fbpx
SEO

SEO Kampanyası: Plan, Bütçe ve Değerlendirme

SEO çalışmaları söz konusu olduğu zaman birçok işletme sahibi tam olarak ne yapacağını, nasıl bir plan uygulaması gerektiğini ve SEO kampanyasını nasıl verimli hale dönüştüreceğini bilmemektedir. Birbirinden farklı yöntemler ve etik adımların neler olduğunun farkında değildirler. Etik olmayan yollarla çalışma yapan kişiler ilk sayfayı garanti edecek vaatlerde bulunurlar ama gerçekte her şey sanıldığı kadar basit olmayabilir.

Bu tekliflerin ve yaklaşımların bir sebebi vardır. İşletme sahipleri kendi SEO çalışmalarını yapacak vakte sahip değildirler. İnternet pazarlamacılığı birçok işletmeye yabancı gelen bir durum olmasından ötürü bu tür teklifler daima değerlendirilmeye alınır ancak sonuçları hesaba katılmaz.

seo-planlama-butcelendirme-sonuc

Ucuz olarak nitelendirilen bu çalışmalar daha sonradan size zarar vermeye başlayan çalışmalara dönüşür. Google tarafından uygulanan cezalardan kurtulmak için başvuran işletmelerin profiline göz atarsanız birlikte çalıştıkları SEO firmasının neler yaptığından habersiz olduklarını görürsünüz. Bu işletmelerin sahipleri kısa sürede çılgına dönebilirler çünkü yanlış bir şey yapmadıklarını düşünürler.

Bu noktadan sonra her şey biraz daha garip olmaya başlar. Müşterilere Google’ın site yöneticisi kılavuzdan bahsettiğiniz zaman şaşırırlar çünkü siteleri arama sonuçlarından gitmeden önce birçoğu bu kılavuzdan habersizdir. Aslında bu işletme sahiplerinin tek hatası organik arama sonuçları açısından kendilerine ve dolayısıyla işletmeye zarar verecek firmalarla çalışmalarıdır. Ucuz olarak nitelendirilen SEO çalışmalarının gizli maliyeti işte tam olarak budur.

Planlamada Başarısızlık ile Başarısızlığı Planlamanın Benzerliği

Sıkça duyduğunuz klişe doğrudur. Planlama olmadan süreci takip edemez ve başarıyı değerlendiremezsiniz. Hepsi bir arada şeklinde bir pazarlama planı yoktur. Her site farklıdır ve her birinin kendine göre zorlukları vardır. Bir plan geliştirirken ilk olarak hedefleri ve amaçları belirlemelisiniz. Ardından ise hedeflerinize ulaşmak için seçebileceğiniz en iyi yolları tanımlamalısınız.

Dijital pazarlama konusunda aklınızda tutmanız gereken kilit unsur her şeyin süregelen bir süreç olacağıdır. Sitenizin teknik sorunlar için gözden geçirilmesi, içerik eklenmesi ve link alınması gibi işlemler asla son bulmaz. Tıklama başına maliyet anlamına gelen çeşitli yöntemler size anlık olarak dönüşüm sağlarken bu tür SEO çalışmalardan elde edeceğiniz sonuçları tam anlamıyla değerlendirmek için biraz beklemeniz gerekecektir.

Geliştirilen plan özel olsa bile başarıya ulaşan SEO kampanyalarının çalışma taslaklarında genellikle aşağıdaki unsurlardan birçoğu yer alır:

Kontrol: Bir siteyi teknik sağlığı açısından kontrol etmek ve aynı zamanda potansiyel SEO problemleri ve sorunları açısından gözden geçirmek başlangıç için gereklidir. Problemler üzerinde biraz daha fazla düşünmeniz durumunda doğru aksiyon planını oluşturabilirsiniz. Plan spesifik olmalı, zaman açısından sıkıntı çıkarmamalı ve ölçülebilir yani değerlendirilebilir olmalıdır.

Backlink Kontrolü: Bu alan aslında pek sevilmez ancak bunun kontrolünü sıkı sıkı gerçekleştirmelisiniz. Penguin güncellemeleri gibi algoritma güncellemeleri kapsamında sıkıntı yaşamak istemiyorsanız link kontrolünü problem yaşamaya başlamadan önce gerçekleştirmelisiniz.

Anahtar Kelime Araştırma ve Anahtar Kelime Seçimi: Modern SEO çalışmaları bir ödül için ilk sıraya yerleşmekten çok daha fazlasıdır. Bunun bir diğer anlamı yüksek aramaya sahip ve siteniz ile alakalı olan anahtar kelimeleri sitenizde kullanmanızın gerekliliğidir. Anahtar kelime araştırması yapmak için pek çok farklı rehberden faydalanabilirsiniz.

Site İçi İyileştirmeler: Meta etiket iyileştirmesi, önemli HTML etiketler, anahtar kelime iyileştirmesi, link iyileştirmesi, SEO çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen atıflar ve resim iyileştirmeleri bu kapsamda yer alan iyileştirmelerdir.

Rakip Analizi: Rekabette ön planda kalabilmek istiyorsanız ilk olarak rakibin neler yaptığını bilmelisiniz. Özellikle rakibinizin güçlü ve zayıf yanlarını tanımlamalısınız. Kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilecek rekabet analizi bu konuda size yardımcı olacaktır.

İçerik Pazarlama: Bu kısım özel bir görev olarak ele alınmalı ve ideal olarak çift yönden takip edilmelidir. Oluşturacağınız strateji link almaya ve belirli bir amaç için içerik üretmeye yönelik olacaktır. Genel olarak bilgilendirici içerikler oluşturmalı ve bulunduğunuz niş ile alakalı bilgi kaynağı olabilmelisiniz. Arama sonuçlarında yer almak sizin için oldukça verimli sonuçlar doğuracaktır.

Link Oluşturma: Birçok kişi 2015 yılında bunun için çok zorluk olduğu görüşüne sahiptirler. Bunun sebebi artık link oluşturmanın bir işe yaramadığını veya geçmişe göre daha az işe yaradığını belirten kişilerin artış göstermiş olmasıdır. Geçmişe göre çok fazla etkileri olmasa bile linklerin hiçbir öneme sahip olmadıklarını söylemek doğru değildir. Eğer linkler önemli olmasaydı Google’ın algoritma güncellemesi gibi güncellemeler yayınlayarak kötü olanları ayıklamaya çalışmasına gerek kalmayacaktı.

Sosyal Medya: Bu iki yönlü kullanılabilecek bir diğer görevdir. Hedef kitle oluşturma ve sosyal medya pazarlamacılığı bu iki hedeftir. Unutmayın, sosyal medya insanlar arası etkileşim gerektirmektedir. Bunun için yeterli kabiliyete sahip olmalı veya bu kabiliyetlere sahip kişilerle çalışıyor olmalısınız.

Bütçe

seo-butcelendirme

Bütçe konusu SEO çalışmalarına ne kadar harcayabileceğiniz ile ilgilidir. Buradaki miktar dijital pazarlama kampanyanızı yürütmek için çalışacağınız firmanın seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Eğer yerel ve küçük bir işletme durumundaysanız harcamanız gerekecek miktar daha az olacaktır. Bazı firmalar giriş seviyesi için daha ucuz fiyata sahip olan deneme paketleri sunabilmektedirler. Bu sayede müşteriler hizmetlerini test edebilmektedirler. Genel olarak bu yaklaşım daha pozitif sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Maalesef üst seviye bir SEO çalışması için herkes yeterli beceriye sahip olamayabilir. Bununla birlikte kimsenin Google site yöneticisi kılavuzunu es geçmeden ucuza çalışma yapabilmesi pek mümkün değildir. Eğer daha farlı çözümlere yönelmek ve ödeyeceğiniz miktarda biraz daha azaltmaya gitmek istiyorsanız gerekli olan çalışmaları bölümlere ayırabilirsiniz. SEO denetimi için bir başka yer ile çalışırken, anahtar kelime analizi için bir başka yerle çalışabilirsiniz. Eğer tek seferde ödeme yapamayacak durumdaysanız bu yöntemi deneyebilir veya çalışmaları kendiniz yapabilirsiniz.

Hedeflerinizi Belirleyin

Sitenize alacağınız trafik ile yatırım getirisinin gelip gelmediğini belirlemek için bir şekilde analiz araçlarından yararlanmalısınız. Bütçe durumunu göz önüne getirmeden yatırım getirisi almak istersiniz. Planlama aşamasında başlangıçtan itibaren mutlaka başarıyı nasıl ölçebileceğinizi veya değerlendirebileceğinizi düşünmelisiniz. Söz konusu durum SEO ise birçok kişi arama sonuçlarındaki en üst sıralara bakmaktadır. Eğer ölçümler için ilk sırada yer almayı bir hedef olarak belirlediyseniz sadece buna bağlı kalmamalısınız.

Sıralamanızı ölçmek yerine gerçek istatistiklere yönelmelisiniz. Eğer işletmenin normal pazarlama kampanyalarına göz atarsanız bunun ne anlama geldiğini anlayabilirsiniz. Müşteri sayısının yükselmesi ve satışlarda artış gözükmesi gerçek istatistikler arasında yer almaktadır. Bu ölçümleri dijital pazarlama çalışmalarınız kapsamında da kullanabilirsiniz. Hedefiniz belki yeni abonelikler kazanmaktadır, belki siteniz üzerinden satış yapmaktır veya çok daha farklı hedeflere yönelmektir.

Değerlendirme ve ölçüm konusunda iki önemli faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Bir şeyler mutlaka ölçülebilir olmalıdır ve hedefiniz anlamlı olmalıdır. Bir ürüne gösterilen ilgiyi ölçmek pek mümkün olmayabilir çünkü siteyi ziyaret eden kişinin bir ürüne tam anlamıyla ilgi duyup duymadığını bilemeyebilirsiniz. Ancak tekil ziyaretçiler, satın alımlar ve sayfa görüntülenmeleri gibi rakamlar ölçülebilir unsurlardır.

Markanız için yeni bir SEO kampanyası belirledikten sonra organik trafikte ani sıçramalar beklememelisiniz. Ölçümleri takip etmeye ve değerlendirmeleri yapmaya devam etmelisiniz. Dijital pazarlama hızlı koşu değildir bir maratondur.

Yatırımın Getirisi

Yatırımın getirisi sizin için bir ölçüm değeri olabilir ama bu ölçümü gerçekleştirirken ciddi istatistiksel verilere odaklanmalısınız. Bu veriler büyük ölçüde sizin başarınızı ortaya koyacak veya sizi yanıltacak unsurlardan oluşacaktır. Yatırımın getirisi konusunda hesaplama formülünü yanlış yazmanız durumunda zararda olduğunuz ortaya çıkabilir. Bu durumda gerçek anlamda yatırımın getirisi formülünü nasıl yazmanız gerektiğini belirlemelisiniz.

Dijital pazarlama uzun bir süreçtir. Bu alanda başarı bekliyorsanız daima planlama yaparak yola çıkmalı, bütçeyi iyi ayarlamalı ve veri analizlerini gerçekleştirmelisiniz. Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız ve ucuz bir SEO çalışmasıyla yola devam etmek istiyorsanız bir süre sonra başarıdan söz edilemeyeceğini bilmeniz gerekmektedir.

6 Yorum

  1. seo çok ciddi bir pazar oldu ve artık firmalar seo yaptırmadan ayakta kalamazlar diye düşünüyorum tabiki birde seo süreklilik istiyen bir şeydir öyle verdim kaç kuruş tamamdır oldu ile olacak iş değil ayretten bilgilendirici yazı için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba