fbpx
Dijital Pazarlama

İzinli Pazarlama

İzinli pazarlama konsepti Seth Godin tarafından ortaya atılmış ve aynı isme sahip popüler kitabıyla ün salmıştır. İzinli pazarlama, pazarlama döngüsü içerisinde bir klasik olarak nitelendirilmektedir ve çoğu kişi tarafından tavsiye edilmektedir.

İzinli Pazarlama Nedir?

İzinli pazarlamayı tanımlamanın en kolay yolu onun ne olmadığını anlatmaktır. Reklamcılık konusunda düşünecek olursanız radyo, televizyon, banner ve baskılı reklamlar aklımıza gelir ve gün boyu bunlarla karşılaşırız. Bu rahatsız edici pazarlama biçimidir. Bu kampanyaların hedefi yaptığımız şeylerde bizi rahatsız etmek, ilgimizi çekmek ve bir eylem gerçekleştirmek üzere baskı kurmaktır. Birçok insan bununla ilgili olmasa bile, dikkat çekmek için mükemmel bir araçtır ve anlık olarak etki gösterebilir.

izinli pazarlama

Reklamcılık sektörü neredeyse tamamen rahatsız edici pazarlama üzerine kuruludur ve buna dayalıdır. İzinli pazarlama ise bunun tam tersi bir yaklaşım anlamına gelmektedir.

Herkesin dikkatini çekmek için onları sürekli rahatsız etmek yerine izinli pazarlama insanların neler hakkında duyarlı olduklarını ve bu konuda pazarlamaya açık olup olmadıklarını sorgulamaya yöneliktir.

Godin izinli pazarlamayı belirgin üç karakteristiğe sahip bir nitelik olarak açıklamaktadır:

Öngörülen: İnsanlar sizin mesajlarınızı duymak ister.

Kişisel: Mesajlarınız belirli insanları hedef alır.

Uygunluk: İnsanlar bahsettiğiniz belirli konulara ilgi gösterirler.

Müşterilerle ilişki kurmaya ve oluşturmaya devam ettiğiniz sürece onlardan daha fazla izin istersiniz. İzinler oluşturdukça müşterilerinizin güveni artar, satışlara daha fazla yaklaşırsınız ve oranlar rahatsız edici pazarlamadan daha iyi olur. Bu tıpkı müşterilerinizle buluşmak gibidir.

Seth Godin’in Müşterilerle Buluşmanın Beş Adımı

Adım 1: Bir teşvik sunun. Hedefiniz mesajı sunmaktır ve hedeflediğiniz pazardaki insanlara ulaşması için işini kolaylaştırmanız gerekir. Genellikle bunu yapabilmek için Google AdWords, Banner reklamları, basılı reklamlar gibi rahatsız edici pazarlama unsurlarını kullanırsınız. Hedefiniz doğrudan satış yapmak değildir, hedefiniz satış fırsatı oluşturmaktır. Basit bir şekilde kimin bununla ilgileneceğini anlamaya çalışırsınız.

Bir teşvik söz konusu olduğu zaman bunu yapmak çok daha kolaydır. İnsanlara sadece e-posta göndermelerini veya sizi aramalarını gerektiğini söylemeyin. Onlara ücretsiz bir şeyler sunun. Onlara değerli gördükleri, sizi anlayabilecekleri ve size güvenebilecekleri bir şeyler sunun. Sunduğunuz şey onların problemini çözmelidir ve onlarla pazarlama yapma konusunda anlaşma yapmanızı sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Adım 2: Müşteriyi zamanla eğitin. İlk etkileşimden sonra anında bir güven aşılamanız söz konusu olmaz. Müşterilerinize onları değerli hissettirecek bilgiler sunmaya devam etmelisiniz. Verdiğiniz sözler ve sunduğunuz değerle memnun oldukları sürece size ve markanıza daha fazla güvenme eğiliminde olacaklardır.

Burada belirtilen bilgi türü ürün veya hizmetlerinizin çözdüğü problemlere yönelik bilgilerdir. Eğer havuz malzemeleri satıyorsanız insanlara havuz bakımı konusunda bilgi vermelisiniz.

Adım 3: Teşvik unsurunu destekleyin. İnsanlar hızlı bir biçimde sıkılırlar. Bundan kaçınmak ve müşterilerinizi etkileşim halinde tutmak için bir şeyleri bir araya getirmelisiniz. Sürekli aynı materyalleri aynı biçimde sunmayın. Bir tür ücretsiz e-kitap yerine bir video sunun ve onların dikkatini çekmeye çalışın.

Adım 4: İzin seviyesini yükseltin. Genellikle bu müşterilere anketler, telefon aramaları veya danışmanlık hizmetleri aracılığıyla daha fazla bilgi edinme konusunda ulaşmaktır. Hedefiniz müşterilerin yaşam tarzı ve işleriyle ilgili daha ilgili olmak konusunda onları ikna etmektir.

Adım 5: Satış talebinde bulunun. Artık değerinizi kanıtladınız ve müşterinizin güvenini kazandınız, satışa çok yakınsınız. Ürünleriniz pratik bir biçimde kendilerini sattırıyorlar çünkü siz zaten verdiğiniz sözleri takiben söylenenleri yerine getirdiniz. Bu süreç müşterileri söylediklerinizle ilgilenme konusunda daha fazla ikna edecektir. Ulaştığınız herkes daha yüksek niteliğe sahip olacaktır ve satın alım gerçekleştirme konusunda daha istekli olacaktır.

izinli pazarlama nedir

Dezavantajları Nelerdir?

İzinli pazarlama zaman gerektirir. Başlangıç yatırımı rahatsız edici reklamlar kadar fazla değildir ancak gün geçtikçe artış gösterecektir. Yıllarca olmasa bile aylarca beslemeniz gereken bir şeydir.

İzinli Pazarlama Araçları

Küçük işletmeler için bir izinli pazarlama platformu kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Kullanabileceğiniz popüler araçlar şu şekildedir:

  • E-posta listesi
  • Bloglar
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Web Seminerleri
  • Forumlar

İzinli pazarlama için en ideal araç ise e-posta listesidir. E-posta listesi müşterilere bilgi sunmak için çok daha uygun bir yoldur. Onlara daima ulaşabilirsiniz ve bunu en düşük maliyetle gerçekleştirebilirsiniz. Sadece bir müşterinin size verdiği izin seviyesini aklınızdan çıkarmayın yeterli. Size ulaşma konusunda izin vermiş olabilirler ancak bu onların e-posta adresine sürekli e-posta yollayarak onları rahatsız edeceğiniz anlamına gelmez.

Dijital pazarlama hakkında daha fazla bilgi için https://www.ayhankaraman.com/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba