fbpx
SEO

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Bulmak İçin 5 Araç

Tüm anahtar kelimeler birbirine eş değer nitelikte değildir. Birçok işletme rekabet oranı yüksek olan anahtar kelimelerin peşinden gitmektedir. Sonucunda ise bu anahtar kelimelerin herhangi bir dönüşüm getirmediğini fark ederler. İşte bu nedenden ötürü yüksek değere sahip uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak önemlidir. Genel olarak hazırladığımız içerikler ile belirli anahtar kelimeleri hedef alırız. Böylece ilgili konularda arama yaptıran kişileri sitemize çekmeye çalışırız.

Eski yöntemlere bağlı kalarak anahtar kelimeler bulmaya çalışmak trafik açısından ihtiyacımızı görecek nitelikte olabilse bile dönüşüm açısından beklentileri karşılama konusunda yetersiz kalabilmektedir. Herhangi bir anahtar kelime için aylık olarak yüzlerce veya binlerce ziyaret almak bizim için önemli olabilir. Bundan daha önemli olan durum ise gelen ziyaretçileri nasıl dönüşüm hedeflerimize dahil ettiğimizdir.

Bugünün arama motorlarında kullanıcının beklentilerini hesaba katabilmek ve onları karşılayabilmek son derece önemlidir. Arama motorlarındaki sonuçlar kullanıcıların davranış beklentilerine göre şekillenmektedir. Böylece arama motoru sonuçları önemli ölçüde bu beklentilerden etkilenebilmektedir. Kullanıcıların beklentilerine karşılık verebilmek demek daha kaliteli trafiğe sahip olabilmek demektir. Daha kaliteli trafik ise dönüşüm gerçekleştirme olasılığımızın yükselmesi anlamına gelmektedir.

1. Uzun Kuyruklu Tavsiyeler İçin HitTail’i Kullanın

Kalitesi yüksek olan anahtar kelimeler bulabilmenin en iyi yolu yüksek değere sahip uzun kuyruklu anahtar kelimeler seçmektir. Bu anahtar kelimeler kullanıcı davranışlarına yakın sonuçlar elde edebilmeniz için size yardımcı olan kelime öbekleri olarak karşımıza çıkarlar. Dönüşüm konusunda verecekleri sonuçlar daha iyi olabileceği gibi aynı zamanda reklamlar için fiyat teklifleri çok daha düşük olabilmektedir.

HitTail, uzun kuyruklu anahtar kelimelerden oluşan tavsiye tablosu ile size bu konuda yardımcı olabilecektir. Kendine özgü algoritması ile bu araç mevcut site trafiğini incelemekte ve buna bağlı olarak size anahtar kelime tavsiyeleri sunmaktadır.

2. Google İlgili Aramalarla Uzun Kuyruklu Popüler Aramaları Tespit Edin

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmanın bir diğer yolu ise Google İlgili Aramalar seçeneğine göz atmaktır. Google’da en alt kısımda yer alan ilgili aramalar yaptığınız aramaya yönelik farklı arama seçeneklerini size sunmaktadır.

Bu stratejiyi kullanmanın en etkin yolu uzun kuyruklu bir anahtar kelime için arama gerçekleştirmektir. Kısa anahtar kelime öbekleri seçerseniz karşınıza yine kısa anahtar kelime önerileri gelecektir. Bu anahtar kelimeler çok daha genel olacağından size hiçbir şey kazandırmayabilir. Bu nedenle ilk olarak HitTail aracını kullanmayı düşünmeli ve ardından seçtiğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimelere yönelik tavsiyelere göz atmalısınız. Eğer kullanacağınız anahtar kelime öbeği gereğinden fazla uzunsa Google size herhangi bir öneri sunmayacaktır. Seçim yaparken dikkatli ve özenli davranmalısınız.

3. Yüksek Dönüşüm Değerine Sahip Anahtar Kelimeleri Bulmak İçin AdWords’ü Kullanın

Araştırmanıza biraz vakit ve bütçe ayırabilecek durumundaysanız AdWords’ü ziyaret edin. Seçmiş olduğunuz anahtar kelimelerin ne gibi sonuçlar ortaya koyacağını test ederek görebilirsiniz. Bunun için seçmiş olduğunuz anahtar kelimeleri bir araya getirmeli ve hangisinin iyi sonuçlar ortaya koyduğunu test ederek tespit etmelisiniz. Bu noktada ise basit bir biçimde satın alma işlemi gerçekleştirecek arama olasılıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Genel anahtar kelimeler size daha az dönüşüm sunabilecek durumdayken satın almaya yönelik aramalar daha fazla dönüşüm sağlamanız konusunda size yardımcı olabilir.

Anahtar kelime listenizi oluşturduktan sonra en az bir haftalığına bir AdWords kampanyası gerçekleştirin. Kampanya süresi ne kadar fazlaysa performans ölçümlerini o kadar sağlıklı gerçekleştirebilirsiniz. Her ne kadar bu strateji zaman ve bütçe gerektirse bile etki açısından diğerlerine göre çok daha güçlüdür. Bu yöntem ile işinize yarayacak anahtar kelime öbeklerini daha rahat bulabilirsiniz.

4. Yüksek Değere Sahip Anahtar Kelimeleri Hedef Almak İçin SEMRush’ı Kullanın

SEMRush veya onun türünde bir araç kullanarak rakipleriniz teklif yaptığı anahtar kelimeleri araştırmaya çalışmalısınız. Öncelikle rekabet halinde olduğunuz yerlerin bir listesini çıkarın. Bu bulunduğunuz niş içerisinde yer alan ufak siteler olabileceği gibi yüksek trafik miktarlarına sahip büyük siteler de olabilir.

Listenizde yer alanlardan birinin adresini SEMRush’a ekleyin. Burada ilgilenmeniz gereken nokta rakiplerin ücretli aramaları konusunda yüksek CPC oranına sahip olanlardır. Bunları tespit ettikten sonra rakipleriniz kullandığı yüksek değere sahip anahtar kelimeleri tespit etmiş olursunuz.

5. Google Arama Konsolunu Kullanarak Anahtar Kelimeleri Bulun

Bu bilinen bir yöntem ancak çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Bulunduğunuz duruma göre mevcut içerik ile birkaç anahtar kelimede sıralama yapıyor olabilirsiniz. Arama Konsolu’nu inceleyerek hangi anahtar kelimelerin dönüşüm sağladığını kontrol edin ve bu anahtar kelimeleri kullanarak daha kaliteli adımlar atmaya çalışın. Ayrıca diğer anahtar kelimeleri gözden geçirerek birkaç düzenleme ile iyi sonuçlar verebilecek olanları tespit edin.

Bunu yapabilmek için Arama Konsolu’nu ziyaret edin. Arama Trafiği kısmından Arama Analizi sekmesine giriş yapın. Burada en popüler anahtar kelimelerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri görüntülerken elde ettikleri diğer değerlere de göz atabilirsiniz. Burada göz atmanız gereken en önemli niteliklerden birisi ise Google’daki ortalama sıralama pozisyonudur.

Sayfalar seçeneğini tıklayarak anahtar kelimelerin hangi sayfalar için sıralama sağladığını görebilirsiniz. İşinize yarayacak sayfaları ve anahtar kelimeleri belirledikten sonra bunlara odaklanarak sayfa içi SEO çalışmalarınıza başlamalı ve dahili link yapınızı iyileştirmelisiniz. Daha sonra ise bir link oluşturma kampanyası başlatarak bu sayfaların daha fazla link almasını sağlamalısınız.

Unutmayın yüksek kaliteye sahip anahtar kelimelerin pahalı olması gerekmez. Yüksek fiyata sahip olan anahtar kelimeler daha fazla dönüşüm sağlayabilecek olsalar bile daha etkili uzun kuyruklu anahtar kelimeler ucuz oldukları kadar dönüşüm açısından farklı fırsatlar sunabilirler. Burada önemli olan durum hangi anahtar kelimenin site ve hedef kitle için işe yarayacağını tespit edebilmektir.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba