ticaret-sitenizi-ziyaret-eden-kisileri-musteriye-donusturun

Markanız ile ne kadar iç içe olursanız onu bir müşterinin gözünden görme konusunda bir o kadar zorlanırsınız. Dönüşüm işiyle uğraşan bir firma veya dijital pazarlama ajansı bu konuda size yardımcı olabilir. Bu uzmanların ilk olarak önerdiği adımlar genellikle iki aşamadan oluşur. Birincisi siteye girerler ve size bu konu hakkında geri bildirim sunarlar. İkincisi kullanıcılardan gelen geri bildirimleri, zorlukları, karışıklıkları hesaba katarlar. Dönüşüme engel olan unsurları tespit ettikten sonra ise kullanıcıya yeni ve kullanıcı dostu bir deneyim sunmanız konusunda size yardımcı olurlar.

Eğer yeni bir dönüşüm iyileştirme stratejisi oluşturmak istiyorsanız aşağıda yer alan 10 unsura göz atabilirsiniz. Bu yöntemler daha önce denenmiş ve müşterileri memnun edici unsurları içermektedirler.

Yeni İçerikler

Sitede yayınladığınız içerikler aylar öncesine aitse ve yeni bir şeyler yoksa bu durumda sitede pek fazla vakit geçirdiğinizi söylemek mümkün olmayacaktır.

Sitenizi en son ne zaman ziyaret ettiğinizi düşünün. Yayınlamış olduğunuz son içerik çok eski bir tarihe aitse bu durumda firmanın uzmanlığından söz edilmesi pek doğru değildir. Sitenizde mutlaka sürekli yeni olan içerikler sunmaya çalışmalısınız. Bu günlük bir blog yazısı olabileceği gibi firmanın başındaki isimden haftalık notlar da olabilir. Önemli olan müşterilerin gözünde sitenin yaşadığının gözükmesidir. Müşteriler eski tarihe sahip yazıları gördükleri anda geri tuşuna basarlar veya sayfayı kapatırlar.

Firma içerisinde düzenli olarak yeni içerikler sunamıyor olabilirsiniz. İçerik kritik bir unsurdur ve bu konuda bir atılım gerçekleştirerek sizin için yazılar yazabilecek kişilerle çalışmayı düşünebilirsiniz. Nitekim, yazının kimin tarafından yazıldığının bir önemi yoktur. Yazının müşterilere uygun olması ve yeni olması önemlidir. Bu sayede daha fazla dönüşüm elde edebilirsiniz.

Satın Almaya Hazır Müşteriler

Birçok trafik sahibi olabilirsiniz ancak önemli olan alışveriş ekranı ise bu durumda dönüşüm oranlarınız artış göstermeyecektir. Peki bu tür ziyaretçileri nasıl çekebilirsiniz? Bunun için çeşitli yöntemler vardır. Öncelikle hedef pazarınızı bilmelisiniz. Bu çok basitmiş gibi gözüken bir unsur olabilir ancak bazı durumlarda fazlasının iyi olduğunu düşünürüz.

ziyaretcileri-musteriye-donusturmek-mi-istiyorsunuz

Fazla olması iyidir ancak bu fazlalık hedeflenmiş kullanıcılardan oluşuyorsa bu durum geçerlidir. Unutmayın, nitelik daima nicelikten daha iyidir. Peki bu kullanıcıları sitenize nasıl çekersiniz? Rakiplerinize göz atın. Reklam mı veriyorlar? Evet ise nereye reklam veriyorlar? Sosyal ağ takipçileri ne durumda? Çok fazla takipçiye sahipler mi? Araştırmaya başlamak için bunlar ideal noktalardır. Araştırmadan sonra ise yeni müşterileri nasıl çekeceğinizi tespit edin. Daha sonra ise satış hunisi üzerinden çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Her ne yapacak olursanız olun reklamlara güçlü harekete geçirici cevaplar ekleyin.

Etkili Harekete Geçirici Mesaj

Harekete geçirici mesajı ele alacak olursak, sitenizde bunlardan var mı? Kulağa basitmiş gibi gelebilir ancak bu konuda yapılan en basit hata harekete geçirici mesajı ihmal etmektir. Ziyaretçiler sitenize geldikleri zaman yapmaları gereken şey konusunda herhangi bir yönlendirmeyle karşılaşmadıkları zaman siteden çıkarlar.

Harekete geçirici mesajlar önemlidir ve bunlar sitenizde göz ardı etmiş olduğunuz bir unsur olabilir. Bunların etkili olup olmadığını nasıl belirlersiniz? İşte bu aşamada test etme devreye girer. Butonlar farklı boyutlarda, renklerde ve biçimlerde olabilir. Hangisinin daha etkili olduğunu belirlemek için bir test yapın ve en iyisini bulana kadar düzenlemelere devam edin.

Harekete geçirici mesaj basit ve müşterileri zorlu durumlardan kurtarıcı olmalıdır.

Bknz: https://www.ayhankaraman.com/harekete-gecirici-mesaj-call-to-action-nedir/

Basit Sipariş Süreci

Harekete geçirici mesajı basit hale dönüştürmek tek başına yeterli bir çözüm değildir. Ziyaretçiler satış hunisi içerisine girdiklerinde zorlayıcı durumlarla karşılaşmamalıdır. Sitenizde yer alan alışveriş sepeti bölümü veya iletişim kısmı basit ve açık olmalıdır. Rahatsız edici unsurlardan ve kullanıcıları alışverişi yarıda bıraktıracak durumlardan uzak durmalısınız.

Sosyal Medya

Markanız sosyal medya varlığına sahip değilse bu durumda kendinizi şüpheyle dolu ziyaretçilere hazırlayın. Bugünün dijital pazarlama dünyasında pazarlamacıların bir şeyler söylemesi önemli değildir. Diğer kullanıcıların bir şeyler söylemesi önemlidir.

Kulaktan kulağa yapılan pazarlama yönteminde incelemeler ve sosyal medyada dile getirilen düşünceler siteye yeni müşteriler çekmek için önemli yöntemlerdir. Eğer sitenizde bir sosyal medya bileşenine sahip değilseniz veya müşterilerin sizinle nasıl bağlantı kurabileceklerini belirtmediyseniz, bu durumda potansiyel müşterileri kaybetme olasılığınız çok yüksektir.

Güven Faktörü

İnsanlar doğaları gereği şüpheci varlıklardır. İnternet ve bununla birlikte aldatıcı adımlar bu niteliği ön plana çıkarmışlardır. Siteniz bu düşünceleri azaltıyor mu yoksa bu düşüncelere katkı mı sağlıyor?

Gerçekten pahalı ürünler satıyor olabilirsiniz. Bu durumda fiyatların yüksekliğinden yakınmayın, fiyatın neden yüksek olduğunu açıklamaya çalışın. Müşterilerin iletişim bilgilerini almak istiyor musunuz? Bu durumda bilgilere neden ihtiyaç duyduğunuzu açıklayın ve başkalarıyla paylaşmama konusunda onları bilgilendirin.

Sizleri neler tereddüt içerisinde bırakıyor? Bu faktörleri tespit ettikten sonra açıklamaya çalışın. Müşteri denemeleri, medyada yer alacak ibareler, rozetler ve daha önce belirtildiği gibi sosyal kanıtlar bu konuda size yardımcı olabilir.

Değer Önerisi

Bir kez daha insan doğasının dengelerine göre hareket etmelisiniz. Biz daima içimizde neler olduğunu merak ederiz. Bu normaldir. Bu nedenler müşterilerin benzer düşüncelere sahip olduğunu kabul etmelisiniz.

ziyaretcileri-musteriye-donusturmek

Markanızın onlara kişisel olarak nasıl yardımda bulunacağını açıklayabilir misiniz? Bunu sitenin temeline yerleştirin. Değer önerileri uygunluğu ve netliği yükseltir. Müşterilere ne kadar fazla rahatsızlık ve korku sunarsanız, müşterilerin siteyi terk etme eğilimi bir o kadar fazla olacaktır.

Bu durum daha önce belirtilen birçok faktörle ilişkilidir ve buna güven de dahildir. Markanız için pozitif bir yaklaşım göstermek isterken potansiyel engelleri ortadan kaldırmaya yönelik adımlar attığınız sürece değer önerisini yükseltmiş olursunuz. Bu aynı zamanda bir tür kaçınılmazlık hissi katmaktadır.

Mobil Dostu

Akıllı cihazların gün geçtikçe popülerliği artmaktadır ve bu nedenle sitenizi mobil ile uygun hale dönüştürmelisiniz. Bunun için birçok test yazılımları ve araçlar bulunmaktadır. Bunlar sayesinde sitenizin farklı cihazlardan nasıl göründüğüne göz atabilirsiniz. E-postadan açılış sayfasına kadar birçok unsurun mobil cihazlarda iyi sonuçlar verdiğinden emin olun.

Siteniz “duyarlı” bir tasarıma sahip olduğu sürece birçok farklı mobil cihaz üzerinden sorunsuzca erişilebilir durumda olacaktır. Bu aynı zamanda sitenizde yer alabilecek kopya sorunlarından uzak durmanızı sağlayabilecektir. Bununla birlikte ana sitede güncelleme yapmanız tüm cihazlarda benzer güncellemenin yapılmasını sağlayacaktır. Bu yan ürün sitenizi ziyaret eden kişilerin deneyimini iyileştireceği gibi aynı zamanda sitenizin arama sıralamasını yükseltmek konusunda size yardımcı olacaktır. Sonuç olarak ise dönüşüm rakamlarını yükseltmiş olursunuz.

Talep Takibi

Potansiyel talepleri yakalamak adına sitenizde bir form bulunuyorsa bu sizin için iyi bir haber! Takipleri ihmal etmek iyi değildir. Birisi size ve sizin markanıza güvendiği zaman bu formları hassas bilgilerle doldurabilir. Ancak bu tip bir yaklaşıma sahip olmazsanız satışa yaklaşma şansınızı kaybedebilirsiniz. Bu sıkça yaşanan bir durumdur.

Talepleri yakalamak adına bir forma sahip değilseniz artık bir tane oluşturmanız gerekir. Bu iletişim istekleri için değil aynı zamanda bülten aboneliği veya iletişim formu için değerlendirilebilir.

Müşteri Referansları

Siteniz müşteri referansları açısından yetersizse bu durumda yeni müşterilere ulaşma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Meraklı web kullanıcıları sizin ne olduğunuzu, diğerlerini nasıl memnun ettiğinizi ve ürün satışından sonra sunduğunuz servisleri ve bu konuda güvenilir olup olmadığınızı bilmek ister.

Sadece isimlerden oluşan referanslar yeterli olmayacaktır. Bunlar aslında müşterilerin düşüncelerinde ikilemler oluşturmaktadır. Eğer bu şekilde bir girişiminiz yoksa bundan uzak durmalısınız. Memnun olan müşterilerin fikirlerinden ve düşüncelerinden yararlanın ve onların isimlerini kullanarak düşüncelerini paylaşma konusunda onlardan izin alın.

Dönüşüm konusunda gerçekleştirdiğiniz denemelerde başarısız olabilirsiniz. Bugüne kadar neler denediniz?

Ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürecek bir e-ticaret danışmanı mı arıyorsunuz? Sizler için hazırladığımız danışmanlık sayfamıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba