fbpx
E-Ticaret

E-Ticaret: İş Maliyetini Düşürmek İçin 10 Alan

E-Ticaret sitesi sahiplerinin iş maliyetlerini düşürmek için göz atması gereken 10 alanı paylaştık. Dikkate almanız maliyetleri iyileştirmenize sebep olacaktır.

İş yapmanın genel kuralı masrafları kontrol etmek, geliri yükseltmek ve kazancı en yüksek seviyeye çıkarmaktır. Bunu gerçekleştirebilmek ekonominin zayıf olduğu zamanlarda ve ekonomiyi düzeltmeye çalıştığınız zamanlarda oldukça zordur. Gelirler yükseldikçe, işletmeler daha fazla çalışana sahip olmak isterler, yeni teknolojiler satın alırlar ve ekipmanları genişletirler. Ancak birçok firma sahip olduğu nakit miktarını sabit kıymetlere bölüştürürler ve ekipman yatırımlarını satışları genişleterek yapmaya çalışırlar.

Bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu stratejik olmayan maliyetleri azaltmak ve kontrol etmektir. Teknoloji ve dış kaynakların ortaya çıkması sayesinde, firmalar maliyetleri azaltabiliyorlar, verimliliği iyileştirebiliyorlar ve kaçınılmaz dönemsel krize karşı daha iyi pozisyon alabilmek için kazançlarını yükseltebiliyorlar.

e-ticaret-maliyetlerinizi-dusurmek-icin-yapmaniz-gerekenler

Bu firmalardan birisi olmak istiyorsanız aşağıda sıralanan 10 farklı başlığa göz atmalı ve firmanızın maliyetlerini azaltmalısınız.

1. Üretim

Ekonomik dengeler sürekli değişiklik göstermektedir. Burada öne çıkan iki ülke bulunmaktadır. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri ekonomik dengeleri değiştirebilirler. Ancak, siz üretim alanınızı kendi ülkeniz içerisinde belirlerseniz maliyeti kısıtlayabilir ve operasyonları farklı zaman dilimleri, farklı kültürler, nakliye ve ekipman yatırımları problemleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

2. Nakliye ve Paketleme

Nakliye ve paketleme işlemlerinin maliyetini düşürmeye çalışın. Bunu yaparken firmalar arası rekabetten yararlanmaya çalışın. Her nakliye aracından olabildiğince fazla verim almaya çalışın. Müşterilerin ödemesi gereken kargo bedelini aşağı çekmeye çalışın ancak gereğinden fazla nakliye bedeli ödenmesi gerekiyorsa bunu müşteriye belirtin ve ücretini müşteriden temin edin.

e-ticaret-maliyetleri-nasil-duser

3. Finans ve Muhasebe

Muhasebenin dış kaynaklı olması problemini basitleştirerek çözün ve maliyet azaltımını kolay ve elde edilebilir hale getirin. Çalışanlarınız arasında muhasebeciler bulunuyorsa bu olumlu olabilir.

4. İnsan Kaynakları

Bir profesyonel işçi kurumu maaş bordrosu konusunda size yardımcı olabilir ve işçilere daha faydalı kazançlar sunabilir. Ek olarak, profesyonel işçi kurumu sayesinde diğer firmalarla bir ortak havuz oluşturursanız kazançların maliyetinde önemli ölçüde azaltma yapabilirsiniz. Bununla birlikte insan kaynaklarının düzenleyici değişimlerinde sorumluluk alabilecek birilerine sahip olabilirsiniz.

5. Yasal Ücretler

Eğer davalar, patent çalışmaları veya ortaklık organizasyonları gibi şeylerle ilgileniyorsanız yasal bir uzmana ihtiyaç duyarsınız. Bu uzman üst düzey bir hukuk bürosundan olabilir ve saatlik ücretleri belirgin düzeydedir. Yasal ücretler pazarlığa açıktır ve birçok hukuk bürosu bu ücretleri aşağı çekme veya aylık olarak basit bir yasal servis düzeyine indirgeme konusuna sıcak bakabilmektedir.

6. Banka Ücretleri

Küçük veya orta dereceli bir işletme olup ulusal takas bankalarından biriyle çalışıyorsanız, bunun nedenini sorgulayın. Bu büyük bankalar, karmaşık uluslararası işlemler konusunda büyük firmalara yardımcı olabilecek profesyoneller ile doludur. Ancak bu servisler aniden büyüme gösteren firmanız için gerekli olabilir. Nitekim bu ücretler yerel veya bölgesel bankaların ücretlerinden iki kat daha fazla olabilmektedir.

is-maliyetlerini-dusurmek

7. Sigorta

En son ne zaman alternatif bir sigorta komisyoncusundan bir teklif aldınız? Sigorta firmaları genellikle aynı anda bir komisyon kaydına izin verirler. Mevcut durumda bir komisyoncuya sahipseniz ve farklı bir komisyoncunun teklifi söz konusuysa, hangi komisyoncunun sigorta firmalarından teklif alması gerektiğini seçmelisiniz. Sigorta komisyoncuları doğal olarak sigorta firmalarıyla güçlü ilişkiler kurarlar. Bu nedenle ekstra iskontoyu getireni seçmek en ideal tercihtir.

Sigorta ihtiyaçlarınızı iki komisyoncuya ve sigorta firmalarına teklif olarak sunun. Yüksek kesintileri ve eğer yüksek limitlere ihtiyaç yoksa düşük teminat limitlerini göz önünde bulundurun.

8. Denetim Ücretleri

Dört büyük denetim bürosu büyük bir ulusal takas bankasına eş değerdir. Bu denetim büroları araştırma ve güç grupları ile kurulur. Yurtiçindeki ve yurtdışındaki zorluklarla başa çıkmaya çalışırlar ve yüksek seviyeli ücretlere sahiptirler.

Ücret seviyeleri dört grupta incelenebilir. En büyük dört büro, diğer üç ulusal büro, bölgesel bürolar ve yerel sertifikalı serbest muhasebeciler. Bu muhasebecilerin sizin firmanız için uygun olduğundan emin olun. Büyük ve küçük büroların arasındaki ücret olanları arasında büyük farklılıklar olabilir.

9. Sosyal Pazarlama

Sosyal medya ağlarınız ve LinkedIn sayfanız firmanın pazarlama faaliyetleri için oldukça kullanışlı kanallardır. Pazarlama maliyetlerinizi gözden geçirin ve bunların yerine neleri koyabileceğinizi düşünün. Reklam bütçeleri, fuar yatırımları ve genel etkinlik alanlarına yapılacak yatırımlar kesilmesi veya ortadan kaldırılması gereken faaliyetlerdir.

10. Doğru Müşteriye Satış Yapmak

Müşteri tabanınızı araştırdığınız zaman hangi müşterilerin daha fazla kazanç getireceğini, hangisinin bu kapsama biraz daha yakın olduğunu ve hangisinin düpedüz kayıp olarak öne çıktığını görebilirsiniz. Kayıp olarak görülen müşteriler dönüşüm sağlamak istediğiniz müşterilerdir. Akıllı olan firmalar ise satışların tümünü daha fazla kazanç getiren müşterilere doğru yönlendirirler. Satış maliyetini düşürseniz ve hatta kaynakları daha fazla kazançlı satış sağlamak için kullansanız bile daha fazla nakit elde dersiniz ve firmanın kazancını yükseltirsiniz.

Burada yer alan maliyet düşürücü etkenlerin bir bölümünü değerlendirerek nakitten ve kazançlarınızdan daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

E-Ticaret SEO ile ilgili yazdığımız makalemizi okudunuz mu? Okumadıysanız buraya tıklayınız.

7 Yorum

  1. Ben E-ticaret işine girmeyi düşünüyorum ve bu iş için bir başlangıç ararken buldum sizi doğru tespitler ve yaklaşımlar. teşekkürler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba