fbpx
SEO

SEO Stratejisi Hazırlamak: 5 Kilit Nokta

Bu yıl SEO stratejinizi baştan sona yenilemeyi düşünebilirsiniz. Bu stratejileri uygulayacak olan ekipler ve bunların çalışma prensipleri farklılık gösterebilir. Ancak ne olursa olsun başarıya ulaşmak için uygulayacağınız kampanyada dikkat etmeniz gereken birkaç kilit nokta bulunmaktadır.

1. Önceki Yılı Değerlendirmelisiniz

Mavi bulutları ve yaratıcı fikirleri düşünmek fantastik bir iştir. Korkmamalısınız er ya da geç bu planları uygulamaya koyacağınızı düşünmelisiniz. Yeni planları uygulamak önemli olsa bile bir önceki yılda yaptıklarınızdan ders çıkartmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

Yılın hemen başına çeşitli hedefler koymuşsanız bir önceki yıl elde ettiğiniz verilerden yola çıkarak başarınızı ölçmeye çalışabilirsiniz. Böylece önceki yılda gerçekleştirmiş olduğunuz kampanyanın nerelerde sorun yaşadığını keşfedebilirsiniz.

Uyguladığınız kampanyayı temel parçalarına ayırmalısınız ve bu parçalar üzerinde düşünerek olabildiğince eleştirel yaklaşım sergilemelisiniz. Sırala, trafik ve dönüşüm gibi sonuçlar her zaman ulaşmanız gereken hedeflerdir. Bu sonuçların belirli eylemlerin sonucunda ortaya çıkabileceğini unutmamalı ve bu dönemde de SEO stratejinizi bu gerçeğe uygun olarak geliştirmeye çalışmalısınız.

Bir ajans olarak çalışmalarını sürdürüyorsanız müşterilerinize bu bakış açısı konusunda bilgi vermelisiniz. Onlara sunacağınız geri bildirimlerde kampanyanın çok daha verimli olmasını sağlamak için süreçleri ve iletişimi güçlendirmeye çalışmalısınız.

Son olarak yapacağınız değerlendirmelerde olabildiğince objektif olmayı denemelisiniz. Bir değerlendirmeyi değerli kılacak olan unsur objektif olmasıdır. Bir önceki yıl elde ettiğiniz başarıyı kutlamak isteyebilirsiniz. Karşınıza çıkmış olan engelleri not etmeli, bunlardan ders çıkartmalı ve bu yıl gerçekleştireceğiniz stratejilerde bunlardan olabildiğince uzak durmalısınız.

SEO orta vadeli ve uzun vadeli yapılan bir yatırımdır. Eğer süreçleriniz ve eylemleriniz bu anlayışa uyumlu olursa zamanı geldiğinde sonuç elde etmeye başlarsınız. Ancak çalışmalarınızı rastgele gerçekleştirirseniz ve kısa vadede sonuç elde etmeye çalışırsanız sonuç olarak pek bir şey elde edemezsiniz.

2. Araştırmalarınızı Gözden Geçirmelisiniz

Araştırmalarınızı ve mevcut stratejinizi yeniden gözden geçirmeyi küçümsememelisiniz. Hedeflediğiniz pazarın davranışları sürekli bir akış halinde olacağından zaman içerisinde farklılık gösterebilecektir. Buna ek olarak yeniden gözden geçirme sırasında stratejinizle ilgili daha farklı izlenimlere ve verilere ulaşabilme şansına sahip olursunuz.

Sadece anahtar kelime araştırması yapmakla yetinmemelisiniz. E-ticaret işletmecisi konumunda yer alıyorsanız satın alım yapanların karakteristik özelliklerini ve gelen dönüşüm hunisini gözden geçirmelisiniz. Projenizle çok ilişkili olmayan karakteristikleri tespit etmeye çalışmalısınız. Bu aşamayı başarılı bir biçimde yerine getirebilirseniz kampanyanızın başarı şansını yükseltmiş olursunuz.

Gerçekleştirdiğiniz kampanyada yer alan her şeyi kontrol edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken stratejinizi daha derinlemesine inceleyerek atladığınız noktalara odaklanmaktır. Böylece daha önce kaçırmış olduğunuz değerli noktaları keşfetme fırsatını elde edebilirsiniz.

3. Hedefler Belirlemelisiniz

Hedefler ve anahtar performans göstergelerinin fazlasıyla önemli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Sonuçların çölde bir serap gibi gözüktüğü dünyalarda durumlar çok daha farklı olabilecek olsa dahi hedef koymaktan asla çekinmemelisiniz.

Belirlediğiniz hedef trafikle ilgili olabileceği gibi ortalama aranma hacmi, mevcut sıralama ve hedef sıralama gibi unsurlardan da oluşabilecektir. Hedefiniz dönüşüm olursa trafiği mevcut dönüşüm oranlarıyla bağlantılı bir biçimde kullanmaya çalışmalısınız.

Belirlediğiniz hedefler yeni dönemde SEO stratejinizin planlarına günlük bazda etki edecektir. Hedeflerinizi daha açık bir biçimde ortaya koyabilecek ve onlara odaklanmayı başarabileceksiniz. Yeni dönemde hedefiniz dönüşüm miktarını belirli oranda yükseltmek olacaksa hedefinizin içerisinde bunların olmasına özen göstermelisiniz:

  • Mevcut dönüşüm oranını kullanarak ihtiyaç duyulan minimum sıralamayı elde etmenizi sağlayacak trafik değerini belirlemelisiniz.
  • Dönüşüm oranlarını ön plana çıkarma çabanızı geliştirmelisiniz ve site tasarımından sorumlu olan kullanıcı deneyimi ve arayüz ekibinin kampanyaya dahil olmasını sağlamalısınız.
  • İçeriğinizi daha gerçekçi bir biçimde değerlendirerek bunun satış hedeflerinize hitap edip etmediğini gözden geçirmelisiniz ve gerekirse içerik stratejinizi baştan aşağı incelemelisiniz.
  • Sıralamaya, potansiyel trafiğe ve arzu edilen dönüşüm oranlarına göre kullanıcı edinme stratejinizi geliştirmek adına analizler yapmalısınız.

Hedeflerinizi belirledikten sonra onları kendinize saklamayı tercih etmemelisiniz. Onları projeye dahil olan ekibinizle paylaşmalısınız. Ajanslar açısından müşterilerle iyi ilişkiler kurmak, onlara hedefleri en ince ayrıntısına kadar anlatmak ve onlardan beklentilerinizi ifade etmek gerekmektedir. Herkes hedefleri yerine getirebilmek için ihtiyaç duyulan sorumlulukları almalıdır.

4. Beyin Fırtınası Yapmalısınız

Bu süreçten hepimiz geçeriz. Yılın başlangıcı çok kısa sürer ve günlük işlere dalışımız başlar. Ekipler kendilerine vakit ayırmakta bile zorlanırken periyodik olarak bir araya gelerek beyin fırtınası yapmaya ve bu süreci olabildiğince uzun tutmaya çalışırlar. Siz ise tıpkı ekibiniz gibi vaktinizin büyük bir kısmını beyin fırtınası yapmaya ayırmalısınız.

Analizlerden elde edeceğiniz verilerin ardından ekibinizle birlikte çalışmaya koyulmalı ve uygulayacak olduğunuz kampanyayı farklı bakış açısıyla gözden geçirmelisiniz. Her zaman olduğu gibi beyin fırtınası sürecinde ortaya çıkan yeni fikirleri değerlendirmeye almalı ve stratejinize katkı sağlayacak olanları uygulamaya koymalısınız.

5. Plan Yapmalısınız

İlk dört adımda gerçekleştirmiş olduklarınızdan elde ettiğiniz sonuçlar doğrultusunda yeni dönemde takip edeceğiniz kampanyanın ne olacağını belirleyebilirsiniz. Kampanyanın bütün detaylarını tekrar gözden geçirerek ihtiyaç duyduğunuz tüm envanterlere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bundan sonra ise kendinize belirli ulaşma noktaları belirlemelisiniz.

Ulaşma noktaları açısından esnek davranmak kampanyayı uygularken daha becerikli olmanızı sağlayabilecektir. Planlama yaparken dikkat etmeniz gereken ilk nokta kaynaklardır. Hedeflerinizle stratejinizi tanımlarken uygulama açısından belirli bir plana sahip olmalısınız. Bu plan daha fazla iş gücü gerektireceği için kaynaklarınızı verimli kullanmalısınız.

İş gücü açısından başkalarından destek almak planlamanız içerisinde değerli bir yere sahip olabilecektir. Dahili olarak çözüm üretemediğiniz çalışmalar için serbest çalışan kişilerden destek almayı düşünebilirsiniz. Bunun için bütçe kontrolünü en iyi şekilde yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bu adımlardan yararlanarak bu yıl en iyi SEO kampanyalarından birisini oluşturabilirsiniz. Nüanslar ve önemsiz ayrıntılar kendi stilinize, işletmenizin yapısına, kaynaklarına ve stratejilerine göre farklılık gösterecektir.

SEO stratejileri için yardımcı kaynaklara ihtiyacınız olacaktır. Bu yardımcı kaynakların yer aldığı içeriklere ayhankaraman.com/google-analytics ve ayhankaraman.com/seo sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.
SEO konusunda web sitenizin performansının iyileşmesine yardımcı olacak Chrome Eklentileri için hemen ayhankaraman.com/seo-chrome bağlantısını ziyaret etmelisin.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba