fbpx
SEO

Performansa Dayalı SEO Gerçekten Riskten Uzak mı?

SEO konusundaki tartışmalar mümkün olduğunca yöntemlere yönelik olmaktadır ve performansa dayalı SEO pek tartışılmaz. İstisnai durumlar söz konusu olsa bile asla tam anlamıyla kendine yer bulamamıştır.

Problem ise performansa dayalı SEO hizmeti sunan birçok ajansın müşterinin işinden çok kendi kazancına odaklanmış olmasıdır. Bununla birlikte SEO konusunda birkaç yıl içerisinde önemli değişiklikler yaşanmıştır ve birçok firma hala eski yöntemlere bağlı kalmayı tercih etmiştir. Ancak bu yöntemler artık arama motorları tarafından uygun bulunmamaktadır.

performansa-dayali-seo

Neden SEO Ajansları Performansa Dayalı SEO Konusunu Ön Plana Çıkarıyorlar?

Nedeni oldukça basit. Performansa dayalı bir SEO planının satışı daha kolaydır ve müşteriler arama motorlarında iyi bir yere sahip olabilmek adına bu seçeneği güvenilir bulurlar.

SEO kampanyaları, bu doğal duygu birikiminden yola çıkarak performansa dayalı SEO planları “riskten uzak” olarak gösterirler ve bu sayede güven oluşturmaya çalışırlar. Bu denge SEO firmalarının işine gelir ve muhasebecileri daima meşgul olurlar.

Peki, Performansa Dayalı SEO Gerçekten Riskten Uzak mı?

Hayır, performansa dayalı SEO riskten uzak değil, en azından bu tuzağa düşmemek için riskten uzak olmadığını bilmelisiniz. SEO firmaları size daima belirlenen bir çizgide sözler verirler ancak bu sözler nadiren tutulur. Nitekim, etik SEO yöntemlerini kullanan bir firma ile çalıştığınız zaman istediğiniz sonuçlara ulaşmanız daha garantidir.

İyinin Kötüden Ayrılması

Sahtekar SEO firmaları tarafından uygulanan birkaç etik olmayan taktik bulunmaktadır.

Faydasız Anahtar Kelimeler

Para düzeyini daima yüksek tutmak için gereksiz SEO firmaları özellikle uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanırlar. Bu anahtar kelimelerin aranma değerleri diğerlerine göre oldukça düşüktür. Bununla birlikte SEO firmalarının bu anahtar kelimeler için sitelerin sıralamasını geliştirmeleri çok daha kolaydır ancak hiçbiri pek fayda göstermemektedir.

Gizli Maliyetler

sonuc-odakli-seo-firmasi

Bir kurulumu değiştirmenin ücreti olmasa bile birçok SEO firması bu konuda “bakım maliyeti” adında bir uydurma ödeme kalemi oluştururlar ve genellikle bu konuda fark edilebilir sonuçlar elde edemezler. Eğer çabaları herhangi bir sonuç vermiyorsa neden bu firmalarla çalışmak isteyesiniz ki? Dikkatli olun.

“Siyah Şapka” Yöntemleri

Bazı SEO firmaları etik olmayan iyileştirme teknikleri kullanarak sonuç elde etmeye uğraşırlar ve bunun için müşteriden para alırlar. Bu listede birçok teknik bulunmamaktadır ve en çok bilinenleri şu şekildedir:

 • İçerik kopyalama
 • Anahtar kelime doldurma
 • Gereksiz yorumlar oluşturma
 • Uygunsuz dizin başvuruları
 • Kalitesiz sayısız miktarda backlink oluşturma

Tüm bu yöntemler açık bir şekilde Google’ın arama kalitesi kılavuzuna aykırıdır. Bu tür yöntemlerle edilen taktikler yüzeysel olarak iyi gözükse bile, iç yapısı tamamen büyük karışıklıklara yol açabilmektedir.

Kısa Vadeli Gelişmeler: Açık Bir Uyarı

Eğer SEO uzmanı tarafından size sunulan sonuçlar elde edikleri tarihten kısa bir süre sonra etkisini kaybediyorsa bu size bir şeyler hakkında açıkça uyarı olmalıdır. Bir şeylerin ters gittiğini buradan anlamalısınız.

Sitenizi iyileştirmeye başladığınız zaman genellikle başlangıç çalışmalarınız bazı gelişmelere neden olur. Ancak bu gelişmeler siyah şapka yöntemleriyle elde edilmiştir ve kısa süre sonra etkilerini kaybetmeye başlayacaklardır. Eğer bu sürekli olan bir şeyse bu durumda yürütülen SEO kampanyasında neler olup bittiğini detaylı bir biçimde incelemelisiniz ve tüm aktif raporları gözden geçirmelisiniz.

Birçok müşteri yatırım yaptıkları SEO çalışmalarının kısa vadeli olmasından ötürü sadece yaptıkları yatırımları kaybetmezler, aynı zamanda etik yöntemler kullanılmadığı için arama motorları tarafından bir takım cezalar uygulanabilir.

Tüm Performansa Dayalı SEO Planları Sahte midir?

Hayır. Bu tıpkı insanları yaralamalarından ötürü tüm el aletlerine kötü demek ile benzer bir durum olur. Evet, bazı insanlar el aletlerini kullanırken yaralanabilirler ancak problemin tamamen alette olduğunu söylemek güçtür. Kullanıcı onu nasıl kullanmasını bilmelidir. Bu performansa dayalı SEO konusunda da böyledir.

Burada belirtilmek istenen durum ise birçok SEO firmasının performans oluşturmaya odaklanmaması, bunun yerine tamamen olabildiğince fazla para kazanmaya çalışmasıdır.

Elbette bunu tüm firmalara yayarak genelleme yapmak pek doğru değildir ancak bu şekilde çalışan önemli miktarda firma bulunmaktadır.

Bir SEO Uzmanının Sizi Dolandırdığını Nasıl Anlarsınız?

SEO kademeli bir süreçtir ve sonuç üretmesi birkaç ayı alabilir. Bununla birlikte, birçok firma günlük başarı sözü verirler ancak bunlar sözlerini yerine getiremezler.

Ek olarak, yetenekli ajanslar performansa dayalı SEO çalışmalardan alınacak sonuçların 2-3 ay içerisinde fark edilebilme potansiyelinin olduğunu dile getirirler. Bir sitenin kabul edilebilirliğini projelendirmek için ajanslar birkaç niteleyici unsurlara göz atarlar:

 • Arama motorlarından daha önce hiç ceza almamak
 • En az 3-4 yaşında bir alan adı
 • 3 veya üzeri PageRank değeri
 • Arıtılmış site yapısı
 • Anahtar kelime açısından zengin içerik
 • Elde edilebilir gelişmeler

Eğer burada yer alan niteliklerin herhangi birini karşılamadığınız halde ajanslar size performansa dayalı bir çözüm sunmak istiyorsa, size neler sunulabileceğini bilmelisiniz.

Performansa Dayalı SEO Riskten Uzak Bir Plan Olabilir

seo-uzmani-performansi

İlk olarak, eğer bir SEO uzmanıyla çalışmak istiyorsanız başlangıçta bir kurulum ücreti ödemeye hazır olmalısınız. Bu durum özellikle uzun vadeli başarılar hedeflendiği zaman çalışılan ajanslarda geçerli bir durumdur. Basit bir deyiş ile topun hareket etmesini istiyorsanız SEO uzmanına kurulum ücretini ödemelisiniz.

Yetenekli SEO firmaları sizin için oluşturacakları kampanya için sayısız miktarda kişiyi görevlendirebilirler. Kurulum ödemesi binlerce araştırma ve daha fazlasını içermektedir. Eğer sizden kurulum ücreti istenirse, yaptığınız yatırımın kampanyada nasıl kullanılacağına yönelik planı talep edin.

Kurulum ücreti istemeden işe koyulmaya çalışan ajanslar genellikle size pek fazla katkı sağlamazlar.

Risk faktörü, SEO kampanyası için yapacağınız yatırım miktarıdır. Kullanıcı ile uzun süreli bağ kurmak isteyen firmalar kesinlikle herhangi bir risk bulunmadığından emin olmak isterler. Bazı ajanslar, belirlenen süre içerisinde verdikleri sözü yerine getiremedikleri zaman kurulum ücretini geri iade edeceklerinin sözünü verirler. Bu durum SEO firmasının kendisine ne kadar güvendiğini göstermektedir, bu tip firmalar ne yaptıklarının farkındadırlar.

Kısacası, yetenekli bir ajans ile çalışacaksanız performansa dayalı SEO riskten uzak bir seçenektir.

Etkin Katılım: SEO Başarısının Temelleri

Bir SEO uzmanı veya ajansıyla çalışmak isteyen işletmeler kampanyalarına etkin katılım sağlamalıdırlar. Gelişmeleri takip edebilmek firmanın çevrimiçi pazarlama yöneticisine, iletişim yöneticisine veya otorite sahibi diğer kişilerin sorumluluğunda olabilir. Ne olursa olsun, bir miktar SEO bilgisine sahip bir kişi tüm faaliyetleri takip etmelidir ve plana bağlı kalınıp kalınmadığını kontrol etmelidir.

Odaklanılması Gereken Alanlar

 • Kapsam: Yapılan girişimlerin sitenizin arama motoru sıralamasını geliştirmekten daha fazlasını hedef almalıdır. SEO daha fazlasını yapabilir.
 • Anahtar Kelime: Eğer ayı hedef alırsanız bir balık yakalayamazsınız! Onların en uygun anahtar kelimelere odaklandıklarından emin olun.
 • Taktikler: Ajansın güncel veya etik olmayan yöntemleri kullanmadığından emin olun.
 • İçerik: Kampanyada kullanılan içeriğin kalitesi en fazla sonuç getiren etkendir. Her içeriği inceleyin ve içeriklerin kullanışlı bilgiler sunduklarından emin olun.
 • Yatırımın Getirisi: SEO uzmanı tarafından paylaşılan raporlara göz atın. Bu raporlar sitenizin sıralaması ve trafiği hakkında size fikirler verecektir. Sonuçların şirketinize olan genel etkisini belirlemelisiniz.

Risk yatırım yapılan her alanda bir etkendir ancak performansa dayalı durumlarda çok daha önemlidir. İşletmenizi değerli bulan ve hedeflerinize erişmek konusunda size yardımcı olmaya çalışan yetenekli ajanslar bu riski daima düşük tutarlar. Unutmayın, SEO kampanyanızın başarıya ulaşmasını istiyorsanız daima etkin katılım gerçekleştirmelisiniz.

 

12 Yorum

 1. Baktığımızda google’ye backlinksiz bi site Backlinkli rakibini rahatlıkla geçebiliyo artık Backlink’in önemi kalmadı Web sitesini hasta kabul edelim Backlinki ilaç hastaya fazla ilaç verirsen yan etki yapar az verirsen iyileşemez herşeyin ölçüsü ve kararı olduğuna inanıyorum.

 2. Haklısın cihan backlinklerinde artık bir önemi yok cünki google her geçen gün yeni bir algoritma çıkartıyor ve siteyi onu uyarlıyana kadar diğer bir algoritma çıkartıyor cep telefonu sektörü gibi hergün yeni bir cihaz olarak da düşünülebilir.

 3. Seo kavramı günümüzde geniş bir niteliğe hakim olduğu için stratejileri iyi kurgulamak gerçekten önemli ve firmaların çalışmak istediği ajansları gerçekten iyi araştırmaları gerekmekte olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak burası Türkiye her şeyin kolayına kaçan SEO uzmanıyım diye geçinen çok insan var. Emeğinize sağlık Ayhan Bey gerçekten keyifli bir makale olmuş teşekkür ederiz.

  1. Backlink var backlink var. Dış kaynaklar her zaman için ihtiyacınız olan bütünleyicilerdir.

 4. SEO işi gerçekten çok önemli.Yanlış bir işlem büyük hatalara sebep olup sitenin adeta dibe çakılmasına neden olabilir.Bu yüzden makalede belirtildiği gibi oldukça iyi analizler önemli.

 5. eskiden backlinkin önemi vardı örnekleme kendi sitemden vereyim krialık araba kelimesinde sitem 1.sayfa 3.cü sırada idi ama google gelişen ve değişen sistem ve algoritmasıları yüzüne backlinkller zarar vermeye başladı ne kadar düzeltmeme rahmen zamanında yapmış oılduğumuz hata yüzüne site googlede kendini kanıtlıyamadı ve 1.sene 1.sayfada olan site şu anda 17.ci sayfalara kadar geriledi..Dikkatli azimli günlük güncellemeler ve user çekme adına yararlı bilgiler sunmak lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba