fbpx
Google Cezaları

Sitenizi Google Cezalarına Karşı Korumanın 7 Yolu

Eğer sitenizin Google sonuçlarında daimi olmasını istiyorsanız atmanız gereken adım bellidir. Google cezalarından kendinizi korumalı, Penguin ve Panda gibi yaptırım algoritmalarıkarşısında nasıl davranacağınızı iyi bilmelisiniz.

1. Ziyaretçi Yazarlığını Kısmen Bırakın

Ziyaretçi yazarlığı önemli bir link alım kaynağıdır. Ancak bu kullanmanız gereken tek link stratejisi değildir. Google doğal yollardan elde edilmiş linklere değer vermektedir. Bu nedenle birçok siteden tek bir linki bulunan sitelerin zaman içerisinde dibi görme riskleri bulunmaktadır.

Google ilerleyen günlerde ziyaretçi yazarlığı ile elde edilen linklerin değerini düşürdüğünde sonuçları sizin için çok daha farklı olabilir. Ziyaretçi yazarlığı yaparak link almak kolay olsa bile Google açısından bunları tespit etmek de oldukça kolaydır. Aldığınız linkler doğal olmalıdır veya doğal gözükmelidir.

Ziyaretçi yazarlığını yabana atmamalısınız ama link profiliniz bu şekilde elde edilen linklerle dolu olmamalıdır. Maksimum oranın %20 gibi bir oran olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu oranın üstüne çıktığınız zaman risk altında olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ziyaretçi yazarlığı yaparken kendinize belirli kriterler sunmalısınız.

2. Link Alınan Alan Adlarının Alakalı Olmasını Sağlayın

Google’a göre ilgi ve alaka son derece önemlidir. Bir alan adı bir yerden link alıyorsa ilgili iki site arasında bir bağ bulunmalıdır. Bu bağın ne demek olduğu tanımlamasında belirtilmektedir. Bir siteden link almayı düşünüyorsanız bu site sizinle aynı niş içerisinde yer almalıdır. Aksi halde alınan linkin sizin için bir önemi olmayacaktır.

Siteniz moda üzerineyse link profilinizin büyük bir kısmı moda ile ilgili sitelerden alınan linklerle oluşturulmalıdır. Genel siteler, haber siteleri veya dizinler bunun kapsamındadır. Bu tür sitelerden link almak size değer kazandırır ama bu kuralın dışına çıktığınız bloglar ve diğer siteler için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

Google için siteler arası bağlantılar ilerleyen zamanlarda çok daha değerli olacaktır. Penguin gibi bir algoritma güncellemesinden ceza almak istemiyorsanız mutlaka link profilinizi gözden geçirmelisiniz. Link profilinin %30 gibi önemli bir kısmı mutlaka ilgili alan adlarından alınan linklerden oluşmalıdır.

3. Çapa Metni Çeşitliliği

Anchor Text veya Çapa Metni ibaresini daha önce duymuş olmalısınız. Bu çapa metinlerinin nitelikleri Google açısından farklı ele alınmaktadır. Burada, tıklayınız ve site gibi çapa metinleri değersiz görülmektedir. Bununla birlikte yoğun bir biçimde bu şekilde oluşturulmuş çapa metinleri ve linkler ceza alma konusunda bir adım öndedirler.

Tıpkı aldığınız linkler gibi çapa metinlerinin de doğal gözükmesi gerekmektedir. Google bir linkin doğal olup olmadığını bu şekilde anlayabilmektedir. Değerli bir analiz yapılacak olursa çapa metinleriniz için belirlenecek dağılım oranının içerisinde marka adı, yazar adı, doğrudan site adı, farklı anahtar kelimeler veya özel olarak seçilmiş anahtar kelimeler yer almalıdır. Uzak durmanız gereken çapa metinleri ise tıklayınız, site ve burada gibi siteniz adına hiçbir değeri ve anlamı olmayan kelime gruplarıdır.

4. Marka Sinyalleri Oluşturun

Google büyük markalara biraz daha tolerans gösterir. Bir ceza almaları durumunda marka olan sitelerinin cezalarının kaldırılması yapılan başvurular sonucunda olasıdır. Büyük bir markaya dönüşmek çok kolay değildir. Bunun yanında bu tür bir marka olabilmek için çok büyük yatırımları gözden çıkarmanız gerekebilir.

Eğer yeteri kadar pazarlama bütçesine sahip olmayan bir kişi veya firma durumundaysanız çok fazla sıkıntı yapmamalısınız. Çok büyük yatırımlar yapmadan marka olabilmek mümkündür.

  • Site tasarımınız oldukça iyi olmalıdır. Kötü tasarıma ve görünüme sahip sitelerin Google tarafından marka olarak değerlendirilmesi söz konusu olmayabilir. Sitenizde mutlaka iletişim bilgileri yer almalıdır ve bu iletişim bilgilerine erişim kolay olmalıdır.
  • Sosyal medyada varlık göstermek önemli bir marka sinyalidir. Sosyal medyada çok fazla takipçisi olan siteleri Google marka olarak nitelendirmektedir. Bu nedenle sosyal medya sinyallerine biraz daha önem vermeyi düşünebilirsiniz.
  • Google üzerinde yapılacak aramalar markanızın adını taşıyorsa doğal yoldan marka sinyali oluşturmuş olursunuz. Site adınızla yapılacak doğrudan aramalar sizin bir marka olduğunuzu Google’a bildiren en önemli sinyallerden birisidir.

Büyük marka olmak için büyük ölçekli yatırımların yapılması zorunlu değildir. Basit ama kararlı adımlarla ilerleyerek sitenizin Google tarafından bir marka olarak gözükmesini sağlayabilirsiniz.

5. Sosyal Medya Sinyallerinde Aşırıya Kaçmayın

Sosyal medya sinyallerinden elde edilecek değer çok fazla olabilir. Hatta kimine göre ilerleyen zamanlarda sosyal medya sinyallerinin Google arama sonuçlarında önemli bir yere sahip olacağına inanlar mevcut. Ancak sosyal medya sinyalleri kolayca aldatıcı olabilen sinyallerdir.

Bir marka Facebook sayfasında gereğinden fazla takipçiye sahip olabilir veya attığı Tweet ile takipçi sayısı arasında doğru bir orantı yer almayabilir. Bir senaryo oluşturalım, bir yazınız 10,000 dolaylarında Tweet edilmiş olsun ama takipçi sayınız 50-60 gibi düşük rakamlardan oluşsun. Bu size mantıklı geliyor mu?

Google’ı kandırmaya çalışmak kolay değildir. Sosyal sinyaller üzerinden bunu başarabilmeniz de pek kolay değildir. Zamanınızı bu tür kalitesiz sinyallere ve kolayca ceza almanızı sağlayacak yöntemlere ayırmak yerine daha değerli yöntemler peşinde koşmanız çok daha doğru olacaktır.

6. Sitenizin Güven Derecesini İyileştirin

Uygunluk, otorite ve güven niteliklerinin bir araya gelmesi demek sıralamaya sahip olmanız demektir. Sürekli olarak dillere dolanan başlık etiketi, link oluşturma veya bunun gibi niteliklere zaman ayırdığınız kadar markanızı güvenilir bir hale dönüştürmeye de zaman ayırmalısınız.

Google algoritma güncellemeleri yayınlamaya başladığı anda markanız yani siteniz güvenilir bir yer ise bu algoritmalardan nasibini almadan kolayca yoluna devam etme olasılığına sahiptir. Algoritmalardan etkilense bile etki düzeyinin çok düşük olması da söz konusu olabilir.

Bunun için sitenizi Majestic SEO aracında değerlendirebilir ve Trust Flow ve Citation Flow değerleri arasında denge kurmaya çalışmalısınız. Trust Flow değeri ile Citation Flow en az yarı yarıya bir oranlama olması gerekir. Örneğin, Citation Flow 50 ise Trust Flow en az 25 olmalıdır.

7. Kötü Linkleri Sürekli Temizleyin

Google algoritmaları karşısında kendinizi güvenceye almak istiyorsanız mutlaka önleyici yaklaşımlar ortaya koymalısınız. Bir algoritmadan etkilendiyseniz, bir sonraki algoritma güncellemesini beklemek yerine hemen kötü unsurlardan temizlenmeye çalışmalısınız.

Sahip olduğunuz linkler çok az olabilir. Buna rağmen linklerin değerli olup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Çapa metni dağılımına göz atmalısınız. Linkin alan adının niş açısından ilgi durumunu gözden geçirmelisiniz. Güven ölçümlerini değerlendirmeye almalısınız. Derin linkler ve ana sayfa linkleri arasında bir oranlama yer almalıdır; sahip olduğunuz linklerin en az %40’ı derin linkler olmalıdır. Bir link türünden alınacak özel linkleri mutlaka incelemelisiniz.

Google’ın link profiline özel olarak baktığını unutmamalısınız. Bu profili iyileştirmeyi başardığınız zaman olası algoritma cezalarından uzak durabilir ve kendinizi koruyabilirsiniz.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba