fbpx
SEOSEO Araçları

SEO Uzmanlarının Kullandığı En İyi 13 SEO Aracı

SEO optimizasyonu konusunda uzman olmak kolay bir iş değildir. Özellikle henüz her şeyin başında yer alıyorsanız bu biraz daha zordur. Buna rağmen en iyi SEO araçlarını bulmak oldukça kolaydır çünkü bunun için internet’te hazırlanmış bir çok Türkçe ve Yabancı içerikler mevcut. Aralarında benim de aktif olarak kullandığım araçlardan oluşan bir liste yapmak ve bunları siz değerli takipçilerimle paylaşmak istedim. Bu araçların hepsini denemenize gerek yoktur. Hangisi işinize yarayacaksa onu kullanmanız yeterli olacaktır.

Ahrefs: SEO Anahtar Kelime Aracı

Ahrefs hemen hemen birçok kişi tarafından tavsiye edilecek en önemli SEO araçlarından birisidir. Google’dan sonra en geniş site tarayıcılarına Ahrefs sahiptir. SEO uzmanları Ahrefs’in Site Audit özelliğinden faydalanarak elde edebilecekleri en iyi SEO analizine sahip olabilecektir. Bu araç sitenizde geliştirilmesi gereken araçları size gösterecektir. Rekabet analizi açısından bakacak olursak Ahrefs rakiplerinizin linklerini inceleyerek bunları markanızın başlangıç noktası haline getirebilecektir. Bu SEO aracını dilerseniz kendi alanınızda en çok link verilen içeriği bulmak için dahi kullanabilirsiniz.

SEMRush: Pazarlama Aracı

SEMRush gibi pazarlama araçları SEO topluluğunda oldukça sevilmektedir. Uzmanlar bu tür araçlar üzerinden sıralamaları ile ilgili bilgiler alabildikleri için sitelerinin performansını öğrenebilmektedirler. Bu SEO aracının içerisindeki en popüler özellik Domain vs Domain analizi olarak bilinmektedir. Bu analiz sayesinde sitenizi rakibinizin sitesiyle doğrudan kıyaslamanız mümkün olabilmektedir. Sitenizin arama verileri, trafik değerleri ve rakiplerinizin değerleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu araçta anahtar kelimeleri ve alan adlarını kıyaslayabilirsiniz. On-Page SEO Checker özelliğinden faydalanarak sıralamanızı takip edebilir ve sitenizin performansını iyileştirmek için çeşitli öneriler bulabilirsiniz.

Bu araçla sayesinde  rakiplerinizin Adwords reklamlarını analizde edebilirsiniz. Çok güzel verilerle karşılaşacağınızı şimdiden söyleyebilirim.

KWFinder: Anahtar Kelime Aracı

KFWinder gibi anahtar kelime araçları düşük rekabete sahip olan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilmektedir. Bu aracı kullanan uzmanlar en iyi anahtar kelimeleri bularak ilgili anahtar kelimeler hakkında linkler ve arama motoru sonuç sayfası değerleri ile oluşturulmuş bir analiz raporu oluşturmaktadırlar. Bu aracın içerisinde yer alan Rank Tracker özelliği belirlemiş olduğunuz anahtar kelime için sıralamaları takip etmenize yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak araç size birbirinden farklı yeni anahtar kelime fikirleri sunabilmektedir.

Moz: Geliştirilmiş SEO Aracı ve Yazılımı

Moz bir SEO yazılımıdır ve içerisinde en iyi SEO araçlarını barındırmaktadır. Moz, Google’ın düzenli olarak çıkardığı algoritma değişikliklerini en yakından takip eden ve verilere bunu hızlı bir biçimde yansıtabilme özelliğine sahiptir. Üstelik topluluk içerisinde sorduğunuz her soruya anında cevap bulabilmeniz mümkündür. Sitenizin gösterdiği performans konusunda elde edeceğiniz bilgilerle sitenizi geliştirebilirsiniz. Moz tarafından sunulan MozBar araç çubuğunu kullanarak mağazanızın değerlerini tarayıcınız üzerinden kontrol edebilirsiniz. SEO konusunda olabildiğince daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Moz tarafından gerçekleştirilen MozCon konferanslarını takip edebilirsiniz.

Google’da yer alan güncelleme dalgalanmalarını tespit etmek için de MozCast’ı kullanabilirsiniz.

Answer The Public: Ücretsiz Araçlar

Answer The Public gibi ücretsiz araçlar blog adresinizde neler yazmanız gerektiğini bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu aracı kullanarak belirli anahtar kelimeler etrafında içerikler oluşturmaya başarabilirsiniz. Örneğin, “fitness” ile ilgili bir şeyler yazacaksanız bu araçtan faydalanarak “fitness” etrafında yer alan anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Bu sayede arama motoru sonuç sayfasında öne çıkarılmış olan kısımları yakalama fırsatı elde edebilirsiniz. İçerik oluştururken bu aracın size sunacağı listeden faydalanabilirsiniz.

SpyFu: Ücretsiz Araçlar

SpyFu’nun ücretli versiyonu üst düzey olsa bile ücretsiz özellikleri de kullanılabilir seviyededir. Eğer SEO alanında yeni yeni çalışmaya başladıysanız ilk olarak ücretsiz araçları denemelisiniz. Her ay bir anahtar kelimenin aldığı arama miktarını görebilirsiniz. Buna ek olarak anahtar kelimenin sıralamasıyla ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri bu araçtan elde edeceğiniz analiz bilgileriyle bulabilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı organik anahtar kelimeler, aldıkları aylık tıklama miktarları ve Google AdWords aracılığıyla oluşturdukları reklamları hakkında bilgi edinebilirsiniz. SpyFu pazarda yer alan en gelişmiş analiz araçlarından birisidir.

Majestic: Pazarlama Aracı

Majestic uzmanlara göre en iyi pazarlama araçlarından birisidir. Majestic’te yer alan The Majestic Million özelliği gibi çok farklı kullanışlı özellikten ekstra bilgi edinmeniz mümkündür. Sitenizde değer kaybı olduğunu düşünüyorsanız Site Explorer özelliğini kullanıp sitenizin mevcut durumunu incelemeyi başarabilirsiniz. Bu araç aynı zamanda bir anahtar kelime aracı olarak kullanılabilmektedir çünkü size site kıyaslaması ve sıralama takibi konusunda çeşitli özellikler sunabilmektedir.

SEOQuake: Ücretsiz Araçlar

SEOQuake en iyi ücretsiz araçlardan biri olarak görülmektedir. Bir Chrome uzantısı olarak çalışan bu araç bir SEO kontrol mekanizması görevi görmektedir. Site içi site denetimleri, dahili ve harici linklerin tanımlanması ve rakip sitelerle kıyaslama gibi pek çok farklı özellik bu araçta yer almaktadır. Bu ücretsiz aracın diğer özellikleri ise anahtar kelime analiziyle ilgilidir. Bu aracın anahtar kelime yoğunluğunu kontrol etme, kolay okunabilir SEO panel yapısı ve tüm verileri ekip arkadaşlarıyla paylaşma gibi çok farklı özellikleri de bulunmaktadır.

Siteliner: Analiz Aracı

Siteliner sitenizde yer alan kopya içerikleri bulmanızı sağlayacak SEO kontrol aracıdır. Kopya içerik diğer sitelerle aynı içeriği taşıdığınız anlamına gelmektedir. Google bu tür siteleri cezalandırmaktadır. Bu tür bir SEO aracı kullanarak sitenizi tarayabilir ve kopya içerikler, kırık linkler, ortalama sayfa hızı ve sayfa boyutu, sayfa başına dahili link sayısı gibi çeşitli verilere ulaşabilirsiniz. Bu araç aynı zamanda analiz edilmiş olan diğer siteleri göz önünde bulundurarak sitenizi onlarla kıyaslamanız konusunda size yardımcı olabilmektedir.

Fat Rank: Genel Araçlar

Fat Rank bir Chrome uzantısıdır. Bu uzantı yardımıyla sitenizin performansını hızlı ve kolay bir biçimde kontrol edebilirsiniz. Bu SEO anahtar kelime aracı sitenizde kullandığınız anahtar kelimelere göre sıralamanızı size sunabilmektedir. Bu aracı kullanarak arama motoru sonuç sayfasında belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerle ilgili sıralamanızı öğrenebilirsiniz. Eğer anahtar kelimeniz ilk 100 içerisinde yer almıyorsa bunun bilgisini alabilirsiniz. Böylece söz konusu anahtar kelime için gerekli optimizasyon çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

Keywords Everywhere: Anahtar Kelime Aracı

Keywords Everywhere aracı Google Analytics, Search Console, Google Trends ve bunun gibi diğer araçlardan elde ettiği verileri bir araya getiren bir Chrome uzantısıdır. Ücretsiz SEO araçlarını bir araya getirerek siteniz için en iyi anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayan bu anahtar kelime aracı oldukça işe yarayabilmektedir. Her siteyi ayrı ayrı ziyaret etmek yerine bu aracı kullanarak tüm verilere tek bir noktadan erişim sağlayabilirsiniz.

Screaming Frog: Genel Araçlar

Screaming Frog kullanılabilecek en iyi SEO araçlarından biri olarak görülmektedir. Bu araç ile yapılacak olan analizler oldukça fazla zaman tasarrufu sağlamaktadır. Bu aracın en büyük özelliği diğer araçlara göre çok daha hızlı bir biçimde veri sunabilmesidir. Screaming Frog sayesinde sitenizde yer alan kopya içerikleri, düzeltilmesi gereken hataları, kötü yönlendirmeleri ve link oluşturma konusunda geliştirilecek alanları bulabilirsiniz. Bu araçta yer alan SEO Spider özelliği uzmanlar tarafından kullanılan en iyi özelliklerden biridir.

Muhteşem bir araç. Bu araçla yapacağınız analizler web sitenizin performansını ciddi anlamda iyileştirecek hamleleri yapmanıza yardımcı olacaktır.

Ücretsiz olarak Lisans hediye edebilirim. Bunun için bana instagram.com/ayhankaramancom Instagram hesabımdan ulaşarak mesaj gönderebilirsiniz.

Sitechecker.Pro: Gelişmiş SEO Aracı

Veri analizleri için çok daha kapsamlı bir SEO aracı arıyorsanız bu durumda ilk göz atmanız gereken araçlardan birisi sitechecker.pro’dur. Optimizasyon çalışmalarını farklı bir boyuta çıkarmak istiyorsanız bu aracın size sunmuş olduğu özelliklerden faydalanmaya çalışmalısınız. Orta veya büyük ölçekli bir firmaysanız sitenizin tüm zayıf yanlarını öğrenebilmek için bu tür geniş kapsamlı araçlardan faydalanmayı denemelisiniz.

Araç çok güzel fırsatlar sunuyor. Site denetimi, site değişikliklerini izleme, sıra takibi, backlink analizi ve chrome eklentisi. Bu özellikleri yeni incelemeye başladım. Fırsatını bulduğumda özellikle bu araçla alakalı kapsamlı bir içerik hazırlamayı düşnüyorum. Siteye ulaşmak için sitechecker.pro/tr bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Sizin için bir içerik daha hazırladım. Hemen ayhankaraman.com/seo-chrome-eklentileri sayfamı ziyaret edin birbirinden faydalı SEO Chrome eklentilerini kullanmaya başlayın.

Sizin de kullandığınız ve önereceğiniz SEO araçları varsa yorum olarak benimle paylaşabilirseniz çok mutlu olurum.

14 Yorum

  1. Sektörde en iyisi kendisi olduğu için, bir yıldır eğitim almak istiyorum Ayhan Bey’den umarım bu sene kısmet olur :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba